Svátek

Dnes je: Čtvrtek, 26. duben 2018
Dnes má svátek: Oto
Zítra má svátek: Jaroslav

Menu

Anketa

Miniaplikace

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol
Hlavní stránka arrow Články arrow 1.liga arrow Zlín B - Staré Město A 4,5:3,5 (6. kolo 1. ligy, 16.1.2011)
Zlín B - Staré Město A 4,5:3,5 (6. kolo 1. ligy, 16.1.2011)
Napsal Mirek K.   
Neděle, 16. leden 2011

Zase jednou šťastný zápas, který jsme vyhráli, přestože po většinu zápasu měl navrch soupeř. Na úvod přišly dvě remízy, pak jsme prohrávali, vyrovnali (Adam Rubal) a opět prohrávali 2:3. Ze zbylých tří partií byla jedna prohraná, jedna horší a jedna vyrovnaná. Nakonec jsme z nich ale získali 2,5 bodu a celkově jsme tedy vyhráli. Nejdřív otočil partii Kuba Roubalík, pak zachránil špatnou koncovku Petr Koutný. Borcem na konec se stal na jedničce Cyril Ponížil, který se za vyrovnaného stavu rozhodl hrát dál a nakonec přetavil mikroskopickou výhodu ve výhru svoji i družstva. Neuvěřitelný obrat, navíc v prestižním krajském derby.

Coby rozhodčí jsem měl čas si dělat poznámky, proto to zkusím tentokrát chronologicky: 

10:00: Nám chybí kvůli nemoci Karel Vlach a především Peter Michalík (slovenská liga), naopak navzdory kolizi se stejnou soutěží nastupují Roman i Cyril a po delší zdravotní pauze hraje i Laďa Pala. Dva chybějící hráče nahrazují kapitán Martin Šenkýř a Michal Krčál. Hostům chybí tři hráči základní sestavy (1-Zpěvák, 2-Sosna, 7-Bažant st.). Podle ela máme myslím převahu na 4+5 (Pala, Rubal), naopak hosté na 6+7 (Koutný, Šenkýř)

11:00: Pokud by někdo hledal partie na dvojpěšce a speciálně izolované dvojpěšce, tak tento zápas je výborný metodický materiál. Roman (2) izolovaného c-dvojpěšce, vzápětí jej dělá na oplátku i soupeři na "f". Kuba (3) má taky izolovaného dvojpěšce na "c", soupeř naopak dva spojené dvojpěšce e+f. A ještě u Martina (7) jsou nějací "rozsypaní" pěšci, naopak Michal (8) hraje proti klasickému izolákovi. Jinak se nicmoc neděje, jen soupeř hraje o něco rychleji a na většině hodin má k dobru asi 15 minut.

11:30: První skončená partie Uřičář-Pala remis. V pircce Laďa (4) vyrovnal, nabídnul remis a soupeř přijal.

12:00: Kuba (3) už má na c-sloupci dokonce izolovaného trojpěšce, sympaticky stojí Adam (5), naopak hůř maličko asi Petr (6) a Martin (7). Časová výhoda soupeřů se pomalu blíží k půlhodině (hlavně na 1,2,7).

12:30: Cyril a Roman (1+2) mají podle mne vyrovnané koncovky. Kuba (3) zjistil, že asi stojí hůř a pouští se do komplikací. Obětovává figuru za dva pěšce a brzký zisk třetího. Adam (5) stojí pořád sympaticky, ale nic konkrétního není vidět. Jen soupeři rychle ubývá času (jako ostatně letos všem Adamovým soupeřům :-)). Petr (6) stojí podezřele, na g6 má pěšce, Sg7 ale už není a bílá dáma vtrhla na f6, zatímco černá je kdesi na b6. Martin (7) je bez pěšce a má špatný čas, to nevypadá dobře. Michal (8) nechal soupeřova izoláka postoupit na d5 a pomalu mu ubývá prostoru.

12:50: Vrána-Chytilek remis. Roman (2) černými vyrovnal  a se vzniklou věžovkou už ani jeden hráč asi nemohl nic dělat. (1:1)

13:00: Rychle po sobě se soupeř dostává do vedení a vzápětí vyrovnáváme. Šenkýř-Buráň 0:1 a Rubal-Studený 1:0. Martin (7) asi tentokrát nezahrál přesně už zahájení a soupeř jej postupně přehrál. Adam (5) naopak jakoby pořád nic konkrétního v pozici neměl, ale najednou byl soupeř v těžké časovce a do toho mu Adam zasadil šrapnel Jf6 a dostal se k vítěznému útoku na krále. Je to 2:2, ale zápas vypadá lépe pro soupeře.

13:30 Vavruška-Krčál 1:0. V jednom okamžiku to sice vypadalo, že Michal (8) v komplikacích získá nějaký materiál. Místo toho ale skončil bez pěšce a to zkušenému soupeři stačilo k výhře. Prohráváme 2:3.

Do časové kontroly zbývá posledních pár minut. Cyril (1) stojí podle mne pořád vyrovnaně. Kuba (3) je prohraný. Má figuru méně, pěšce sice na předposlední řadě, ale hlídaného, naopak soupeřův volný e pěšec jde nezadržitelně do dámy, kromě toho hrozí Kubovi i mat na první řadě. Soupeř si jen s omezeným časem musí rozmyslet, jak to vyhrát. Petr (6) sice vyměnil dámy a ubránil tak krále, hraje ale špatnou koncovku J:S při pěšcích na obou křídlech. Vypadá to, že zápas je rozhodnutý, i kapitán opouští bojiště a odjíždí do Brna :-)

13:45 Roubalík-Hudeček 1:0. A najednou je všechno jinak! Kubův (3) soupeř měl tolik dobrých možností, na co tu partii vyhrát, až si z nich nedokázal vybrat správně. Rozhodl se pro kombinaci postupu svého pěšce společně s hrozbami matu. Tah před časovou kontrolou se ale ukázalo, že mat se nekoná, okamžité nasazení dámy taky ne a naopak Kuba staví dámu. Posledním tahem před časovou kontrolou pak soupeř dílo zkázy dokončil, odevzdal figuru a hned se vzdal.

Je tedy vyrovnáno na 3:3, ale pořád má navrch soupeř. Cyril (1) pořád stojí vyrovnaně, Petr (6) brání špatnou koncovku. A když dokonce i Petr říká, že to asi neudrží, tak každý, kdo věčného optimistu Petra zná ví, že to už je moc špatné :-) Naopak Cyril mi ve stejném okamžiku oznamuje, že až to Petr Remizuje, tak on bude hrát dál na výhru...

14:30 Kňazovčík-Koutný remis. Petr (6) to fakt o tempo udržel, přestože tomu chvílemi už ani on sám nevěřil.

Je to tedy 3,5:3,5 a hraje už jen Cyril. Snad má mikroskopickou výhodu, k tomu asi o deset minut lepší čas, ale jinak nic víc. Později vzniká ale Petrovi další izolovaný c-pěšec (kolikátý už v tomto zápase) a Cyrilova převaha začíná být vidět.

15:10 Ponížil-Bažant ml. 1:0.

Nakonec tedy šťastně vyhráváme 4,5:3,5 v zápase, ve kterém bysme po většinu času brali i remízu.

Zápis o utkání podává zajímavý obraz, když na 1-6 máme bílými tři výhry a černými tři remízy. Přitom jednotlivé tyto výsledky nicmoc společného nemají. Naopak převaha hostů na zadních šachovnicích realitě odpovídá.

Jinak přestože šlo o velké derby dvou rivalských klubů, tak zápas proběhl absolutně bez problémů, v příjemné atmosféře.

Na závěr snad ještě jeden postřeh. Shodli jsme se s některými spoluhráči, že tentokrát nám bylo výjimečně soupeře až líto. A zvlášť Petr Bažant, který původně vůbec neměl hrát anebo aspoň brzo skončit, tak musel hrát nakonec nejdéle a ještě prohrál. Třeba já bych na Cyrilově místě za stavu 3,5:3,5 nabídl remízu a byl bych spokojený se šťastnou remízou pro družstvo. Ale přesně v duchu jedné Sosnkovy eseje (v Šachinfu uveřejněné tak před rokem, možná před dvěma): kdo chce být silným hráčem, nesmí cítit soucit se soupeřem, ale pokud má šanci hrát na výhru, tak to musí zkoušet. Cyril to beze zbytku splnil. Mj. i proto je on velkým hráčem, zatímco já ne :-).

Před zápasem: Každoročně hrajeme se Starým Městem několik derby zápasů. Ale na takto vysoké úrovni jsme se nesetkali už aspoň takových patnáct roků. Navíc jsme v tabulce jen kousek od sebe, takže by to mohlo být zajímavé, dramatické utkání (a pokud možno se šťastným koncem pro nás).
  Komentáře (8)
uložené partie
Přidal Mirek K., 16-01-2011 22:57
Tak jsem rád, že při ukládání partií do PC potvrdila Rybka skoro všechna moje laická hodnocení pozice. Cyrilova pozice byla podle ní opravdu po většinu času úplně rovná, dokonce ještě i šest tahů před koncem. A naopak před časovou kontrolou se jí dokonce ví clíbí pozice černého. Kuba po většinu partie balancoval okolo -1,5. V kritické pozici je -2, ale soupeř našel jedinou variantu, která sice vypadá nejpřesvědčivěji, ale vede kupodivu jen k "0.00" (pokud ovšem černý neudělá další dvě hrubky). Adam nejenže dlouho vypadal, že žádnou převahu nemá, on ji taky ani neměl. Ale blesk z jasného nebe 20.Jf6! v soupeřově časové tísni bylo tahem zkušeného hráče. Černý se lekl zápletek po přijetí oběti figury a nevědomky si dobrovolně vybral nejhorší tah v pozici a okamžitou prohru. Petr tu koncovku opravdu mohl v jednom okamžiku prohrát, naopak dva tahy po sobě vypustil pěknou možnost vyrovnat. Michal opravdu mohl využít soupeřovy chyby 22.Jd4, vzápětí se ale revanšoval, soupeř dal ještě jednu šanci, ale opět zůstala nevyužita. Byly to zajímavé partie...
Přidal Ponizil Cyrda, 16-01-2011 20:49
K Mojí partií těžko říct, zda to bylo vyhrané, ale zase jsem neměl důvod to nezkoušet, Peťa měl blbého dvojepěšce a já jsem žádné slabiny neměl, protože jeden bod by pro nás až tolik neřešil, tak jsem se snažil bojovat pro družstvo, nakonec to vyšlo. Každopádně mám pocit, že jsem po dlouhé době předvedl dobrý výkon, i když k 2700 mi asi pořád něco málo schází :grin  
 
Jinak samozřejmě obrovské šťěstí. Byl to těžký zápas, soupeři hráli dobře a když jsme viděl některé naše pozice, tak jsem ještě na konci nemohl uvěřit, že jsme vyhráli. 
 
Samozřejmě respekt k Peťovi Bažantovi, že v takové situaci vůbec nastoupil. Jeho synovi/dceři přeju všechno nejlepší
Oprava
Přidal Mirek K., 16-01-2011 18:59
Díky Kubo (a sorry Peťo), opraveno. Já si je pořád pletu :-(
Přidal Jakub Roubalík, 16-01-2011 18:38
Ještě tam máš drobnou chybku (Roman Michalík, podle jeho fb účtu by se měl jmenovat pořád ještě Petr :)), jinak po dlouhé době taky něco málo napíšu.  
Dneska jsem měl vážně velké štěstí, určitě to byla moje nejhorší partie sezony. A vůbec nelituju toho, že jsem zůstal až do konce. Sledovat, jak Cyrda postupně proměňuje svoji malinkou výhodu, bylo jako ve stylu hráčů 2700, které drží od remízového přístavu sofijská pravidla.
Drobné korektury
Přidal Mirek K., 16-01-2011 18:01
Ještě jsem opravil pár drobných překlepů a přidal na konec odstavec na téma jedné Sosonkovy eseje.
Hotovo
Přidal Mirek K., 16-01-2011 17:27
Reportáž je napsaná.
Přidal Roman Chytilek, 16-01-2011 16:28
"Trochu šťastné" je docela eufemismus, tak moc prohranej zápas jsem už dlouho neviděl :grin . Gratuluju všem!  
Kuba dneska vyhrál tak asi na runner-runner out. :)
A omlouvám se Adamovi, kterýmu jsem nadával, že vyhrává akorát když je to nanic :grin sem to tak nemyslel!
trochu štastné, ale pěkné 3 body
Přidal petr koutny, 16-01-2011 16:06
V jednu chvíli to vypadalo, že dostaneme dost, ale jakmile Jakub vyhrál,jakoby se všechno zlepšilo a zvrátilo a nakonec to dopadlo dobře. Všichni opět jeli na maximum, rozhodující moment zápasu když Jabub vyhrává, další momentík Cyril pečetí výhru na 4,5.  
Jinak určitě pěkný zápas a derby jak má být,

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik ŠK Zlín C – ŠK Do...
Céčko hrálo moc pěkný zápas. Proti silnému Dolnímu Němčí dvakrát vedlo a nebylo daleko k remíze. ...
Autor: Mirek K.
[11.04.2018 - 00:00:02]
klik Před víkendem 17....
Áčko se určitě nebude spoléhat jen na modlitby. :-) Ale stejně jako dneska, i v posledním kole zk...
Autor: Mirek K.
[18.03.2018 - 22:11:34]
klik Před víkendem 17....
Tak rovnou přidám menší gratulaci i pro Céčko k záchraně. Ambice letos myslím podle soupisek zúča...
Autor: Foukal
[18.03.2018 - 18:24:15]
klik Před víkendem 17....
Velká gratulace do sousedního klubu k postupu do ZKP !
Autor: Foukal
[18.03.2018 - 16:27:22]
klik Cyril s Jakubem z...
Myslím, že Cyrilovi na další normu nechyběla jedna partie, ale tři.
Autor: Pavel Slovák
[09.03.2018 - 10:51:47]
© 2018 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95