Svátek

Dnes je: Úterý, 09. březen 2021
Dnes má svátek: Františka
Zítra má svátek: Viktorie

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Staré Město C-Zlín C 3,5:4,5 (4. kolo 2. ligy, 5.12.2010)
Staré Město C-Zlín C 3,5:4,5 (4. kolo 2. ligy, 5.12.2010)
Napsal Mirek K.   
Neděle, 05. prosinec 2010

Vedli jsme už 1,5:3,5 (vyhráli Mira Beneš a Jura Hodovský), pak jsme ale hloupě vyrovnali já a Pavel Slovák. Nakonec ale borec nakonec Petr Koutný porazil černými Feru Vránu a vyhrál zápas.

Už poněkolikáté za sebou budu psát o zápase, ve kterém polovina partií skončila jiným výsledkem, než by odpovídalo průběhu. Takže opět se dá naše vítězství považovat stejně tak za šťastné jako za zasloužené, záleží jen na úhlu pohledu. Ale pojďme postupně.

Dopravu jsme zvolili kombinovanou - většina jela vlakem, zbylá trojice auty. Soupeř nám vyšel vstříc a tak jsme po dohodě zápas začínali v půl desáté, po příjezdu jediného rozumného vlakového spoje. Ve staroměstské klubovně nás čekala dvě překvapení. Jednak místo očekávaných hráčů C družstva tam byli hráči domácího B družstva před odjezdem do Kroměříže. Jinak ale nezvykle prázdná herna, ve které se kromě našeho zápasu nehrál žádný jiný. Pak se postupně sešla obě družstva (dva domácí hráče dokonce dovezl náš Petr Koutný :-) a bylo jasné, že domácí se proti nám poprvé sešli v kompletní základní sestavě. Naopak nám chyběli Michal Krčál (stužkáč) a Mira Veselý, a tak zaskočili osvědčení náhradníci Mira Beneš a Ludo Balážec.

Domácí si na nás kromě základní sestavy nachystali také online přenos a "trochu" pozměnili obvyklý zasedací pořádek jednotlivých šachovnic. Někteří se zorientovávali trochu déle a tak si třeba domácí pan Pukl sedal nejdřív proti svému spoluhráči Jardovi Buráňovi :-), potom proti mně a teprv napotřetí si našel svou šachovnici a Pavla Dubinu. Na mě pro změnu vyšlo místo v rohu, kde dříve bývala první šachovnice a tak se mě někteří ptali, co jsem si na Feru Vránu připravil :-)

Podle ela byli domácí favority, na dvou šachovnicích měli převahu vyšší než sto bodů, pak asi osmdesát a dvakrát padesát, zatímco tři naše elové převahy byly zanedbatelné. Nejvyšší převahu měli domácí na šachovnicích 1,3 a 7, navíc na všech třech měli bílé figury. Ta tři čísla si dobře zapamatujte...

Po necelé hodině hry remizoval Martin Šenkýř (2) s Buráněm. V souboji dvou hráčů, kteří (letos) většinu partií remizují byl tento výsledek velice pravděpodobný, stejně jako to, že tato partie skončí mezi prvními. Při analýze ale myslím Jarda Buráň ukazoval, že při jiném posledním tahu bélého mohl mít ještě docela problémy. 0,5:0,5

Ve druhé hodině hry jsme sbírali především časový náskok (4.-8. šachovnice měly k dobru 15-30 minut), s materiálem to bylo nastejno. Ludo Balážec (8) obětoval pěšce, aby o chvíli později zjistil, že to byla ztráta. Naopak Pavel Slovák (5) soupeře v zahájení černými přehrál a pěšce získal.

Ve třetí hodině hry se mi vývoj zápasu moc nelíbil: Petr Koutný (1) stál mírně pasivněji a měl horší čas. Bylo vidět, že bojuje jako lev, ale Fera Vrána si udržoval neustále mírnou převahu. Jura Hodovský (3) měl za kvalitu jen pěšce a při prvním letmém pohledu se mi zdálo, že to je málo. Pavel Dubina (4) udělal soupeři visící pěšci a pěkně metodicky je zablokoval, pak ale asi někde zahrál nepřesně a problémy měl spíš on. Pavel Slovák (5) se trápil se svým pěšcem navíc. Já (6) jsem soupeře přehrál v zahájení, což se mi už hodně dávno nestalo. Jenže pak jsem několika slabými tahy přišel o výhodu, taky stav na hodinách se srovnal, z mého plánovaného útoku po volném sloupci nebylo nic, naopak můj slabý dvoujpěšec zůstal... Mira Beneš (7) černými v pohodě vyrovnal a v jeho prospěch hrála jak lepší znalost pozice, tak také stav na soupeřových hodinách. Ludo (8) k prvnímu pěšci přechodně obětoval ještě druhého, pak jej získal zpět, vyměnil dámy a přešel do koncovky různobarevných střelců, která dávala nečekaně dobré šance na remízu.

Zápas v náš prospěch převážil nejdřív Mira Beneš (7), který získal dvě figury za věž a pěšce a pak po soupeřově hrubce v časové tísni i celou věž. 0,5:1,5

Další bod připojil Jura Hodovský (3), který by toho svého pěšce, co jej měl za obětovanou kvalitu dotlačil až do dámy, kdyby se soupeř nevzdal. Už druhá naše velice povedená a ucelená partie v tomto zápase. 0,5:2,5. Jestli se nepletu, tak toto byl také stav po časové kontrole. Vypadalo to, že většinu zbylých partií bysme mohli zremizovat a tím zápas dovést k výhře nebo aspoň remíze.

Naplňovat to začal Pavel Dubina (4), když se ve zcela vyrovnané věžovce se soupeřem ještě nečekaně dlouho vzájemně zkoušeli, ale na remíze nic nezměnili. 1:3

Ze zbývajících čtyř partií nám tedy stačily tři remízy k výhře, jenže všechny čtyři partie jsme měli horší. Petr Koutný (1) stál už asi vyrovnaně, ale měl pořád horší čas. Pavel Slovák (5) přešel do věžovky s pěšcem víc, tu ale postupně kazil. Já (6) jsem těsně před časovou kontrolou v horší pozici obětoval pěšce "za útok", jenže ten hned skončil a tak jsem zkoušel zachránit prohranou jezdcovou koncovku. Ludo Balážec (8) měl už sice už zase dva pěšce méně, ale při různých střelcích a zablokovaných pěšcích držel remízu.

Ludo (8) nakonec skutečně remizoval a už poněkolikáté tak letos zachránil partii, kterou hned v úvodu zkazil. Vedli jsme tak už 1,5:3,5.

Potom ale prohrál Pavel (5), u kterého jsme asi nejdřív společně někde prováhali nabídku remízy (v době, kdy se ani s pěšcem víc necítil moc dobře) a který pak dokázal i s pěšcem víc popřít pravidlo, že všechny věžovky jsou remis. :-(

Jen o chvilku později jsem prohrál i já (6). Ta jezdcová koncovka už byla prohraná (přestože mám pocit, že manévrem 47.Jb5+48.Ja7 jsem soupeře docela zaskočil a chvilku koketoval i s nabídkou remízy), ale hlavně k ní vůbec nemělo dojít. Můj přechod z výborné pozice po zahájení do špatné pozice ve střední hře asi nejlépe dokumentuje moji letošní "formu". Jestli by nebylo lepší, abych dělal už jen nehrajícího kapitána... Anebo bych se měl vrátit svému dřívějšímu stylu ala Ludo, možná bych teď neměl nulu na kontě. :-)

Takže najednou bylo vyrovnáno na 3,5:3,5 a zraky všech se upřely na první šachovnici. A to právě v okamžiku, kdy Fera Vrána obětovával kvalitu za pěšce ve snaze zvrátit rovnováhu na šachovnici ve svůj prospěch. Petr se ale nenechal vyvést z míry a pokryl všechny hrozby. Ještě v tom okamžiku asi mohl domácí hráč opakovat tahy a zařídit konečnou remízu, pak ale přepjal strunu a po jednom slabém tahu přišla vzápětí hrubka a bylo po partii. Takže 3,5:4,5 pro nás a Petr jako borec nakonec.

Jak už bylo uvedené v komentáři - partie si můžete přehrát online na webu Fery Vrány

Připomínám čísla k zapamatování z úvodu textu - zápas jsme vyhráli právě na těch třech šachovnicích, kde měl soupeř největší elovou převahu a bílé figury. Ostatně černé figury tomuto zápasu jednoznačně kralovaly (4:1 při třech remízách).  Zápas jsme tedy vyhráli jednak vpředu a jednak černými figurami (pokaždé 3:1).

Staré Město C   3,5 : 4,5   Zlín C
Vrána František V 2327 0 - 1 2200 Koutný Petr V
Buráň Jaroslav 2202 ½ - ½ 2158 Šenkýř Martin
Kapusta Petr 2156 0 - 1 2044 Hodovský Jiří
Pukl Rostislav H 2041 ½ - ½ 2061 Dubina Pavel
Horsák Jan 2117 1 - 0 2065 Slovák Pavel
Blaha Petr 2054 1 - 0 2060 Kocián Miroslav
Krča Milan 2021 0 - 1 1939 Beneš Miroslav
Fusek Lukáš 2004 ½ - ½ 1999 Balážec Ludovít

S deseti body se po tomto čtvrtém kole dělíme o nečekané první místo. A v pátém kole se o ně utkáme doma v přímém souboji s vedoucím Znojmem, které je také překvapením této sezóny. 

Před zápasem: Čeká nás první díl z dalšího nekonečného seriálu vzájemných zápasů mezi Zlínem a Starým Městem. V tabulce nás po třech kolech dělí jediný bod, asi se dá čekat vyrovnaný zápas.
  Komentáře (7)
Hotovo
Přidal Mirek K., 05-12-2010 23:55
Reportáž je napsaná, sestavy tohoto zápasu doplněné.
tak z mého pohledu
Přidal petr koutny, 05-12-2010 18:00
se to dneska píše veseleji, minule jsem prohrával zápas v první lize dnes snad to tam spadlo za hoževnatost, takže: 
 
Vrána - Koutný - celá partie se pohybovala od výhoda Fera a rovina a zas, v časovce mám štěstí a vyhrávám. 
Šenkýř - Buráň - rychlá remiz 
Hodovský - Kapusta - celou dobu jsem partii nerozuměl, asi dynamická rovnováha. pak má Jirka za kvalitu pěkně postoupnutého pěsce a pozici dotáhne pěkně k výhře, jak to ale bylo před tím ví snad jen ti dva 
Dubina - Pukl - viděl jsem až na konci věžovku, která by měla být remiz 
Slovák - Horsák - tady se to otočilo a to škaredě, z koncovky věžové s pikem víc dojde náš hráč až do prohry 
Kocián - Bláha - tady bude asi komentář od Miry, viděl jsem jen jezdcovku a ta byla asi těžká a Mira prohrává 
Beneš - Krča - Mira potvzuje nárust formy a pěkně vyhrává 
Balážec- Fusek - tady opět Ludva houževnatě s piky ( nevím jestli byly dva) míň a odremizuje, 
 
Celkem dobré tři body, záchrana v lize vypadá zase o něco veseleji.
Přidal Ludo Balazec, 05-12-2010 17:48
Peta mysli 71.d6! (nie 68.) a ma pravdu, bol prehrany ... Ale na casovku to bol tazky tah, keby tam boli aspon dve minutky viac, asi by to dopadlo inak. 
Pokial ide o moju partiu, to 7.Jg5? bola strasna hrubka, ale forsirovanu prehru, ktoru som tam potom videl (8...Dg6 9.h4? h6 10.Jh3 f4), forsirovanou prehrou nebola, pretoze po 9.d4! je to len asi tak -1.3 ;-) Ked sa hralo to, co sa hralo, tak asi by som prehral po 13...Jcd8! taky paradoxny "pasivny" tah drzi cele dva pesiaky viac, naopak po 13...0-0 som z toho vytazil, co sa dalo, jedneho pesiaka nazad a vymenu dam, takze pri nestejnych strelcoch to uz hned trochu zasmrdelo remizou. 
Teraz pri prehravani sa mi pacilo Kocianovo otvorenie, resp. nepacilo sa mi, co zahral jeho super, hned som si spomenul, ze tam ide 12.Sxc6 bxc6 13.h3 s vyhodou a to je veru pravda ...
Přidal Mira Beneš, 05-12-2010 16:37
Nac ta skromnost Peto? Predvedls skvelou obranu, dostals lepsiho kone proti strelci, skoro vsechny koncovky bys mel o dost lepsi. Co se tyka Fery, tak je fakt obdivuhodne, kdyz nekdo umi takhle bojovat za druzstvo, zvlast za takoveho stavu utkani a nebat se zariskovat v zajmu druzstva. Klobouk dolu! Jinak se mi dnes libil jeste vykon Jury, metodicka spanelka za cerne, partie mu vylozene sedla. Neda mi to a jeste musim okomentovat Ludu, pac jsem to mel tzv. z prvni ruky vedle sebe. V zahajeni vyjel na soupere jak na zajice, napul obetoval a napul ztratil par pescu, aby se pak zbytek partie heoricky branil az ubranil.
SM-Zlín C
Přidal petr koutny, 05-12-2010 16:18
Mám takové nutkání napsat k mé dnešní partii a prostě neodolám, stojímpasivne, ale pevně když opticky vyrovnámnemám koule na to obětovat kvalitu a radši bráním a držím pozici,nabízím opakování tahů, Fera je ale jiný hráč a koule má a obětuje kvalitu, myslím si že instinktivě, ale pěkně a potrvzuje že je pan Hráč, protože kdyby nasadil v 68 tahu d6!! nezasvěcené nebudu zasvěcovat, ale podle rybky což nedělám skoro nikdy jen dnes mě to zajímalo bych byl o figuru lehčí, fera to ale taky neviděl a v časovce to nezvládne přesně podle představ a opravdu jen za zásluhu a trpělivost vyhrávám, nicméně fera mě zase přesvědčil že je to skvělý hráč, který do poslední chvíle dělá vše proto aby vyhrál a umí to krásně, těší mě že jsem pomohl k bodům družstvu, ale fera byl dnes zase lepší než já.
Přidal Mira Beneš, 05-12-2010 14:36
Diky za odkaz, Igore. Jinak jsme vyhrali 4,5 - 3,5 kdy za stavu 3,5 - 3,5 Fera s Petou prepnul strunu, odmitl opakovani tahu a v oboustranne napinave casovce prohral. Uz se tesim na Mirovu reportaz :)
ONLINE přenos
Přidal Igor Štefanko website, 05-12-2010 08:40
http://www.fera.hitech.cz/online/2010/2l/4/index.htm

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2021 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95