Svátek

Dnes je: Středa, 23. září 2020
Dnes má svátek: Berta
Zítra má svátek: Jaromír

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Hustopeče-Zlín C 3:5 (2. kolo 2. ligy, 7.11.2010)
Hustopeče-Zlín C 3:5 (2. kolo 2. ligy, 7.11.2010)
Napsal Mirek K.   
Neděle, 07. listopad 2010

Domácí vedli, pak prohrávali, vyrovnali, ale další dvě naše výhry už byly rozhodující. Za nás vyhráli Martin Šenkýř, Michal Krčál, Mira Beneš a Barbora Kolomazníková. Remízy Jura Hodovský a Ludo Balážec. V Hustopečích jsme tedy "papírově" překvapili a vyhráli 3:5!!

S Hustopečemi hrajeme rádi, protože zápasy s nimi bývají zcela férové a navíc končívají naší výhrou :-). Zatím jsme spolu hráli dvakrát u nás (na podzim 2007 6:2 a letos na jaře dokonce 7:1), tentokrát jsme poprvé jeli my do Hustopečí. Poprvé byl také podle ela favoritem náš soupeř, měl převahu na sedmi šachovnicích.

Na omluvenky před zápasem to bylo 3:3. Domácím podle očekávání chyběla první trojice ze soupisky (pan Plachetka měl po MS seniorů, Lukáš Kuchynka hrál českou Extraligu a Federič slovenskou první ligu). Nám už podruhé chyběli Pavel Dubina a Mira Veselý, proti prvnímu kolu navíc i Pavel Slovák a Rosťa Svoboda. Poprvé letos si tak zahrál Mira Beneš. A ke své premiérové partii ve druhé lize jela Barbora.

Cesta dvěma auty bez problémů, přijeli jsme včas a ani najít hrací místnost by nebyl problém, stejně to ale jistil telefonem domácí kapitán. Kvůli rekonstrukci obvyklé hrací místnosti domácích se hrálo ve trochu zvláštním prostředí prázdné velké školní jídelny, kde se o víkendu samozřejmě netopilo. Ale zima asi taky nebyla, vždyť třeba Petr hrál celou dobu jen v tričku. Navíc byl zadarmo k dispozici čaj i káva.

Sedm šachovnic se rozehrálo normálně, navíc většinou klasická zahájení jako ruská, francouzská, drak, zavřená sicilka, damský gambit, ... Ta zbývající partie se hrála na páté šachovnici a byla bohužel moje. Zkoušel jsem soupeře nějak zmást, ale zmátl jsem jen sám sebe a výsledkem byl pěšec míň bez kompenzace a ještě šílený čas.

Na chvilku jsem měl pocit, že jsem se z nejhoršího dostal, ale jednak to asi nebyla pravda a jednak jsem v časové tísni ztratil další tempo a poté už to šlo všechno ráz naráz. Zaslouženě jsem tedy jako první prohrál a zaslouženou kritiku jsem si vyslechl hned na místě a pak ještě v autě. Ono se ale blbě hraje, když hraju se silnějším a zkušenějším soupeřem a navíc on hraje zpaměti něco, co zná a já vymýšlím u šachovnice něco, co neznám. Jasně, že to svědčí o špatné domácí přípravě. Ale ... to by bylo na dlouhé povídání. Domácí tedy vedou 1:0

Za chvilku remizuje Jirka Hodovský (4), který má sice dvojici střelců a hraje proti izolákovi, ale po jeho výměně je asi remíza nevyhnutelná. 1,5:0,5

Mezitím už někdy v zahájení dostala Barbora (8) nabídku remízy, ale po bleskové poradě se mnou ji odmítla. A naopak naídka remízy Martina (2) je odmítnuta soupeřem. A taky někdy po dvou hodinách hry slyším pesimistické prognózy o naší prohře 5,5:2,5.

Jsou za námi asi tři hodiny hry a konečně mám čas na větší obhlídku partií. A vůbec to nevypadá špatně. Michal (3) a Barbora (8) mají materiál navíc a stojí líp, Martin (2) a Mira (6) taky o něco lepší pozice, naopak Petr (1) a Ludo (7) stojí pasivněji.

Ještě před časovou kontrolou otáčejí zápas Martin (2) a Mira (6). Martin (2) v ruské zaútočil na soupeřova krále, jestli se nepletu tak získal pěšce a soupeř ještě ke všemu překročil několik tahů před kontrolou čas. Mirova (6) francouzská vypadala dlouho vyrovnaná, ve skutečnosti ale Mira stál čím dál lépe. V závěru se pak soupeř zcela ztratil, když dvěma tahy po sobě odevzdal věž a figuru. Takže najednou vedeme 1,5:2,5.

Tipuju ještě dva velké obraty v zápase, že prohrajeme na 1+7, ale nakonec opět otočíme na 3+8 a slavně vyhrajeme.

Petr Koutný (1) opravdu prohrává, ale vůbec to nebylo tak špatné, jak píše v komentáři. Jednak hned po zápase ukazuje soupeři, že co měl hrát jinak. A soupeř sice nejdřív něvěří, ale brzy uznává. A kromě toho se Petr po většinu partie tváří, jako že stojí v pohodě, všechno má pod kontrolou, ... Jestli tomu ale aspoň on sám věří nebo ne, to u něj nikdy nevím :-) Každopádně je srovnáno na 2,5:2,5

Na zbylých třech šachovnicích se pak dlouho bojuje, než skončí další partie. Michal (3) má pěšce víc a zřetelnou převahu, pak ještě hned po časové kontrole hraje krásné Se2 a vypadá to, že tam za něj někde musí být mat. Soupeř ale vše pokryje a vypadá to, že Michal neví, jak dál pokračovat a že naopak soupeř se dostává k protihře. Ludova (7) koncovka vypadá střídavě bezperspektivně a střídavě nadějně (na remízu), otáčí se to ale občas po každém tahu. Barbora má sice už za zahájení kvalitu a pěšce víc, navíc jej dotlačí až na sedmou řadu, pak si ale neumí poradit s neustálým obtěžování trojice soupeřových lehkých figur. Pak dokonce dobrovolně odevzdává figuru za pěšce a nám přihlížejícím rozhodně není všechno jedno...

Michalův (3) soupeř v jednom okamžiku s vítězoslavným gestem dobírá pěšce a vyrovnává materiál, aby vzápětí trojtahově přišel o dámu a hned poté i o celou partii. Takže na moji prognózu o dvou zvratech sice nedošlo, ale hlavně že opět vedeme 2,5:3,5.

Po další dlouhé době to u Barbory (8) vypadá, že lehké figuré figury soupeře nakonec vše ubránily, že padne chlouba bílé pozice-pěšec na předposlední řadě a že bude po výhodě. Právě tehdy ale soupeř hrubě chybuje a Barbora díky taktickému motivu získává figuru a tím i partii. A protože poslední dvě hodiny snad nevstala od šachovnice, tak v té době nejspíš ještě ani netuší, že nám právě vyhrála zápas (je to 2,5:4,5 pro nás). Premiérová partie ve druhé lize, hned napoprvé dlouhá 60-tahová partie s několika zvraty, která navíc rozhoduje o výhře družstva nad favorizovaným soupeřem. No prostě premiéra jako hrom!!

Takže zápas jsme vyhráli a už jsme čekali jen na Ludu (7). Ten se z vyrovnané a potom horší čtyřvěžovky dostal až do čtyřvěžovky se dvěma pěšci proti žádnému. Domácímu kapitánovi se ale s minutou na hodinách nedařilo najít žádný vyhrávající plán, takže zpočátku nereálná remíza vypadala čím dál reálněji. Pak jsme bohužel museli jedním autem už odjet, takže závěr partie a Ludovu perně vybojovanou remízu jsme už neviděli.

Nakonec tedy 3:5 pro nás a naše obliba Hustopečí jako soupeře ještě vzrostla :-). Za zmínku stojí náš výsledek 3,5/4 bílými a vlastně celkově bilance bílých v tomto zápase 5-2-1 (jediná výhra černých pro Michala). Pochvalu si ale zaslouží všichni, kdo dneska neprohráli.

No a teď už konečně můžu prozradit svoji letošní taktiku, kterou zatím kupodivu neprokoukl ani nikdo z našeho družstva :-). Já vždycky rychle postavím nějakou blbou pozici, abych donutil zbytek družstva bojovat a hrát na výhru. Minule s Veselím to ještě úplně nezafungovalo, dneska už perfektně. Příště s Holešovem to zkusím zase stejně. Anebo se možná vůbec nenominuju...

 

Hustopeče   3 : 5   Zlín C
Jankó Zoltán C 0 1 - 0 2200 Koutný Petr V
Baňas Kamil C 0 0 - 1 2158 Šenkýř Martin
Mlénský Dalibor 2160 0 - 1 2098 Krčál Michal
Markovič Ivan 2142 ½ - ½ 2044 Hodovský Jiří
Uhmann Jan 2155 1 - 0 2060 Kocián Miroslav
Urban Vlastimil 2003 0 - 1 1939 Beneš Miroslav
Kuchynka Luboš 2011 ½ - ½ 1999 Balážec Ludovít
Šedý Ctirad 1901 0 - 1 1919 Kolomazníková Barbora

 
  Komentáře (4)
Reportáž hotová
Přidal Mirek K., 08-11-2010 00:50
Sestavy jsou doplněné, reportáž napsaná.
blahopreji k vítězství
Přidal petr koutny, 07-11-2010 18:49
pěkný zápas, škoda že jsem tam byl jen do počtu a spíš jako špatný řidič a divák, z mé strany jsem si snad nejvíce oddychl když vyhrál Michal a Bára, aspoň že družstvo vyhrálo a to je to nejdůležitější, já osobně bych si zasloužil cenu pro největšího umělce dne. Jinak vyzdvihl bych všechny co vyhráli, takže družstvo :grin , Martin, který hraje skvěle, Michal který viděl dneska více než všichni v místnosti, Mira Beneš který francouzsky jemně a rychle vyhrál a Bára, která jistila vátězství. remiza Ludvy je z říše neuvěřitelných haluzí :grin , Juru jsem moc neviděl a Mira Kocián už možná tuší že když se hraje gambit měla by být kompenzace, jinak je to pěšec míň ve třetím tahu :grin  
No ale co já můžu honotit, tak raději zakončím tento komentář s poděkováním družstvu za vítězství, :roll
remíza
Přidal Mirek K., 07-11-2010 18:20
ahoj Ludo, samozřejmě gratuluju k udržení remízy. Opravdu jsem původně psal "podle neověřených zpráv", protože Petr mi do telefonu říkal všechno možné a asi polovina z toho byly blbosti. Takže jsem si fakt nebyl jistý, dokud jsem to neviděl černé na bílém. Ale jinak musím říct, že minimálně polovina posádky našeho auta si myslela, že to remíza bude. Jedna čtvrtina spala a já jsem nevěděl :-). Ostatně já jsem dneska nevěděl skoro nic :-(
Přidal Ludo Balazec, 07-11-2010 17:41
Petr ti jasne povedal, ze som remizoval, preco neoverena sprava ? ;-) 4-vezovka s dvomi nespojenymi malo postupenymi pesiakmi nie je vyhrana uplne trivialne a super v casovej tiesni toho moc nevymyslel, po 80-tom tahu som pod hrozbou vecneho sachu vzal pesiaka s vymenou jedneho paru vezi, kral pod pesiakom, jasna remiza.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2020 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95