Svátek

Dnes je: Středa, 23. září 2020
Dnes má svátek: Berta
Zítra má svátek: Jaromír

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Zlín C-Veselí n.M. 4:4 (1. kolo 2. ligy, 17.10.2010)
Zlín C-Veselí n.M. 4:4 (1. kolo 2. ligy, 17.10.2010)
Napsal Mirek K.   
Sobota, 16. říjen 2010

Vedli jsem sice už 2,5:0,5 (po výhrách  Petra Koutného a Jirky Hodovského a remíze Martina Šenkýře), přesto mohly zápas vyhrát oba týmy. Rosťa Svoboda, Pavel Slovák i Ludo Balážec sice horší pozice udrželi, já a Michal Krčál jsme ale bohužel vyrovnali na konečných 4:4.

Příjezd a sestava hostů zaujaly třemi body. Nejdřív slovy "my jsme to nemohli najít", což se kupodivu opakuje u našich hostů s železnou pravidelností, ale v dnešní éře navigací a map na internetu mě to stejně pokaždé udiví. Potom základní sestavou (tedy bez posledního ze čtyř hostů) a nakonec počtem čtyř inženýrů v sestavě - vzhledem k tomu, že tato informace se do zápisu obvykle neuvádí, tak myslím nebudu lhát, když napíšu, že tolik jsem jich pohromadě v zápisu o utkání ještě neviděl.

Nám chyběli Pavel a oba Mirové, takže si zahráli náhradníci Ludo a Rosťa. Podle ela jsme měli mírně navrch na druhé (Martin) a čtvrté (Jura) šachovnici, hosté naopak na první (Petr) a šesté (já). Bylo to ale pokaždé sotva okolo padesáti bodů rozdílu (a u ostatních ještě méně), takže žádné závratné rozdíly. Čili stejně jako jsme měli přibližně stejně silné soupisky, tak byly elově přibližně vyrovnané i sestavy pro tento zápas.

Poměrně brzy se vykrystalizovala jedna dobře založená partie (Petr - 1) a jedna přesně opačná (já - 6). Odráželo se to jak ve spotřebě času, tak zejména ve stále se zhoršující pozici. V ostatních partiích se mi zdálo, že pozice jsou přibližně v rovnováze.

Jako první remizoval Martin Šenkýř (2). Černými snadno vyrovnal, ale partie nikdy nevybočila z rovnováhy. Navíc měl horší čas, takže nebyl důvod nepřijmout nabídnutou remízu.

Hned vzápětí vyhrál Petr Koutný (1), v jehož podání momentálně vypadají šachy krásně jednoduše. Vedli jsme 1,5:0,5, ale bylo téměř jisté, že brzy bohužel vyrovnám já a vypadalo to, že ani v dalších partiích nestojíme nikde líp.

O to lepší bylo "zničehonic" vítězství Jirky Hodovského (4). Ještě dva tahy před koncem je podle programů pozice rovná. Jenže ve skutečnosti v té době už bílý ztrácel kontrolu nad partií, blížil se k časové tísni a nakonec neuhlídal nejprv jednu skrytou hrozbu a pak partii urychlil hrubkou a ztrátou dámy. Vedli jsme 2,5:0,5 a doufali, že ze zbylých partií vykřešeme buď čtyři remízy nebo se povede nějaká výhra. Soupeři naopak navzdory manku dvou bodů ještě stále mohli reálně pomýšlet na výhru v zápase.

Krátce po časové kontrole jsem skončil a prohrál já (6). Za celou partii mě soupeř nepustil do hry, jakýkoliv plán pro aktivizaci figur kvůli něčemu nefungoval... Přestože můj soupeř měl několikaletou přestávku v soutěžích KP a výše, nebylo to na něm vůbec znát. Hrál jako stroj (myšleno jako pochvala), nedal mi sebemenší šanci. Bránil jsem se sice relativně dlouho, ale marně. 2,5:1,5

U Michala (3) to sice opticky nevypadalo špatně, ve skutečnosti nejspíš celou partii tahal za kratší provaz. Pavel (5) přežil "klinickou smrt" a soupeř mu dovolil vyměnit dámy a přejít do zajímavé věžovky. Ludo (7) s kvalitou za tři pěšce se bránil, opakoval tahy a nabídl remis. Rosťa (8) měl sice pěšce méně, ale nebylo vidět, jak by to soupeř mohl vyhrávat a tak Rosťa nabídl remis, nad kterou pak soupeř dlouho váhal. Soupeři si totiž museli ujasnit, kterou partii (nebo které partie) vlastně budou vyhrávat, protože čtyři remízy by znamenaly naši výhru.

Pak sice přišel o klíčového pěšce Michal (3) a jeho pozice se začala hroutit, nebylo ale jasné, jestli to soupeři zaregistrovali. Chvilku to dokonce vypadalo, že tak jako před chvílí všichni uvažovali o remíze, tak teď budou všichni zkoušet hrát na výhru. To ještě mohla být naše šance (kdyby to zkoušeli a přepnuli strunu), ale nakonec se nestalo. Postupně remizovali Rosťa (8), Ludo (7) i Pavel (5). Michal (3) sice bojoval až do konce, ale porážku ve své partii a celkovou remízu stejně neodvrátil.

Rosťa Svoboda (8) černými pěšce nejdřív ztratil, potom získal zpět, potom opět ztratil. Ale těsně přes časovou kontrolou pěkně zaktivizoval své figury a konečná remíza tak nebyla překvapením (byť program by asi byl jiného názoru).

Ludo Balážec (7) měl jako obvykle partii s různým materiálem, byť tentokrát to nebylo jeho záměrem. V konečné pozici opět počítač favorizuje černého, ale konkrétní plán vidět není.

Pavel Slovák (5) se dostal bílými postupně do strategicky horší pozice, tak musel hledat záchranu v taktice. Soupeř se naštěstí lekl výletu vlastního krále (kdyby se nelekl, brzy by vyhrál) a po výměně dam a přechodu do věžovky to sice oba hráči ještě chvíli zkoušeli, ale při "holých věžích" nakonec remízu také podepsali.

Michal Krčál (3) stál sice na první pohled normálně. Ve skutečnosti se ale také musel většinu partie bránit a nakonec se neubránil. Podobně jako v mojí partii zatím ani nevím, kde se vlastně stala rozhodující chyba...

Nakonec tedy po pětihodinovém boji remíza 4:4, ze které ani jedno družstvo není nijak nadšené. My jsme doufali, že z pěti horších pozic uhrajeme víc než tři remízy. Naopak soupeři z nich klidně mohli vytěžit víc než 3,5 bodu.

Celkově to byl takový "nijaký" obyčejný zápas. S výjimkou Pavla Slováka (5) žádné velké zvraty v partiích, žádné mimořádné tahy nebo plány. Samozřejmě s výjimkou Petra Koutného, který soupeře jasně přehrál a Jirky Hodovského, který donutil soupeře se "ztratit" v pozici. A když nás soupeři strategicky přehráli (3,6), tak nám ani nedovolili partie zamotat nějakými zápletkami. :-(

Příště (až za tri týdny!) jedeme do Hustopečí, které jsou jedním z favoritů celé soutěže.

 

Zlín C 4 : 4 Veselí nad Moravou
Koutný Petr V 2200 1 - 0 2268 Uřičář Jakub H
Šenkýř Martin 2158 ½ - ½ 2114 Symerský Petr
Krčál Michal 2098 0 - 1 2117 Galuška Josef
Hodovský Jiří 2044 1 - 0 2027 Klenner Richard H
Slovák Pavel 2065 ½ - ½ 2020 Vičar Petr
Kocián Miroslav 2060 0 - 1 2102 Sochna Dušan H
Balážec Ludovít 1999 ½ - ½ 1997 Navrátil Josef
Svoboda Rostislav 1982 ½ - ½ 1989 Uřičář Zdeněk

 

Před zápasem: Souboj dvou nováčků v soutěži, kteří mají i velmi podobné průměrné elo základní sestavy. Dá se očekávat tuhý boj.
  Komentáře (6)
Přidal Mira Beneš, 20-10-2010 09:05
Jesteze nehravame proti Plzni...tam je to v sestave zrejme samej JUDr. :p
Přidal Pavel Slovák, 18-10-2010 20:38
Příště bysme to mohli taky zkusit, třeba se nás soupeři leknou 8)
Inženýři
Přidal Igor Štefanko, 18-10-2010 15:55
Já jsem měl tu čest někdy před dvěma lety hrát proti rožnovským akademikům - 2x RNDr. + 3x Ing. :eek :)
hotovo
Přidal Mirek K., 18-10-2010 00:09
reportáž je napsaná.
liga bude hodně vyrovnana
Přidal petr koutny, 17-10-2010 15:33
nikdo není outsider :zzz
Postoupky - šok
Přidal Mirek K., 17-10-2010 15:30
Největší outsider (Postoupky) porazil největšího favorita (Kroměříž).

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2020 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95