Svátek

Dnes je: Středa, 23. září 2020
Dnes má svátek: Berta
Zítra má svátek: Jaromír

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Postup do 1. ligy
Postup do 1. ligy
Napsal Martin Senkyr   
Středa, 05. květen 2010

Protože jsem poprvé dělal zástupce kapitána a protože mám víc času než kapitán, a hlavně protože jsem sám chtěl, rozhodl jsem se v krátkosti stručně ohlédnout za minulou druholigovou sezónou. Pokud bude příliš stručný, nebo objektivní, tak mě omluvte, ale to hlavní si povíme určitě na oslavě naživo.

Již předsezónní řeči tajně mluvící o postupu dávaly tušit, že tato sezóna nebude jen tak obyčejná. Do karet nám hrál i fakt, že máme v 2. lize jen jedno družstvo, kteréž se před dvěma lety pokusilo bojovat o postup, a ačkoli to nevyšlo v klíčových zápasech, získali jsme zkušenosti pro letošní rok. Navíc se nám podařilo díky zákulisním a nekompromisním jednáním získat 2 posily, Romana Chytílka a Martina Jurčíka. Naše základní sestava v porovnání s ostatními týmy byla o chloupek lepší, ale protože soutěž měla 11 kol, bylo potřeba zvládnout porazit všechny soupeře, což se ne vždy podařilo. Pokusím se ke každému zápasu určit zpětně muže zápasu, ale předesílám, že je to jen můj názor a očekávám vaše reakce. Cool

První kolo začalo bezproblémově, s nejvzdálenějším soupeřem ze Znojma vyhráváme 6:2. I když musím přiznat, že místy jsme se o výsledek i trošku strachovali. Adeptů na muže zápasů bylo více, zvolím ale Martin Jurčíka, který obětoval figuru za tři pěšce a poté soupeře zkušeně umačkal v koncovce.

Díky „špatnému“ losu kapitána (za kterého losovala prý místní hosteska) jsme odehráli i druhé utkání venku. Došlo k první kolizi s extraligou, takže v zápase s Kroměříží nám chyběl elitní trojice Roman + Cyril + Kuba. Zápas nevypadal vůbec jednoznačně, což Mira Kocián jako nehrající kapitán určitě zaplatil nejedním bílým vlasem :-). Tentokrát je muž zápasu zřejmý – Karel Vlach. Ze zahájení se dostal rovnou do horší koncovky, ve které ale zakouzlil a soupeře obral figuru. To nám nalilo krev do žil a vyhráváme nakonec jednoznačně 5,5:2,5.

Třetí kolo a první domácí zápas s Ořechovem nepotřebuje delší komentář, udělá ho za mě výsledek – 8:0. Opět bylo složité určit muže zápasu, když všichni vyhráli. S trochou nadsázky se muži zápasu stalo všech 16 hráčů, když se dokázali vyrovnat i s nefunkčním topením. Innocent

Má slova o dlouhodobosti a vyrovnanosti soutěže se potvrdila už ve 4. kole, kdy jsme poprvé zavítali do Brna, konkrétně do samotného centra k zápasu s ŠK 64 Brno . Pro mě měl tento zápas zvláštní nádech, i když jsme nehráli ve Zlíně, přijel jsem na něj hromadnou dopravou. To bylo ale z radostného vše. V oslabené sestavě jsme prohráli, nutno dodat, že však naprosto zaslouženě, protože i přes absenci několik hráčů základní sestavy jsme zůstali i tak favority. Nicméně, poučná facka po předchozí „osmičce“ nás vrátila na zem a nejlépe připravila na klíčové lednové dvojutkání se spolufavority soutěže. Mužem zápasu se celkově stal Vladislav Sládek, který rozbil Míšu a tím v podstatě rozhodl zápas. Na naší straně toto ocenění zaslouží za bojovnost Mira Beneš, který místo přechodu do rovné koncovky zkusil komplikovat, ale zapomněl na napadenou dámu a bylo po nadějích.

Zimní přestávku jsme přežili na místě druhém s 9 body, za suverénním Starým Městem s plným počtem bodů. Nicméně i tak jsme byli optimisty, klíčová utkání nás teprve čekala a náš výpadek nebyl jediným, ale ani posledním překvapení druholigové sezóny.

První „jarní“ kolo přineslo překvapení ještě před začátkem našeho zápasu s Lokomotivou Brno „C“ . Kuba Roubalík se usilovně připravoval tak dlouho, až zapomněl, na co se připravoval a nedostavil se. Naštěstí Mira Kocián byl na tuto situaci připraven jako nehrající kapitán a nastoupil. V zápase jsme snad nikde nebyli ohroženi, výsledek 6,5:1,5 bez porážky budiž mi svědkem. Mužem zápasu je tentokrát bez diskuzí Peťa Koutný, v jehož pozici po cca 25.tahu by se každý normální šachista vzdal, ne však Peťa, ten zabojoval, obral soupeře o věž a když králem prozkoumal snad každé políčko na své polovině šachovnice zaknihoval celý bod.

Jednoznačné vítězství nám nalilo krev do žil a k zápasu se Starým Městem „B“ jsme nastupovali s hlavami nahoře.  Nejen my, ale i soupeř pochopil, o co se hraje a tak se za šachovnicí střeli nejlepší možné sestavy. Samotný zápas jsme měli dlouho pod kontrolou, prohra Petra Koutného nás nerozhodila a po výhrách Cyrila, Kuby a Karla bezpečně vyhráváme. Mužem zápasu se tentokrát stal Cyrda, který obětoval dvě figury, aby poté posbíral materiál zpět a vyhrál.

Po 6. kolem jsme se tedy opět vrátili na první místo. Asi nejtrefněji vystihl naši situaci Roman: „Zvládli jsme dva klíčové zápasy roku. Za odměnu jich nás čeká ještě pět.“ V dalším kolem k nám totiž zavítaly Hustopeče v přímém souboji o první místo. Sice opět došlo ke kolizi s extraligou, tentokrát jsme však zabojovali mnohem lépe a jednoznačné vítězství 7:1 při dvou remízách nám výrazně vylepšilo skóre. Mužem zápasu se stal opět Cyrda, který vrátil Lukáši Kuchyňkovi prohru z léta a rozbombardoval jeho rošádové postavení.

K osmému kolu jsme odjížděli vlastním autobusem, ehm, tedy mikrobusem Petra Koutného. Po malých komplikacích jsme místnost Prostějova našli a mohli tak zasednout za šachovnice. Profesorskou výhru jsem zkazil jen já, když jsem prohrál výrazně lepší pozici. Mužem zápasu se tentokrát jednoznačně stal Roman, který zaskočil za onemocnivšího Cyrdu a tím dodal družstvu potřebný klid.

Deváté kolo mělo být opět jen formalitou. Holešov se zachraňoval, my bojovali o postup. Přesně tyto dva faktory ale udělaly z nijak jednoznačného zápasu drama. Do posledního tahu nebylo o výsledku rozhodnuto, kapitáni několikrát spekulovali o možnosti dát obě zbývající partie za stavu 3:3 za remis. To se nakonec stalo, nicméně v době, kdy už to bylo výhodné pro Holešov. Jelikož však Staré Město prohrálo s Brnem, zůstali jsem i nadále s bodovým náskokem na čele. Mužem zápasu byl opět Cyrda, tentokrát především proto, že den po vítězném MČR juniorů si přidal kolo navíc a Mudráka dokonale rozebral.

K desátému kolu jsme do Brna k zápasu s Lokomotivou A jsme odjížděli značně oslabeni. Bohužel se tentokrát štěstí otočilo k nám zády, naštěstí jen v samotném zápase. Těsná prohra nám dala teoretickou naději, že v případě prohry Brna v Hustopečích zůstane na prvním místě. To se také stalo a do posledního kola jsme vstupovali jako favorité. Mužem zápasu se stal soupeř Petra Koutného, který ztratil pěšce, ale pak díky mezitahu získal figuru a obrátil tak zápas. Na naší straně bych si toto ocenění přiřknul sobě za miniaturku s Vaškem Fialou.

Do posledního kola jsme masivně posílili i přes kolizi s extraligou. Staré Město C mělo dvojnásobnou motivaci nás porazit, neboť by tak pomohl staroměstskému béčku k postupu do 1. ligy. Naštěstí jsme nedopustili žádné překvapení a po výhrách Michala, Petra Kořenka, Karla a muže zápasu Romana můžeme slavit postup. Romanova partie údajně naplnila desatero Juraje Lipky o bezkontaktním šachu, ale jelikož ho neznám, nemohu posoudit.

Nyní bych se pokusil subjektivně zhodnotit výkon všech hráčů.

1. IM Roman Chytílek (2,5/4)

I když odehrál jen 4 zápasy, dodal družstvu potřebný klid, dík mu patří především za zápas s Prostějovem, kdy nezištně zaskočil za Cyrdu. V posledním kole také pěkně přehrál Kubu Uřičáře, když si zkušeným manévrováním věží po první řadě počkal na chybu soupeře a pak nemilosrdně zavěsil.

2. FM Cyril Ponížil (6/7)

Cyrdovi se v této sezóně podařilo, na co sáhl, vždyť připsal téměř 100 bodů na Elu a stal se juniorským šampiónem. Jeho partie byly většinou na jednu branku, 5krát udržel první desku, či spíše získal, soupeři z něj měli strach už cestou na zápas.

3. FM Martin Jurčík (5/6)

Martin také odehrál sezónu bez prohry, spolehlivě porážel jednoho soupeře za druhým a i přes dlouho vzdálenost, kterou musel každé ráno urazit, byly jeho partie svěží a poražení soupeři museli odcházet propoceni až na zátylku

4. Jakub Roubalík (3,5/6)

Kubovi se moc nepovedl závěr, především ale na začátku sezóny jeho body dodávali týmu jistotu. Za zmínku zaslouží rovněž jeho výhra proti Starému Městu, kterou mu bylo odpuštěno předchozí extempore.

5. Martin Šenkýř (7,5/11)

Podobně jako Kuba i já jsem na konci soutěže zbytečně prohrál a přidal si tak miniaturní černý puntíček. Snažil jsem se ve svých partiích hrát tvořivě, což se občas projevovalo horším hospodařením s časem.

6. Petr Koutný (6,5/11)

Odehrál všechny zápasy a byl zosobněnou duší týmu. Neustále nás bavil nejen svými vtípky, ale i vtipnými pozicemi na šachovnicích. Ke konci mu došel dech, ale i tak povedená sezóna. Patří mu také dík jako spolehlivému řidiči, dokonce začal být ohleduplnější i na spolucestující.

7. Karel Vlach (6/7)

Další z hráčů, který odehrál soutěž bez porážky, i když od ní nebyl mnohdy vzdálen. Zachraňoval mnohdy i pozice, které zachránit snad ani nešly, především v lednovém dvojzápase s Brnem a St. Městem se jeho výhry počítaly za dvě.

8. Petr Kořenek (3,5/5)

V první polovině odpočíval, aby v druhé odehrál až na jednu výjimku všechny zápasy. Zaslouží pochvalu za bojovnost, když v 10. kole v zájmu týmu chtěl odmítnout remízu v prohrané pozici, ale když ani po půlhodině přemýšlení nenašel žádnou možnost, která by dávala alespoň naději na remízu, nakonec byl nucen s nechutí přijmout. V posledním kole pak pěkným útokem stvrdil postup a soutěž bez prohry.

9. Michal Krčál (5,5/9)

Jen formálně se nevešel do základní sestavy, aby nebyl v KP volným hráčem. Odehrál však 9 partií, přičemž každá byla originální. Nechtěl se nikdy vzdát, remíza pro něj nebyla výsledkem, proto občas prohrál. Nejsvětlejším momentem bylo předposlední kolo, kdy Blahynkovi nedal šanci a pro něj typickým skokem bílého jezdce na h7 rozbil soupeřovu pozici.

10. Pavel Dubina (2,5/3)

Během prvních čtyř kol odehrál všechny své partie a poté už pomáhal Slavičínu v nižší soutěži. Další z hráčů bez prohry.

11. Emil Macura (0/3)

Ani v jedné ze tří partií se mu nepodařilo soupeře přehrát, už ze zahájení většinou balancoval na hranici prohry, do které bohužel vždy spadl. Snad se v příští sezoně zadaří lépe. I přes výsledek mu však patří uznání, že i v jeho věku dokáže být rovným soupeřem.

12. Mira Beneš (3,5/7)

Podobně jako Michalovy partie, i Mirovy oplývaly originalitou. Občas se mu sice vymkly z kontroly, přesto velký bojovník a řidič v jedné osobě má místo vedle Peti Koutného na pozici největšího vtipálka týmu.

13. Mira Kocián (7/8) – kápo

Dlouho si udržoval 100% bilanci, v posledních kolech však v zájmu družstva zvolil smírčí řešení problému. Dvakrát se stal nehrajícím kapitánem, jednou musel nuceně nastoupit, i když nebyl připraven. Přesto vyhrál a ukázal, že nejen jeho kapitánská, ale i šachová síla je nesporná. Výrazně se podílel na postupu.

14. Martin Tesař (0/1)

Ačkoli odehrál jedinou partii, ve vícero případech byl připraven zaskočit. A když už hrál, musel lámat rovnou pozici a riskovat, což se nevyplatilo.

Celkově se dá sezóna hodnotit jen samými superlativy. Především ke konci jsme si ji zbytečně sami zdramatizovali, přesto jsme i s nutnou dávkou štěstí zvládli postoupit. Dovolím si tvrdit, že jsme vyhráli zaslouženě, všechny hlavní konkurenty jsme přesvědčivě porazili. Jako trest pro týmy, která nás obraly o všechny body, následoval sestup, což je silným varováním pro současné prvoligové týmy.
  Komentáře (5)
pěkně jsem se pobavil
Přidal petr koutny, 06-05-2010 05:13
super článek, 
co mě na této sezóně pěkně překvapilo? Tak samozřejmě postup, pak to že mi Martin Š přestal po 50 letech vykat :grin ,  
že Michalovi K konečně přestali růst bicepsy, už jsem měl z toho i trauma :grin  
i to že Mira Ko málem měl 100% což bych mu přál, ale vlastně Mira Ko se nezapomenutelně vryl do této sezóny když navigoval tak kvalitně že jsme na jednom nejmenovaném kruhovém objezdu udělali 4 otáčky do kola a kdyby :grin si toho nevšiml tak tam kroužíme ještě dnes :zzz ,  
Karel nezklamal a soupeře klamal svými špatnými pozicemi které potom vyhrával, mě se taky líbilo jak Peťa Koř nechtěl vzít remízu ve zdechlém postavení a byl odhodlaný bojovat až do konce jen proto aby nepodepsal prohru zápasu. 
Samozřejmě se musím hodně učit z důkladné přípravy které provozuje Jakub, ( zápas proti Lokomotiva C), škoda že doteď nevíme na koho se připravil :grin  
Když to shrnu, nebylo to jen o postupu, ale bylo to i skvělých lidech, parádní atmosféře, prostě bylo to pěkné s Vámi hrát. 
:zzz
Anketa?
Přidal Mirek K., 05-05-2010 23:24
Dobrý nápad, Martine! Pavle, zkusíš vyrobit multianketu?
Muž zápasu
Přidal Martin Senkyr, 05-05-2010 22:56
Jak říkám, je to subjektivní, ani ta kategorie celá nemůže být moc objektivní, protože nemůžeš určit kritéria :-). A věř mi, že to někdy lehké vybrat. Proto bych navrhl hlasovat o každém zápasu a vybrat zde muže zápasu kolektivně, ale jestli to bude mít nějaký efekt ...
Další reakce
Přidal Mirek K., 05-05-2010 22:41
-St. Město C-Martine, to bezkontaktní desatero ti klidně pošlu nebo možná i přeříkám v pátek zpaměti :-) 
- naše sestava-ani jsem si doteďka neuvědomil, jak moc našich hráčů odehrálo sezónu bez porážky. 
- Martin Jurčík a Kuba - je s podivem, že z tolika pěkných výher jen jedna stačila na \"muže zápasu\"... 
- Petr Koutný určitě hrál líp, než vypadá konečný výsledek. Nejvíc se mi líbila jeho partie v Prostějově, kde z úplně vyrovnané tupé pozice neuvěřitelně lehce vyhrál. 
- Pavel Dubina nám na podzim velice pomohl. Jednak body a jednak zalepováním chybějících míst v sestavě. 
- pan Macura byl ve 4. kole v Brně ze zahájení jasně vyhraný. Asi nejvíc z nás všech. Bohužel ale asi nebyl zvyklý stát tak dobře a tak to zkazil. 
- Mira Beneš je po Petrovi dalším hráčem, který byl o moc platnější, než jak to vypadá podle čísel. Půlbodu ve 4. kole se vzdal ve prospěch družstva. O další půlbod s Holešovem jsem ho možná obral já. Skvěle rozehranou partii se starším Kuchynkou zremizoval až za rozhodnutého stavu, o bod v posledním kole ho připravila islandská sopka (kdybyste viděli jeho udělanou přípravu na ten zápas...)
První reakce
Přidal Mirek K., 05-05-2010 22:21
Martin si o reakce přímo řekl, tak tady jsou první dvě: 
1. Moc díky za tento článek. Nečekal jsem, že ho napíše místo mě a jsem za něj moc rád. Početl jsem si, trochu připomněl některé už zapomenuté momenty, trochu nostalgicky zavzpomínal :-). 
2. Absolutně nechápu, jaktože jsem se ani jednou nedostal do nominace na \"muže zápasu\" :-). V Brně proti \"64\", jsem stál na výhru, pak jsem uhranul soupeře aby nenašel sedmitahový mat a nakonec jsem cosi obětoval a vyhrál. Byla to naše jediná výhra, kdo jiný měl být mužem zápasu?! Proti Loko Brno C jsem měl mít volno a učit se angličtinu, místo toho jsem musel nečekaně nastoupit, dostal jsem svého nejsilnějšího soupeře v sezóně a pěkně ho porazil. Ještě aspoň další dvě partie jsem vyhrál po pěkných kombinacích. Proti Holešovu jsem byl asi taky mužem zápasu, protože rozhodnutím o remíze 4:4 jsem tuto poctu asi sebral Mirovi Benešovi, který by jinak nejspíš rozhodl o naší výhře a možná už skoro i postupu. Atd...

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2020 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95