Svátek

Dnes je: Čtvrtek, 06. srpen 2020
Dnes má svátek: Oldřiška
Zítra má svátek: Lada

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Mládež arrow Články arrow MČR týmů středních škol
MČR týmů středních škol
Napsal Martin Tesař   
Středa, 21. duben 2010
Čtyřčlenné družstvo Gymnázia Zlín, Lesní čtvrť obsadilo velmi slušné páté místo, vyhrál tradičně gympl z Frýdku-Místku.

Ve dnech 20.–21.4. se ve Štědroníně uskutečnilo Mistrovství České republiky školních týmů v kategorii středních škol. Zlín reprezentoval gympl z Lesní čtvrti ve složení Jakub Roubalík, Barbora Kolomazníková, Maia Phamová a Honza Romaňák (9. nas.).

První úspěch určitě byl samotný příjezd na místo . Skoro se mi zdá, že se pořadatelé snaží dopravu účastníkům co nejvíc zkomplikovat, zlaté Zlaté Hory.Smile I přesto se sešlo možná rekordních 32 týmů.

Průběh turnaje hodnotím pouze z výsledků:

S velkým náskokem zvítězilo Gymnázium Petra Bezruče Frýdek-Místek (Rojíček, Pecha, Rabatin, Konštacký, 30,5/36 b.),druhý byl tým COG Frýdek-Místek (Kočiščák, Macíčeek, Kozel, Bujnošek, 24) a suverénní první trojku uzavírá RG a ZŠ města Prostějova (Plát, Bureš, Jodl, Snášel, 22,5).

Další družstva už měla alespoň dvoubodový odstup. Pátý Zlín získal rovných 20 olympijských bodů. Když už je po boji, dá se říct, že to zvládli velmi zkušeně. Prvních 6 kol se pohybovali většinou za hranicí první desítky, v sedmém kole vysoko vyhráli, aby dostali první Frýdek a trochu si vylepšili pomocné hodnocení. Dostali čtverku, takže měli ideální pozici do posledního kola (14. pozice), ve kterém dostali relativně slabší Žamberk, vysoko vyhráli a vyskočili až na zmiňované konečné 5. místo.

Největší porci bodů připsal Kuba(7), který prohrál jen s Rojíčkem, další hráči asi zahráli svůj standard.

No jestli se jim povede i na dnešní zpáteční cestě tak jako včera, tak nám k tomu sami určitě něco dodají.
  Komentáře (1)
Postřehy a zajímavosti
Přidal Jakub Roubalík, 22-04-2010 16:57
Přesto, že se hrálo až v úterý, jsme vyrazili směr "konec světa" Štědronín již o den dřív. Dopravu jsem den předtím proanalyzoval do detailů, ale i přes takovou přípravu jsme místa konání dosáhli s asi 2hodinovým zpožděním, než jsem předpokládal. Již v Olomouci nás potkali první trable. Na trase do Prahy (jak jsem později zjistil) se vyskytoval sebevrah. Chtěli nás posadit na autobus, a při čekání na něho nám průvodčí oznámila, že pojede do Prahy náhradní vlak. Ale už tehdy jsme vědeli, že spoj do Tábora nestihnem. V ten moment jsem zaangažoval taťku, ať mi najde nějaký další spoj, a až do konce našeho putování měl zásoboval smskami o možnostech přepravy. Tímto mu patří dík. 
Z Tábora jsme dorazili do Milevska, městěčka vzdáleného cca 15 km od Štědronína. A zde nastal ten hlavní problém, neboť do Štědronína jezdí pouze jediný spoj za den a ten jsme zmeškali. Pohotově jsme tedy využili služeb tamního taxikáře a umožnili mu tím možná nejvýnosnější kšeft za poslední dobu. Konečně jsme tedy byli na místě a každý po svém využili volný podvečer a zitřejší dopoledne. 
Před začátkem samotného turnaje jsme si stanovili za cíl skončit do první desítky, čemuž i odpovídalo naše nasazení. 
První kola mě však téměř vyvedla z omylu. V prvním kole jsme předvedli nemastnou neslanou výhru 3:1 a ve mně to vzbudilo určité obavy z mé hry, neboť jsem remizoval s hráčem 1600. 
Někdy ve třetím kole, po dalších průměrných výsledcích jsem žertem řekl, že "stačí, když budeme hrát celý turnaj takové lejna, ale hlavně, abychom v posledním kole vysoko vyhráli, a budeme určitě do desítky". To jsem vážně nečekal, jak moje slova nebudou daleko od pravdy. 
Opět jsme pokračovali v našich "výkonech", až jsme náhodou v 8. kole stanuli proti suverénnímu gymnáziu z Frýdku-Místku. Dostali jsme očekávanou "čtverku", i když je nutné dodat, že Barče nabízel v mírně horší pozici Pecha remízu, ale ta ji v zájmu dodržování naší taktiky odmítla. 
Vrátili jsme se tedy na osmý stůl a zasedli proti slabému Žamberku. Zde jsem sice očekával čistý zápis, ale nakonec z toho ještě byly neuvěřitelné nervy. 
Nejprve vyhrála pěkným útokem Mája, pak já (ale ne pěkným útokem). Frodo hrál v tu chvíli s kvalitou více a Barče nabídl soupeř přibližně stejné úrovně remízu. Řekl jsem ji, že je to na ni (za což mě později členové týmu lynčovali, že prý jim mám podávat jasné instrukce ohledně nabídek remízy). Po dlohém přemýšlení ji nakonec vzala, což jsem ji určitě nezazlíval. Výsledek 3,5 : 0,5 nám přece bude stačit na solidní umístění. Frodo ovšem školácky ztratil věžku a najednou měl figuru, a komepnzaci maximálně v podobě 2 piků. V tu chvíli jsem raději odešel dívat se na jiné partie (např. sledovat uplatňování převahy střelce a pěšce proti dobrému rohu). Pak jsem se vrátil a téměř nevěřil vlastním očím. Frodo měl už tři pěšce za figuru a pozice se zdála nejasná. S Barčou jsme začali pozici pečlivě analyzovat, nacházejíc neustále nové možnosti útoku soupeře a 
ne dostatečné krytí Froda. Pak ovšem Frodo zahrál Dxb2!! a jeho úmysly jsme pochopili vzápětí. Najednou vše vycházelo a soupeř se chytl do jedné z frodových léček a přešel do prohrané dámovky. Jeho uplatňování nebylo špatné, ale přemýšlet nad postavením dámy 30 vteřin ze zbylé minuty by opravdu nemusel. Ještě tomu všemu Frodo nasadil korunu, když po partii prohlásil: "Musel jsem to trochu zdramatizovat." 
Záverem bych ještě rád ohodnotil výsledky jednotlivců. 
 
Já jsem hrál docela nevzhledné šachy a po neúspěšném prvním kole jsem raději přešel na anglickou a bezkontatní šachy. Slavilo to úspěch, soupeři se poráželi samy. 
 
Barča na druhé desce bojovala statečně, i když to něměla vůbec lehké. Střídala některé pěkné momenty s horšími a myslím, že by měla zvolit někdy trochu ofenzivnější postup. Hra na remízu není to správné řešení v dalším šachovém růstu. 
 
Mája hrála první den poněkud zvláštně, ovšem druhý den se vzchopila, zabojovala a nakonec prohrála jen s o dost silnějším Rabatinem. 
 
Frodo si sice nezahrál ani jednou jeho oblíbenou vídeňku, ale po prvním rozehrávajícím dni další den dokázal to samé, co Mája. 
 
Myslím, že jsme letošním výsledkem téměř vyrovnali onu legendární bronzovou medaili, vzhledem naši dost oslabené sestavě. Přístí rok budeme hrát v stejné sestavě, tudíž bychom mohli výsledek minimálně zopakovat.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2020 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95