Svátek

Dnes je: Sobota, 26. září 2020
Dnes má svátek: Jonáš
Zítra má svátek: Václav

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Zlín B-Holešov 4:4 (9. kolo 2. ligy E, 14.03.2010)
Zlín B-Holešov 4:4 (9. kolo 2. ligy E, 14.03.2010)
Napsal Mirek K.   
Sobota, 13. březen 2010

Ve vyrovnaném zápase jsme dvakrát prohrávali a vyrovnali. I za stavu 3:3 to chvilku vypadalo na naši prohru, chvíli zase naopak. Nakonec po dvou závěrečných remízách skončil remízou i celý tento vyrovnaný a napínavý zápas.

Zatímco hosté přijeli jen Cagašíka (který sice hrává na první šachovnici, ale nepravidelně), nám chyběli opět tři hráči základu. Tentokrát ale ne kvůli obvyklé kolizi s českou Extraligou, nýbrž se slovenskou (Martin Jurčík). A také kvůli jarním prázdninám v Praze (Petr Kořenek). Kvůli slovenské lize měl také původně chybět i Roman Chytilek, ten nakonec ale nehrál ani v Prievidzi ani ve Zlíně, ale léčil se doma. (BTW: Díky vydatné pomoci Tomáše Poláka a navzdory neúčasti Romana Chytilka si Prievidza v neděli zajistila slovenský titul, o jediný bod před Slovanem Bratislava). Ale vraťme se zpět do Zlína. Nějakou dobu byla ohrožená i účast Karla Vlacha, o mě se zase pokoušela teplota, Cyril měl za sebou návrat z úspěšného MČR juniorů. Zkrátka skládání sestavy probíhalo jako obvykle zcela bez problémů :-)

Při porovnání ela jsme měli převahu na pěti šachovnicích, soupeři na zbylých třech. Tušili jsme už předem, že nás čeká těžký zápas a to se také potvrdilo. Jinak významnou změnou proti předchozím domácím zápasům bylo teplo, jehož regulaci konečně ke konci zimy dal správce v objektu dohromady k naší spokojenosti. Takže jsme nemohli soupeře zničit zimou, museli jsme je přehrát normálně šachově :-)

První remízu jsem zapsal já (8). Mladší Rafaja na mě vyzkoušel ostrou variantu pircky. Velice záhy přišla první křižovatka v zápase. Mám hrát divokou variantu s pěšcem méně bez možnosti úniku do remízy anebo naopak mít pěšce víc, ale dát soupeři možnost tohoto remízového závěru? Zdravotně jsem se moc necítil, hrál jsem černými, věřil jsem svým spoluhráčům, proto jsem si navzdory své elové převaze vybral nakonec bezpečnější druhou variantu. Soupeř sice musel trochu "vymýšlet" teorii, ale vymyslel a nakonec zamířil do toho věčného šachu. Takže asi po dvanácti tazích a hodině hry to bylo 0,5:0,5

Při zběžné prohlídce o hodinu později to vypadalo takto: Cyril (1) pěšec víc, ale divoká pozice. Kuba (2) právě zakombinoval a získával dvě věže za dámu. Martin (3) vypadal v zahájení, že vyhraje do dvaceti tahů. To se sice nestalo, ale zůstal mu pěšec navíc. Petr (4) se sice tvářil spokojeně, ale všem ostatním se zdálo, že stojí blbě. Karel (5) stál pěkně a po soupeřově pomoci už byl vyhraný. Michal (6) obětoval figuru, ale soupeř měl dvě svázané figury Va1+Jb1, takže podle Michalových počtů měl vlastně figuru víc :-). Mira (7) hrál s izolákem a stál pěkně. Suma sumárum jsem myslel, že Kuba+Martin+Karel udělají bod, Cyril a Mira mají taky lehce navrch a v záloze jsou ještě Michal a Petr. Takže by to mohlo být fajn.

Jenže pak Michal (6) "donutil soupeře vynutit výměnu dam" a tím pádem zůstal bez figury a prohrál. Až po partii jsem se dozvěděl o druhé křižovatce v zápase, kdy Michal už s figurou méně dvakrát zopakoval tahy, ale nepotřetí se tomu opakování vyhnul a hrál na výhru. 0,5:1,5

O chvilku později naštěstí vyrovnal Karel (5). Ten netradičně nenechal stát soupeře lépe, aby jej pak mohl obehrávat, ale přehrál jej rovnou. Soupeř sice pomohl, ale i tak to byla poměrně čistá partie. (Teda až na to, že si Karel nevzal věž zadarmo, když mohl :-) )  1,5:1,5

Cyril (1) už měl dva pěšce, Kuba (2) zjišťoval, že se asi musí spokojit s remízou, Martin ztratil pěšce zpět (3), Petr stál na prohru (4), Mira (7) pořád maličko líp. Celkově: nicmoc.

Kuba (2) remizoval a Petr (4) prohrál a už jsme zase prohrávali - 2:3

Někdy v tomto okamžiku začaly první oťukávačky mezi námi oběma kapitány ohledně celkové remízy 4:4 (která by nám zaručovala i nadále vedení v soutěži a Holešovu pro změnu záchranu). Nevím jak Radek, kapitán hostí, ale já jsem s tím zatím žádné praktické zkušenosti neměl. (Resp. kdysi mi jako žáčkovi zničehonic řekli, že jsem díky kapitánské dohodě vyhrál :-). Takže jsem si moc nebyl jistý, kdy se jen oťukáváme a kdy naopak nabídka "leží na stole". Takže poprvé jsem ji nejspíš odmítl, aniž bych si jí vůbec byl vědomý. A když jsem to zkoušel sondovat já, tak jsem byl odmítnutý s tím, že předtím jsem zase nechtěl já :-) No prostě, mám se ještě jako kapitán co učit :-)

Na šachovnicích mezitím Mira (7) pořád udržoval malé plus, ale na výhru to neviděl. Martin (3) stál špatně a ztrácel minimálně pěšce. Naštěstí Cyril (1) přesvědčivě vyhrál a vyrovnal na 3:3.

Chvilku to vypadalo, že Martin (3) je prohraný a Mira (7) nemá jak prorazit. Taky když slyšel, že by měl hrát na výhru, tak se nejdřív pěkně lekl. Kdyby nám tehdy někdo nabídl 4:4, tak mu utrhneme ruce radostí.

Jenže pak zase začal kazit Dvořák hostující za Holešov na třetí šachovnici a současně s ním i Zicháček na sedmé spotřeboval většinu svého času a stejně vymyslel hloupost. Mira mohl získávat pěšce. Místo toho ale po mnoha minutách přemýšlení zahrál jiný tah, po kterém si soupeř svého pěšce zase pokryl. Na třetí šachovnici mezitím pozice dospěla do úplně rovné pozice. A za tohoto stavu přišla už minimálně třetí křižovatka v zápase - jednoznačná nabídka na konečných 4:4 při dvou remízách. Sekundy utíkaly, moc času na rozmyšlenou nebylo, zrovna moc spoluhráčů-konzultantů v hrací místnosti taky ne. Mira sice měl zájem hrát dál, ale zároveň řekl, že se podřídí mému rozhodnutí...

Nakonec jsem to napětí už nevydržel protahovat a celkovou remízu přijal. Takže zápas skončil 4:4

A hned vzápětí se ukázalo, že to možná byla chyba, protože kdyby oba hráči na sedmé šachovnici zahráli to, co měli v úmyslu, tak náš hráč získává materiál i partii!!

O pár desítek minut později, když jsme viděli výsledky ostatních, tak jsme si zase říkali, že fajn bod, že jsme pořád ještě v čele nejen na skóre, ale i na body. Každopádně, jsme situaci v tabulce nechtěně trochu zamotali a až za měsíc bude jasno, jestli jsme dnes cenné dva body ztratili nebo jeden získali. Vzhledem k závěrečné pozice je té konečné remízy škoda, vzhledem k průběhu zápasu je to naopak asi maximum, co jsme mohli získat.

Obvykle to nedělávám, ale chtěl bych ocenit některé výkony jednotlivců. Především Cyrilův - za jediný den se přeorientovat z turnaje juniorů na druhou ligu mužů a takto suverénně na první šachovnici získat pro družstvo bod, to je prostě skvělé. U Karla je fajn, že jsme ho nakonec přemluvili a že takto pěkně soupeře přehrál. A u Miry už příště budu vědět, že se nemám bát nechat na něm zodpovědnost za osud zápasů i v těch klíčových chvílích.

Po dnešním dramatickém kole a zápase se náš náskok zmenšil ze dvou bodů na jeden. Pořád máme ale situaci ve svých rukou.
Zlín B   4 : 4   Holešov
Ponížil Cyril 2307 1 - 0 2344 Mudrák Josef H
Roubalík Jakub 2253 ½ - ½ 2179 Sojka Aleš
Šenkýř Martin 2172 ½ - ½ 2042 Dvořák Martin H
Koutný Petr 2110 0 - 1 2183 Navrátilík Pavel
Vlach Karel H 2161 1 - 0 2099 Šudřich Radek
Krčál Michal 2138 0 - 1 2046 Rafaja Marek sen.
Beneš Miroslav 1986 ½ - ½ 2002 Zicháček Libor
Kocián Miroslav 2020 ½ - ½ 1929 Rafaja Marek jun.

Před zápasem: Tradiční derby ve druhé lize. Holešov sa pravidelně umísťuje v první polovině tabulky, takže nás nejspíš čeká kvalitní a vyrovnaný zápas. Doufejme, že se šťastným koncem.
  Komentáře (8)
Enginyxčlověk
Přidal Foukal, 15-03-2010 22:16
Plně souhlasím s komentářem u příspěvku  
číslo 7,jen jsem chtěl poukázat na  
to ,že v reportáži je pohled na desku č.2 
uplně obracený,hlavně ve smyslu kdo musel 
být za remizu přeštastný...
Přidal Ponizil Cyrda, 15-03-2010 21:34
Zdravím, děkuji za pochvalu. V partií jsem si po úspěšném MČR juniorů prostě věřil a dařilo se mi. Navzdory remíze máme pořád nejlepší pozici, všechno máme ve svých rukou. 
 
Kubovu partií jsem moc neviděl, ale některé enginy navrhují strašně silné tahy, které člověka normálně ani nenapadnou. Navíc počítač má v pozici jasno a z ničeho nemá strach. Hráči to asi viděli jinak a jistou roli mohla hrát i psychyka.
2.deska byla naprosto prohraná
Přidal Foukal, 15-03-2010 16:06
Teda sám bych nato samozřejmě nepřišel, 
ale muj engine si žádá vysvětlení  
toho nehorázného štestí na 2,desce ,kde se soupeř nepochopitelně spokojil s věčným šachem,to 
byl natom tak špatně s časem nebo proč?
Přidal Ludo Balazec, 14-03-2010 21:41
Zaujimave, este predtym ako Mirek napisal reportaz, som mu napisal uvahu o tom, ze kym vyhra by bola terno ( takmer isty postup ! ), remiza nie je moc lepsia ako prehra ( zrejme bude tak ci tak nutne a staci vyhrat oba zostavajuce zapasy ). Takze sa zda, ze dohoda o remize dobra nebola. Lenze to plati len preto, ze Stare  
Mesto B nevyhralo nad Brno C, inak by prehra bola pruser, remiza OK. Takze dohoda bola spravna len vzhladom na to, ze ste NEVEDELI ostatne vysledky, po vysledkoch uz to tak nie je, ten bod vypada dost na draka. ( Isteze s nejakou 10-percentnou pravdepodobnostou moze mat vyznam ) Cize "když jsme viděli výsledky ostatních, tak jsme si zase říkali, že fajn bod", by som doplnil "protoze neumime pocitat" ;-)
Přidal Mira Beneš, 14-03-2010 21:02
Jako vždy pěkná reportáž, Miro. Na jednu stranu jsem se zlobil a chtel hrát dál, na druhou stranu to bylo kapitánské rozhodnutí na jistotu a zaručující první místo v tabulce, takže to chápu :) měl jsem to vyhrát dřív, než jsi s tím za mnou přišel (po Liborovém Sa6? v koncovce stačilo vyměnit Sxd5 a pak Jxh6). Jinak na mě největší dojem udělaly partie Cyrila a Karla, obě čistá práce, tleskám!
Hotovo
Přidal Mirek K., 14-03-2010 20:44
Reportáž a sestavy doplněny
Happy Birthday
Přidal Mirek K., 14-03-2010 19:36
jojo,taky se připojuju Peťo. Nějak mi to dneska během napínavého zápasu vypadlo z hlavy, tak aspoň takto dodatečně.
Gratulace Petovi Koutnému k narozkám
Přidal Mira Beneš, 14-03-2010 16:19
Peto, vsechno nejlepší! Akorát sis jako dárek dneska nemusel dávat to vajíčko, co máš po dnešku v tabulce :p

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2020 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95