Svátek

Dnes je: Středa, 23. září 2020
Dnes má svátek: Berta
Zítra má svátek: Jaromír

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Staré Město B-Zlín B 3:5 (6. kolo 2. ligy E, 31.01.2010)
Staré Město B-Zlín B 3:5 (6. kolo 2. ligy E, 31.01.2010)
Napsal Mirek K.   
Neděle, 31. leden 2010

V poměrně klidném zápase dvou vedoucích družstev jsme sice prohrávali 0:1, ale po výhrách Karla Vlacha, Cyrila Ponížila a Kuby Roubalíka jsme otočili až na konečných 5:3 pro nás.

Důležitost zápasu způsobila to, že obě družstva nastoupila v základních sestavách (tj. u domácích bez Fery Vrány, který je čtvrtým písmenkovaným hráčem na soupisce a dělal v zápase rozhodčího). Domácím se to povedlo podruhé v sezóně, nám vůbec poprvé. Naše doprava na zápas tentokrát proběhla v poklidu, půlhodinu před začátkem zápasu už nás byla většina v hrací místnosti. Ani Kuba to tentokrát s přípravou nepřehnal :-), takže já jsem zase po delší době byl jen nehrajícím kapitánem. V průběhu zápasu nás ještě přišel povzbudit Mira Beneš, takže převahu jsme měli nejen podle porování ela, ale i na počet hráčů. :-)

V zahájení byla asi nejzajímavější trojice pircek na 4.-6. šachovnici (a to ještě chvilku vypadalo, že do ní směřuje i Karel Vlach na sedmičce), takže mé srdce plesalo. Jinak ale Martin Jurčík (3) vypadal opticky bez dvojice střelců a se zavřeným Sb7 hůř. Cyril Ponížil (2) hrál s izolákem a vypadalo to, že pozice se zjednodušila až příliš rychle. Takže Roman Chytilek po první hodině hry moc nadšený nebyl.

Martin Jurčík (3) ale brzo ukázal, že pozici pevně drží. A Cyril začínal dokazovat, že dáma není nejlepším blokerem izoláka. Někdy v té době jej také domácí Petr Bažant dohnal ve spotřebě času. Celkově to s časem bylo zajímavé, protože nejlepší jej ze všech našich měl Kuba Roubalík (4), naopak nejhorší Karel Vlach (7) - tedy přesně opačně než bývá zvykem. Jinak proběhly první dvě hodiny celkem v poklidu. Bílými jsme žádnou jasnou převahu nezískali, naopak černými jsme celkem v pohodě vyrovnali.

Pak jsem si na chvilku odskočil do kuchyňky a přišel šok. Vracím se zpátky a Petr Koutný (6) se svým soupeřem už analyzují. Užuž jsem mu chtěl vyčinit, že se mnou nekonzultoval remízu, když se přiznal, že prohrál! A nutno uznat, že prohrál fakt "pěkně". Při vyměněných dámách dostat bílými ve 25. tahu mat na c4, to se jen tak nevidí ;-). Kdyby ustoupil králem "normálně", tak by stál možná vyrovnaně, možná trochu hůř, ale hrálo by se dál. On ustoupil odvážně, ale zradil ho propočet. Takže 1:0 pro domácí.

To bylo přesně po dvou hodinách hry. Ale kupodivu už ve třetí hodině hry se všechno obrátilo. Přitom tomu nicmoc nenasvědčovalo. Karel Vlach (7) stál hůř, Martin Šenkýř (5) se svou pozicí moc spokojený nebyl. Petr Kořenek (8) sice chtěl hrát dál a po dohodě se mnou odmítl remízu, ale výhodu myslím neměl. Takže snad jen Kuba (4) stál líp.

Velké věci se mezitím děly u Cyrila (2). Tam černý nejdřív po dlouhém přemýšlení sebral izoláka, kterého Cyril obětoval. Vzápětí Cyril obětoval dvě figury na g6, ale pro změnu se dostal dámou až na f7 a sbíral figury zpátky. Po pěkné přestřelce měl najednou sice pěšce víc, nebylo ale úplně jasné, čí král je ve větším nebezpečí.

O obrat v zápase se postaral Karel Vlach (7) - kdo taky jiný, že :-). V horší pozici začal zkoušet nějaké finty a nakonec mu vyšla taková, ve kterou nejspíš ani sám nedoufal. 1:1

A najednou nám všechno hrálo do karet. Cyril (2) měl převahu, Kuba (4) taky, výrazně hůř nestál nikdo. Takže mohla začít série remízových výsledků.

Myslím, že první byl Roman Chytilek (1). Na jeho 17-tahové remíze se Zpěvákem byly asi zajímavější varianty, kterými oba hráči hýřili při popartiové analýze, než ta samotná partie. Pak remízoval Martin Jurčík (3), který bezpečně uhájil pozici, která po zahájení moc pěkně nevypadala. 2:2

Pak nám pomohli soupeři, když v jediné lepší pozici domácích nabídl pan Vavruška remízu Martinovi Šenkýřovi (5). Ten se sice formálně přišel poradit, ale samozřejmě nebyl důvod ji odmítat. 2,5:2,5

Ve stejném okamžiku přišel Petr Kořenek s tím, že pokud soupeř zahraje správně, tak asi nabídne remízu, protože další hra na výhru by přinesla zbytečné riziko. Velice zodpovědné rozhodnutí, které se také do puntíku vyplnilo. 3:3

Přibližně ve stejném okamžiku Cyril Ponížil (2) dokázal, že černý král je na tom přece jenom hůř. Poprvé jsme tak v zápase vedli, bylo to ale právě včas. 3:4

To vše se odehrálo během pouhé hodiny hry. Kuba (4) byl v té době někdy ve třicátém tahu, měl asi dvacet minut náskoku na hodinách, právě získával pěšce, nadále držel lepší pozici. Vypadalo to, že konec zápasu je otázkou pár minut. Nakonec jsme ale na Kubu čekali ještě hodinu, viděli, jak Kuba přechodně získal druhého pěšce, pak oba ztratil, ... V jednom okamžiku jsem sice začal pochybovat, jeslti má Kuba partii ještě pořád pod kontrolou, ale naštěstí měl. Nakonec získal figuru, přešel do koncovky a donutil soupeře kapitulovat.

Celkově tedy 5:3 pro nás. Zvládli jsme tedy i druhý klíčový zápas sezóny. A můžeme se těšit na ten třetí, který nás čeká za dva týdny doma proti Hustopečím. Vstupovat do něj budeme s náskokem dvou bodů, protože Hustopeče dnes překvapivě jen remizovaly se Znojmem.

Jinak to byl dnes opravdu poklidný zápas bez jakýchkoliv problémů či sporů, v podstatě v přátelské atmosféře. Bylo vidět, že na obou stranách stolů zasedli opravdu silní šachisté. Když se k tomu přičte i (již v úvodu zmiňovaná) bezproblémová doprava i skládání sestavy, tak to byl z pohledu nehrajícího kapitána příjemně strávený čas. :-)
  Komentáře (6)
Klidná síla
Přidal Mirek K., 01-02-2010 22:53
díky Romane za zajímavé postřehy. Ve druhé polovině soutěže tedy zkusíme být klidnou silou :-)
Klidný zápas
Přidal Roman Chytilek, 01-02-2010 16:44
Pánové, 
 
myslím, že klíčové slovo je to "klidný", protože takové klidné zápasy, kde, pokud někomu úplně neco nevyjde, tak ho ostatní bez problémů zastoupí, umí hrát jen opravdu silná družstva. Domácí - i když nebyli favority - stáli v zápase dobře a srdnatě bojovali, ale jako tým prostě fungovali - aspoň od pohledu - hůř než my, což asi rozhodlo.  
 
Jinak špatná zpráva je, že díky těm dvěma výhrám v klíčových zápasech nás čeká dalších pět klíčových zápasů. :p 
 
Ještě můj pohled na partie: v zásadě se neliší od toho, co napsal Mirek, jen mi trochu spadl kámen ze srdce, když Cyril sebral na g6 (přijde mi to přesnější, než brát na f7). Co se týká pozice Karla Vlacha, tak objektivně trochu horší byla, ale na názoru, že pro hráče 2000-2200 je možná obtížnější hrát s prostorovou převahou než nevýhodou, asi něco bude (tím samozřejmě nenabádám všechny, aby hráli svoje partie bezhlavě jenom na brejky :) ).
Přidal Ponizil Cyrda, 31-01-2010 21:12
Jinak bylo fajn nastoupit v silné sestavě a bylo dobře, že za nás zahráli i hráči jako pan Kořenek
Přidal Ponizil Cyrda, 31-01-2010 21:10
Zdravím, dík patří určitě Mirovi za pěkně napsanou reportáž :). Nemyslím si, že by moje partie byla tak akční, jak se píše :grin . Ale myslím, že se mi partie docela povedla :) . Jiné partie jsem moc neviděl, Peťa Koutný si vybral svůj slabší moment, Kuba možná mohl být preciznější, Marťa možná stál hůř, remízu si musel vydřít, ale myslím, že to byl bojovný a z naší strany vydařený zápas :)
Napsáno
Přidal Mirek K., 31-01-2010 18:57
Reportáž je hotová
silné družstvo
Přidal petr koutny, 31-01-2010 14:53
je to pěkné hrát v tak silném družstvu, i když já se cítím jako bych dostal kladivem po hlavě,

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2020 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95