Svátek

Dnes je: Neděle, 25. srpen 2019
Dnes má svátek: Radim
Zítra má svátek: Luděk

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow Extraliga arrow A64 Valoz Grygov-Zlín A 3:5 (1. kolo Extraligy, 7.11.2009)
A64 Valoz Grygov-Zlín A 3:5 (1. kolo Extraligy, 7.11.2009)
Napsal Mirek K.   
Pátek, 06. listopad 2009

Do nového ročníku Extraligu jsme vstoupili velice úspěšně. Domácí Grygov jsme porazili 5:3 díky výhrám Tomáše Poláka a Petra Michalíka a díky dalším šesti remízám (takže bez porážky!). Z množství cizinců na obou soupiskách nakonec hráli jen dva Slováci za nás a stejně tak za domácí. Těm navíc chyběl GM Vlasta Babula. V obou týmech si také zahrálo hned několik juniorů nebo nedávných juniorů (někteří si dokonce zahráli proti sobě), nejvíc se z nich dařilo našemu Petrovi Michalíkovi. Tomáš Polák uspěl černými v souboji s bývalým zlínským hráčem Tomášem Petríkem. Marián Jurčík si odbyl remízovou premiéru za Zlín v Extralize a to proti Pavlu Šimáčkovi, který se do Grygova vrátil po několika letech. Sympatické je také vidět po dlouhé přestávce v naší sestavě Pavla Čecha.

To je asi všechno, co dokážu z výsledků vyčíst. A už se moc těším (a určitě nejsem sám) na popis průběhu zápasu od někoho z jeho aktérů.

 

 

A64 Valoz Grygov 3 : 5 ŠK Zlín
Petrík Tomáš 2531 0 - 1 2500 Polák Tomáš
Šimáček Pavel 2508 ½ - ½ 2510 Jurčík Marián
Biolek Richard 2441 ½ - ½ 2424 Čech Pavel
Pinter Erik 2418 0 - 1 2446 Michalík Peter
Biolek Richard 2385 ½ - ½ 2390 Chytilek Roman
Malinovský Karel 2379 ½ - ½ 2413 Sosna Jan
Juřek Josef 2343 ½ - ½ 2304 Ponížil Cyril
Bureš Jaroslav 2300 ½ - ½ 2253 Roubalík Jakub

 

Před zápasem: Kdo nastoupí z cizinecké legie v dresu Grygova a kdo z pětice našich Slováků? A kolik vlastních odchovanců dostane v obou týmech důvěru?
  Komentáře (2)
Přidal Roman Chytilek, 08-11-2009 17:39
Ano, byl to takový juniorský zápas, hodně bojovný, závěrečných šest remíz je zajímavá kamufláž. 
Obě družstva se snažila překvapit sestavami, tu domácí jsem uhodl až na poslední šachovnici. V zápase se vychýlily z rovnováhy skoro všechny partie, snad s výjimkou té mé- hrál jsem variantu, která je považovaná za velice pohodlnou pro černého, ale mladší Ríša přišel s koncepcí, po které jsme stáli oba vcelku pohodlně, ale zároveň si nemohli moc ublížit a proto se dohodli na remíze. 
V ostatních partiích se ale tvrdě bojovalo, Tomáš se dostal pod nepříjemný útok, Marian si udržoval ve zjednodušené pozici jasnou výhodu, Pavel zaplatil za výměnu francouzského střelce dvěma jezdci na kraji šachovnice a menší prostorovou nevýhodičkou, House stál se silným centrálním pěšcem nadějně a hodně složitě, Honzovo zahájení dámským pěšcem tentokrát nebylo klidné, ale naznačovalo brutální kombo, Cyril rozehrál svou novou zbraň Volhu suverénně, ale když čekal ode mě pochvalu, musel jsem se kvůli jezdci, nešťastně stojícímu na a6, dívat do země :zzz . Kuba tentokraát v zahájení moc nevymyslel a v poměrně jednoduché koncovce lépe nestál. Zápas tedy vypadal na trojtip a diváci mohli kromě libé vůně párků, které tak skvěle připravoval J.Fuksík, cítit i krev a pot a tušit, že nekomu zůstanou oči pro pláč. 
Zhruba v této kostelaci jsme dorazili až do časovek. V nich uchopil náš prapor House, který hrál v extrémně komplikované pozici soupěři velice nepříjemné tahy. Ten možná nestál na prohru, ale fakt, že to nezvládl ani Erik, který zápletky má velice rád, naznačuje leccos o kvalitě koncepce našeho hráče. Bod pro nás a kapitánova pochvala (docela velká). Půlku připojil Kuba, přiznám, že nevím, jak jeho věžovka stála objektivně, mně se ale moc nelíbila. Naštěstí soupeř byl spokojen s remízou opakováním tahů, 2-1 pro nás. 
Mezitím si vyměnil Cyril s Pepou Juřkem řadu taktických úderů, oba soupeři toho opravdu hodně vymysleli a v kombinačně ostré pozici i hodně přehlédli. Hráč Grygova byl velice blízko výhře, ale přehlédl pěkný Cyrilův trik, po kterém bylo po kontrole jasné, že pokud bude hrát někdo na výhru, bude to náš hráč. 
V ten moment se už vyjasnilo i jinde. Marián prošel kolem studiové hry a dámská koncovka s pěšcem víc se už asi určitě vyhrát nedala. Každopádně dobrá premiéra! Hrdinou zápasu byl Tomáš Polák, jehož dva střelci a pěšcová majorita na dámském křídle zajišťovali pohodlně vyhranou koncovku, jenže vzhledem k tomu, že u jeho krále byly převážně figury Tomáše Petríka, který hrál úvodní fázi velmi silně, dlouho jsem se domníval, že ke koncovce nedojde. To se nakonec i stalo, Tomáš se bránil jako lev, udělal si radost krásným 40.tahem, po kterém vyhrál ještě pozici s dámami. 
Zbývají dvě partie, kde jsme tahali spíš za kratší konec. Karel Malinovský hrál proti Honzovi velice odvážně a za pěšce ho zatlačil do obrany, přesto jsem čekal, že se Honza ubrání a po kontrole to bude jeho typická \"uplatňovačka\", při které se baví on i zbytek družstva a soupeř si přeje, aby nikdy nezačal hrát šachy. To se ale nestalo, Honza se nějakým řízením osudu dostal do mírně horší koncovky, kterou ale bez problémů udržel. Vedli jsme 4-2 a bylo jasné, že tenhle zápas vyhrajem. Cyril hrál s dámou a věží proti dámě s jezdcem a dvěma pěšcům. Vládl ale iniciativou a kdyby nevyměnil dámy, partii by skoro jistě vyhrál. Takto jenom půlka, ale po dobrém boji. No a borec na konec byl Pavel. Před kontrolou mu starší Ríša sebral pěšce, ale Pavel se aktivně bránil a nakonec dospělo do koncovky D+J vs D+p, kde se soupeři po řadě Pavlových hbitých šachů dohodli na remíze.  
Naše vítězství bylo trochu šťastné, ale zdá se mi, že jsme prostě měli větší vůli zápas vyhrát a větší houževnatost neprohrát tam, kde jsme byli ohroženi. Takže si dovolím tvrdit, že jsme vyhráli nejen šťastně, ale i zaslouženě. :)
Přidal Ponizil Cyrda, 07-11-2009 18:29
Vyhráli jsme 5:3

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2019 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95