Svátek

Dnes je: Středa, 23. září 2020
Dnes má svátek: Berta
Zítra má svátek: Jaromír

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Zlín C-Sokol Dobrá 5,5:2,5 (7. kolo 2. ligy F, 25.01.2009)
Zlín C-Sokol Dobrá 5,5:2,5 (7. kolo 2. ligy F, 25.01.2009)
Napsal Mirek K.   
Neděle, 25. leden 2009
Povedené a tvrdě vybojované vítězství. Vždyť Po 4,5 hodinách se pořád ještě hrála polovina partií a přestože jsme vedli už 3,5:0,5, o naší výhře zdaleka nebylo jasno. A jinak byl tento zápas také oslavou výborné obrany. Mnoho partií skončilo opačně, než jak celou dobu vypadaly nebo aspoň remízou. (Reportáž doplněna v 01:30.)

Ostatní se vyjádřili už v komentářích, já přidám ještě svůj pohled přímo sem do článku. Sice jsem neviděl úvod (první dvě hodiny), ani závěr, ale i tak to byl moc zajímavý zápas.

Podle ELA jsme měli převahu na prvních třech šachovnicích, naopak na ostatních měli mít hosté navrch (na 4,5,7 dokonce o 100 nebo ještě víc bodů.

Už po dvou hodinách ale vyhrál Marián Jurčík (1) a vedli jsme 1:0. V jeho podání vypadají šachy tak hrozně jednoduše!

Pak se z hlediska výsledku dlouho nedělo nic. Ale pozice nebyly nic moc. Líp stál snad jen Mira Beneš (7), ten měl čistého pěšce v koncovce víc. Ale Karel Vlach (8) stál strašidelně pasivně, pan Macura (6) měl pěšce méně byť trochu za kompenzaci, Rosťa Svoboda (5) stál bílými hůř, Kuba Roubalík (2) trpěl za pěšce, Petr Koutný (4) stál drakovsky ohroženě a snad jen Petr Kořenek (3) stál "normálně".

Potom ale vyhrál pan Macura (6), který opět vyučoval. Je kouzelné, jak v jeho podání jednou rozhoduje dvojice střelců, příště zase naopak silný jezdec proti slabému střelci. Tentokrát navíc i dáma proti dvěma věžím. Každopádně bylo to 2:0.

Mira Beneš (7) furt vypadal na výhru, naopak pozice Kuby Roubalíka (2), Rosti Svobody (5) a Karla Vlacha (8) vypadaly hůř. Takže se mělo rozhodovat na 3+4, kde Petr Kořenek stál pořád vyrovnaně a Petr Koutný se ubránil přímému útoku na svého krále.

O skvělý obrat se postaral kapitán Rosťa Svoboda (5). Nejlíp tu změnu z podezřelé pozice přes oběť figury ve vlastní časové tísni, následnou nabídku a odmítnutí remízy až po vítězný matový útok popsal on sám v komentáři. Najednou to bylo už 3:0! Ale pořád nebylo vyhráno.

Soupeř Kuby Roubalíka (2) si myslím nevybral nejlepší možný moment pro vzetí pěšce zpět. Takže místo pro něj lepší věžovky se hrála jen taková, kde byly možnosti oboustranné. Naopak do horší pozice se začal dostávat Petr Kořenek (3). Přesto jsme doufali, že i koncovku stejnobarevných střelců s pěšcem méně udrží. Petr Koutný (4) se střídavě bránil a střídavě hledal pro sebe protišance v těžké koncovce. Mira Beneš (7) sice podle plánu protlačil svého volného pěšce až na a7, ale ten se tam zasekl a dál to nešlo. Zdálo se, že Mira ztrácí nit.

No a v této těžké chvílí přichází živá voda v podobě remízy Karla Vlacha (8). Několikrát během partie bych si klidně vsadil, že už nevydrží véc než pět tahů. V okamžiku, kdy se bílý pěšec dostal až na d7, kdy měl polovinu figur ve vazbě, kdy ztratil pěšce, kdy přešel do věžovky se dvěma pěšci méně. On ale tohle všechno přežil a nakonec remizoval. Neuvěřitelné! Takže jsme vedli 3,5:0,5 a teď konečně to začínalo vypadat, že ten zápas fakt vyhrajeme.

Kuba Roubalík (2) definitivně otočil a hrál na výhru koncovku V+p:V. Petr Kořenek (3) bojoval o remízu. Petr Koutný (4) se už asi dostal z nejhoršího, remíza vypadala nadějně. Mira Beneš (7) sice definitivně začal tápat, ale s pěšcem víc snad prohrát nemohl.

Konec zápasu jsem neviděl, takže už jen podle výsledků: Kuba Roubalík (2) vyhrál!, Petr Kořenek (3) prohrál, další dvě partie remis.

Celkově výhra 5,5:2,5 a skok až na sedmé místo. První výhra Rosti Svobody v sezóně! Skvělá obrana a otočená partie u Kuby Roubalíka i Rosti. Neuvěřitelná obrana Karla Vlacha, tvrdě vybojovaná remíza Petra Koutného. Naopak tradiční výhry Mariána Jurčíka a pana Macury. No prostě: "samá pozitiva a sociální jistoty" :-). Mrzet tak mohou snad jen prohra Petra Kořenka a nevyužitá šance Miry Beneše. Každopádně tento zápas stojí za velkou pozornost, tolik úspěšných obránců v jediném zápase, to jsem myslím ještě nezažil.

Zlín C   5,5 : 2,5   Sokol Dobrá
Jurčík Marián 2435 1 - 0 2196 Lys Josef
Roubalík Jakub 2216 1 - 0 2146 Weissmann Lukáš
Kořenek Petr 2202 0 - 1 2151 Slanina Miroslav
Koutný Petr 2077 ½ - ½ 2176 Štukner Šimon
Svoboda Rostislav 2018 1 - 0 2116 Šnyta Zdeněk
Macura Emil 2057 1 - 0 2089 Mikulec Jiří
Beneš Miroslav 1971 ½ - ½ 2112 Kalivoda Jiří
Vlach Karel 2023 ½ - ½ 2095 Válek Milan

 
  Komentáře (7)
macura jede
Přidal petr koutny, 26-01-2009 13:35
Podle 
http://chess-results.com/tnr15907.aspx?art=4&lan=5&m=-1 
Je pan Macura momentálně jeden z nejúspěšnějších hráčů 2 ligy!!!!!  
 
Kliknutím na své jména si můžete zjistit Vaše aktuální perfomace.
Přidal Mira Beneš, 26-01-2009 08:51
No v té pozici už vedlo do Říma mnoho cest.....já věděl, že mám vyměnit střelce, ale furt se mi tam něco nelíbilo, až jsem ten nejlepší moment prováhal. Špatné bylo taky stáhnutí dámy ze skvělého pole c5 zpátky na e3. V zájmu objektivity je ale nutno přiznat, že o toho svého pěšce jsem mohl přijít (po mém manévru Se4 s dalším Sd3 měl soupeř zahrát Dd1+ a pak Dxa4, protože vazba střelce na e8 mu nevadí, to jsme si ani jeden nevšimli) a byla by to čistá remiz. Každopádně užitečná lekce do budoucna...
To Mira B. - jak vyhrát koncovku
Přidal Mirek K., 25-01-2009 20:57
Miro, mám pocit, že kdybys byl nedávno na přednášce jiného Miry (V.), tak bys hned věděl, které figury vyměnit: 
Místo plánu pěšcem co nejdál se myslím dalo vynutit vyměnu střelců. Místo Da7+ zahrát Db7+ s dalším Sb5. Vynutit výměnu bělopolných střelců, hlídat dámou diagonálu h1-a8 a utíkat pěšcem do dámy teď už bez problémů. Soupeř sice dobere Dxe2, ale pak má už jen jeden šach na 1. řadě a pak se vzdá.
Přidal rosta, 25-01-2009 19:34
Základ výhry položil na první desce Marian. Už po hodině hry je v jeho partii vlastně rozhodnuto. Lys hraje Philidorku a příprava bílého vede až do vyhrané pozici. Nakonec to nevydržel a spáchal sepuku. Druhý bod připojuje také docela brzy pan Macura. Ve španělce si vybral černými trochu pasivní variantu, ale bílý hraje dobře jen do doby, dokud si pamatuje teorii. Dobré postavení přetaví nekorektní kombinací v pěšce, ale nechá si zavřít střelce na a1, který si už nikdy nezahraje. Ve chvíli, kdy se otevřou sloupce pro černého těžké figury, je rozhodnuto. V té chvíli stojí s bílým pěšcem na a7 na výhru Mira Beneš, trpí Petr Koutný a Karel Vlach, s pěšcem navíc a trochu pasivním postavením bojuje Jakub a Petr Kořenek, má dvojku střelců, ale horší strukturu, asi rovina. Já se začínám blížit časovce. Pozice je spíš horší: nejdříve řeším otravného jezdce černého na g4, domovník už chybí, tak přes g2 na h3 králem a vyhnat ho. To jsem netušil, že tento diskutabilní manevr umožní konečnou výhru. Poté, co mně dáma soupeře z a6 napadá pěšce na a2 a c4 a já nevidím, jak pokrýt oba najednou, se rozhoduji přilít olej do ohně. Obětuju na g7 střelce. Většinu času počítám, že oběť soupeř odmítné (asi nejlepší způsob obrany). Takže s pěti šesti minutami na hodinách jsem trochu vedle z toho, že to přijmul. Tak po dalších dvou tazích, kdy jsem přechodně bez věže a moc tho nevidím, raději nabízím remis. Soupeř odmítá, ještěže tak. Nebrání se asi nejpřesněji a pomerně rychle napochoduje do matu. Konečně, na něco podobného čekám už hodně dlouho. Jestli to bylo objektivně vyhrané nevím, ještě jsem to neanalyzoval, ale bránilo se to v omezeném čase dost těžko. 
Takže vedeme 3:0. Zdálo by se, že je zápas ložený. Ale vše ještě tak jasné není. Partie se dost točí. Vlastně všechny zbývající se otočily. Nejdříve se zachrání Karel, hlavně jeho soupeř musí hodně prskat. Potom vyhrává zápas Jakub. Studium věžovek se projevuje. Hraje ji dobře a nakonec zaslouženě vyhrává. Potom Petrův soupeř přehlží jednoduchý taktický obrat a ztrácí poslední šance na výhru. Tato partie se v průběhu otočila asi nejvícekrát. Smolařem dne je asi Mira Beneš, výhru vypustí mnohokrát, a zdá se, že možná i pozice, kterou dává za remis se dá hrát na výhru. Ale už jsou to dost nestandartní postupy a po tom co proběhlo, je remiza rozumným řešením. Jedinou prohru zaznamenal Petr Kořenek. Trochu mám pocit, že pozici hrál příliš moc na výhru a podcenil sílu d pěšce a černého krále. Koncovka, která stojí za rozbor. 
Konečně se v nejbojovnějším utkání celé sezony otočilo víc partií v náš prospěch. Kluci, zdá se to veselejší, teď se připravme na poslední čtyři kola. Ale už jsme si na tu soutěž zvykli, už to jde.
Přidal Mira Beneš, 25-01-2009 19:05
Pár mých postřehů k utkání: na jedničce si Josef Lys naběhl s philidorkou do rozjeté lokomotivy z Čadce, na dvojce udolal Kuba soupeře ve věžovce, na trojce Peťa Kořenek prohrál střelcovou koncovku, ikdyž to vypadalo na remíz, na čtyřce měl Peťa Koutný divočinu v drakovi (tzv. kamikadze varianta :grin ) nicméně to ustál, na pětce Rosťa veledůležitý bod 9pro družstvo i pro něj) na 3:0, nutno říci, že ho vyšejdil v hodně podezřelé pozici, na šestce pan Macura je naše letošní velká opora a opět koncertoval, opticky jeho španělka nevypadala nic extra, ale on si celou dobu broukal pod fousy, měl pod kontrolou e5 a soupeře spráskal jak psa. No sedmá šachovnice moje maličkost, soupeř letos hraje velmi dobře a měl do dnešního dne +3 bez prohry, nicméně zahajení se mnou sehrál strašně, odevzdal bez náhrady pěšce, kterého jsem dotlačil až na sedmičku, bohužel pak jsem se zadrhl a nemohl najít správný plán. Za už rozhodnutého stavu zápasu jsem opakoval tahy ve stále ještě celkem hladce vyhrané pozici, ale 60. Sb5!! jsem narozdíl od Fritze neviděl. Tahle remis mě mrzí víc než prohra ve Frýdku. No a na osmičce jsme všichni sledovali obranný orchestr Karla Vlacha :) , na kterého by nikdo snad nevsadil ani pětník, nicméně Kájova tuhá obrana slavila úspěch a věžovka už byla remiz. Veledůležité 3 body zůstaly doma a záchrana začíná nabývat jasných obrysů...
vyhráli jsme ( myslím 5,5:2,5´)
Přidal petr koutny, 25-01-2009 16:04
Po těžkém boji jsme to dotáhli a byl to parádní výkon.Nic nevím o ostatních partiích bo jsem měl dost starostí s mojí pozicí, takže počkám na komentáře, jen vím že Karel Vlach přežil klinickou smrt, že Macura s Jurčíkem vyučovali, že Jakub vyhrál věžovku, Rosťa to riskl a vyšlo mu to a já jak říal Rosťa jsem zahrál zahájení jak japonští letci kamikadze jen s tím rozdílem, že oni zemřeli a já po těžkém boji remiz.Tak snad někdo nahodí podrobnější komentář.
Vedli jsme 3,5:0,5, takže snad výhra
Přidal Mirek K., 25-01-2009 15:56
Když jsem ve 14:30 odcházel, tak se pořád ještě polovina partií hrála. Ale vedli jsme 3,5:0,5, tak věřím, že ty potřebné dvě remízy jsme uhráli.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2020 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95