Svátek

Dnes je: Úterý, 09. březen 2021
Dnes má svátek: Františka
Zítra má svátek: Viktorie

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Zlín A - Lipovec 3:5 (2.liga E, 6. kolo, 13.1.2019)
Zlín A - Lipovec 3:5 (2.liga E, 6. kolo, 13.1.2019)
Napsal Martin Senkyr   
Pondělí, 14. leden 2019

Ač by mohl nadpis napovědět, že se klání odehrálo v domácí herně, nenechte se nachytat prvním dojmem. Domácí šachový mecenáš Vlastimil Chládek nás při příležitosti oslavy jeho šedesátých narozenin požádal, zda-li bychom mohli sehrát v nově otevřené bowlingové herně v Brně - Líšni, čemuž jsem vyhověli. Výměnu za to jsme získali ještě větší motivaci hrát 2. ligu i v příštích letech, když v některé z budoucích sezón nám lipovští naše vstřícné gesto oplatí a naopak odehrají svůj "domácí" zápas u nás.

Při této příležitosti bych rád ještě popřál panu Chládkovi pevné zdraví a mnoho nejen šachových úspěchů a zároveň mu poděkoval za pohoštění a také jím vydanou šachovou knihu Vůně duše, kterou obdržel každý z aktérů tohoto zápasu.

Zápas samotný byl snad ještě mnohem vyrovnanější, než naznačuje celkový výsledek. V porovnání s papírovými předpoklady pak ještě o to více - pro milovníky statistik se elový rozdíl pohybal spíše v trojciferných než dvojciferných číslech. Ale nyní již k samotnému zápasu.

Největší můj dík však patří po zásluze Jirkovi Palicovi (8), který obětavě naskočil za onemocnivšího Kubu Martinku. A když Jirkův soupeř překračoval polovinu šachovnice toliko za účelem výměn figur, mohli oba hráči již velmi brzy zaknihovat první smírný výsledek, jimiž se to v tomto zápase jen hemžilo.

Smířlivý byl totiž rovněž můj soupeř (4), s nímž jsme si rozdělil bod již po 11 tazích a já se tak mohl věnovat kapitánování zápasu, jenž počal být až nadmíru napínavým.

Nedlouho po mě přidal remízu rovněž Martin Hronek (5), když jeho soupeř takticky uhnul z možných zápletek nabídkou remízy. Jelikož měl náš hráč horší čas, potřásl rukou velmi brzy soupeři i on.

Tím byl však utrum nebojovných partií, když ve zbývajících probíhaly líté boje. Dominik (1) se velmistra Jána Markoše nezalekl, poradil si i nástrahami vzniklými po typické francouzské oběti kvality na f3 a partii poměrně bezpečně přivedl do remízového přístavu.

Tou dobou jsme však již bohužel prohrávali, když Honza (3) zapomněl, že v předchozím průběhu spotřeboval nezanedbatelné množství času a 40. tahu se v předepsaném časovém limitu jeho šachový partiář bohužel nedočkal - 2:3.

Stále se však hrály ještě 3 partie a zápas zdaleka nebyl rozhodnut. Kuba Krejča (2) čelil rovněž velmistrovské přesile. Když po trpělivé obraně začal přecházet v koncovce k aktivitě, přehlédl taktický trik, po němž byl o figuru lehčí - což při výrazně zredukovaném materiálu nemohlo vyústit v jiný výsledek než výhru soupeře.

Zhruba ve stejnou chvíli bohužel jen remizoval i Ludo (7), jehož partie se hrála již od zahájení na 2 výsledky - výhru či prohru. Ludo v zahájení sebral pěšce, za což černý získal kompenzaci v podobě aktivních figur a zejména černý střelec na diagonále a8 až h1 neměl konkurenci. Po mnohém manévrování získal černý pěšce zpět, pozice se zablokovala a dělba bodů objektivně odpovídala situaci na šachovnici.

Za rozhodnutého stavu přidal naši šestou remízu Rosťa (5), jenž v průběhu partie doháněl časový deficit a jeden tah zahrál dokonce jen s 1/60 minuty na hodinách. Naštěstí jeho soupeř přešel ze zahájení rovnou do koncovky, kdy Rosťa prokázal bravurní znalost pravidly dovoleného pohybu jezdců a všechny soupeřovy ataky odrazil.

Celkově jsme tedy prohráli 3:5, přičemž si snad nepamatuji náš zápas, v němž by došlo k šesti remízám - možná mě milovníci statistik opraví. Za 14 dní dostaneme šanci na reparát ve valašském derby ve Vsetíně. Tak zbývá snad jen vyslovit přání, že tou dobou již bude na sníh všude kolem zvyklejší.
  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2021 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95