Svátek

Dnes je: Sobota, 30. květen 2020
Dnes má svátek: Ferdinand
Zítra má svátek: Kamila

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Veselí - Zlín A 3:5 (3. kolo 2.ligy E)
Veselí - Zlín A 3:5 (3. kolo 2.ligy E)
Napsal Mirek K.   
Neděle, 18. listopad 2018
Dnešní důležitý zápas ve Veselí se nám povedl. Bílými jsme většinou vyhrávali, černými remizovali. Po dvou úvodních remízách (já a Laďa) přišly dvě výhry (Kuba Martinka a Pepa Bednařík) a vedli jsme 3:1. Pak nechtěně kapitán snížil na 3:2. Následně jsme měli hned tři želízka v ohni, která mohla rozhodnout zápas. Dominikovo se bohužel neujalo a přidal "jen" remízu. Zbývající dvě již přinesla kýžený výsledek, když Jura Hodovský vyhrál svoji partii a tím i celý zápas. Honza na závěr udržel věží hejno soupeřových pěšců a remízou zpečetil konečný výsledek 5:3 pro nás. Toť stručná zpráva, pro bližší popis prosím pokračujte na celý článek.

Že by se nám tento zápas měl vydařit jsem vytušil již před zápasem nejen podle výsledků předchozí zápasů (po remíze a výhře do trojice zbýval jedině právě plný bodový příděl), ale zejména z bojovné a dobré nálady všech mých spoluhráčů. Nyní však již pojďme po chronologických stopách nedělního úspěšného výletu do jižních oblastí.

Tyto bohužel nebyly dostatečně jižní, aby umožnili na mé (5.) šachovnici jakékoli komplikace, když jakékoli zápletky soupeř odmítl výměnou všech lehkých figur a v koncovka těžkých figur by přinesla remízový výsledek zřejmě i po několikahodinovém snažení. Díky akceptaci mé nabídky smíru jsme tak se soupeřem ušetřili množstvím sil a já Vám díky tomu můžu popsat průběh zápasu podrobněji než kapitán Mira, jenž se naopak ve své partii potil až příliš.

Pro znalce nebylo překvapení, že v našem zápase se urodila první remíza již velmi brzy - překvapivě jsem ji však zaknihoval já a nikoli Laďa (2). Rovněž ten se zahanbit nenechal a rovněž si při stvrzení dělby bodů vystačil s prvním sloupcem partiáře.

Další partie nicméně dávali tušit, že se bude jednat o velmi bojovný zápas. Pozici Dominika (1) rozuměli zřejmě jen její aktéři, Honza (3) odmítl nabídku remízy a jal se manévrovat, nutno dodat, že však v uctivé vzdálenosti od soupeřova tábora. Pepa (4) již od počátku hrál na výhru, čemuž napomohly i opačné rošády a pěšcové nástupy na příslušných křídlech. Jirkův (6) soupeř v zahájení přijal nabízeného pěšce v obdobě dámského gambitu a po krátce zápletce pozice přešla do koncovky, v níž rozdíl v kvalitě střelců byl vidět až do Londýna. Mira (7) vystavil pozici z dračí sicilské, avšak proti pevné pozici bílého nebylo příliš vidět, jaký plán má zvolit. Kuba (8) využil ve francouzské blokace dámského křídla k útoku na tom královském. Nikde jsme tedy nebyli zásadně ohroženi, naopak většina partií mě naplňovala optimismem.

Jak se již v zápase dvou vyrovnaných týmů stává pravidlem, rozhoduje první časová kontrola. Nebývá však již tak častým, že jeden ze soupeřů nestačí odehrát předepsaný počet tahů před vypršením daného časového limitu. Tak se stalo na osmé šachovnici, když soupeř si v již velmi obtížné a stísněné pozici tak dlouho vybíral z možností obrany, až se na displeji jeho hodin rozsvítily pouze nuly, přičemž jednu z nich pak musel zapsat rovněž do záznamu o partii.

V těsném sledu pak úspěšně odrazil útok soupeře Pepa, aby následně obětí střelce dokonale rozebral kryt černého krále. Rozdíl mezi aktivitou dvojice střelců a soupeřovy věže byl rovněž do očí bijící, až byla téměř škoda, že Pepa zakončil partii takto rychle.

Jak Kuba, tak i Pepa si zaslouží velkou pochvalu nejen za vítězství, ale zejména odvahu útočit.

Po čtyřech odehraných partiích jsme tedy vedli 3:1 a zápas by se mohl jevit jako rozhodnutý. Opak však byl pravdou, když Mirovy figurky tak dlouho manévrovaly, až se jejich souhra stala obtížnou a v kombinaci s postupujícím c-pěšcem již nebylo našemu kapitánovi pomoci.

Stále jsme však měli výhodou jedné vyhrané partie a bylo na soupeřích, aby přidali další vítězství. Největší šanci jim nabídl Honza (3), jenž ve své obvyklé extrémní časové tísni začal pozici komplikovat, čehož však využil soupeře k výpadu jeho figur do černé pozice a zdálo se, že partiář se v tomto případě na druhou stranu bude převracet již jen při archivních účelech. Pozice však přešla do věžové koncovky, kde Honza měl pěšce sice jen dva, zatímco soupeř celých 5, kvalita však převážila kvantitu a soupeř musel dát věž za jednoho z černých pěšců, který se proklestil cestu až na poslední řadu. Následnou koncovku doporučuji k tréninku propočtu za dlouhých zimních večerů, proto si dovolím sdělit Vám její výchozí postavení, v němž je na tahu bílý:

B: Kf2, h3,g3,f4,c4,b6

Č: Kg7, Va1, h7 

Pokud jsem neuvedl postavení figur zcela správně, mohou si tento propočet otestovat rovněž aktéři nedělního střetnutí. Já již jen prozradím, že po urputném boji skončila tato partie jako poslední a zpečetila výsledek zápasu na 5:3 v náš prospěch.

Pokud máte neodbytný pocit, že Vám zde přeci jen něco chybí, máte pravdu - nepodělil jsem se s Vámi o výsledky dvou koncovek, v nichž měli naši borci pěšce navíc.

Zatímco Dominik (1) jej v koncovce střelce a tří pěšců proti jezdci a dvěma pěšcům uplatnit nemohl, jiná situace nastala na šachovnici šesté. Jirka soupeře trpělivě mačkal, následně díky taktickému obratu rozebral soupeřovo dámské křídlo, na němž byly původně Jirkovi pěšci dva, zatímco soupeřovi rovnou tři. Krom materiálního zisku byla důležitá rovněž neodvratitelná hrozba vpádu bílých věží na sedmou řadu. Ona tedy odvratitelná byla, ale jen za cenu ztráty další nejméně (bráno ryze matematicky) cenné šachové figury. A když na šachovnici zbyly tyto figurky jen 2 toho světlejšího odstínu, zatímco v tmavém odstínu postával již jen král, nezbylo soupeři než rezignovat. Rovněž Jirka zaslouží pochvalu za trpělivou hru.

Celkově jsme tedy dokázali těsně zvítězit, a prokázat tak výrazného týmového ducha, na což zcela jistě navážeme za 14 dní v domácím zápase s jedním z favoritů celé soutěže - Grygovem. 

 
  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2020 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95