Svátek

Dnes je: Středa, 22. květen 2019
Dnes má svátek: Emil
Zítra má svátek: Vladimír

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol
Hlavní stránka arrow Mládež arrow Články arrow Žákovský turnaj v Malenovicích (14.4.2018) - dvakrát kousek od medaile
Žákovský turnaj v Malenovicích (14.4.2018) - dvakrát kousek od medaile
Napsal Mirek K.   
Středa, 18. duben 2018

Na sobotním žákovském turnaji jsme ve dvou kategoriích měli celkem pět našich dětí. V sedmikolovém turnaji z nich byli nejlepší Jáchym Gargulák v mladší kategorii (4. místo) a Tomáš Kocián ve starší kategorii (5. místo). Ale dobře zahrála i zbylá trojice.

V mladší kategorii do 12 let (celkem 42 dětí) prohrál Jáchym Gargulák sice hned ve druhém kole, ale pak se šňůrou čtyř výher po sobě dostal až na dělené druhé místo. Když v posledním kole ubránil v horší pozici remízu s vítězkou celého turnaje Klárou Spáčilovou, čekal už jen na to, kolik soupeřů jej dostihne a bude mít také 5,5 bodu. Nakonec byli dva (Michal Hlůšek a Thomas Mc Evoy) a oba jej na pomocné hodnocení předstihli. Takže z toho bylo konečné čtvrté místo (a při vyhlašování výsledků i odměna za třetí místo mezi chlapci). Jáchym sice ani zdaleka nehrál bezchybně, ale díky aktivní hře dokázal otočit hned několik partií, ve kterých v zahájení ztratil třeba pěšce.

Hedvika Režná rozehrála turnaj také velice dobře, když měla 2,5/3 a potom ještě 3,5/5 (a dělila průběžnou pátou příšku). Závěrečné dvě porážky ji ale odsunuly až na 19. místo uprostřed tabulky se polovičním ziskem 3,5/7.

V dorosteneckém turnaji do 18 let jsme měli tři hráče. Tomáš Kocián byl nasazený jako č. 12, další dva kluci pak ve druhé polovině startovní listiny mezi neelisty.

Kuba Škarka překvapil hned v prvním kole výhrou s nasazeným elistou (1170), kdy sice ztratil pěšce a figuru, pak ale získal věž a zvládl vyhrát i technicky těžkou koncovku s kvalitou za pěšce. Hned další partii měl výborně rozehranou, ale pak v koncovce nenašel jednotahový mat (střelcem uprostřed šachovnice) a místo toho po následné výměně dam ještě prohrál koncovku S+p proti dvěma spojeným pěšcům (s nedostatkem času bohužel neměl čas vymyslet správný plán obrany). Ve zbytku turnaje střídal pravidelně prohry s elisty a výhry s neelisty. Nakonec tedy uhrál slušné 3 body a skončil na 21. místě.

Ondra Jaška skončil sice nakonec se třemi body (a na 25. místě), ale po trochu jiném průběhu. Začal 0/2, pak měl silný střed turnaje 3/4 a zakončil prohrou. Také on odehrál několik solidních partií. Některé body byly sice jednoduché (dvakrát zisk dámy, když soupeř zapomněl na vazbu), prohrával ale až po boji, soupeři si své výhry museli vybojovat.

Nejmilejším překvapením byl výkon Tomáše Kociána. Tomáš nejdřív lehce vyhrál, pak přehrával turnajovou trojku (Pavla Drábka) tak dlouho, až sám udělal hrubku. Ve třetím kole ale opět lehce vyhrál. Pak opět černými přehrával svého výše nasazeného soupeře (Samuel Vaculík, č. 4, 1388). nakonec ale vyhrál až na čas v koncovce, která jinak spěla k remíze. Přišla jedna hloupá prohra bílými hned v zahájení, další vybojovaný bod černými. Před posledním kolem dělené třetí místo za suverénné domácí dvojicí Richvalský+Drábek. A v posledním kole jako soupeř turnajová jednička Tomáš Klíma z Ústí (1591). V zahájení a střední hře jej Tomáš přehrával, přo přechodu do koncovky ale ztratil pěšce a v dámské koncovce stál na prohru. Stačilo ale pro změnu několik nepřesností černého, a po výměně dam přechod do zajímavé pěšcové koncovky, která byla nejdřív remízová, ale pak ji soupeř ještě dokázal zkazit a prohrát. Takže další těžce vybojovaný bod v dlouhé partii a v těžké koncovce. Celkově 5 bodů, dělené 3.-6. misto. A k tomu "perfo" 1436, což je myslím Tomášovo dosud nejlepší v žákovských turnajích.

Další zajímavé turnaje nás čekají v sobotu 21.3. v Napajedlích a potom zejména 5. května v Brumově.
  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2019 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95