Svátek

Dnes je: Středa, 19. červen 2019
Dnes má svátek: Leoš
Zítra má svátek: Květa

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Zlín A - Kuřim 5,5:2,5 (7. kolo 2. ligy E, 28.1.2018)
Zlín A - Kuřim 5,5:2,5 (7. kolo 2. ligy E, 28.1.2018)
Napsal Mirek K.   
Neděle, 28. leden 2018

Ve dnešním zápase jsme potvrdili roli favorita (podle sestav i podle postavení v tabulce) a získali jsme "povinné" tři body. Ale bylo to rozhodně těžší a vyrovnanější, než ukazuje výsledek. Prohrávali jsme 1:2 a dokonce i po rychlém obratu na 4:2 (Martin Šenkýř, Jura Hodovský a Kuba Krejča) nebylo o naší výhře jasno. Ale já nakonec ubránil remízu a Rosťa Svoboda vyhrál.

Každá šachová partie obsahuje mnoho rozhodování a rozhodnutí, to je ostatně podstatou šachu. Mám ale pocit, jakoby v tomto zápase toho rozhodování bylo ještě víc. Taky to byl zápas o odvaze. Odvaze vzít obětovávaného pěšce, odvaze naopak sám obětovat. Odvaze věřit svému propočtu nebo naopak intuici a zkušenostem. Odvaze věřit "normálním" tahům nebo naopak výjimkám v pozici. Nebo taky odvaze přijmout či odmítnout nabídnutou remízu. A ještě to taky byl zápas dvou velkých hrubek, které nám pomohly otočit nepříznivě se vyvíjející zápas. Tady jsou příklady postupně podle šachovnic:

Adam měl odvahu obětovat pěšce, když měl pocit, že to je nejlepší pokračování v pozici. Bohužel nebylo, kompenzaci nikdy nezískal a nakonec prohrál.

Ondra měl odvahu vzít prvního obětovaného pěšce (také na d5 jako na první šachovnici). Ale místo vzetí druhého pěšce a odvahy věřit svému propočtu raději zahrál hodně neodvážný tah, který ale hned vedl do remízy. Tento půlbod nás později mohl docela mrzet...

Kuba byl myslím snad jediný, kdo nepotřeboval žádné velké rozhodování a odvahu. Prostě zaútočil na soupeřova krále a vyhrál. Dokonce ani do obvyklé časové tísně se tentokrát nedostal.

Honza měl sice dost odvahy vzít už ve čtvrtém tahu obětovaného pěšce Dxb2. Ale pak jakoby sám své pozici úplně nevěřil, že může něco vydržet. A když se mu do domečku na g7 místo střelce dostala vlastní věž, bylo asi i s pěšcem víc rozumné to s odvahou nepřehánět a remízu přijmout.

Martin určitě tušil, že oběť věže a následná nucená procházka černého krále budou správně. Ale stejně to chce taky kus odvahy s pár minutami na hodinách zahrát takový tah. Ale povedlo se a vznikla kouzelná partie, při které se černý král prošel až na pole e1 a tam dostal mat. Nerozumím vlastně jen tomu, proč ve Zpravodaji z tohoto kola dostala přednost jiná partie a pozice... :-)

Jurova partie mě k inspirovala ke dnešnímu článku asi nejvíc. Nejdřív odvážně obětoval pěšce (do třetice obět na d5, tentokrát ale černými a navíc korektně). Pak by to chtělo opravdu hodně počítačové odvahy, aby člověk obětoval ještě i kvalitu na a8 (a k ní přechodně ještě dokonce i figuru s tím, že pak si vše výhodně dobere zpět). Místo toho se srovnal stav pěšců i hodnocení pozice. Později to chtělo dvakrát věřit buď svému propočtu nebo intuici, že pěšce d5 lze dobrat a že černý se ze všech vazeb dostane. Jura tolik odvahy neměl a tak dlouho braní "zbytečného" izolovaného pěšce d5 tak dlouho odkládal, až ten se rozběhl na d6 a už rozhodně zbytečný nebyl. A Jura měl pak spoustu práce, aby jej ubrzdil. Když se mu to přece jenom povedlo, přišla nečekaná soupeřova hrubka, přehlédnutý mezišach a ztráta věže i celé partie.

U Rosti si nejsem jistý, jestli odevzdání c-sloupce a pak i první řady bylo důsledkem odvážného rozhodnutí nebo nějakého přehlédnutí. Každopádně to pak ještě chtělo být jeden další tah odvážný a dočasně obětovat pěšce a2 a později ho získat zpět spolu s vrácenou aktivitou svých figur. Pokrytí pěšce naopak přineslo tolik vazeb, že pak musel Rosťa dokonce odevzdat pěšce dva. V kritické chvíli ale pomohl soupeř hrubkou a ztratil jednotahově celou figuru a partii ještě prohrál.

Já jsem dvakrát během partie zvažoval oběť pěšce. Poprvé mohla rozbitím soupeřových pěšců udržet moji mírnou poziční výhodu, podruhé mě mohla zbavit problémů se slabým pěšcem. Ani jednou jsem dost odvahy nenašel a raději zahrál "normálně". V důsledku toho jsem se pak dostal do problémů, pěšce ztratil a jen horkotěžko jsem zachraňoval remízu v koncovce s pěšcem méně. Naopak odvahu pustit soupeřova jezdce na krásné pole f5 jsem kupodivu v průběhu partie měl, i když ta rozhodně na místě nebyla...

Tolik tedy trochu jiný pohled. Když to vezmu "postaru" z obvyklého chronologického pohledu, tak:

Poprvé v sezóně se nám podařilo nastoupit v základní sestavě. Soupeřům naopak chyběli dva hráči základu (1+8), takže jsme na všech (!!) šachovnicích měli elovou převahu a na většině dokonce dost výraznou (kolem 150 bodů nebo někde i víc). Pro nás hodně neobvyklá situace...

První dvě hodiny byly zejména ve znamení obětí pěšců d5 (1+2+6) či b2 (4). A také ve znamení spousty remizových nabídek ze strany hráčů Kuřimi. Mám pocit, že v jednom okamžiku byly "ve vzduchu" dokonce hned tři nabídky současně. Ani nevím, jestli je náš zastupující kapitán Martin stíhal všechny sledovat.

Bohužel pak dva naši "pluspěšci" přinesli právě jen remízy.  Jako první remizoval po dvou a půl hodinách Honza Malčánek (4), kterého za chvilku následoval Ondra Karlík (2). Naopak Adamův (1) "minuspěšec" skončil prohrou. Takže jsme v důležitém zápase prohrávali 1:2 a na třech zadních šachovnicích jsme měli horší pozice i čas. Tehdy to s námi nevypadalo vůbec dobře.

Naštěstí skoro hned přišla série našich výher. Na hranici třetí a čtvrté hodiny hry jsme během pěti minut otočili z 1:2 na 4:2! Nejdřív Martin Šenkýř (5) korunoval svoji pěknou partii, když po oběti věže na h7 vyhnal černého krále až na e1. Jura Hodovský (5) využil hrubku soupeře v koncovce a získal celou věž. A konečně Kuba Krejča (3) dokončil svůj přímý útok na krále ziskem figury po jednotahové "oběti" dámy.

Ani tehdy jsme ale neměli vyhráno, protože pár tahů před časovou kontrolou jsme byli Rosťa (7) i já (8) v časové tísni a navíc on bez dvou pěšců a já bez jednoho. Rosťa ale vzápětí dostal dárek v podobě celé figury zadarmo a teprve tehdy se nejspíš rozhodlo o naší zápasové výhře. Já nakonec s menší soupeřovou pomocí ubránil v koncovce remízu, přestože on ještě do posledního tahu zkoušel hledat taktické finty. Rosťa pak mohl už v klidu odmítnout remízu a po dalších 40 minutách boje konečně vyhrát a zpečetit pokonečný výsledek 5,5:2,5 pro nás.

Před zápasem by se podle sestav asi nějaký podobný výsledek dal čekat, podle průběhu zápasu to ale vůbec neodpovídá. Nicméně ve třetím domácím zápase této sezóny jsme i do třetice zvítězili. A hlavně jsme se zase trochu vzdálili sestupovým vodám.

Ještě bych se ale na závěr na chvilku zastavil u mojí partie a mého soupeře. Že mě ve druhé lize pozičně přehraje soupeř, to není bohužel nic mimořádného. Že černými v zahájení brzy vyrovnám a získám příjemnou pozici, on si ale výhodu postupně vezme zpět, to asi taky ne. Ale když je tím soupeřem teprve jedenáctiletý kluk s elem 16xx, to už mi zajímavé přijde. A hlavně to, že během celé 50-tahové partie neztratí výrazněji nit, že několikrát během ní hledá a najde dobrý plán, že snad ani jeden tah v partii nezahraje bezmyšlenkovitě, nikde se výrazněji neoslabí, nedá mi moc příležitostí k protiútoku. Musím přiznat, že jeho hra na mě hodně zapůsobila a předpokládám, že tato moje remíza s Lukášem Petříčkem bude časem hodně nabývat na ceně... 
  Komentáře (1)
Hotovo
Přidal Mirek K., 01-02-2018 19:48
Od neděle slibovaný článek je dnes ve čtvrtek konečně doplněný o průběh zápasu.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2019 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95