Svátek

Dnes je: Středa, 19. červen 2019
Dnes má svátek: Leoš
Zítra má svátek: Květa

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Mládež arrow Články arrow 1. liga dorostu - 6. a 7. kolo (so 20.1.2018, Vsetín) - dvě prohry
1. liga dorostu - 6. a 7. kolo (so 20.1.2018, Vsetín) - dvě prohry
Napsal Mirek K.   
Středa, 24. leden 2018

Po nadějném podzimním startu v této soutěži (na úvod dvě výhry ze tří zápasů a celkově sedm bodů z pěti zápasů) a po překvapivě povedeném prvním lednovém žákovském turnaji před týdnem v Kroměříži přišlo teď ve Vsetíně naopak kruté vystřízlivění. Prohráli jsme oba zápasy s celky z konce tabulky. Nechali jsme se jimi dotáhnout a v dubnovém závěrečném čtyřkole se tak budeme muset zachraňovat stejně jako většina ostatních týmů.

Stejně jako vloni touto dobou nás čekal dvojzápas ve Vsetíně. Jen místo tehdejších dvou Frýdků to tentokrát byly "domácí" týmy Ústí (po úvodních pěti kolech desátý se 3 body) a Vsetína (poslední dvanácté místo s 1 bodem). A stejně jako vloni touto dobou nám kvůli kolizi s krajským KP chyběl hostující Michal Černý. Díky tomu si svou prvoligovou dorosteneckou premiéru v našem dresu odbyl jiný host - Jakub Mařák. Zatímco s Michalovou absencí jsme počítali dlouho dopředu, nečekaná horečka Viktora Šimka nás naopak zaskočila až v pátek večer, sotva půlden před zápasem. Narychlo jsem pak musel sehnat náhradního hráče, řidiče i auto, změnit místo ranního srazu, atd. To všechno se sice povedlo, doplnil nás Matěj Ponížil a ráno jsme se bez problémů sešli a dojeli do Vsetína. To byla ale zároveň skoro to poslední, co se nám ten den povedlo...

V šestém kole s Ústím proti nám sice nenastoupil hostující K.M.Trávníček (také kvůli kolizi se ZKP v týmu Kunovic), ale jinak hrál soupeř v nejsilnější možné sestavě. Už po dvaceti minutách hry Marek (4) nenašel správnou reakci na gambit bílého a ztratil figuru. Tomáše (3) zase zaskočilo soupeřovo pořadí tahů v zahájení a přišel o pěšce. Marek dokonce hned vzápětí přehlédl i mat a prohrál v devíti tazích. 0:1

Benjamínek Matěj (6) dvěma chybými tahy po sobě přišel nejdřív o pěšce a hned potom o figuru. A navíc se jeho král chtě nechtě musel vydat do centra šachovnice vstříc jistému matu. Takže sotva po hodině hry už to bylo 0:2.

Kuba (5) měl sice už střídavě jednoho a dva pěšce víc, ale Tomáš (3) na oplátku totéž méně. Hanuš (2) už sice začal černými získávat převahu, ale Kryštofova (1) pozice směřovala k tupé remíze. Bylo tedy jasné, že pokud se něco mimořádného nestane, tak tento zápas prohrajeme. A nestalo se...

Vypadalo to na první pohled, že Kuba (5) nejdřív zaslouženě získal pěšce a toho pak nečekaně "zkušeně" uplatnil ve věžové koncovce. Při bližším pohledu se ale ukázalo, že hned několikrát v partii mohl mít problémy spíše on a že i ta věžová koncovka byla často blíž k remíze než ke Kubově výhře. Ale nerozhodovalo objektivní hodnocení pozice jako spíš síla hráčů a schopnost najít v pravou chvíli pravý tah. Kubovi to šlo lépe a tak vyhrál a snížil na 1:2.

Tomáš (3) chvílemi vypadal, že by mohl partii zachránit a Hanuš (2) měl už čistého pěšce víc. Ale rozhodně měl blíž soupeř ke zvýšení náskoku než my ke srovnání skóre. V té době dostal Kryštof (1) v rovné pozici a s dvacetiminutovým mankem na hodinách nabídku remízy. Nejdřív jsem ho ještě ukecal, ať zkusí hrát dál.

Tomáš  (3) pak udělal ještě závěrečnou hrubku a prohrál. Docela škoda, protože se mi zdálo, že od ztráty pěšce hrál docela dobře a možná by si remízu i "zasloužil". Kryštof pak po dvacetiminutovém přemýšlení zjistil, že stejně nic nevymyslí a remízu přijal. Takže bylo 1,5:3,5 a definitivně jsme prohráli zápas. Hanuš se pak sice ještě půlhodinu snažil o výhru, ale z několika možných koncovek si vybral těžkou čtyřvěžovou a tu pak s velkým časovým deficitem (dvacet minut proti hodině) jen remizoval. Kdyby nebyl zápas už rozhodnutý, tak by to určitě ještě zkoušel, ale při daném stavu už ne.

Takže jsme prohráli 2:4, ukázali si chyby v partiích, poobědvali dovezenou pizzu a nastoupili proti Vsetínu (který ráno porazil Hošťálkovou vysoko 5:1).

Vsetínu chyběl ze základní sestavy jen jeden z bratrů Řezníčků (Patrik), jinak byli kompletní. Už po necelé půlhodině došlo k paradoxní situaci, kdy na 2+3 šachovnici (nehrály ale hned vedle sebe) vznikla stejná pozice a černí v nich udělali stejnou chybu a stejně hloupě ztratili pěšce. Ale zatímco Hanuš (2) si pak musel výhru s pěšcem víc vybojovat až v koncovce, Tomáš (3) k němu musel naopak po chvíli kvůli hrozbě matu přidat i figuru.

V té době už ale získával pěšce i Kuba (5), Matěj (6) stále ještě držel rovný materiál a totéž platilo o Kryštofovi (1) a Markovi (4).

Pak se ale zápas pokazil. Matěj (6) ztratil figuru (sice tentokrát až ve 27. tahu, ale přece jen). Marek (4) v neznámém zahájení přehlédl jednoduchou taktiku a ztratil pěšce a bez něj se jeho pozice rozpadla. Aspoň že Kuba (5) získal k pěšci po pár tazích i figuru.

Během druhé hodiny postupně prohráli Tomáš (3) s Matějem (6) a Kuba (5) opět snižoval na 1:2. První auto tak mohlo odjet domů.

Skoro hned vzápětí prohrál i Marek (4), který postupně přišel v těžké pozici o několik pěšců. Kryštof (1) v mírně horší pozici a s výrazně špatným časem opět těžko mohl odmítnout nabídku remízy a tím opět ukončit zápas.

Jako poslední opět dohrával Hanuš a tentokrát šel v koncovce stejnobarevných střelců s pěšcem víc jednoznačně za výhrou. Jeho soupeř pak vše jen urychlil útěkem na vlak či autobus, který potřeboval stihnout. Takže nakonec 2,5:3,5.

Zápas nám bohužel "nastavil zrcadlo" a ukázal hned několik věcí. Dva chybějící hráči základní sestavy nám chyběli víc, než by bylo vhodné. Bez nich jsme nestačili ani na družstva z konce tabulky. Mladší žák Matěj se sice postupně zlepšuje, ale na dorosteneckou první ligu to zatím nestačí. Stejně tak Tomáš a Marek zatím nemají na třetí či čtvrtou šachovnici, naopak pětka či šestka jsou pro ně maximem. Tento víkend nezastihl v dobré formě ani Kryštofa. Přestože družstvo od něj potřebovalo celé body, tak on jen udržel dvě remízy. Soupeře ani nezaskočil v zahájení (což ostatně volbou výměnné francouzské snad ani nejde), ani nepřehrál lepší technikou hry. Jeho "bojovnost" se projevovala jen vyšší spotřebou času, na šachovnici se to ale nijak neprojevilo. Nějak mi tam chyběla odvaha hlavně bílými zkusit zahrát něco jiného, donutit soupeře tvořit, dát mu větší šanci se splést.

Takže pozitiva jsou vlastně jen dvě. Kuba Mařák a jeho dvě výhry při premiéře v soutěži. A Hanuš Suchánek, který ke dvěma výhrám také neměl daleko.

Zatímco minulý listopadový dvojzápas s Brnem byl plný zajímavých partií a mnoha zvratů v nich, teď to bylo celou sobotu výrazně slabší (oboustranně). Přehlédnutý mat, čtyři ztracené figury, nepočítaně brzo odevzdaných pěšců. A protože my jsme těch chyb udělali víc a protože za nás pokaždé bodovala jen polovina sestavy, tak jsme oba zápasy zaslouženě prohráli.

Šanci na reparát budeme mít v polovině dubna při závěrečném čtyřkole. Mohli jsme tam jet málem jen "na výlet", ale "trochu" jsme si to okořenili a tak se budeme zachraňovat. Stejně jako všechny ostatní týmy od pátého místa dolů.
  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2019 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95