Svátek

Dnes je: Středa, 19. červen 2019
Dnes má svátek: Leoš
Zítra má svátek: Květa

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Universita Brno-Zlín A 6:2 (6. kolo 2. ligy E, 14.1.2018)
Universita Brno-Zlín A 6:2 (6. kolo 2. ligy E, 14.1.2018)
Napsal Mirek K.   
Neděle, 14. leden 2018

Proti poslednímu celku tabulky jsme v oslabené sestavě bohužel neměli šanci. Už po dvou hodinách jsme prohrávali 2:0 a marně jsme hledali, kde bysme mohli korigovat. Nakonec od nás vyhrál jen Jirka Hodovský (ale to už za stavu 3,5:0,5). Remízy ještě přidali Rosťa Svoboda a Kuba Martinka, zbylých pět partií jsme prohráli. Další důležitý zápas za dva týdny snad už zvládneme lépe.

V neděli jsme v Brně-Lesné hráli sice proti poslednímu týmu tabulky, ale věděli jsme, že zdání může klamat. Universita měla mimořádně těžký los v úvodu, když v prvních pěti kolech narazila na většinu favoritů soutěže a naopak nehrála se žádným z předpokládaných slabších družstev.

Jako obvykle se mnoho podstatného stalo ještě před samotným začátkem zápasu. Nějakou dobu jsme živili naději na kompletní základní sestavu na naší straně, pak ale postupně přišly omluvenky kvůli stěhování, zkouškám a nemocem. Takže místo základní sestavy nám najednou chyběli čtyři z prvních pěti hráčů soupisky(!!). K tomu ještě vypadl stabilní náhradník Martin H., takže si letos poprvé zahrál druhou ligu Pavel Slovák a podruhé (letos i v životě) Kuba Martinka. Za něj zase museli zaskakovat další hráči v Céčku v ZKS na pozicích hráče, kapitána i rozhodčího...

Sestava University letos bývá "hop nebo trop". Polovinu zápasů odehráli se základní sedmičkou či osmičkou, v polovině zase měli vůbec problém poskládat aspoň osmičku nebo dokonce jen šestku hráčů (jako v předvánočním pátém kole). Na nás vyšla "pochopitelně" ta horší varianta se základní sestavou domácích (kteří tím pádem byli elovými favority na pěti šachovnicích a zbylé tři byly přibližně vyrovnané).

Zápas jsme začali docela zhurta. Bílými se na svého soupeře nezvykle brzy vyřítil Martin Šenkýř (2) a také Pavel Slovák nezůstával moc pozadu (6). Kuba Krejča (1) vzal obětovaného pěšce. Naopak Ludo Balážec (7) bílému pěšci překvapivě brzo proniknout až na d6 a nejspíš doufal, že tam jej brzo získá.

Bohužel překvapivě brzy se zápas otočil na stranu našeho soupeře. Ludo Balážec (7) nestihl ani udělat rošádu, připustil soupeřovu oběť na e6 a kapituloval už někdy po hodině a pár minutách hry. Už po necelé hodině ho následoval Pavel Slovák (6), který při svém útoku přehlédl jednoduchou taktiku a odtahem ztratil dámu (i bez toho by ale prý stál hůř).

Takže po dvou hodinách hry jsme prohrávali 2:0, na pěti šachovnicích jsme měli výrazně horší čas, na dvou či třech i horší pozice. Hodně těžko se hledala v tom okamžiku nějaká stopa naděje na srovnání zápasu.

K tomu jsem já (6) už stál pozičně hůř. Možná jsem ještě někdy tehdy mohl zkusit nabídnout remízu, ale zase mi bylo jasné, že tím bych bojového ducha družstva určitě nepovzbudil. A tak jsem hrál a trpěl dál.

Zbylých šest partií se potom hrálo delší dobu. A pak už jsme byl v časové tísni a ve špatné pozici, takže další část zápasu moc přesně nevím. Skoro současně skončily tři partie.

Martin Šenkýř (2) prohrál, když ze svého úvodního útoku nevytěžil nic, pak musel dát pěšce a pak se dostal do velice špatné pozice se svým oslabeným králem. Údajně jeho soupeř mohl vyhrát několikrát i dřív, ale i přes několik nevyužitých šancí partii dotáhl.

Rosťa Svoboda (4) stál myslím od začátku o něco aktivněji, ale dál už nevím. Nakonec z toho byla remíza.

Jura Hodovský (3) byl naopak po svém zahájení hodně nespokojený, ale nakonec tak dlouho zlepšoval svoji pozici, až partii vyhrál. Myslím, že jedině v jeho partii jsme neměli problémy s horším časem, což se možná taky na výsledku partie projevilo. Takže to bylo 3,5:1,5 pro domácí.

Kuba Krejča (1) měl v té době sice jednoho až dva pěšce navíc, ale hrál strašně dlouho na půlminutě. Kuba Martinka (8) si myslím od začátku partie udržoval mírné poziční plus.

Já (5) jsem v té době už stál špatně. Zahájení bylo ještě v pohodě. Ale pak jsem se do jednoduché pozice snažil vnést nějaký život nějakým nesprávným způsobem. Jednak to bylo za cenu velké spotřeby času a jednak za cenu několika podivných manévrů figur. Postupně jsem odevzdal střelce za jezdce, pak pěšce za rozehrání figur. Ale kompenzaci jsem za něj evidentně nezískal.¨Těsně před časovou kontrolou jsem ještě ztratil druhého pěšce a i když jsem jej pak získal zpět, koncovka vzniklá po časové kontrole už byla vyhraná pro bílého. Takže nicmoc partie a po jejím skončení jsem měl navíc blbý pocit, že jsem si prakticky nezahrál, že mi soupeř vůbec nic nedovolil.

Někdy před časovou kontrolou udělal nějakou hrubku v časové tísni Kuba Krejča (1) a prohrál. Kuba Martinka (8) si pak připsal cennou remízu (svoji první druholigovou). No a já (5) jsem pak prohrál a tím zpečetil konečný výsledek na 6:2 pro domácí. Ti předtím za pět zápasů vyhráli pouhé tři partie. Teď proti nám rovnou dalších pět...

Další zápas hrajeme na konci ledna s Kuřimí, která je předposlední. My se držíme na osmém místě.
  Komentáře (1)
Hotovo
Přidal Mirek K., 16-01-2018 00:00
Článek o zápase je napsaný.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2019 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95