Svátek

Dnes je: Úterý, 09. březen 2021
Dnes má svátek: Františka
Zítra má svátek: Viktorie

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow Turnaje arrow Mistrovství Evropy v bleskovém a rapid šachu 2017
Mistrovství Evropy v bleskovém a rapid šachu 2017
Napsal Jakub Martinka   
Pondělí, 18. prosinec 2017

Mistrovství Evropy v rapid a blitz šachu 2017 se letos konalo v nedalekých Katowicích, což byl jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli vyzvat hráče ze všech koutů Evropy. Jak jsme dopadli se dozvíte v článku.

Jelo se ve složení – já, Kuba Krejča, Ondra Karlík, Karel Vraj a Pepa Bednařík. Nutno však podotknout, že Pepa jel jako rozhodčí, což zapříčinilo, že musel být v Katowicích již ve čtvrtek večer. Skvělá souhra náhod způsobila, že jel Pepa s rozhodčím, který odjížděl z Prahy, a tak jsem se připojil a cestoval spolu s rozhodčími. Další náhodou bylo, že nás kvůli komplikacím v organizaci přeložili do čtyřhvězdičkového hotelu, kde byli ubytováni pouze rozhodčí a silní hráči, takže jsme si připadali jako šachová špička s VIP pozvánkou na turnaj. Pasivně jsem se tedy dostával do povědomí rozhodčích a z hrací haly odjížděl výhradně rozhodcovským autobusem.

První část turnaje začala v pátek bleskem na 11 dvojkol v tempu 3 minuty + 2 sekundy za tah. V bleskovém i rapid šachu je někdy těžké odhadnout sílu soupeře, protože FIDE elo některých hráčů je rozdílné od jejich reálné výkonnosti, nebylo tedy vůbec divné, když hráč s elem 1600 měl výkon 2200 a připisoval skoro 200 bodů. Při zahájení turnaje jsme se setkali se zbytkem výpravy, který vyjížděl brzo ráno z Hošťálkové, byli jsme tedy připraveni „naběhnout“ na soupeře.

Svůj výkon nehodnotím příliš kladně, ale v partiích se zrychleným tempem se vždy povede nějaká úctyhodná remíza s hráčem okolo 2200. Ke konci turnaje jsem již mnoho výkonu nepředvedl a celkový počet bodů nedosáhl ani poloviny ze všech možných. Hošťálkovští spoluhráči dosáhli lepších bodových zisků a občas si zahráli i s titulovanými soupeři což se mi nepodařilo. Celý turnaj vyhrál Sergei Zhigalgo (elo 2586). Z Čechů byli nejlepší Peter Michalík na třetím místě a David Navara na pátém.

Kvůli dlouhým pauzám mezi koly jsme skončili pozdě a neměli jsme příležitost pořádně si projít město, přesto jsme si zašli na večeři a poznali noční Katowice. Další den se hrála rapid část tempem 15 minut + 10 sekund za tah. V sobotu 6 kol a v neděli zbylých 5.

V prvním kole přišla má chvíle, zahrál jsem si s GM Markusem Raggerem (elo 2631) na 20. šachovnici s online přenosem, což je pro hráče hrajícího maximálně krajskou soutěž zajímavá zkušenost. Nekompromisně jsem zahrál královský gambit, ale není překvapením, že soupeř získaného pěšce uplatnil v koncovce a vyhrál. Poté se mi povedlo uhrát 2 remízy s hráči 2250, když jsem dokonce stál mírně lépe, nabídky jsem ale přijal. V předposledním kole se mi ale zkazila nálada, když jsem s kvalitou víc zahrál hrubku a prohrál nadějnou partii se silnějším soupeřem. Poslední kolo jsem zakončil kombinací, která mi udělala radost, a tak jsem si spravil chuť i celkový pocit z turnaje. Sedm z deseti partií, které jsem hrál, bylo s hráči 2000+, takže to považuji za výbornou a neopakovatelnou zkušenost, neopakovatelnou také proto, že se příští ME koná v Makedonii. Hošťálkovská jízda uhrála vždy alespoň polovinu bodů a hned po ukončení odjela zpět domů, takže jsme se pomalu ani nestihli rozloučit a sdělit postřehy, ty se ovšem dočtete na Hošťálkovském webu. Rapid turnaj vyhrál nečekaně a s krásným výkonem IM Maksim Vavulin (elo 2485), nejlepší Čech byl David Navara na 21. místě.

Poslední informací, kterou zmíním je, že se zde také hrál šachový maratón, který se zapsal do Guinnessovy knihy rekordů, hrálo se totiž 50 hodin v kuse v blitz tempu.

Nakonec pár odkazů:

Výsledky – blitzrapid

 

Online Partie - blitzrapid

Článek Hošťálkové

Články NSS 

Fotky


  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2021 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95