Svátek

Dnes je: Středa, 19. červen 2019
Dnes má svátek: Leoš
Zítra má svátek: Květa

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Prušánky-Zlín A 6,5:1,5 (3. kolo 2. ligy E, 19.11.2017)
Prušánky-Zlín A 6,5:1,5 (3. kolo 2. ligy E, 19.11.2017)
Napsal Martin Senkyr   
Neděle, 19. listopad 2017

Prozatím pouze stručně - výsledek vypadá až příliš krutě, průběh zápasu nám místy mohl nabízet i alternativu k nulovému bodovému zisku. Navíc se nám ráno podařila překonat i drobnou logistickou obtíž - ale o tom se dozvíte blíže v tomto článku.

Domácí neponechali nic náhodě a po dvou těsných prohrách v prvních dvou kolech tentokrát nasadili takřka základní sestavu. Naši omlazenou sestavu to však nijak nezaskočilo a posilněni vyřešením naznačeného logistického problému jsme se vydali do boje.

Toho jsem se příliš neúčastnil já (4), když jsem se dnes degradoval do role řidiče a posunovače, když s mou brzkou nabídkou smíru Kuba Uřičář souhlasil.

Po delší pak z pochopitelných důvodů nepřibyl žádný další posun ve skóre, přičemž na množství šachovnic se rozproudily velmi dynamické pozice - ta nejdynamičtější s nerovným materiálem věž a střelec proti dámě se objevila na desce druholigového debutanta Kuby Martinky (8). Kuba nepostavil zahájení příliš šťastně, nicméně vznikla pozice plná různých taktických i strategických motivů. Soupeř však vše zkušeně rozmotal, pozici zjednodušil a následně dovedl k vítězství.

Před první časovou kontrolou jsem tedy prohrávali, nicméně s ohledem na vývoj na mnoha dalších šachovnic jsem byl ohledně zápasového výsledku optimistický - Kuba Krejča (1) bránil nejspíše remízovou dámskou koncovku s horší pěšcou strukturou; Honza (2) sebral neohroženým manévrem Vb3-a3-xa7 pěšce a netradičně zboku otravoval černou pozici, jejíž vůdce naopak útočil po f-sloupci na bílého krále; Pepa (3) postavil hezkou lochnesku, nicméně tento mohutný pěšcový řetěz nebylo jednoduché rozpohybovat a bohužel se začal rozpadat. Mira (5) útočil v pozici s ještě mohutnějšími pěšcovými řetězi při oboustraných velkých rošádách, Martin Hronek (6) získal v zahájení prostorovou převahu, bohužel však zřejmě nezvolil ty správné výměny a pozici byla přibližně vyrovnaná s oboustrannými šancemi, Ludo (7) postavil pozici pevně, nicméně i tak mu do ní soupeř vnikl, vyměnil těžké figury získal pěšce a snažil se jej realizovat.

Zejména na prvních třech šachovnicích jsme však měli výrazně horší časovou dispozici, což byl podle mého jeden z faktorů, proč všechny zápasové body zůstaly tentokráte u soupeřů.

Zápas se definitivně zlomil těsně před první  časovou kontrolou, která byla osudnou pro Honzu (2), který v obtížné pozici nestihl učinit předepsané množství tahů v poskytnutném časovém limitu. Následně přehlédnul taktický obrat Ludo (7) a koncovka bez figury skutečně skončila podle očekávání. Kýžený půl pátý bod přinesl do tábora domácích jejich vůdce na první šachovnic, když v pěšcové koncovce proběhl králem z g1 až na a6 a zde zinkasoval více pěšců, než se nám líbilo.

Za rozhodnutného stavu pak přidal ještě remízu Martin (6), jenž v časovce ztratil kvalitu, nicméně jistá kompenzace v podobě dvou pěšců a nepříjemného černopolého střelce zde byla. Závěr partie jsem neviděl (jistě mě přímý aktér doplní), zaslechl jsem pouze povzdech soupeře "Tak jsem tam nic nenašel".

Poté bohužel přidal další vajíčko do našeho záznamu Pepa (3), jehož pěšcový řetěz ztratil až příliš ok a poté povolil. Symbolicky vydržel v lodi nejdéle kapitán Mira - mírně horší koncovku nakonec ubránil - i zde jsem závěr neviděl a věřím, že bude zjednána náprava.

Málem bych zapomněl na slíbený dopravní karambol, když vinou přístroje velikosti mobilního telefonu jsem museli v Otrokovicích zahnout nikoli doleva směr Prušánky, ale naopak doprava směr Přerov, kde již naštěstí držitel tohoto prapodivného přístroje majícího obsahovat rovněž funkční budík již stál připraven.

Jednotlivé partie by měly dostupné cca ve středu zde v nabídce Přílohy. Pro úplnost přidávám ještě tabulku z dnešního zápasu: 

SK Podlužan Prušánky
            ŠK Zlín
Gaša Andrej C Z   1 - 0   Krejča Jakub H Z
Mikeš Jan Z   1 - 0   Malčánek Jan H Z
Danada Tomáš C Z   1 - 0   Bednařík Josef H
Uřičář Jakub Z   ½ - ½   Šenkýř Martin Z
Hájek Oskar Z   ½ - ½   Kocián Miroslav Z
Balšínek Pavel Z   ½ - ½   Hronek Martin
Vrtal Jaroslav   1 - 0   Balážec Ludovít
Mlénský Dalibor   1 - 0   Martinka Jakub
  6 ½ - 1 ½  

 

 
  Komentáře (3)
Přidal Pepa Bednařík, 21-11-2017 23:42
Také se připojuji. :D Moji partii rozhodla hlavně časová tíseň. Tu jsem měl už někdy od 18 tahu. Pozice ze zahájení byla sice opticky pasivní, ale při hlubším zhlédnutí dynamická. V kritické pozici mohu získat čistého pěšce navíc, akorát na f4 beru místo e pěšcem, pěšcem z g sloupce a místo pozice, kterou bych hrál v pohodě, možná i s vidinami výhry, získávám pozici, kdy stojím definitivně na prohru. Inu škoda, že jsem tuto primitivní možnost přehlédl. Místo nulky mohla být třeba alespoň půlka! :) Jinak přesně, jak píše Martin, výsledek vypadá velmi krutě, ale zápas mohl skončit klidně 4:4.
moje partie
Přidal Mirek K., 20-11-2017 23:06
Přijímám Martinovu výzvu a doplňuju info k mojí partii. V jejím průběhu jsem minimálně dvakrát byl se svojí pozicí docela spokojený (a stál jsem nejspíš mírně líp). A naopak dvakrát jsem myslel, že už je se mnou konec. A pokaždé asi oprávněně, soupeř to po partii viděl obdobně. Poprvé jsem odvážně sebral pěšce, ale moje zatoulaná dáma měla hodně namále. A těsně před časovou kontrolou jsem se několika slabšími tahy dostal z mírně lepší až do hodně špatné koncovky, kde soupeř měl jednak aktivnější věž a jednak lepšího jezdce proti mému střelci. Ale buď jsem našel jediné tahy a nic víc v té koncovce za soupeře nebylo. Anebo soupeř nevyužil všechny možnosti, které měl. Každopádně to i za stavu 6:1 bojovně zkoušel skoro až do holých králů a do poslední minuty na hodinách.
Přidal Martin Senkyr, 19-11-2017 22:47
Článek ráčí býti napsán, přeji příjemné počtení a v případě nesouhlasu se neostýchejte vyvrátit mé domněnky :-)

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2019 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95