Svátek

Dnes je: Čtvrtek, 25. duben 2019
Dnes má svátek: Marek
Zítra má svátek: Oto

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol
Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Zlín A-Hustopeče 5,5:2,5 (2. kolo 2. ligy E, 5.11.2017)
Zlín A-Hustopeče 5,5:2,5 (2. kolo 2. ligy E, 5.11.2017)
Napsal Mirek K.   
Neděle, 05. listopad 2017

Dnešní zápas se nám povedl až nečekaně dobře. Už do časové kontroly jsme vedli 3:1 (vyhráli jsme Kuba Krejča a já). Pak soupeř sice snížil, ale další dvě výhry přidali Pepa Bednařík a Martin Šenkýř, čímž celý zápas rozhodli.

Náš nedělní soupeř z Hustopečí je sice tradičním druholigovým družstvem. Zároveň ale v této soutěži v posledních dvou sezónách také chyběl. Hustopeče totiž sestoupily spolu s námi v sezóně 2014/15 (mimochodem: domácí prohra s nimi v devátém kole nás prakticky najisto odsoudila k sestupu). Pak dva roky bojovaly v Jihomoravském krajském přeboru (vloni čtvrté a letos třetí místo ve velice vyrovnané soutěži o pouhý bod skóre). Ale protože Prušánkám stačí ve druhé lize jedno družstvo, tak jejich Béčko se vzdalo postupu a Hustopeče se tedy jako nováček vrátily do druhé ligy.

Na soutěž se v létě docela vyzbrojily. V přehledu letošních letních přestupů najdete kromě návratu Lukáš Kuchynky i dva přestupy do Hustopečí z Brna a z Mořkova, k tomu přibylo na soupisce jedno hostování z Vyšehradu a jedno z Vyškova. K nám přijeli skoro ve stejné sestavě jako na první kolo (tedy bez čtverky a sedmičky své základní sestavy).

Naše sestava se obměnila proti prvnímu kolu víc. Ondru Karlíka nahradil Pepa Bednařík, Rosťu Svobodu Martin Šenkýř a Ludu Balážce zase Mira Veselý. V součtu to dalo dva velké elové plusy pro hosty na prvních dvou šachovnicích a jeden pro nás (na 4. šachovnici). Ostatní rozdíly byly do 50 bodů, tedy "zanedbatelné".

Samotný zápas se tak trochu skládal ze dvou rozdílných podzápasů. Na "zlínské" polovině šachovnic se hrály "normální" šachy, na té hošťálkovské (ke kterým jsem se ještě přidal já) to vypadalo chvílemi málem na odlišnou disciplínu.

Tak třeba na jedničce Kuba Krejča. Tady je telegrafický popis jeho partie. Nejdřív Kuba místo vývinu ostatních figur zahraje svojí jedinou vyvinutou figurou. A to navíc tak, že to znamená okamžitou ztrátu pěšce. Dítě v kroužku by za to bylo spravedlivě pokáráno. Přesto Kuba stojí za chvilku tak dobře, že mu soupeř raději pěšce hned vrátí. Pak Kuba pro změnu tahá dámou tam a zpět (čtyřikrát z pěti tahů) jen proto, aby soupeři trochu znesnadnil rošádu. Ve dvacátém tahu je navzdory tomu pozice přibližně vyrovnaná a vývin dokončený, akorát zaskočený soupeř je už v časové tísni. V ní se (soupeř) pustí do zajímavého harakiri manévru a třemi tahy po sobě obětuje tři pěšce a ještě si otevře sloupec na svého krále. Kuba už vidí bod v tabulce, když tu přichází pointa soupeřových obětí a najednou Kubovi hrozí úplně všechno. Je to tedy celé úplně jinak? Naštěstí ne, Kuba najde chybu v soupeřově propočtu a půvabným tahem na téma slabé osmé řady zakončuje partii ve svůj prospěch.

Uznejte sami, že takto rozhodně normální druholigová partie nevypadá :-) Díky ní se však dostáváme do vedení 2:1, protože už předtím skončily dvě "normální" partie. Mira Veselý (8) postavil černými pasivnější, ale pevnou pozici. A když sám jeho soupeř nabídl remízu, nebyl důvod ji odmítnout. Jura Hodovský (5) naopak bílými žádnou výhodu nezískal a on sám v rovné pozici také nabídl remízu.

Na dalších dvou "zlínských" šachovnicích stojí Martin Šenkýř (4) černými podobně jako Mira Veselý = pasivněji, ale pevně. A Martin Hronek (7) pro změnu podobně jako Jura bílými ze zahájení žádnou výhodu nezískal.

Ale zpátky ke zvláštnějším šachům. Honza Malčánek (2) odvážně bere hned v zahájení soupeřem nabídnutého pěšce. Pepa Bednařík (3) pro změnu pěšce hned vzahájení obětovává. No prostě - hlavně nemít rovný materiál a nehrát "normální" šachy. Já (6) se k nim nevědomě připojuju. Nejdřív nabízím soupeři pěšce, ten jej ale nepřijímá. Po jeho nepřesnosti získávám pro změnu dočasně pěšce navíc já, vzápětí jej ale vynuceně ztrácím zpět. Výsledkem přestřelky v zahájení je můj volný krytý centrální pěšec a naopak soupeřova dvojice střelců a můj trochu odkrytější král.

Někdy tady myslím zápasový kapitán Martin Šenkýř zhodnotil, že skoro všechny partie mohly skončit jakkoliv ... Moje partie (6) to vzápětí naplno potvrzuje. Ve střední hře to vypadá, že mám partii plně pod kontrolou, stojím aktivněji, zesiluju tlak. Zbývá už jen buď nějak rozpohybovat moje centrální pěšce nebo otevřít správné sloupce na soupeřova krále. I čas na hodinách mám lepší. Ještě dva profylaktické tahy... A pak se mi partie nečekaně rozpadá pod rukama. Najednou mám pocit, že vlastně vůbec ničím nehrozím, zato dosud zdánlivě neškodný soupeř už ano. Postupu mých pěšců brání moje vlastní aktivní figur, časový náskok se krátí. Ztrácím pěšce, ale to mi nejdřív ani nevadí - aspoň se konečně otevírá nějaký sloupec. Po chvilce zjišťuju, že mi to ale vadí a že nic nefunguje. Obětovávám zavazející figuru za nějaké vazby a k tomu konečně ten postup pěšců. V oboustranné hře "na minutě" pak ještě trapně přehlížím kvalitu. Naštěstí je to ale skoro jedno, na materiál se už dávno nehraje. Mám sice o celou věž méně (!!) a z nedávné krásné pozice už jen trosky. Ale zároveň je na šachovnici totální zmatek, hrajeme vlastně blicku, polovina figur visí, já mám krytého pěšce na předposlední řadě a k tomu ještě pár posledních hrozeb soupeřovu králi. Jednu z nich naštěstí vzápětí soupeř přehlíží a dostává dokonce dvoutahový mat. Takže další "ne zrovna typická druholigová" (no prostě bláznivá) partie. A my vedeme před časovou kontrolou 3:1.

V té době stál sice na prohru Honza Malčánek, ale zbylá trojice našich hráčů měla o pěšce víc. Takže zápas vypadal víc než nadějně.

Honza Malčánek (2) opravdu prohrál, když nezvládl dlouhou a náročnou obranu a také časovou tíseň. Následná analýza ale ukázala, že i jeho zdánlivě strašná pozice (král v centru na otevřeném sloupci, nespolupracující figury poházené po šachovnici zaměstnané krytím jednotlivých hrozeb) byla překvapivě obranyschopná a že dokonce několikrát během partie sám Honza mohl využít nečekaných možností a protihrozeb. O některých věděl Honza už v průběhu partie (ale netroufl si), jiné pak ukázaly až motory. Nakonec ale soupeř získal nejdřív dámu za věž a figuru. A potom ještě další materiál. Takže 3:2 pro nás.

Naše vedení opět navýšil Martin Šenkýř (4) v jediné "normální" partii, která neskončila remízou. Martin se nejdřív dlouho úspěšně bránil, potom využil slabin, které si soupeř ve snaze o aktivitu nadělal. Martin získal nejdřív jednoho pěšce, potom druhého. A místo zisku třetího se soupeř vzdal.

Vítězný bod pak přidal Pepa Bednařík (3). Ten měl za obětovaného pěšce krásnou hru. Brzy získal pěšce zpět a tlak mu zůstal. Možná pak někde ve střední hře přešel kolem rychlejší výhry a hra se možná skoro až vyrovnala. Důležitý byl však Pepův zisk pěšce před časovou kontrolou. Po ní se mu podařilo pěknou malou kombinací vyměnit několik figur a přejít do vyhrané věžovky. V ní měl sice jenom o pěšce víc, ale zato tři volné spojené pěšce (!!) proti soupeřovu žádnému. Takže 5:2.

Jako poslední dohrával Martin Hronek (7). Ten se soupeřem postupně měnil figury, až se dostali do koncovky D+V+5p. V ní těsně před časovou kontrolou Martin svého soupeře obral o pěšce. Vznikla dámská koncovka s pěšcem víc, která nejspíš někde nějak byla za Martina vyhraná. Martin to také dvacet tahů zkoušel, Ale buď to chtělo víc znalostí nebo zkušeností, lepší propočet nebo víc odvahy (vlastně ani nevím, co z toho). Za rozhodnutého stavu a s rychle ubývajícím časem se Martin nakonec spokojil s opakováním tahů a remízou.

Vyhráli jsme tedy až nečekaně jasně 5,5:2,5.  A příště jedeme do Prušánek.
  Komentáře (1)
Hotovo
Přidal Mirek K., 06-11-2017 22:22
Článek je dopsaný, těším se na opravy a doplnění od ostatních.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2019 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95