Svátek

Dnes je: Čtvrtek, 25. duben 2019
Dnes má svátek: Marek
Zítra má svátek: Oto

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol
Hlavní stránka arrow Články arrow Krajský přebor arrow Zlín B - Valašská Bystřice 6:2 (1. kolo ZKP, ne 22.10.2017)
Zlín B - Valašská Bystřice 6:2 (1. kolo ZKP, ne 22.10.2017)
Napsal Mirek K.   
Pátek, 27. říjen 2017

V neděli se hrál v naší herně první domácí zápas nové sezóny a my jsme poprvé vyhráli. Článek ale dlouho nikde žádný, skoro jako by jsme se za tu výhru styděli. Ale to vůbec ne, to jen došlo k menšímu komunikačnímu šumu. Nakonec jsme se tedy dohodli, že já zkusím po paměti (a bez uložených partií) napsat článek a potom mě kapitán družstva doplní či opraví v komentáři. A případně i další spoluhráči...

V prvním kole jsme přivítali doma nováčka z Valašské Bystřice. Nám chyběli první a osmý hráč základní sestavy (Pavel Dubina a hostující Karel Vraj), hostům pro změnu první dva hráči soupisky (Vladimír Bělunek a Honza Malčánek) a potom ještě Jaroslav Pagáč. Elově to vypadalo přibližně vyrovnaně, hosté měli velikou elovou převahu na dvou šachovnicích (1+8), my pro změnu o něco menší převahu na třech šachovnicích (2+5+7). Hosté se na svoji obnovenou preméru v ZKP těšili tak moc, že přijeli už o půl deváté a ještě hodně dlouho pak měli v hrací místnosti početní převahu 8:2. Ale i my jsme se pak bez problémů sešli a rozhodčí Martin Hronek mohl zahájit hru.

Hrály se dvě španělky, čtyři polozavřené hry a jen na prvních dvou šachovnicích zavřená zahájení (a to jsem si ještě vsugeroval do hlavy, že vedle mě na dvojce se hrála taky sicilka a dokonce jsem o tom v pozápasové analýze málem přesvědčil o hostujícího lídra...).

Už snad po hodině se začaly některé pozice vyjasňovat. Jako první opět (stejně jako před týdnem) Ludo Balážec (5), který stál pozičně lépe. Což ale v jeho případě není úplně ideální typ převahy :-). Franta Foukal (7) překvapivě brzo (už po několika tazích) pronikl po bílé diagonále dámou na h7 a po šachu donutil černého krále k ústupu na f8. Možná šlo o to, jestli to bude dělat větší problémy černému králi (neustálé hlídání možných matových hrozeb) nebo bílé dámě (trochu mimo hru s jen malou šancí na návrat v případě potřeby). Ale toto postavení obou těžkých figur pak vydrželo překvapivě dlouho. V dalších dvou partiích bílými jsme dostali své oblíbené pozice - Jirka Hodovský (1) bez dam a já (3) bez pěšce :-).

Černými jsme dvakrát trochu zápasili se špatnými střelci - Pavel Slovák (2) měl spoustu pěšců na bílých polích a k tomu bělopolného střelce. Martin Hronek (4) pro změnu bělopolné střelce hned vyměnil, ale zase měl všechny pěšce na černých... U Miry Veselého (6) si to už nepamatuju. A Jožka Dubovecký (8) stál hůř - inu, španělka černými. Docela významným indikátorem pro celkové hodnocení situace byl stav na hodinách.Skoro všude jsme na tom byli s časem lépe, což bylo samozřejmě fajn.

Zatímco Ludo Balážec (5) před týdnem otáčel z horší pozice do lepší, teď se mu to ve druhé hodině hry "dařilo" opačně. Z výhody byla po jednom příliš optimistickém tahu nevýhoda a skoro hned vzápětí dokonce pěšec méně. Já (3) jsem byl se svou pozicí čím dál spokojenější, naopak Jožka Dubovecký (8) stál čím dál hůř.

Do vedení jsme se dostali překvapivě rychle a na docela překvapivém místě. Pavel Slovák (2) připisoval celý bod už po dvou hodinách hry. Ignoroval strategické hodnocení pozice, které ukazovalo na převahu soupeře, při stejných rošádách si připravil útok na bílého krále, udělal pěšcový průlom a po otevření pozice někde soupeře přepočítal a rychle vyhrál.

Cenný půlbod přidal Jirka Hodovský (1), který myslím bez větších problémů udržel rovnou hru v celém průběhu partie. Tím byla "zneutralizovaná" ta jedna velká elová převaha soupeře.

Martin Hronek (4) sice soupeře postupně pozičně přehrával, zároveň měl ale jako jediný z našeho družstva problémy s časem. A nakonec na to také doplatil. Sice získal pěšce, ale dovolil soupeřově věži po volném sloupci proniknout na osmou řadu a tam svázat jeho figury a později toho využít k rozhodujícímu útoku na Martinova krále. Škoda pro Martina, v předchozím průběhu se totiž moc pěkně postupně dostal z divné pozice do lepší. Ale asi to stálo až moc času. Každopádně na chvilku bylo vyrovnáno. (1,5:1,5)

Jen o chvilku později jsem ale opět překlopil vedení na naši stranu já (3). Vlastně ani nevím, kde přesně udělal soupeř chybu. Ale hrálo se mi dobře, tahy přicházely skoro samy, navíc soupeř byl už od dvacátého tahu v časové tísni. Jen jsem se musel hlídat, abych se nenechal ukolébat a nějakou hloupou chybou nezkazil sobě partii a spoluhráčům zápas. Ale nic takového se naštěstí nestalo, s pěšcem zpět jsem získal navíc i kvalitu a jasně vyhranou koncovku. Takže 2,5:1,5 pro nás.

Mezitím se postupně dostal do lepší pozice i Mira Veselý (6). mj. soupeři udělal zajímavého izolovaného trojpěšce. Ludova (5) pozice se stabilizovala a čím dál víc směřovala k tomu, že Ludo ubrání remízu. U Franty Foukala (7) se ukázalo, že hrát černými celou partii s bílou dámou "hned za rohem" na h7 je až moc velký nápor. Frantův soupeř musel pořád všechno tak moc kontrolovat, až byl brzy ve velké časové tísni. No a největší divy se děly u Jožky Duboveckého (8). Nejdřív jsme všichni viděli, že stojí jasně na prohru a už moc dlouho nemůže vydržet. Pak měl najednou snad figuru víc. Pak údajně zase ne. Ale pak snad dokonce věž navíc (jestli si to pamatuju dobře). No prostě se v té partii nikdo nemohl vyznat.

Takže okolo časové kontroly to bylo 2,5:1,5 pro nás a hrálo se už jen na zadních čtyřech šachovnicích. A pak najednou skončily všechny čtyři ty partie skoro současně. Zatímco já se soupeřem jsme se chystali ke dlouhé analýze, najednou kdosi přišel, že zápas už skončil.

Ludo Balážec (5) opravdu udržel remízu. Mira Veselý (6) vyhrál, Franta Foukal (7) taky. A dokonce i Jožka Dubobecký (8) navzdory velkému elovému deficitu, černým figurám a několikrát "odepsané" pozici.

Nakonec z toho byl tedy překvapivě jasný výsledek 6:2 a překvapivě brzo u kolem jedné hodiny se mohlo jít domů. Začali jsme tedy dobře a příště jedeme do Starého Města.

 
  Komentáře (2)
jak to vlastně bylo ...
Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny , 28-10-2017 18:24
Přehrál jsem si všechny partie a trošku doplním Mirův komentář k partiím. 
Na jedničce se nic v celém průběhu nestalo, oba hráči měnili až vyměnili vše, co by mohlo rovnováhu na šachovnici nějak narušit. 
Pavel na dvojce měl docela štěstí, po správné oběti kvality se dostal soupeř do výrazně lepší pozice, kterou vzápětí zazdil super hrubkou, která znamenala okamžitý konec. 
Na trojce výhra bez větších potíží, soupeřovi se nepodařilo nic vymyslet. 
Martin v dynamické pozici nedocenil své šance, kdy po chybném soupeřově 22.Sg5 mohl tahem c3! získat výhodu. Následně v časové tísni v rovné pozici ukončil trápení hrubou chybou. 
Souhlasím s Ľudou, nikdy nestál hůř.  
Moje partie v zahájení rovina, soupeř pak nedocenil moje 22...c4! po kterém se mu pozice úplně rozsypala. Pak už se s tím nedalo nic dělat. 
Franta sehrál partii moc hezky, soupeř naprosto netušil, jak se má bránit, takže zasloužená výhra. 
No a nakonec pan Dubovecký. Souhlasím akorát s tím, že bylo těžké se v myšlenkových pochodech aktérů vyznat... -Jinak ač to zní možná trochu překvapivě, nikdy náš zástupce nestál na prohru! Problémy měl naopak soupeř, kterého jednou omilostnil p. Dubovecký ještě před 40.tahem. Soupeř měl pouze jedinou příležitost získat výraznou výhodu a to ve 40.tahu, ale vida, že jeho král je v ohrožení, raději zahrál pasivní obranný tah. Pak už to bylo na jednu branku. Pozice, kterou několik spoluhráčů hodnotilo jako jasně prohranou pro našeho zástupce, hodnotí počítač na cca +7,6 pro černého!!! Jak se říká, letmý pohled někdy klame... :grin 
 
Závěrem chci poděkovat všem aktérům za bojovný výkon a na dalším zápase na shledanou! M.V.
Přidal Ludo Balazec, 28-10-2017 13:48
Ja ze som spackal lepsiu poziciu (aj ked podla pocitaca nie privyhranu, ako som si myslel), to je pravda, ale ze som potom branil a ubranil remizu, tak to si trochu mimo. 
Vtedy, ked som mal podla teba pesiaka menej, som necitil nevyhodu, super to videl rovnako a navrhol remizu. Odpovedal som, ze sice suhlasim, ze je to vyrovnane, ale hram dalej. Bez porady s kapitanom(!), ktory ale sedel vedla mna a obcas sa podival, tak som sudil, ze je mu jasne, ze mozem pokracovat ;) V dalsom priebehu som este raz odmietol remizu a az superov treti navrh som s povzdychom, ze uz nemam co skusit, prijal.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2019 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95