Svátek

Dnes je: Neděle, 24. březen 2019
Dnes má svátek: Gabriel
Zítra má svátek: Marián

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol
Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Lipovec-Zlín A 6,5:1,5 (1. kolo 2. ligy E, ne 15.10.2017)
Lipovec-Zlín A 6,5:1,5 (1. kolo 2. ligy E, ne 15.10.2017)
Napsal Mirek K.   
Neděle, 15. říjen 2017

Proti domácímu velkému favoritovi celé soutěže jsme moc šancí neměli. Prohráli jsme 6,5:1,5 a dílčí cenné výsledky uhráli jen Honza Malčánek (remíza s Pavlem Davidem) a Ludo Balážec, který jako jediný z nás vyhrál.

Nejdřív trocha historie. Koncem ledna 2015 jsme tehdy nečekaně v zasněženém Lipovci po krásném zápase vyhráli 4,5:3,5 a měli po šesti kolech pěkných devět bodů. Kdo by tehdy řekl, že to budou pro nás poslední druholigové body na několik dalších let (vlastně až dosud)...

I jména na soupiskách a sestavách byla už tehdy v ročníku 2014/15 podobná těm letošním. Teda až na to, že nám od té doby postupně ubyli Kuba Roubalík, Michal Krčál a Jirka Svítek, zatímco domácím přibyli velmistři Ján Markoš, Radek Kalod a Pavel Blatný. Tak přibližně o tolik se snížily naše šance v tomto zápase bodovat. Mimochodem na soupisce domácích jsou hned tři hráči, kteří nám v minulých letech pomáhali v Extralize. A dva z nich i nastoupili (Ján Markoš a Pavel David), jen Radek Kalod zápas proti nám vynechal.

A ještě jedna připomínka z minulosti, ale výrazně bližší. V 8. kole minulého ročníku 2016/17 vyhrála v tehdy vedoucím Lipovci tehdy druhá Hošťálková těsně 3,5:4,5, dostala se do vedení a to pak udržela až do konce a radovala se ze senzačního postupu do první ligy. Bylo u toho celkem devět aktérů našeho nedělního zápasu (pět domácích a od nás Jirka Hodovský a hošťálkovská trojice Ondra Karlík, Kuba Krejča a Honza Malčánek).

Ale dost už historie. Cesta proběhla bez problémů, dokonce jsme tentokrát přijeli už na půl desátou (jak se v Lipovci hrává), klíčky od hrací místnosti se našly.

Domácím chyběli dva hráči z první šestky (2-Radek Kalod a 6-Dalibor Bělík), nám také dva (1-Adam Rubal a 6-Martin Šenkýř). Zatímco s trochou nadsázky se dá napsat, že do domácí sestavy se jako čtvrtý písmenkový hráč nevešel hostující velmistr Radek Kalod, tak nám se do sestavy pro změnu nevešel hostující Pepa Bednařík (zatím bez titulu).  Tím ale veškerá podobnost končí. Kdyby nastoupila naše první čtveřice proti jejich druhé čtverce, tak by to byl elově přibližně vyrovnaný zápas. Ale takto ne. Takže jsme byli pro domácí nejspíš ideálním družstvem na rozehrání v nové sezóně. A oni pro nás vlastně také.

Z prvních dvou hodin hry mě zaujaly nejvíc dvě věci. Domácí Pavel David se zamyslel po 6. tahu Honzy Malčánka (3) na dlouhých 40 minut! Naopak Kuba Krejča (2) se kvůli bleskové hře Pavla Blatného dostal do časové tísně už strašně brzo. Celkově to vypadalo, že černými bráníme pasivnější pozice (1-Ondra Karlík, 5-Rosťa Svoboda, 7-Martin Hronek). Bílými sice tvoříme méně obvyklé pozice, ale nic významného jsme nevytvořili (2-Kuba Krejča, 6-já, 8-Ludo Balážec). A taky jsme skoro všude měli horší čas. Asi nejživější byla ze začátku právě partie Ludy Balážce. Jako první se dostal bílými do horší pozice, pak asi mohl získat kvalitu zavřením černé věže, ale nevyužil toho.

Potom už prohrál Kuba Krejča (2), který ve velké časové tísni někde ztratil materiál. Cennou remízu o chvilku později zaznamenal Honza Malčánek (3) s IM Pavlem Davidem.

A pak už dál moc nevím, protože jsem sám byl v časové tísni. Každopádně někdy na konci třetí hodiny hry se zápas zlomil. Do té doby to vypadalo myslím na přijatelný výsledek, ale pak už ne. Postupně prohráli Ondra Karlík (1), Jura Hodovský (4) a Rosťa Svoboda (5), takže to bylo už 4,5:0,5 pro domácí. Závěr partií Ondry a Jury jsem ani neviděl, Rosťa skončil s figurou méně.

Mě (6) někdy ve střední hře soupeř víceméně donutil obětovat kvalitu za pěšce a naději na pokračování útoku. Nebo jsem aspoň měl ten pocit. Ale po pár nepřesných tazích jsem zjistil, že kompenzaci nemám. V časové tísni se pak moje pozice úplně rozpadla a ještě ke všemu jsem v jednom okamžiku zapomněl na čas a prohrál jeho překročením (což se mi už hodně dlouho nestalo). Ale bylo to v prohrané pozici, tak to až tolik nemrzelo. TV té době jsme prohrávali už 5,5:0,5.

Výsledek jsme aspoň mírně korigovali tam, kde to po zahájení vypadalo asi nejméně. Ale soupeř Ludy Balážce (8) se v lepší pozici nechal unést a obětoval figuru za dva postupující pěšce. Ludo ale našel jediné tahy, vše pokryl a zůstala mu figura navíc. Pak nás ještě trochu napínal, kdy místo zisku druhé figury raději jen vynutil výměnu. Ale i to stačilo k výhře.

Jako poslední dohrával (dlahou na ruce po úrazu handicapovaný) Martin Hronek (7). Dlouho bránil pasivnější pozici. Pak přežil v časové tísni i jasně horší věžovou koncovku a partie se ještě zdramatizovala. Oba hráči postupně vyměnili věže, nasadili si první dámy a pak dokonce ještě i druhé. Chvilku to vypadalo, že díky posledním dvěma pěšcům na šachovnici třeba vznikne originální koncovka se šesti dámami. Ale soupeř místo toho raději využil tempa k dobru a dal Martinovi mat...

Takže nakonec 6,5:1,5 pro domácí. Možná jsme mohli uhrát o pár půlbodů víc, celkově ale o vítězství domácích nebylo pochyb. Jak jsem ale viděl výsledky a sestavy ostatních zápasů, tak to letos vypadá na takové dvě soutěže v jedné. Několik družstev (včetně právě Lipovce) by patřilo spíš o soutěž výš, my budeme patřit k té druhé skupině. Příště hrajeme za tři týdny doma s Hustopečemi.
  Komentáře (1)
Hotovo
Přidal Mirek K., 16-10-2017 23:50
Článek je napsaný

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
klik ŠK Zlín C – ŠK Do...
Céčko hrálo moc pěkný zápas. Proti silnému Dolnímu Němčí dvakrát vedlo a nebylo daleko k remíze. ...
Autor: Mirek K.
[11.04.2018 - 00:00:02]
© 2019 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95