Svátek

Dnes je: Středa, 19. červen 2019
Dnes má svátek: Leoš
Zítra má svátek: Květa

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Mládež arrow Články arrow 1. liga dorostu - úvodní trojkolo (7.-8.10.2017)
1. liga dorostu - úvodní trojkolo (7.-8.10.2017)
Napsal Mirek K.   
Čtvrtek, 12. říjen 2017

Jak jsem stručně psal už v neděli, máme za sebou úspěšný start do dorostenecké ligové sezóny. Nebyly to sice tři výhry jako vloni, ale ani dvě výhry a aktuální čtvrté místo v tabulce soutěže nejsou k zahození. A mohlo být ještě lépe...

Co se týká našeho družstva, tak jsme celý víkend odehráli v základní sestavě (Kryštof, Hanuš, Michal, Viktor, Tomáš, Marek), doprava bez problémů, polední pizza v Olomouci (byť s trochou hledání a čekání) také. Zkrátka z nešachových věcí nic zajímavého. Takže přejdu rovnou k jednotlivým zápasům.

Staré Město B - Zlín 4:2

Na soupisce našeho úvodního soupeře - Starého Města B - jsou hned tři písmenkoví hráči, jeden z nich ja v základu extraligového družstva, druhý je tam prvním náhradníkem. Takže sestava byla hodně nečitelná. Přesto nás v Grygově překvapilo, že jim chybí dokonce první tři hráči soupisky. Hrálo se hodně rychle, už po hodině hry mělo několik dvojic odehraných přes dvacet tahů. Nejhůř se to projevilo u Viktora (4). Ten se mimo svoji teorii dostal o něco dřív než jeho připravená soupeřka (to by se ještě mohlo stát), ale i potom hrál pořád stejně rychle a hned za dva tahy přehlédl jednoduchý dvojůder a ztratil kvalitu. Hrál pak sice ještě dlouho, ale byl to marný boj. Marek (6) měl navzdory svému věku (16 let) v dorostenecké lize premiéru. Ale nezačal dobře, v (pro něj) neznámé pozici zkusil obětovat figuru za dva pěšce na dámském křídle, postupně ale zjišťoval, že figura je přece jenom víc. Takže bílými jen Hanuš (2) stál od zahájení bez problémů. Černými to bylo daleko lepší. Kryštof (1) a Michal (3) bez problémů vyrovnali a rovnou začali přebírat iniciativu. Tomáše (5) černými také bez problémů vyrovnal, s oblíbeným "paskvilem" Standy Foltýnka (d4+Sf4+Jc3) neměl žádný problém.

Byl to ale právě Tomáš (5), který prohrál jako první už po necelých dvou hodinách hry. Po zahájení měl sice vyrovnanou a skoro tupě remízovou pozici. Pak si ve střední hře sám udělal problém, ten ale ještě se soupeřovou pomocí napravil. Další chyba ve věžové koncovce už ale znamenala ztrátu pěšce a po chvíli celé partie. Projevilo se to, že Standa je přece jenom zkušenější hráč a udělal méně chyb. Prohrávali jsme tedy 0:1.

A potom nečekaně skončilo všech pět zbylých partií skoro současně, snad během pěti minut. Nejdřív jsme sice otočili, když svou převahu postupně navyšovali Michal (3) a Hanuš (2). Hned potom ale v jasně lepší pozici udělal hrubku Kryštof (1), kterému se vymstilo krátké nesoustředění kvůli právě skončené vedlejší partii. Přehlédnutý taktický motiv na slabou osmou řadu znamenal okamžitý konec partie a vlastně i zápasu. Hned vzápětí totiž podle očekávání prohráli i Viktor (4) a Marek (6).

Takže najednou z toho byla prohra 2:4. A asi dost zbytečná, protože hlavně Kryštof (1) a Tomáš (5) prohrát nemuseli. Průběhu by asi nejvíc odpovídala remíza, kdy bysme my vyhráli první tři šachovnice a Staré Město poslední tři. Zápas měl asi jedinou výhodu a to, že jsme skončili brzo (už po dvou a čtvrt hodinách hry) a měli jsme dost času na oběd i odpočinek.

Zlín - Grygov 3,5:2,5 

Domácí Grygov měl v sestavě hned tři dívky a také některá příjmení povědomá z jejich ligové soupisky dospělých (Šobáň, Obšivačová). V prvním kole rozstřílel Hošťálkovou 4,5:1,5 a na všech šachovnicích měl vyšší elo. Takže byl rozhodně favoritem. Ale hned od prvních tahů získali převahu černými Marek (6) a Viktor (4), naopak problémy měl jen Hanuš (2). A to vlastně předznamenalo celý průběh zápasu.

Viktor (4) sice rozehrál zahájení na můj vkus divně a hlavně zase hrozně rychle (navzdory polednímu pohovoru). Ale na soupeřku to platilo, brzy získal několik pěšců a už po necelé hodině a půl vyhrál.

Stejně jako ráno, i tentokrát se zápas dvakrát otočil. Pár minut po Viktorovi totiž prohráli Hanuš (2) a Tomáš (5), když se oba už v zahájení dostali do nepohodlné pozice, Hanuš nestihl rošádu a jeho soupeř si s chutí zamatoval. Tomáš v horší pozici ztratil materiál. Takže jsme prohrávali 1:2.

Po dvou hodinách hry vyhrál Michal (3), který ze zahájení bílými získal jen rovnou pozici. Pak se ale ukázalo, že navzdory elovému deficitu 150 bodů je lepším hráčem a celkem v pohodě přešel do lepší koncovky a tu pak snadno vyhrál. Takže 2:2

Kryštof (1) sice nerozehrál zahájení ideálně a pak ještě přehlédl jednu drobnost, po které dostal jeho soupeř nepříjemného volného pěšce. Zároveň se ale Kryštofův soupeř musel vypořádávat s nedostatkem času a taky s vědomím, že na poslední šachovnici stojíme lépe. Kryštof toho zkusil využít a nabídl remízu. Soupeř ji po delším váhání přijal. Vzhledem k vývoji zápasu asi překvapivě, vzhledem k času a pozici asi ani ne. Takže po dvou hodinách hry to bylo 2,5:2,5 a o všem rozhodovala šestá šachovnice.

Marek (6) mohl sice získávat materiál už asi v pátém tahu, potom si ještě aspoň jednou nevybral nejjednodušší výhru a později se dokonce mohl dostat do horší koncovky (jak ukázal po partii domácí kapitán, ale ani jeden z hráčů to neviděl). Takže Marek nás ještě další hodinu a čtvrt napínal a prodlužoval odjezd. Nakonec ale partii a tím i celý zápas dotáhl k výhře.

Před začátkem zápasu by byla určitě nečekaná, podle průběhu zápasu ale naopak zcela spravedlivá. A ještě je zajímavé, že jsme porazili všechny tři dívky v jejich sestavě.

Současně hraný zápas Hošťálkové se Starým Městem přinesl pěkné drama. Hošťálková vedla 1:0, pak prohrávala 1:2. Opět vedla 3:2, ale nakonec vyrovnal Standa Foltýnek v partii, která se několikrát otáčela podobně jako celý zápas.

Zlín - Hošťálková 4,5:1,5 

V neděli jsme jeli do Hošťálkové. Ta sice proti sobotě vyměnila hráče na čtvrté šachovnici (Galda místo Ondrouška), ale stejně jí to nepomohlo. Asi největší zajímavostí sestav byly celkem tři bratrské dvojice, přičemž domácí Vrajové a naši Suchánci se dokonce utkali v přímém minisouboji. Favority v něm rozhodně byli domácí...

Už v první hodině hry získal Marek (6) celou věž a překvapivě Kryštof (1) pěšce. Na třech šachovnicích (2+3+4) se ale hrálo s opačnými rošádami, takže se dala čekat pěkná divočina. A taky přišla.

Po další půlhodině hry získal Marek (6) druhou věž, Kryštof (1) po soupeřově přehlédnutí druhého pěšce. Tomáš (5) v mírně lepší pozici po soupeřově hrubce figuru. Hodně oleje do ohně přilil Michal (3) svou obětí dvou figur na e6 za V+2p. Hanuš (2) se bránil sice s pěšcem víc, ale hodně odhaleným králem. Viktorova (4) pozice vypadala přibližně vyrovnaně.

Marek (6) hrál v sobotu dvakrát nejdéle ze všech, tentokrát vyhrál jako první a čekal.

Po dvou hodinách hry připsal náš druhý bod Tomáš (5), který s přehledem uplatnil figuru navíc. Byla to jeho první výhra v dorostenecké lize (po čtyřech prohrách) a možná i první vyhraná "vážná" partie v životě.

Vzápětí Viktor (4) nabídl ve vyrovnané pozici nabídl remízu a soupeř ji přijal. Jak ale hned po partii ukázali domácí starší kapitáni, jen tři tahy před koncem stál bílý jasně lépe. Jen neměl věže měnit, ale raději převádět na volný h-sloupec a po něm zaútočit, což se skoro nedalo bránit.

Takže vzadu jsme (celkem podle předpokladů) měli navrch, dohrávaly se ale ještě první tři partie.

Důležitý půlbod přidal o další hodinu později po velice divoké partii Michal (3). Vyvolané zápletky neskončily v jeho prospěch, počítač několikrát ukazuje až neuvěřitelně velké plus pro černého. To jsme ale myslím nevěděli nikdo z přítomných... Nakonec se soupeř dostal do veliké časové tísně a hrál snad s minutou na hodinách, takže navzdory materiální převaze (dvě figury a dva pěšci za věž) ve složité pozici přijal remízu.

Ještě další hodinu trvalo, než svoji partii dotáhl k výhře i Kryštof (1) a rozhodl o naší výhře. Kryštofův výkon během víkendu rostl od partie k partii. On sám sice moc spokojený nebyl (že mohl mít klidně 3/3), ale tato partie se mu moc povedla.

V již rozhodnutém zápase se hrálo ještě snad další půlhodinu, než remizovali i Hanuš (2) s Karlem Vrajem. Hanuš se srdnatě bránil, několikrát asi mohl mít větší problém, naopak minimálně jednou mohl ve věžovce sám usilovat o výhru. Každopádně minizápas Suchánků proti Vrajům skončil nečekaně 1,5:0,5 pro nás. A celkově zápas 4,5:1,5 bez jediné porážky. A to navzdory zajímavým partiím, opačným rošádám, několika chybám, atd...

Během prvního víkendu byl naším největším tahounem Michal (2,5/3). Dva body uhrál Marek. Další tři kluci po bodu a i Tomáš vybojoval první bod.

Příště hrajeme koncem listopadu doma dvojzápas proti Lokomotivě Brno A+B.

 
  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2019 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95