Svátek

Dnes je: Středa, 16. říjen 2019
Dnes má svátek: Havel
Zítra má svátek: Hedvika

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow Turnaje arrow Jeseník Open
Jeseník Open
Napsal Jakub Martinka   
Pátek, 01. září 2017

Jeseník Open je tradiční šachový turnaj, který se koná pravidelně od roku 1991 v lázeňském městě Jeseník. Devítidenní turnaj vzdálený 150 km od Zlína sice není příliš lákavý pro šachisty ze Zlínského kraje, přesto se ho zúčastnilo hned 10 hráčů. Většina výpravy byla zastoupena Hošťálkovou, no a do kulatého počtu jsem je doplnil za ŠK Zlín já. Turnaj byl rozdělen do dvou skupin podle ela Jeseník Open A (min. elo 1900) a Jeseník Open B (max. Elo 1999). Do obou bylo rozděleno pět hráčů (A – Veselský, O. Vraj, Bednařík, Malčánek, Krejča; B – Martinka, K. Vraj, Galda, Ondroušek, Karlík).

Myslím si, že tento turnaj byl unikátní právě svým prostředím, možností výletů do přírody a i šachové výkony naší skupiny lze pochválit, ale nepředbíhejme.

První den jsme cestou udělali zastávku v Karlově Studánce s myšlenkou procházky a návštěvy léčivého pramene. Pravděpodobně díky mé absenci ochutnávky dopadla má první partie tak, jak dopadla, tedy prohrou s téměř neelovým soupeřem. Ten získal rovnou pozici, kterou jsem bílými tak tlačil na výhru (odmítl jsem snad tři nabídky remízy), až jsem prohrál, jak tomu u mě občas bývá (viz Pardubice 1. kolo). Ostatní partie z B turnaje dopadly dle elového nasazení pouze Tomáš Galda získal kontumační bod. V Áčku vyhrálo všech pět hráčů a byly zde i pěkné skalpy např.: Ondra Vraj porazil Michala Bese (2092) a pan Veselský Marka Kawuloka (2186).


Druhý den byl úspěšný pro Béčkovou skupinu, kde remizoval pouze Tomáš Galda se silnějším soupeřem a zbytek vyhrál. Pro Áčko byl tento den horší, ale i tak se zde vyskytly cenné remízy se silnějšími hráči.


Třetí den jsem hrál královský gambit, který jsem po soupeřových nepřesnostech dovedl k výhře. Zbylí kolegové z B skupiny však dohromady získali pouze dvě remízy. V Áčkové skupině došlo k prvnímu střetu, a to Honza Malčánek s Ondrou Vrajem. Partie skončila remízou, ale přišlo mi, že z obou hráčů vyzařovala touha po vítězství.


Čtvrtý den se někteří z nás odhodlali na dopolední turistický výlet na Praděd, kam jsme šli z Červenohorského sedla. Vyvětraní jsme velmi těsně zvládli stihnout začínající kolo a Béčko uhrálo 4/5, v Áčku se děly pozoruhodné věci, Honza Malčánek remizoval s FM Josefem Mudrákem, Kuba Krejča získal věž s FM Sergejem Shilovem, který zkusil matový útok. Ten se ale nekonal a Kuba spočítal kritické varianty (v jedné se mohl král dostat až na h2, kde by byl velmi zajímavě v bezpečí) a získal proti tomuto soupeři již druhou výhru. Pepa Bednařík sice prohrál, což ho zřejmě mrzelo, ale zato odehrál velmi kvalitně zahájení, získal dvojici střelců a pěšce a dle jeho hodnocení tam byla minimálně remíza. Těsně před 40. tahem však spadl na čas (soupeř nereklamoval), to ho rozhodilo, udělal několik nepřesností a IM Lukáš Klíma naskákal svými koňmi až do matu.


Pátý nebo šestý den se hrál dopolední fotbal a noc před ním byl ještě „karaoke večer“ a pomalu začínala být znát únava, minimálně u mých partií, které jsem se silnějšími soupeři odbyl. První jsem měl jasně vyhranou a druhou jsem zachraňoval s věžovkou s pěšcem míň, což se mi po urputném snažení podařilo. Celkově tedy B skupina získala za 5. kolo 2,5 bodu a za 6. kolo 2 body. Áčko uhrálo za 5. kolo 2,5 bodu a za 6. 1 bod. Kuba remizoval s FM Karlíkem a FM Mudrákem.


Sedmý den jsme se vypravili do Jeskyně Na Pomezí. Prestože výlet sklidil úspěch, na výsledkové listině to vypadalo jinak. V sedmém kole získalo Béčko 1,5 bodu a zastaoupení v Áčku začalo kolísat, Honza si nezahrál 7. kolo, Pepa 8. a pan Veselský neodehrál poslední dvě, celkově získal remízu pouze Pepa.


Osmého dne jsme měli v plánu navštívit místní koupaliště. Hlavní tahoun všech turistických akcí Pepa ale musel odjet, a tak jsme koupaliště vyměnili za dlouhý spánek, který některým dodal potřebné síly. Béčko získalo 2,5/5, Áčko 3/3. Poslední den se hrálo již od 8:30, což bylo velmi náročné nejen kvůli vstávání a úklidu pokojů, ale i díky složité dopravě do hracího sálu. Turnaj jsem zakončil s úsměvem na tváři, protože se mi podařilo porazit elově silnějšího soupeře v ostré variantě sicilské obrany. Ostatní získali 2,5/4. V Áčku došlo k dalšímu střetu, tentokrát Málčánek – Bednařík, jehož výsledkem byla remíza v rovné pozici. Kuba Krejča prohrál a Ondra remizoval. A aby toho nebylo málo, celou výpravu jsme spontánnínm rozhodnutím zakončili v místním koupališti. Dalo by se tedy říct, že to byl turnaj se vším všudy.


Open B vyhrál Vojtěch Dudek se ziskem 7,5/9 a připsal téměř 100 elo bodů. Dále z naší výpravy následovali:

11. Karel Vraj 6/9

17. Jakub Martinka 6/9

63. Jáchym Karlík 4/9

66. Tomáš Galda 4/9

74. Michal Ondroušek 4/9.


Open A vyhrál Jan Miesbauer se ziskem 7,5/9.

15. Jakub Krejča 5/9

22. Jan Malčánek 4,5/8

28. Josef Bednařík 4/8

36. Ondřej Vraj 3,5/9

49. František Veselský 2,5/7


Závěrem bych chtěl poděkovat šachistům z Hošťálkové za skvělý, snad i úspěšný, turnaj plný nejen šachových zážitků.


Fotorgrafie: ZDE
  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2019 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95