Svátek

Dnes je: Úterý, 17. červenec 2018
Dnes má svátek: Martina
Zítra má svátek: Drahomíra

Menu

Anketa

Miniaplikace

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol
Hlavní stránka arrow Články arrow Turnaje arrow Rapid turnaj v Olomouci (čt 17.8.2017)
Rapid turnaj v Olomouci (čt 17.8.2017)
Napsal Mirek K.   
Neděle, 27. srpen 2017

Snad platí, že "lepší pozdě než vůbec" a tak si můžete s týdenním zpožděním přečíst článek o naší účasti na olomouckém rapidu. Ze čtyřčlenné sestavy skončil nejlépe Kuba Roubalík - s pěti body (ze sedmi kol) na devátém místě.

Jak každý rok jsem nalákal ke čtvrteční cestě do Olomouce několik spoluhráčů. Jednoho poprvé, jednoho po dvouleté pauze a jednoho, který už několikrát říkal, že příště už nepojede. :-) V 84-členné startovní listině (tedy docela početné na to, že se hraje uprostřed týdne a jen sedm kol) jsme byli nasazení jako č. 3 (Kuba Roubalík), č. 21 (já), č. 44 (Kryštof Suchánek) a konečně č. 75 (Patrik Navrátil).

První dvě kola byla OK. Kuba i já jsme dvakrát "povinně" vyhráli, Kryštof jednou a Patrik hned v prvním kole překvapil remízou s brněnským Michaelem Věžníkem (elo 1843).

Pak se ale něco pokazilo (jako v Olomouci skoro tradičně). V prostředních třech kolech bylo "všechno špatně". Kuba Roubalík prohrál ve třetím a pátém kole (dokonce obě partie bílými) s Rusem Lušnikovem a Azerem Aliyevem (ela 2110 a 2065). Kryštof naskočil na klasickou švýcarskou houpačku, takže prohra si silnějším, výhra se slabším a opět prohra se silnějším hráčem.

Ještě hůř se vedlo mě. Každoročně v Olomouci získávám aspoň jeden skalp někoho výše nasazeného. Letos jsem na jediného výše nasazeného soupeře narazil ve třetím kole a i když to byla myslím dobrá a zajímavá partie, mírnou převahu v ní od začátku do konce držel můj soupeř - Assan Mukashev, který navzdory jménu má uvedenou federaci "CZE" (z ŠK Aurora-šachová škola Anatolije Karpova). To by ještě nevadilo. Ale pak jsem uhrál jen půlbod z dalších dvou partií proti hráčům s ely okolo 1300!! A to se mi nestalo snad několik desítek let...

Ve čtvrtém kole jsem nepřehrál mladého (ročník 2005) Maďara Ference Gombocze juniora. Resp. ve střední hře jsem stál dokonce hůř, ale potom v koncovce jsem zkoušel vyhrát já. Při různobarevných střelcích jsem dokonce získal pěšce, ale můj soupeř si zkušeně (navzdory mladému věku) pohlídal remízu. Mám pocit, že tento kluk je hodně zajímavý a jeho jméno stojí za to si zapamatovat. Jednak s rapidovým elem 1335 uhrál perfo 2026 a nasbíral 4 body a skončil 21. Jednak ve vážném open turnaji (tam už měl Ferenc ale nasazovací elo o 560 bodů vyšší - tedy 1894) hrál na perfo 2208 (6 bodů a 8. místo)! A dokonce tam měl fantastický start 5,5/6 a v sedmém kole hrál na první šachovnici! Ale taky je myslím hodně zajímavé, že v rapidovém turnaji snad třikrát hrál úplně nejdelší partii kola a i v těchto vypjatých koncovkách hrál velice soustředěně a hlavně výborně (např. vyhrál kocovku věže proti dvěma sice rozpojeným, ale hodně postouplým pěšcům podporovaných i králem).

Nicméně tohle všechno jsem během turnaje nevěděl a po ztrátě půlbodu s ním jsem dostal za soupeřku Indku Srimathi s podobně nízkým elem 1229... Tu jsem v zahájení přehrál a pak jsem chtěl malou kombinací získat pěšce, ale místo toho jsem hloupě ztratil figuru. V podstatě jsem se porazil sám. A soupeřka partii dovedla k výhře, přestože to byla jen figura za dva pěšce a zahrála to opět velice "zkušeně", přestože údajně měla jen 15 roků (*2002). Já jí přitom tipoval aspoň o deset let víc...

U této soupeřky jsou mimochodem podobně veliké rozdíly v elech jako v předchozím odstavci u Ference.. V rapidové startovní listině měla uvedené elo 1229 a uhrála perfo 2108 (4,5/7 a 19. místo). V open turnaji už měla ve startovní listině elo o skoro šestset bodů vyšší (1803) a to také v turnaji potvrdila. Z těch čísel sice asi nevyplývá nic jiného, než že rapidovým elům se vůbec nedá věřit. Ale ty rozdíly mi přišly tak zajímavé velké, že jsem je sem vypsal...

Ale pojďme zpátky k rapidovému turnaji. Kuba Roubalík vyhrál poslední dvě kola a tak nakonec uhrál pět bodů a skončil devátý. Ale prý už nikdy víckrát nepojede ... jsem turnaj zakončil ziskem (nebo ztrátou?) 1,5/2 a celkově jsem měl 4 body a skončil jako 31. Kryštof Suchánek si tak zvykl na střídání výher a proher, až v posledním kole "zapomněl" vyhrát, přestože měl za soupeřku níže nasazenou soupeřku (Taťána Nesporá - 1154). Takže nakonec měl Kryštof celkově 3 body a skončil na 55. místě.

Výše uvedená trojice samozřejmě odjížděla z turnaje nespokojená. Naštěstí aspoň u Patrika Navrátila tomu bylo jinak. Ten v průběhu turnaje přidal k úvodní cenné remíze ještě jednu podobně elově cennou. K tomu jednu výhru ve čtvrtém kole a jednu v posledním sedmém. Takže celkově uhrál 3 body, skončil na 58. místě a s perfo elem v turnaji 1539 byl také docela spokojený.

Jinak na turnaji hráli ze známých např. také Mira Beneš (skončil na 29. místě, stejně jako já měl 4 body, také prohrál s tou Indkou jako já a dokonce i s tím Maďarem Ferencem). Pan Juříček ze Vsetína byl ještě o tři místa pod ním, naopak Zdeňka Vránová skončila se 4,5 body na 20. místě (tedy pár míst nad svým nasazením).

Celkově tedy nikdo z našeho klubu ani kraje v Olomouci neudělal "díru do světa". A tak to někteří zkusíme zase za rok.:-) Celkově vyhrál první nasazený Maďar Gabor Nagy se 6,5 body před dvojicí Jakub Půlpán a Rava Aliyev.
  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik ŠK Zlín C – ŠK Do...
Céčko hrálo moc pěkný zápas. Proti silnému Dolnímu Němčí dvakrát vedlo a nebylo daleko k remíze. ...
Autor: Mirek K.
[11.04.2018 - 00:00:02]
klik Před víkendem 17....
Áčko se určitě nebude spoléhat jen na modlitby. :-) Ale stejně jako dneska, i v posledním kole zk...
Autor: Mirek K.
[18.03.2018 - 22:11:34]
klik Před víkendem 17....
Tak rovnou přidám menší gratulaci i pro Céčko k záchraně. Ambice letos myslím podle soupisek zúča...
Autor: Foukal
[18.03.2018 - 18:24:15]
klik Před víkendem 17....
Velká gratulace do sousedního klubu k postupu do ZKP !
Autor: Foukal
[18.03.2018 - 16:27:22]
klik Cyril s Jakubem z...
Myslím, že Cyrilovi na další normu nechyběla jedna partie, ale tři.
Autor: Pavel Slovák
[09.03.2018 - 10:51:47]
© 2018 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95