Svátek

Dnes je: Sobota, 23. červen 2018
Dnes má svátek: Zdeňka
Zítra má svátek: Jan

Menu

Anketa

Miniaplikace

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol
Hlavní stránka arrow Články arrow Ostatní arrow Letošní dramata v soutěžích družstev
Letošní dramata v soutěžích družstev
Napsal Mirek K.   
Čtvrtek, 27. duben 2017
Sice bych asi měl psát spíš o našich víkendových zápasech v dorostenecké lize, shrnutí o našich družstvech dospělých, o Přeboru oddílu, o nadcházejícím "Vaculíkovi" - zkrátka o všech "restech", které na našem webu mám nebo máme. Ale přece jenom si dovolím luxus a dnes večer napíšu pár řádků o tom, co mě letos na šachách bavilo možná ze všeho nejvíc (tedy po samotném hraní) ...
Začnu třeba Krajským přeborem žákovských družstev, přestože jsme ho letos nehráli. Vloni jsme v posledním kole vyfoukli postup družstvu z Ústí. Letos bylo po dvou trojkolech na čele Staré Město C před Malenovicemi a právě Ústím. Los ale nemohl vyjít lépe, protože v posledním trojkole se tyto týmy utkaly mezi sebou a navíc Staré Město hrálo jen ve čtyřech, tj. bez jednoho hráče. V sedmém kole nejdřív Malenovice porazily Staré Město a dotáhly se na něj. Pak ale prohrály s Ústím a spadly na třetí místo, zatímco Staré Město C se vrátilo do čela. V posledním kole pak Ústí vyhrálo těsně 3:2 se Starým Městem a na poslední chvíli se dostalo na první místo a postoupilo. Sice o rok později, než chtěli. Ale přece.

Nebo třeba okresní (alias regionální) přebor. Kolo před koncem měla družstva Zlín D i Brumov B stejně bodů i stejné skóre. V posledním kole naše Déčko nedokázalo doma porazit Napajedla C a jen remizovalo 2,5:2,5. Jenže Brumov dokonce prohrál v Malenovicích 2:3 a tak jsme přece jenom vyhráli a obhájili první místo.

Krajské soutěže byly jako jediné letos z pohledu dramatičnosti docela nudné. Např. v ZKP Vlčnov prohrál jen v prvním kole, ale už v polovině soutěže byl na čele a postup měl jistý kolo nebo dvě před koncem. Takže to bylo dramatické možné pro ně, ale jinak pro nikoho jiného :-)

Podobné to bylo ve 2. lize E. Akorát s tím rozdílem, že zatímco výhra Vlčnova nemohla nikoho překvapit, výhra Hošťálkové asi překvapila všechny. O sezónu dřív se jen těsně zachránila ve druhé lize F (stojí za připomenutí, že sestupoval Vsetín se 14 body(!), přičemž pátý Dolní Benešov měl jen o jediný bod víc). Teď začala dvěma výhrami, ale po prohře ve třetím kole se Starým Městem byla až čtvrtá, zatímco v čele byl suverénní Lipovec. Ale v osmém kole jej Hošťálková těsně porazila a bodově dostihla, v devátém kole se dostala do čela a po dvou výhrách v posledních dvou zápasech mohla slavit nečekaný postup do první ligy.

Následuje 1. liga (skupina východ) - jedna ze dvou soutěží, které mě k tomuto článku nejvíc inspirovaly. Na čele se od začátku střídala čtyři družstva: Grygov, Třinec, MS Brno a Kroměříž. Snad po každém kole se měnil lídr soutěže. Někdy to bylo po vzájemných zápasech této čtveřice, jindy po zápasech se slabšími týmy (zejména Opava a později sestupující Staré Město to pěkně komplikovaly). První čtyři kola vedl Třinec. Po prohře se Starým Městem jej vystřídala dvojice Kroměříž+Grygov. Jenže nejdřív Kroměříž jen remizovala s Opavou a o kolo později s ní Grygov dokonce prohrál. Takže na čele Třinec a MS Brno. Přišla ale prohra Brna s Kroměříží a tak vedl Třinec o bod před Grygovem. V devátém kole rozhodující (jak se později ukázalo) zápas Grygova s Třincem, který těsně vyhrává Grygov a vrací se zpět na první místo. Zbývá mu zvládnout už jen poslední dva zápasy. Ve Zlíně to bohužel letos nebyl velký problém. Zato v posledním kole s Rychnovem ano, když Grygov většinu zápasu prohrával, než nakonec přece jen těsně nevyhrál. Až později se grygovští dozvěděli, že v posledním kole by jim nakonec stačila i remíza, protože Třinec vyhrál v Jihlavě jen těsně a na skóre by je při rovnosti bodů nepředstihl. To ale nemohli vědět. A opět asi stojí za připomenutí, že v předchozí sezóně dokonce Grygov skončil až desátý a od sestupu do druhé ligy jej zachránilo jen odhlášení se Orlové. A teď budou najednou zpátky v Extralize... Akorát škoda, že jsme se toho dramatu nezúčastnili letos my a ani ho nijak neovlivnili, že jsme ho mohli jen zpovzdálí sledovat. Zato do něj překvapivě hodně zasahovalo Staré Město, které tři ze čtyř výše uvedených týmů porazilo(!) Jenže jinak už nikoho jiného (dokonce ani nás) a tak také sestupuje (jako my).
 
Extraliga se letos také povedla, to je ale všeobecně známé. Tak jen stručně připomenu, že o titul se bojovalo v přímém souboji až v předposledním desátém kole a Novoborský v něm těsně porazil Lysou n.L. 4,5:3,5. O třetí místo se hrálo až v kole posledním, Pardubicím ale stačilo neprohrát vysoko s Porubou (a nakonec těsně vyhrály). Zato o záchranu to bylo napínavé až do konce, v přímém souboji o ni hrál Duras Brno s Litovlí a nakonec 5:3 vyhrál Duras a zachránil se.
Mládeží jsem začal a mládeží skončím... První liga dorostu ("naše" skupina D) měla po sedmi kolech jasného lídra - Frýdek B (19 bodů) a za ním trojici pronásledovatelů (Interchess Frýdek a Duras Brno 16 bodů, TJ Ostrava 15 bodů). Závěrečné čtyřkolo se hrálo v Prostějově za účasti všech týmů, takže jsme postupové drama mohli sledovat na vlastní oči. V osmém kole z této čtveřice vyhrála jen Ostrava, zatímco Interchess s Durasem remizovali spolu v dlouhém a napínavém zápase 3:3 (málem ani nestihli oběd) a Frýdek B dokonce prohrál se Starým Městem B (později sestupujícím, jaká to podoba s první ligou dospělých). Takže Frýdek B ještě vedl, ale druhá už byla Ostrava. V sobotu odpoledne všechny týmy vyhrály, takže žádná změna na čele a klid před bouří.
 
V neděli dopoledne v předposledním kole vedoucí Frýdek B jen remizuje se Vsetínem a zbylé tři týmy vyhrávají. Takže největší drama ze všech soutěží. Kolo před koncem jsou vedoucí čtyři týmy v rozmezí jediného bodu. Vede Ostrava před zbylou trojicí, která má jednak stejně bodů, ale dokonce i jejich skóre se liší jen o půlbody. V posledním kole spolu hrají Ostrava s Durasem, Interchess se slabým Prostějovem a dosud vedoucí Frýdek B s námi. Jediná Ostrava ví, že když vyhraje zápas, tak vyhraje soutěž. Jinak si nemůže být jistý nikdo ničím. Jako první získává náskok Interchess a v zápase se řeší už jen výše skóre. Frýdek B má s námi problémy, zápas se vyvíjí lépe pro nás než pro ně. Duras má o chlup lepší pozice než Ostrava. Interchess svůj náskok zvyšuje ze 3:0 na 4,5:0,5 a hraje ještě poslední partii (ale špatnou). Duras tím pádem ví, že ani těsná výhra s Ostravou by mu nestačila. klíčová může být třeba partie na třetí šachovnici, kde ostravský hráč nevyužívá ani výhodu dvou kvalit a vleze si do věčného šachu. Frýdek B sice s naší nechtěnou pomocí otáčí zápas s námi, ale zároveň už ví, že je ze hry venku, protože výhra 4:2 je málo. Začíná se řešit, jaké je vlastně třetí pomocné kritérium po zápasových bodech a po skóre. A o něco později právě toto třetí kritérium přichází na scénu, když Interchess vyhrává 4,5:1,5 a Duras poráží Ostravu 4:2. Ostrava tím padá z prvního místa až na nemedailové čtvrté, ale to v tu chvíli nikoho nezajímá. Zajímavé je první místo. A to nakonec obsazuje Interchess Frýdek-Místek. Přitom stačilo, aby kterákoliv ze 66 partií Interchessu skončila o půlbod hůř nebo kterákoliv ze 66 partií Durasu skončila o půlbod lépe a bylo by to přesně opačně...
 
No nejsou ty šachové soutěže družstev neuvěřitelně napínavé a kruté a krásné současně?!  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik ŠK Zlín C – ŠK Do...
Céčko hrálo moc pěkný zápas. Proti silnému Dolnímu Němčí dvakrát vedlo a nebylo daleko k remíze. ...
Autor: Mirek K.
[11.04.2018 - 00:00:02]
klik Před víkendem 17....
Áčko se určitě nebude spoléhat jen na modlitby. :-) Ale stejně jako dneska, i v posledním kole zk...
Autor: Mirek K.
[18.03.2018 - 22:11:34]
klik Před víkendem 17....
Tak rovnou přidám menší gratulaci i pro Céčko k záchraně. Ambice letos myslím podle soupisek zúča...
Autor: Foukal
[18.03.2018 - 18:24:15]
klik Před víkendem 17....
Velká gratulace do sousedního klubu k postupu do ZKP !
Autor: Foukal
[18.03.2018 - 16:27:22]
klik Cyril s Jakubem z...
Myslím, že Cyrilovi na další normu nechyběla jedna partie, ale tři.
Autor: Pavel Slovák
[09.03.2018 - 10:51:47]
© 2018 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95