Svátek

Dnes je: Sobota, 23. červen 2018
Dnes má svátek: Zdeňka
Zítra má svátek: Jan

Menu

Anketa

Miniaplikace

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol
Hlavní stránka arrow Články arrow 1.liga arrow Havířov – Zlín 3:5 (1LV 11.kolo)
Havířov – Zlín 3:5 (1LV 11.kolo)
Napsal Jakub Roubalík   
Úterý, 11. duben 2017

Posledním zápasem jsme trochu vylepšili dojem z nepovedené sezony, když se nám podařilo zvítězit v souboji o poslední místo. Do zápasu jsme měli dobrý vstup, když jsme vedli mou zásluhou, pak sice domácí vyrovnali na poslední šachovnici, ale další tři výhry ještě před časovou kontrolou určily, kdo bude mít navrch.

Podařilo se nám postavit silnou sestavu, když chyběl akorát Vlado Vojtek a Kuba Krejča. Bylo tentokrát vidět, že převaha je na naší straně a zápas se vyvíjel v náš prospěch.

hav.png

 

Nejprve jsem dohrál já, když jsme se soupeřem postavili nakonec nějakou králku, kde černý má strategickou nevýhodu na dámském křídle a svůj plán aktivity proto směřuje na křídlo královské. Ovšem soupeř nezvolil žádný útok a pouze pasivní obranu, které se stala příčinou jeho problémů. Navíc mi pak v obtížné situaci dal pěšce a pak ještě druhého, když se vyhnul dalším zápletkám a za pár tahů se vzdával.

Poté prohrál Martin Hronek. Ten stejně jako minulé kolo sehrál pěknou partii, ale veliká časová spotřeba byla závažným faktorem jeho neúspěchu. Obětoval figuru za postouplé pěšce a poté ji mohl dobírat zpátky, minimálně s nejasnou hrou a možná spíše s výhodou, ale dopustil se několika nepřesností. Po těch měl věžku na míň, přičemž pěšci e6 a f7 nebyly dostatečnou kompenzací a na místě byla rezignace.

Vedení v zápase nám vrátil Cyrda, který svou bleskovou hrou, kdy měl snad i o hodinu lepší čas, se dostal do zajímavé věžovky. Hodnocení se sice pohybuje kolem rovnováhy, ale kvalita hráče byla na naší straně. Cyrda vyvíjel tlak na hodinách a šachovnici až se soupeř spletl a věžovou koncovku nebylo možno zachránit.

Třetí výhru v zápase zapsal Marťa Šenkýř. Zahájení a střední hra probíhala tak nějak normálně, a když už Marťa zahajoval remízové vyjednávání u mé osoby, byl tento záměr minimálně do 40. tahu odložen. Hle, soupeř asi za dva tahy v ploché pozici si vlezl do vidliček a okamžitě se vzdal.

Čtvrtý bod přidal Adam, který ale ráno téměř zaspal. Nakonec se přece jen zmátožil a tak tuto sezonu zvládl s docházkou na výbornou, stejně tak s bodovým příspěvkem. Dnes se mu sice zahájení a střední hra příliš nevydařila, ale stačila soupeřova jedna nepozornost, aby Adam vytvořil rozhodující útok, který znamenal celý bod.

Měli jsme tak na kontě 4 body, ale ve zbývající třech partií nebylo ještě zcela jasné, zdali to bude stačit na vítězství. Pavel, poté co zkazil mnohem lepší pozici, začal bojovat o holý život. Jura bránil o dost horší koncovku a Pepa měl asi největší naději na remízu, když stál stále kolem rovnováhy.

U Jirky hrál soupeř relativně rychle a poté, co připustil vynalézavou možnost našeho hráče, remíza se nezdála už tak daleko. Přesto mohl zcela jistě domácí hráč hledat náročnější tahy, spokojil se koncovkou V+p vs. V, které skončila zanedlouho remízou.

Vybojovali jsme tak kýžený půlbod a zápas byl rozhodnutý. Poslal jsem ostatní spoluhráče na jídlo, když jsem se (naivně) domníval, že zbylé partie nebudou trvat tak dlouho. Ale…

Pavel bojoval jako lev, ale když přišel kolem možnosti pravděpodobného věčného šachu, už nebylo záchrany. Soupeři prostě vycházela taktika ve všech variantách. Pavel zkusil ještě pár praktických tahů, ale soupeř všechny hrozby odvrátil a vyhrál.

Pepa hrál Maroczyho strukturu už od zahájení, měl dvojku střelců, ale soupeř měl nepříjemného jezdce na c5. Možná měl malou výhodu, nicméně nebylo jednoduché ji najít. Po kontrole se hráči dostali do koncovky, kde to byl spíše Pepa, který trpěl – zůstal mu bělopolný „špatný“ střelec proti krásnému jezdci na c5. S málem času však domácí hráč nabídl remízu, ale Pepa chtěl vyzkoušet své štěstí a k mému překvapení remízu odkopl. (Oběd se tak zase odkládal.) Přesto za několik tahů se ukázalo, že to bylo až příliš odvážné rozhodnutí a vrátil nabídku remízy. Tentokrát byla přijata, ale po dlouhé rozvaze, když mohl soupeř ještě pár problémů předložit.

Vyhráli jsme tedy 5:3 a v posledním zápase sezony jsme zažili pocit vítězství. V utkání to vypadalo celkem jednoduše, ale měli jsme trochu štěstí, kde dvě vítězství nám spadly do klína. Na druhé straně se třeba Pavlova pozice úplně otočila, když soupeře přehrál, ale uplatnění výhody poněkud vázlo. Nic to nemění na faktu, že jsme se posunuli na předposlední místo tabulky. On to sice není důvod k oslavě, když to pro tým znamená stejný sestupový osud, ale je to příjemný kosmetický detail.
  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik ŠK Zlín C – ŠK Do...
Céčko hrálo moc pěkný zápas. Proti silnému Dolnímu Němčí dvakrát vedlo a nebylo daleko k remíze. ...
Autor: Mirek K.
[11.04.2018 - 00:00:02]
klik Před víkendem 17....
Áčko se určitě nebude spoléhat jen na modlitby. :-) Ale stejně jako dneska, i v posledním kole zk...
Autor: Mirek K.
[18.03.2018 - 22:11:34]
klik Před víkendem 17....
Tak rovnou přidám menší gratulaci i pro Céčko k záchraně. Ambice letos myslím podle soupisek zúča...
Autor: Foukal
[18.03.2018 - 18:24:15]
klik Před víkendem 17....
Velká gratulace do sousedního klubu k postupu do ZKP !
Autor: Foukal
[18.03.2018 - 16:27:22]
klik Cyril s Jakubem z...
Myslím, že Cyrilovi na další normu nechyběla jedna partie, ale tři.
Autor: Pavel Slovák
[09.03.2018 - 10:51:47]
© 2018 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95