Svátek

Dnes je: Sobota, 23. červen 2018
Dnes má svátek: Zdeňka
Zítra má svátek: Jan

Menu

Anketa

Miniaplikace

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol
Hlavní stránka arrow Články arrow Turnaje arrow Rapid - Jarní Moritz (Olomouc, ne 19.3.2017)
Rapid - Jarní Moritz (Olomouc, ne 19.3.2017)
Napsal Mirek K.   
Čtvrtek, 23. březen 2017
Občas se stane, že člověk náhodou objeví informaci o zajímavém neznámém turnaji. Navíc na zvláštním místě a v "exotickém" čase. A že má ten člověk dokonce volno a možnost si tento turnaj zahrát. Občas platí zvláštní nepřímá úměra, že čím silnější turnaj, tím obyčejnější ceny. Ale taky naopak. Občas se stane, že i při pouhých 17 účastnících se první dva nasazení hráči v turnaji vůbec nepotkají. Tak tohle všechno a ještě několik dalších zajímavých věcí jsem zažil v neděli odpoledne v Olomouci.

Bývalý obchodní dům v Olomouci se teď jmenuje Galerie Moritz. A při příležitosti jakého Evropského dne mozku (o kterém jsem nikdy předtím neslyšel) si nechal uspořádat od A64 zkrácený pětikolový šachový rapid turnaj. V neděli odpoledne... Náhodou jsem se o něm dozvěděl, náhodou jsem měl volno (nehraju ani druhou ligu, ani ZKS), do turnaje mě vzali. Vlastně to byly dva turnaje v jednom, jeden pro dospělé, druhý pro děti.

Startovní listina žádná ani předem na webu, ani v hrací místnosti (předem se vědělo, že na tak malý turnaj nebude tiskárnu potřeba), tak to mělo svoje kouzlo. Dopředu jsem vůbec nevěděl, jestli jedu na otevřený přebor prvoligového Grygova anebo na turnaj pro náhodné návštěvníky obchodního domu. Nakonec to bylo něco mezi. Losování se hlásilo ústně a přiřadili mi druhou šachovnici. Tak bylo jasné, že jsem turnajová dvojka. Až později jsem zjistil, že jedničkou je domácí IM Pastirčák (toho času v barvách Kroměříže), takže s myšlenkami na první cenu se můžu nejspíš rozloučit.

Ale už na druhé kolo mě hlásili na první šachovnici. Co to? Jak jsem se později dozvěděl, tak pan Pastirčák si s chutí zakombinoval, obětoval dvě figury (vědomě) a mířil k matu. Ale pak něco přehlédl a soupeř nakonec po napínavém průběhu ty dvě figury navíc už udržel.

Já jsem v prvním kole lehce vyhrál, ve druhém jsem dlouho mířil k jasné poziční výhře. Ale pak jsem nějak ztratil nit a z lepší pozice se stala horší koncovka, kterou jsem ale po hrubce soupeře vyhrál. Ve třetím kole (s turnajovou trojkou) jsem měl od začátku řevahu na šachovnici i hodinách, nakonec jsem ale dával mat jen o jediný tah dřív, než soupeř. Ve čtvrtém kole jsem hned v zahájení s chutí obětovat figuru na h7, ale nejspíš z toho měl být jen věčný šach. Soupeř ale nevydržel obranu a přece jenom mě nechal dát mat.Takže minimálně tři ze čtyř mých soupeřů mohli mít opravněně pocit, že si se mnou dobře zahráli a že vůbec nemuseli prohrát.

Po čtyřech kolech jsem měl tedy 4 body a celý bod náskoku před panem Pastirčákem a mladým Jáchymem Barešem, se kterým se pravidelně potkáváme na letním olomouckém rapidu. Překvapivě jsem v posledním kole nenarazil na turnajovou jedničku, ale právě na Jáchyma Bareše. Turnajová taktika by velela v klidu remizovat. Jenže to bych to musel umět... A při mém repertoáru to černými není nic jednoduchého. Takže jsem asi od desátého tahu stál na prohru a jen soupeře zkoušel, jestli se nesplete. Nespletl.

Tak skončil turnaj. Tři hráči na čtyřech bodech. A nikdo jsme netušili, kdo vlastně vyhrál. Dokonce chvilku ani nebylo jisté, jaké je pomocné hodnocení. Nakonec to byl podle očekávání Bucholz. Pak vyhlásili nejdřív na třetím místě pana Pastirčáka. Pak na druhém Jáchyma Bareše. No a nakonec jako vítěze mne. A tak jsem zase po dlouhé době vyhrál nějaký rapid turnaj.

Výborně jsem si zahrál, i kdyby se nehrálo o žádné ceny. Ale v kombinaci s cenou to bylo samozřejmě ještě lepší. A přesně platí to, co jsem psal v úvodu - čím kratší turnaj, tím lepší ceny.

Při té příležitosti jsem si vzpomněl na jeden starší příběh: Kdysi na základní škole mě vzal spolužák k nim na vesnici na šachový přebor obce. Hrálo se ve středu odpoledne, bez hodin a zúčastnili se přesně čtyři hráči - dva družstevníci, můj spolužák a já. Hrál jsem sice tehdy šachy jen třetím rokem, ale samozřejmě to na ostatní stačilo. Ale čím menší práce, tím větší odměna. A ta byla na tehdejší dobu královská - sada skleniček na šampaňské s logem JZD Mír Březůvky, na kterou si evidentně dělali cenu především ti dva družstevníci (a my se spolužákem jsme jim to zkazili).:-)
  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik ŠK Zlín C – ŠK Do...
Céčko hrálo moc pěkný zápas. Proti silnému Dolnímu Němčí dvakrát vedlo a nebylo daleko k remíze. ...
Autor: Mirek K.
[11.04.2018 - 00:00:02]
klik Před víkendem 17....
Áčko se určitě nebude spoléhat jen na modlitby. :-) Ale stejně jako dneska, i v posledním kole zk...
Autor: Mirek K.
[18.03.2018 - 22:11:34]
klik Před víkendem 17....
Tak rovnou přidám menší gratulaci i pro Céčko k záchraně. Ambice letos myslím podle soupisek zúča...
Autor: Foukal
[18.03.2018 - 18:24:15]
klik Před víkendem 17....
Velká gratulace do sousedního klubu k postupu do ZKP !
Autor: Foukal
[18.03.2018 - 16:27:22]
klik Cyril s Jakubem z...
Myslím, že Cyrilovi na další normu nechyběla jedna partie, ale tři.
Autor: Pavel Slovák
[09.03.2018 - 10:51:47]
© 2018 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95