Svátek

Dnes je: Pátek, 23. únor 2018
Dnes má svátek: Svatopluk
Zítra má svátek: Matěj

Menu

Anketa

Miniaplikace

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol
Hlavní stránka arrow Články arrow 1.liga arrow Kroměříž A – Zlín A 6:2 (1LV 9.kolo)
Kroměříž A – Zlín A 6:2 (1LV 9.kolo)
Napsal Jakub Roubalík   
Pondělí, 06. březen 2017

Jestli to nebylo definitivní po předchozím kole, tak teď už je to jistota – loučíme se s první ligou. Nastoupili jsme proti Kroměříži s představou, že se popereme o nějaké body. Tomu ovšem nenapovídala předchozí vzájemná bilance ani fakt, že jsme čelili základní sestavě.

My, pohybující se na naprostém chvostu tabulky, jsme přijeli s běžnou sestavou. Kroměříž, pohybující se ve vrchním pásmu, v pozici, kdy sestup a postup jsou téměř nemožné, na nás vytáhla to nejlepší, co má k dispozici. Sestava jedna až osm. Jinými slovy si to nejlepší nechali na nejslabší družstvo soutěže. Byli jsme trochu překvapení, ale každý zápas začíná za stavu 0:0. Chtěli jsme se tedy poprat a nedarovat nic zadarmo.

kro.png

První dohrál letos poprvé nastoupivší Laďa Pala. Postavil černými, jak je zvyklý, solidní pozici. V zápětí nabídl remízu, kterou soupeř přijal.

Jako druhý remizoval Cyrda, který sehrál s Honzou Krejčím hodně ostrou odnož sicilské. Soupeř obětoval figuru, ale měl jsem dojem, že se přepočítal, neb nad následujícími tahy kombinace se nadlouho zamyslel. Cyrda šikovně vrátil věž (měl tedy kvalitu méně), ale obrovskou kompenzaci. O pár tahů později Krejčí chytře nabídl remízu, kterou Cyrda přijal.

Remizoval také Kuba Krejča, kterému se partie povedla. Mám dojem, že také on černýma celkem pohodově vyrovnal a připsal si cennou remízu proti FM Karlíkovi.

Úvodní výsledky tak vypadaly nadějně, troje černé figury a tři remízy. Čtvrté černé reprezentoval Martin, který pojal sicilku hodně vynalézavě, ale asi pořád to měl o něco horší. Když pozice vypadala, že se bude ještě nějakou dobu tvrdě bojovat, z ničeho nic přišel mat na šachovnici.

Černé figury jsme tak uzavřeli s relativně příznivou bilancí mínus jedna. Mohli jsme tak směle vyhlížet k figurám bílým, ovšem tohoto úkolu jsme se důstojně nezhostili. Právě naopak, kazili jsme a to pořádně.

Nejdříve Pavel Dubina postavil pozici, ve které měl hodně prostoru. Jak už to tak bývá, dynamika je v podobných pozicích důležitým faktorem. Soupeř mu vytvořil postupně slabiny a zaútočil na Pavlova oslabeného krále. Pavel ztrácel materiál a byl nucen rezignovat.

Podobný kousek se podařil i mně. Zahrál jsem ambiciózně, ale korektně, dámský gambit. Získal jsem prostorovou převahu a soupeře jsem donutil obětovat kvalitu za vytvoření „protišancí“. Zde nastal okamžik, kdy jsem přecenil své šance a domníval se, že pozice bude po určitých technických obtížích vyhraná. Ale chyba lávky, počítač mi pomohl k vystřízlivění z mého blouznivého rauše, že hodnocení se pohybovalo stále kolem dynamické rovnováhy. Já jsem naopak hrál tvrdohlavě, a když jsem cítil obtíže, začal hledat remízu. Ta tam byla, ale nesměl bych udělat hroznou hrubku, po které mi už nebylo pomoci.

Když už prohrál i Jirka Hodovský, bylo definitivně jasné, že ani toto nebude zápas, ve kterém něco urveme. Jirka zahrál riskantního Trompowského a celkem brzy stál o něco hůře, když soupeř disponoval dvojkou střelců a lepší strukturou. Partie trvala ještě dlouho dobu, ale obtížná obrana byla nad Jirkovi síly a nakonec kapituloval.

Alespoň pověstný čestný úspěch mohl zaznamenat další nováček letošní sezony – Pavel Slovák, který zahrál partii velmi dobře. Měl jasný plán útoku na soupeřova krále, obětoval za něj materiál a k tomu hrál svižně. Soupeř byl pod velkým tlakem, ale kolem časovky musel nějak vyklouznout z Pavlova sevření a zachránil se v koncovce.

V zápase byly světlé momenty, ale soupeři byli na všech šachovnicích silnější a zkušeně si pohlídali celkové vítězství. Příště nás nečeká o nic lehčí úloha, spíše naopak. Přivítáme doma první tým tabulky Grygov, který se přetahuje o první místo s Třincem. Proti nám bude jistě chtít získat všechny body, a proto se dá očekávat hodně silná sestava. My nemáme co ztratit a můžeme pokusit o malý zázrak.
  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik Šťastná výhra s B...
Gratulujem ! 
Som zvedavy na partie a som rad, ze nie som nepostradatelny.  
Prave som sa dival, ...

Autor: Ludo Balazec
[18.02.2018 - 17:58:52]
klik Zlín C - Kroměříž...
Už od prvních tahů bylo jasné, že si se soupeřem nic nedarujeme. Příprava zahájení mně vyšla a so...
Autor: Kokrda Vladimír
[16.02.2018 - 15:30:01]
klik Zlín C - Kroměříž...
Článek bude ve čtvrtek odpoledne, neměl jsem na to čas, ale už ho mám rozepsaný... snad to nebude...
Autor: Jakub Martinka
[13.02.2018 - 23:15:27]
klik Viktor na olympiádě!
Viktor bohužel zakončil turnaj nepopulární dlouhou rošádou a uhrál tedy celkově tři body. Dalším ...
Autor: Mirek K.
[01.02.2018 - 21:08:26]
klik Zlín A - Kuřim 5,...
Od neděle slibovaný článek je dnes ve čtvrtek konečně doplněný o průběh zápasu.
Autor: Mirek K.
[01.02.2018 - 20:48:35]
© 2018 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95