Svátek

Dnes je: Sobota, 23. červen 2018
Dnes má svátek: Zdeňka
Zítra má svátek: Jan

Menu

Anketa

Miniaplikace

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol
Hlavní stránka arrow Mládež arrow Články arrow KP družstev ml. žáků (Malenovice, so 4.3.2017)
KP družstev ml. žáků (Malenovice, so 4.3.2017)
Napsal Mirek K.   
Sobota, 04. březen 2017

Po roční přestávce jsme se opět zúčastnili KP družstev mladších žáků. Letos se hrálo v Malenovicích a zúčastnilo se ho (pravděpodobně rekordních) dvacet družstev. My jsme skončili těsně v první polovině, na pěkném desátém místě.

Naše družstvo hrálo ve složení Jáchym Gargulák, Matěj Ponížil, Matouš Pekař, Vojta Kuna, Honza Baránek a (z Vlčnova na hostování půjčená) Terezka Blahová. Šlo o mimořádně nezkušené družstvo, ostatně posuďte sami. Terezka hrála úplně první turnaj v životě, Vojta třetí, Honza čtvrtý. Pro celou tuto trojici i pro Matouše to byl první turnaj družstev v životě. A když jsme před dvěma lety naposledy hráli tuto soutěž (tedy KP družstev ml. žáků 2015 ve Starém Městě a skončili tam 13. ze 17), tak tam tehdy hrál ze dnešní sestavy jedině Matěj, protože Jáchym s Matoušem tehdy hráli šachy sotva měsíc a zbylí tři členové o nich možná ještě ani vůbec neslyšeli.

Tolik na úvod, aby bylo jasné, že žádné velké očekávání jsme před začátkem soutěže mít nemohli. Z rekordního počtu 20 přihlášených družstev mělo prvních devět v sestavě aspoň nějaké elisty, zbylých jedenáct týmů naopak ani jednoho (a byly seřazené abecedně). Doufal jsem, že skončíme mezi těmi méně zkušenými v lepší polovině, tj. někde mezi 10.-15. místem. Že ale nakonec skončíme právě desátí, tak to považuju za úspěšný výsledek a pěkné povzbuzení pro kluky do budoucna.

Naší výhodou je, že ve stejné sestavě můžeme hrát i příští rok a bez jednoho hráče i za dva roky. Takže když budou kluci trénovat, tak můžeme za rok být hlouběji v té první polovině výsledkové listiny a za dva roky třeba bojovat o medaile. Hlavním plusem ze dneška ale myslím je, že kluci si vyzkoušeli hraní za společné družstvo a že je to bavilo. Bylo pěkné sledovat, jak se zajímali o celkový výsledek družstva, drželi palce posledním hrajícím spoluhráčům, atd. Třeba nám zase po letech roste "generace" kluků, kteří u šachů a spolu pár roků (a turnajů) vydrží.

A teď konečně stručně k jednotlivým zápasům:

1. kolo - Zlín-Postoupky (č.4) 0:6

Drsný začátek soutěže. Proti nám čtvrtý nasazený tým. Matouš dostává v devátém tahu mat. Další tři kluci téměř ve stejném okamžiku táhnou svázaným jezdcem a ztrácí dámu, Vojta ji ztrácí jen o pár tahů později, Terezka už je v té době taky bez dámy. Postoupky nakonec dokonce končí celkově druhé.

2. kolo - Zlín - Vsetín C 4,5:1,5

V podstatě až tímto zápasem pro nás soutěž začíná. A tentokrát naopak my rychle získáváme materiál a máme převahu. Realizace sice hodně vázne a snad na polovině šachovnic jsme mohli mít problémy, ale soupeři naštěstí svoje možnosti nevyužili. Nakonec postupně vyhrál Honza, prohrál Jáchym, vyhráli Matouš a Matěj. Bláznivou (zdaleka ne poslední) partii vyhrál Vojta a zařídil výhru zápasu. Terezka se svou podobně nezkušenou a začínající soupeřkou přehlédly spoustu jednotahových matů na obou stranách a nakonec se dohodly na remíze. Možná že pro obě dvě to byl jejich první půlbod v životě.

3. kolo Zlín - Staré Město B (č. 7) 1:5

S dalším nasazeným týmem opět jasná prohra, ale zdaleka to tak být nemuselo. Honza opět rychle vyhrál, Matouš stál mnohem lépe a útočil na oslabené královské křídlo soupeře, Matěj mohl po nepřesnosti soupeře stát ze zahájení lépe. Ale nestalo se a soupeř zbylých pět partií vyhrál.

(Jáchym na první šachovnici tedy začal třemi nulami, naopak benjamínek Honza měl dva body).

4. kolo Zlín - Karolinka 3:3

Třikrát jsme v zápase prohrávali a třikrát dotáhli. Prohrál Vojta (místo zisku věže ztratil dámu), vyhrála Terezka (její první výhra v životě), prohrál Honza, vyhrál Jáchym (přestože měl minimálně o kvalitu méně), prohrál Matěj, ale nakonec vyrovnal Matouš.

5. kolo Zlín - Vlčnov 3,5:2,5

Vyhráli jsme jasně prohraný zápas. Bleskově remizoval Honza. Prohrál Matěj, přestože stál lépe. Remizovala Terezka (v partii s oddílovou kamarádkou). Matouš měl už jen krále, ale soupeř "našel" pat. Druhou partii po sobě vyhrál Jáchym a nakonec celý zápas otočil Vojta, který přitom měl dlouho o figuru nebo dvě méně.

6. kolo Zlín - Malenovice B (č. 9) 2:4

Sice jsme vedli 2:0 (Terezka neměla soupeřku a Honza rychle vyhrál), ale neméně rychle jsme po hrubkách nechali soupeře vyrovnat a pak otočit.

7. kolo Zlín - Staré Město C 4:2

Do vedení nás dostal Matouš, který snad už potřetí na turnaji dal stejný mat. Prohrál Honza. Jáchym nepochopitelně vyhrál, přestože měl věž a figuru méně. Prohrál Vojta, ale opět do vedení nás dostala Terezka. Rozhodoval Matěj, který měl předtím už čtyři prohry v řadě a v této partii hrál snad od pátého tahu bez figury. Nakonec ale neuvěřitelně srovnal materiál a pak dokonce vyhrál bláznivou věžovou koncovku.

Nakonec tedy vyrovnaná bilance 3-1-3 a konečné desáté místo. Kdyby se nám za rok podařilo uhrát o výhru víc (a o prohru méně), tak je z toho rázem místo desátého místa páté. Docela pěkná motivace...

Na turnaji jsme otočili neuvěřitelné množství partií, ve kterých jsme od začátku ztráceli materiál. Příště by to chtělo méně dramat a více přesnosti hned od začátku. Zvlášť u našich nejlepších a nejvyhranějších hráčů by se ta jejich hráčská zkušenost neměla projevovat v zachraňování prohraných partií, ale raději v postupném stupňování převahy od zahájení (a třeba občas prostřídaném nějakou rychlou výhrou :-)).

Jednotliví hráči v našem družstvu skončili takto: Jáchym Gargulák 3 body, Matěj Ponížil 2 body, Matouš Pekař 3,5 bodu, Vojta Kuna 2 body, Honza Baránek 3,5 bodu, Terezka Blahová 3/6 + jedna kontumační výhra.

Výsledky tedy rozdílné, ale jednak byl hodně velký rozdíl v kvalitě hráčů na jednotlivých šachovnicích. A jednak navzdory rozdílnému bodovému zisku se o rozhodující body v zápasech podělili všichni stejně. A hodně nám pomohla i Terezka, bez její pomoci bysme místo dvou výher měli jen remízy a místo jedné remízy prohru. Tolik tedy k našemu družstvu.

Druhým nasazeným týmem v soutěži byly domácí Malenovice A, v sestavě i s Michalem Černým a Viktorem Šimkem (jako hostem). Kluci sice uhráli pěkné individuální výsledky. Michal měl 5,5/7 na první šachovnici a Viktor dokonce 7/7 (mj. i výhra s elově nejsilnějším hráčem turnaje Vlastíkem Babulou). Jejich spoluhráči jim ale výkonnostně nestačili, takže výsledkem byla bilance 4-1-2 a konečné 4. místo.

Celý turnaj suverénně vyhrálo (a postup na MČR) si vybojovalo Staré Město A. Druhé byly Postoupky, třetí Vsetín A.

Jinak celý turnaj byl poznačený tou rekordní účastí (20 družstev = 120 hráčů + doprovod), na kterou malenovická ZŠ rozhodně není stavěná. A i když bylo potřeba po celý den děti i doprovod napomínat, nakonec se celá soutěž díky snaze většiny účastníků zvládla a odehrála.

A ještě mě zaujalo, že zatímco před dvěma lety spoustě družstev chyběla povinná dívka a některým i mladší žák, tentokrát byla skoro všechna družstva kompletní, přestože jich hrálo o tři víc než tehdy. Tak nevím, jestli je to nějaký pozitivní signál (zájem o šachy roste) nebo jen "náhoda". Ale je to fajn. A uvidíme zase za rok.
  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik ŠK Zlín C – ŠK Do...
Céčko hrálo moc pěkný zápas. Proti silnému Dolnímu Němčí dvakrát vedlo a nebylo daleko k remíze. ...
Autor: Mirek K.
[11.04.2018 - 00:00:02]
klik Před víkendem 17....
Áčko se určitě nebude spoléhat jen na modlitby. :-) Ale stejně jako dneska, i v posledním kole zk...
Autor: Mirek K.
[18.03.2018 - 22:11:34]
klik Před víkendem 17....
Tak rovnou přidám menší gratulaci i pro Céčko k záchraně. Ambice letos myslím podle soupisek zúča...
Autor: Foukal
[18.03.2018 - 18:24:15]
klik Před víkendem 17....
Velká gratulace do sousedního klubu k postupu do ZKP !
Autor: Foukal
[18.03.2018 - 16:27:22]
klik Cyril s Jakubem z...
Myslím, že Cyrilovi na další normu nechyběla jedna partie, ale tři.
Autor: Pavel Slovák
[09.03.2018 - 10:51:47]
© 2018 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95