Svátek

Dnes je: Sobota, 23. červen 2018
Dnes má svátek: Zdeňka
Zítra má svátek: Jan

Menu

Anketa

Miniaplikace

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol
Hlavní stránka arrow Články arrow 1.liga arrow Zlín - Region Panda 3,5:4,5 1LV (8.kolo)
Zlín - Region Panda 3,5:4,5 1LV (8.kolo)
Napsal Jakub Roubalík   
Pondělí, 20. únor 2017

Když se nedaří, tak se prostě nedaří. V této větě lze jednoduše vystihnout dosavadní prvoligovou sezonu. I proto se obtížněji píšou vzletné metafory, drzé poznámky a další opovážlivá slovní spojení, když výsledková nepřízeň dopadá na celý tým, včetně jeho autora.

Prohráli jsme nejtěsnější rozdílem s celkem Rychnova, tajuplně schovaným v názvu za exotickým zvířetem a typem územního celku. Můžeme si sice lízat rány, že tentokrát to bylo „opravdu blízko“, ale zápis o utkání nemilosrdně vypovídá o něčem jiném.

zln-panda.png

Jak se zápas tedy vyvíjel? Upřímně, vůbec ne dobře, když celkem brzy po zahájení stál Pavel na prohru.  Není mi doteď jasné jedno jeho rozhodnutí v zahájení (Sb7), po kterém jeho král se ocitl po pár tazích na poli f7. Tam byl pod takovou palbou soupeřových figur, že v zázrak nevěřili ani ortodoxní věřící.

Zápas vyrovnal Pepa Bednařík, který zahrál zahájení postmoderně. Ve své partii se vymezil vůči Stenitzovému tradiční pojetí zahájení i Rétiho hypermodernismu, a pojal jej vlastním způsobem. Sebral pěšce, pokryl ho střelcem-domovníkem na e4 a pak několik tahů tahal jen pěšci a králem. Soupeře to natolik vyprovokovalo, že obětoval nekorektně figuru a trvalo ještě dlouho, než přiznal vlastní porážku. (Tuto partii doporučuji přehrávat jen na vlastní nebezpečí a z didaktických důvodů je nevhodná pro děti do 12 let).

Pak remizoval Jirka. Tady není moc co napsat: solidní průběh, pomalé, ale jisté výměny, které vyústily v rovnou koncovku. Remiz.

Následně prohrál Martin, který čelil polskému IMku. Marťa sice předvedl sympatický výkon, ale jeho propočet obsahoval větší nedostatky než ten soupeřův. Nejprve ztratil dvě figury za věž, což bylo ještě hratelné. Pak ale udělal rozhodující chybu, po které soupeř spustil útok a získal další materiál.

Podařilo se nám ovšem zase vyrovnat, když se o to postaral Michal na poslední desce. Hrál sice s výrazně elově slabším soupeřem, ale na šachovnici to nebylo vůbec znát. Partie byla dlouho vyrovnaná, pak se rozhodl Michal věc komplikovat oblíbenou obětí kvality. Na první pohled vypadala kompenzace ne zcela dostatečná, Míša však projevil větší zkušenost s hraním s tímto materiálním rozložením a partii vyhrál.

Dokonce jsme v zápase i jedinkrát vedli, když na 3,5:2,5 se povedlo skórovat mně. Soupeř se inspiroval očividně mou partií s Movsesjanem, já jsem ji trochu vylepšil nápadem počítače. Nicméně pozice zůstává komplikovaná, kdy záleželo na každé jemnosti, kdo udělá dříve nějaký ústupek. Asi největší k mému překvapení udělal soupeř, když se rozhodl nerošovat. Povedlo se mi zahájit útok, který v mém případě také rychle skončil, když jsem si vybral lepší koncovku. No, nebudu si nalhávat, že to bylo záležitostí jednoduché techniky (protože nebylo), ale nakonec se mi ten bod přece jen podařilo ukořistit.

Vypadalo to nadějně. Jen půl bod nám chyběl na zápasový bod a jeden bod z 2 na plný bodový zisk. Jak je z celkové výsledku zřejmé, nepovedlo se nám ani jedno. Dramatický zvrat proběhl v Cyrdově partii, když po zajímavé střední hře vznikla remízová koncovka. Vypadalo to, že Cyrda mohl hrát jakékoliv tahy věží a jeho pevnost zůstane neprostupná. Bohužel, byl tam jeden otvírák, který polský soupeř našel a zahrál. Cyrda se ještě bránil, zdali nebude mít další polský IM technické potíže s omezeným časem. To se nestalo.

Poslední dohrával, v domácím prostředí už poněkolikáté, Kuba Krejča. Sehrál pěknou partii proti silnému hráči, získal pěšce, ale poté v oboustranné časovce mu chyběla větší jistota. Pěšce vrátil v horším vydání, kdy najednou byl jeho král pod velkým útokem. Z ničeho nic se soupeřovy figurky dostaly na Kubova krále, který tuto intervenci střídavě z h a a sloupce nepřežil.

Závěrem nevím ani moc co dodat. Je to veskrze nová situace, když po 8. kolech v naší kolonce skví jediný bod. Mohou nás sice mrzet nevyužité příležitosti, ale ty už nejsou aktuální. Nějaká přísada v týmu a jednotlivých výkonech chybí. Snad je ji podaří naleznout co nejdříve, abychom trochu vylepšili bodový součet, když už je záchrana na míle vzdálená.
  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik ŠK Zlín C – ŠK Do...
Céčko hrálo moc pěkný zápas. Proti silnému Dolnímu Němčí dvakrát vedlo a nebylo daleko k remíze. ...
Autor: Mirek K.
[11.04.2018 - 00:00:02]
klik Před víkendem 17....
Áčko se určitě nebude spoléhat jen na modlitby. :-) Ale stejně jako dneska, i v posledním kole zk...
Autor: Mirek K.
[18.03.2018 - 22:11:34]
klik Před víkendem 17....
Tak rovnou přidám menší gratulaci i pro Céčko k záchraně. Ambice letos myslím podle soupisek zúča...
Autor: Foukal
[18.03.2018 - 18:24:15]
klik Před víkendem 17....
Velká gratulace do sousedního klubu k postupu do ZKP !
Autor: Foukal
[18.03.2018 - 16:27:22]
klik Cyril s Jakubem z...
Myslím, že Cyrilovi na další normu nechyběla jedna partie, ale tři.
Autor: Pavel Slovák
[09.03.2018 - 10:51:47]
© 2018 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95