Svátek

Dnes je: Sobota, 23. červen 2018
Dnes má svátek: Zdeňka
Zítra má svátek: Jan

Menu

Anketa

Miniaplikace

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol
Hlavní stránka arrow Články arrow Krajský přebor arrow Holešov - Zlín B 4,5:3,5 (7. kolo ZKP, 5.2.2017)
Holešov - Zlín B 4,5:3,5 (7. kolo ZKP, 5.2.2017)
Napsal Mirek K.   
Neděle, 05. únor 2017

Přestože jsme dnes nastoupili v nejsilnější sestavě za celý tento ročník, na domácí Holešov jsme nestačili. Holešov rychle vedl, když prohrál Kryštof. Navíc já stál také brzo na prohru. Po pěkném uceleném výkonu vyrovnal Rosťa. Z remizové koncovky vykouzlil výhru Jirka Palica, ale naopak z lepší pozice prohrál Laďa Kokrda. Já tahal partii sice dlouho, ale marně. A právě moje prohra nakonec rozhodla i o naší celkové porážce.

Mám pocit, že v tomto zápase se bohužel potvrdilo hned několik známých pravd a rčení a zákonitostí šachových zápasů.

Někdy se kapitán celou sezónu těší, až jeho družstvo nastoupí v silné sestavě. A když se konečně dočká, tak družstvo zápas stejně prohraje. Takže my letos poprvé nastoupili se všemi prvními třemi hráči naší soupisky (mj. teprve podruhé nastoupila naše jednička Pavel Slovák). A celkově v jedné z našich nejsilnějších sestav v tomto ročníku. Ale nestačilo to. Jednak především kvůli výkonům a jednak i domácí postavili na své poměry silnou sestavu. Ta byla docela zajímavá, protože v ní byl jako host jeden zlínský odchovanec (Martin Čechál), jeden nedávný spoluhráč (Mira Beneš) a dva hráči, kteří u nás před dvěma lety hostovali (Libor Zicháček a Marek Rafaja mladší). Podle ela vycházely dvojice hodně vyrovnaně jen na šesté šachovnici měli domácí 50 a na sedmé 150 bodů k dobru.

Zápas začal "menším" šokem, když se Kryštof (7) v zahájení zabýval příliš vznešenými a vzdálenými problémy, jenže v devátém tahu přehlédl, že mu hrozí jednoduchá ztráta dámy.

O hodinu později jsem něco podobného předvedl já (3), když jsem řešil, jestli chci nebo nechci hrát mikroskopicky horší koncovku. Nakonec jsem se rozhodl, že nechci a že "ponechám napětí". Ale udělal jsem to tak blbě, že jsem soupeře doslova donutil obětovat figuru na f7, aby si vzápětí dobral materiál se ziskem zpět. A když mě pak ještě vůbec nenapadl jediný sice hodně paradoxní, ale aspoň trochu životaschopný obranný tah, tak jsem stál taky brzo na prohru bez kvality a dvou pěšců. Soupeř jen musel dokončit vývin a pokrýt moje pseudohrozby.

V té samé době ztrácel Franta Foukal (6) pěšce, takže zápas vypadal pro nás hodně špatně.

Potom ale po skvělé instruktivní partii vyhrál a vyrovnal stav zápasu Rosťa Svoboda (2), když jeho soupeř Mira Beneš ani nestihl dokončit vývin a udělat rošádu. Připadalo mi, že Rosťovi ta partie sedla od začátku do konce (a byla Mirova smůla, že proti němu seděl zrovna on).

Jirka Palica (5) černými vyrovnal hru a přešel do vyrovnané věžovky. V té dostal dvakrát rychle po sobě nabídku remízy, dvakrát se přišel poradit a dvakrát dostal pokyn ji odmítnout. Jednak vzhledem ke stavu zápasu a jednak proto, že jeho soupeřem byl pan Ignác Pospíšil a v naší paměti byly pořád ještě vzpomínky na to, jak v zápase loňského ročníku tak dlouho s pěšcem víc nabízel Rosťovi remízu, až tu partii prohrál. A teď ani neměl toho pěšce navíc...

Potom remizoval Pavel Slovák (1) v partii, která se myslím celou dobu motala okolo rovnovážného stavu.

Takže to bylo 1,5:1,5 a zbylé partie vypadaly takto: já (3) prohraný, Ludo Balážec (4) mírně lepší blízko zisku pěšce, Jirka Palica (5) remizová věžovka, Franta Foukal (6) věžovka bez pěšce, Laďa Kokrda (8) moc pěkná nadějná pozice. Takže blízko celkové zápasové remízy, ale pořád spíš větší naděje pro domácí.

Další průběh zápasu nevím, protože jsem kromě nedostatku materiálu měl i nedostatek času. Ale když mě soupeř pořád nechtěl dorazit, tak jsem to ještě musel zkoušet.

Nicméně pak se děly věci. Jirka Palica (5) totiž opravdu tu remizovou věžovku vyhrál, přestože původně sám nevěřil tomu, že by to mohlo jít. Takže pan Pospíšil opět po roce svými remízovými nabídkami dospěl až ke své prohře. A pak že historie se neopakuje...

Jenže těsně před Jirkou nebo těsně po něm (to fakt nevím) se bohužel naopak otočila partie Ladi Kokrdy (8) a ten přehlédl nějakou taktiku a z přivyhrané pozice byla najednou prohra. Škoda, přeškoda, takhle krásně rozehranou a vedenou partii jsem u Ladi už dávno neviděl...

A Ludo Balážec (4) nejenže pěšce nezískal, ale těsně po časové kontrole musel přijmout nabídku remízy.

Pak jsem konečně prohrál já (3). A domácí se znovu a definitivně dostali do vedení.

Hned vzápětí totiž dostal od Martina Čechála remízovou nabídku Franta Foukal (6). Ale protože to bylo ve věžovce s pěšcem méně, kde bojoval o remízu, tak mu nezbylo, než ji přijmout. Perličkou závěrečné pozice prý bylo, že zatímco Martin neviděl, jak to vyhrát, tak Franta neviděl plán, jak tu pozici zachránit. :-)

Ještě se vrátím na chvilku ke své partii. Přesně po dvou letech skončila moje série neporazitelnosti v ZKP. A po zápasech s Francovou Lhotou či Vlčnovem k tomu došlo tam, kde jsem to zrovna moc nečekal. Takže platilo něco jako "do dvouroka a do dne". Ale v mojem případě možná taky "tak dlouho se chodí se džbánem...", protože za ty dva roky se mi sice podařilo několik pěkných partií, ale taky jsem jich nekolik hodně podezřelých zachraňoval. Ale třeba už příště zahájím novou sérii.

A ještě možná jedna životní zkušenost na závěr. Asi není možné mít štěstí pořád, takže co jsme si minule vybrali proti Starému Městu, tak jsme teď zase bohužel vrátili jinde.

Každopádně jsme prohráli 4,5:3,5 a v tabulce jsme klesli na deváté místo. A příště hrajeme s Postoupkami.
  Komentáře (1)
Hotovo
Přidal Mirek K., 07-02-2017 01:00
Článek je doplněný.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik ŠK Zlín C – ŠK Do...
Céčko hrálo moc pěkný zápas. Proti silnému Dolnímu Němčí dvakrát vedlo a nebylo daleko k remíze. ...
Autor: Mirek K.
[11.04.2018 - 00:00:02]
klik Před víkendem 17....
Áčko se určitě nebude spoléhat jen na modlitby. :-) Ale stejně jako dneska, i v posledním kole zk...
Autor: Mirek K.
[18.03.2018 - 22:11:34]
klik Před víkendem 17....
Tak rovnou přidám menší gratulaci i pro Céčko k záchraně. Ambice letos myslím podle soupisek zúča...
Autor: Foukal
[18.03.2018 - 18:24:15]
klik Před víkendem 17....
Velká gratulace do sousedního klubu k postupu do ZKP !
Autor: Foukal
[18.03.2018 - 16:27:22]
klik Cyril s Jakubem z...
Myslím, že Cyrilovi na další normu nechyběla jedna partie, ale tři.
Autor: Pavel Slovák
[09.03.2018 - 10:51:47]
© 2018 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95