Svátek

Dnes je: Sobota, 23. červen 2018
Dnes má svátek: Zdeňka
Zítra má svátek: Jan

Menu

Anketa

Miniaplikace

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol
Hlavní stránka arrow Články arrow 1.liga arrow Třinec : Zlín „A“ - 6:2, 1LV
Třinec : Zlín „A“ - 6:2, 1LV
Napsal Ponizil Cyrda   
Úterý, 24. leden 2017

Protože jsem poměrně zaneprázdněný učením se na státnice, bylo rozhodnuto, že reportáž ohledně zápasu s Třincem si napíší sami hráči.

Zápas byl v podstatě jasný už při skládání naší sestavy. Co náš tým v letošní sezóně hodně trápí je špatná docházka a úzký kádr. Naším cílem bylo tedy si hlavně v zápase užít partie proti silným hráčům, a pokusit se překvapit. Bohužel, soupeř ukázal svoji kvalitu a zkušenost a zaslouženě vyhrál.

1.     Šachovnice  - Michalík, P : Ponížil, C 1:0

Leden je pro mě prokletý měsíc a tato partie to jenom potvrdila. Samozřejmě se nemůžu vymlouvat na studijní zaneprázdněnost ani na celkovou únavu, podotknu jen, že dobře vím, že dokážu hrát lépe. V zahájení jsem provedl trochu experiment, který mi však ještě prošel a stál jsem jenom o trochu hůře. Možná jsem nebyl ani daleko od vyrovnání, nicméně stačily 2-3 méněcenné tahy a pak už to bylo pouze utrpení a čekání na smrt. Nezbylo mi tedy nic jiného, než uznat soupeřovi kvality, Péter tu partií sehrál opravdu výborně a v podstatě jsem byl ukázkově přehrán.

2.     Šachovnice - Rubal A, : Langner, L 0:1

Adam se v této partií pokusil ze zahájení až o přílišnou originalitu, která tentokrát však nebyla moc na místě. Adam podcenil dynamický faktor pozice a najednou to byly figury soupeře, které byly aktivnější. Adam se ocitnul pod útokem, který vyústil obětí kvality, za kterou měl minimálně plnohodnotnou kompenzaci. Adam se rozhodl v časové tísni kvalitu vrátit, o čem nejsem přesvědčený, že nutně musel, ale jeho pozice již dobrá nebyla. V časové tísni poté partie končí výhrou Langnera

3.     Šachovnice – Szotkowski, J: Dubina, P 1:0

Můj soupeř byl mladý Jakub Szotkowski . Hrála se nějaká odnož Benoni , po mém nestandardním 6.  ...b5 se soupeř nadlouho zamyslel a po svém tahu překvapivě nabídl remiz. Asi spěchal na vlak... Po drobné konzultaci s Cyrdou jsem však pokračoval v partii, přece se mi nechtělo několik hodin bloumat po místnosti. Snažil jsem se hrát aktivně i za cenu obětovaného pěšce, kompenzace v dalším průběhu se však nepodařila potvrdit. Soupeř zkušeně zjednodušoval pozici až mu v koncovce s pěšcem víc zbyla i silná dvojice střelců. Tuto výhodu pak přetavil vpostouplého  pěšce které černý nebyl schopen zastavit a byl nucen kapitulovat. (Pavel)

4.     Šachovnice – Bednařík, J: Neděla, V 0,5:0,5

 No, jak zhodnotit můj výkon na čtvrté šachovnici? K zápasu jsem nastupoval s tím, že na 90% budu hrát s panem Neďelou, kterého znám z mnoha, hlavně mládežnických akcí, kde trénoval děti. Po menších problémech na začátku utkání, kdy jsme čekali na druhou posádku( pozn. na zápas jsme přijeli s drobným zpožděním ztratili jsme se v Hranicích na Moravě, kde jsme vyzvedávali Adama) zápas začal. Soupeř zahrál po mém 1. e4 g6 a po následném pokračování vznikla na šachovnici Pircova obrana. Já jsem tentokrát zvolil novinku v podobě rychlého postupu g pěšce až na g5 a tím omezit vývin koně z g8. Po realizaci této myšlenky jsem udělal velkou rošádu a celý můj plán hry se odvíjel od lepšího vývinu. Soupeř v nepříjemné pozici ztrácel čas a já si v pozici čím dál více věřil. Posléze pozici správně stupňuji a od 16 tahu stojím přes +1 a poté dokonce +2. V kritické pozici, kdy má soupeř totálně zablokovaného jezdce, zvolím špatný plán. Partii chci řešit takticky, přitom je zde jednoduchý recept, jak přejít do vyhrané koncovky a partii vyhrát na soupeřova špatného jezdce. Já tedy volím špatnou myšlenku, soupeř se chopí šanci, pozici otvírá a vytváří ''hrozby''. Já se jich zbytečně bojím a opatrnými tahy přecházím do vyrovnané pozice, kde se posléze se soupeřem remizuji. Celkově mě trochu může štvát nevyužitá šance, kdy jsem několik tahů stál přes +1 nebo +2. Toť asi hodnocení mé partie z vlastního pohledu.. :-) (Pepa)

 

5.     Šachovnice –  Walek, M : Krejča, J 0:1

 K překvapivému výsledku jednoznačně došlo na 5. šachovnici, kde si Kuba Krejča připsal cenný skalp zkušeného mezinárodního mistra. Kuba dobře sehrál zahájení, sebral ve francouzské pěšce,  a přestože se dostal k rošádě až ve střední hře, tak si myslím, že vyrovnal úplně v pohodě. Zkušený Milan Walek sice pěšce dobírá zpět, ale přidává plyn v pozici, ve které má spíše myslet na brzdu. Bílý obětuje nekorektně pěšce, a toho Kuba využívá a dostává se do vyhrané koncovky, kterou s přehledem uplatňuje. Pěkný výkon našeho hráče!

6.     Šachovnice – Hodovský, J : Fargac, M 0:1

Krátce k partii. Zahájení jsem odehrál podezřele a do střední hry šel v horší pozice, tu jsem intenzivně zhoršoval až téměř na pokraj prohry. Pak jsem začal šidit. Říkal jsem si, že zkusím ještě pár triků a uvidí se. To se mi podařilo, bohužel v okamžiku, kdy jsem měl remízu nadosah, jsem vše zahodil nenápadnou hrubkou. Partie se tak asi spravedlivě ukončila vítězstvím soupeře. (Jirka H)

7.     Šachovnice – Staszko, M : Veselý, M 0,5:0,5

Stručně- ze zahájení rovná hra, ve 14. tahu zahrál soupeř slabší tah a dostal se do horší pozice. Od té doby jsem převzal v partii iniciativu, soupeř jen pasivně vykrýval hrozby. Pak hru ovlivnil oboustranný nedostatek času (zbývalo nám odehrát cca 20 tahů za méně jak 10 minut). Podle počítače jsem to hrál docela dobře, po sérii výměn vznikla pozice D+2xS na obou stranách, kde jsem získával čistého pěšce, ale v časovce jsem to bohužel přehlédl a partie vzápětí skončila remízou. (Mira)

 8.     Šachovnice – Hronek, M: Sikora, J 0:1

Na Sikoru jsem se nepřipravoval, doteď hrával vždy na 7. šachovnici. Svým výběrem zahájení mě celkem překvapil, když v alapinově variantě sicilské tahem e5 dočasně obětoval pěšce. Myslím si, že jsem zahájení odehrál celkem solidně. Z výměnných akcí jsem vyšel se střelcem +2 věže proti jezdci + 2  věže (počítač hlásí 0,0 myslím si/myslel jsem si, že už stojím i lépe). Pak jsem ale nepokračoval přesně. Měl jsem vyměnit jeden pár věží tahem V časovce byl můj král zahnán soupeřovými věžemi na opačnou stranu šachovnice, žádný mat tam ale nebyl. 

Po šachu věží na e4 (27. tah) jsem čelil rozhodnutí, na kterou stranu uhnout králem. Zvolil jsem horší možnost směrem na dámské křídlo. Kdybych si vzpomněl na Navarův královský pochod:-), našel bych lepší únikovou cestu pro krále přes pole f7 na g8, kde by ho chránili soupeřovi pěšci.

Stále jsem podle Michalíka držel drobnou výhodu, musel jsem ale hrát obezřetně. Což se stupňující se oboustrannou časovkou nebylo moc jednoduché. Když jsme oba hráli na 1-2 minutách dopustil jsem se hrubé chyby ve výpočtu a před vynuceným matem jsem byl nucen kapitulovat. (Martin)

 

Na závěr bych podotknul, že Martinova partie proti zkušenému extraligovému hráči J. Sikorovi byla skutečně zajímavá, pro Martina to určitě byla dobrá zkušenost. Nějaká pozitiva tedy zápas přeci jen měl.

Výsledek 6:2 tedy odpovídá průběhu zápasu. Jako zastupující kapitán jsem náš tým k další senzaci nedovedl a moje úspěšnost v roli kapitána sklouzla na 50%.

Situace v tabulce vůbec nevypadá dobře, ačkoliv to není oficiální, je třeba přiznat, že je velká šance, že skutečně padáme. Padli jsme totiž na úplné dno. Tato „facka“ by tedy náš tým (částečně i klub) měla přimět k zamyšlení, co bychom měli dělat lépe. Věřím však tomu, že když si budeme počínat chytře, může nám dokonce i pomoci.

Pořád nás však ještě čeká pět zápasů, ve kterých se pokusíme zavojovat a urvat z nich konečně nějaké body.  
  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik ŠK Zlín C – ŠK Do...
Céčko hrálo moc pěkný zápas. Proti silnému Dolnímu Němčí dvakrát vedlo a nebylo daleko k remíze. ...
Autor: Mirek K.
[11.04.2018 - 00:00:02]
klik Před víkendem 17....
Áčko se určitě nebude spoléhat jen na modlitby. :-) Ale stejně jako dneska, i v posledním kole zk...
Autor: Mirek K.
[18.03.2018 - 22:11:34]
klik Před víkendem 17....
Tak rovnou přidám menší gratulaci i pro Céčko k záchraně. Ambice letos myslím podle soupisek zúča...
Autor: Foukal
[18.03.2018 - 18:24:15]
klik Před víkendem 17....
Velká gratulace do sousedního klubu k postupu do ZKP !
Autor: Foukal
[18.03.2018 - 16:27:22]
klik Cyril s Jakubem z...
Myslím, že Cyrilovi na další normu nechyběla jedna partie, ale tři.
Autor: Pavel Slovák
[09.03.2018 - 10:51:47]
© 2018 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95