Svátek

Dnes je: Sobota, 23. červen 2018
Dnes má svátek: Zdeňka
Zítra má svátek: Jan

Menu

Anketa

Miniaplikace

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol
Hlavní stránka arrow Mládež arrow Články arrow První liga mládeže - 6.+7. kolo (Vsetín, 21.1.2017)
První liga mládeže - 6.+7. kolo (Vsetín, 21.1.2017)
Napsal Mirek K.   
Úterý, 24. leden 2017

Dalšími dvěma zápasy pokračovala v sobotu první dorostenecká liga. Jeli jsme do Vsetína a čekala nás družstva z Frýdku-Místku. Nejdřív vedoucí Interchess, potom BŠŠ D z dolní poloviny tabulky. Naši kluci hráli maximálně zodpovědně a snažili se, přesto to stačilo jen na těsnou prohru s Interchessem a remízu s Frýdkem D. Po dvou třetinách soutěže jsme tak na sedmém místě s bilancí 3-1-3.

Kvůli kolizí s krajským přeborem mládeže nám tentokrát chyběl malenovický host Michal Černý (který ale nakonec onemocněl a nehrál ani to KPžd). A tak dostal šanci zahrát si dorosteneckou ligu Tomáš Kocián. Navíc jsem na toto dvoukolo podle plánu vystřídal dosud kapitánujícího Rosťu Svobodu, takže to byla pro mne i pro Tomáše prvoligová dorostenecká premiéra.

Interchess nastoupil v očekávané sestavě a výsledkem byla jeho elová převaha na všech šachovnicích. Hned od začátku zápasu se bylo na co dívat. Neuběhlo ani deset minut hry a Martin Hronek (1) nasadil šrapnel z domácí přípravy. Soupeř snad půlhodinu nebyl schopný na jeho tah odpovědět. A v podstatě až do konce partie už jenom oddaloval Martinovu výhru. Výborný Martinův výkon, nádherný zážitek a kouzelná partie plná taktiky a paradoxních tahů!!

Jenže to už jsme prohrávali 2:0.

Štěpán Hronek (4) nejdřív přehodil tahy a ztratil ve španělce černými pěšce e5. Měl za něj sice dvojici střelců, ale ta dlouho nemohla najít uplatnění. Nakonec Štěpán sice soupeřku ošidil a pěšce získal zpět. Jenže to už byl ve velké časové tísni a ta si vybrala daň. Štěpán nastražil past, ale sám přitom něco přehlédl, opět ztratil pěšce a za chvilku po vidličce i celou partii.

Tomáš Kocián (6) čelil poprvé ve vážné partii tahu 1.d4. Zahájení sice "přežil", ale stál pasivně a jen kryl soupeřovy hrozby. Pak ale přece jen jednu přehlédl a ztratil figuru.

Takže 2:0 pro soupeře, potom snížil Martin Hronek na 2:1.

Pak jsme překvapivě dokonce vyrovnali, když Viktora (5) jeho soupeř černými postupně přehrál a získal pěšce. Viktor ještě zkoušel nějaké triky spojené se slabou osmou řadou. Jeden z nich mu pak nečekaně vyšel a získal rovnou celou věž. Takže zničehonic bylo vyrovnáno.

Hráli už jen kluci Suchánkovi na šachovnicích 2+3. Hanuš (3) stál bez dvou pěšců špatně, zato Kryštof (2) měl kvalitu za pěšce. Nakonec Hanuš opravdu prohrál a soupeři opět vedli. Kryštof pak o půlhodinu později spáchal harakiri, když nevydržel napětí časové tísně a vzdal se v domnění, že něco přehlédl a ztrácí materiál. Přitom pozice vynuceně vedla do koncovky s Kryštofovou věží proti S+p. Téměř určitě by to nevyhrál a na naší prohře by se nic nezměnilo, zároveň by ji ale nejspíš bez problémů remizoval. A mohla to být pěkná tečka za jeho dlouhou obranou. Soupeř při ní obětoval kvalitu, ale Kryštof svého krále ubránil, postupně vyměnil figury a přešel do koncovky. I tu hrál dlouho dobře, až do toho závěrečného kolapsu.

Hanušova partie se mi naopak nelíbila. Jakoby měl strach zahrát aktivnější tah. A přestože měl bílé figury, tak se jen převaloval svými figurkami na třech řadách a čekal, co bude hrát soupeř. Ten se nenechal moc pobízet, přebral iniciativu, získal dva pěšce a vyhrál. Hanuš i Viktor hráli proti podobné sicilce a oba podobně neaktivně. Viktor na poslední chvilku začal soupeři předkládat problémy a partii ještě otočil, naopak Hanuše k tomu soupeř vůbec nepustil.

Celkově to nebyl špatný zápas, ale na nějaké body proti Interchessu by bylo třeba předvést víc. Zajímavé bylo, že v době, kdy končil vedlejší zápas, tak u nás se ještě hrála většina partií...

Po společném obědě skoro všech účastníků dvoukola (dovezená pizza z pizzerie) se hrálo odpoledne druhé kolo. V něm jsme nastoupili proti Frýdku D, který v ranním zápase překvapil a díky výhrám na zadních třech šachovnicích srovnal průběžné skóre z 0:2 a 1:3 až na konečnou remízu 3:3. Doufali jsme však, že budeme úspěšnější než Vsetín.

Už po zahájení to ale nevypadalo s námi nic moc. Jasně lépe stál sice Štěpán (4) a nadějně také Kryštof (2) a Viktor (5). Zato Martin (1) vypadal, že tentokrát se role otočily a on byl zaskočený soupeřem a jeho zahájením. Tomáš (6) měl bílýma podobné problémy jako Hanuš a Viktor ráno. A Hanuš (3) téměř názorně předvedl, jak se nemá hrát zahájení. Zahrát tah f6 v otevřené hře nemůže být dobré snad nikdy. Taky ho za to soupeř nakonec potrestal.

V dalším průběhu Kryštof (2) získal kvalitu, Štěpán (4) odmítl soupeře rychle dorazit a raději si s ním ještě dlouho hrál, Tomáš (6) ztratil dva pěšce na dámském křídle, podobně jako ráno Hanuš. Martin (1) postupně začal soupeře přehrávat, naopak Viktor (5) si nejdřív vypracoval černými výhodu, ale pak ji postupně začal ztrácet.

Jako první prohrál myslím Tomáš (6). Vyrovnal Štěpán (4), ale zase prohrál Hanuš (3). Podruhé jsme vyrovnali díky Martinovi (1), který postupně vyměnil správné figury a přešel do pozice s lepším střelcem proti horímu (+těžké figury). Tuto pozici pak vyřešil přímým útokem na soupeřova krále.

Kryštof (2) byl sice s kvalitou a pěšcem víc vyhraný, dlouho ale nemohl najít způsob, jak pozici zjednodušit a vyjasnit. Bylo jasné, že u Viktora (5) stačí remíza. A věděl to i on a nejspíš i zkoušel remízu nabízet (ale to si nejsem jistý). Bohužel ale udělal sérii nepřesností a z lepší pozice se dostal do horší, v té pak udělal další chybu a ztratil pěšce. Soupeř pak výhodu rychle zrealizoval a vyhrál. Takže to štěstí, které se k němu ráno naplno přitočilo, jej teď zase v nejméně vhodnou chvíli opustilo.

Takže jsme už potřetí v zápase prohrávali. Kryštof nakonec ale našel potřebný klíč k soupeřově pozici, partii vyhrál a tím stav zápasu vyrovnal.

Před tímto dvouzápasem jsme určitě doufali ve víc než jen jediný zápasový bod. Ale s jediným stoprocentním hráčem (Martin) a ostatními hráči na max. padesáti procentech je to asi zasloužený výsledek. Naši kluci sice nedělali žádné hrubé chyby (jako byly občas vidět ve vedlejším zápase), ale to už je na první ligu dorostu většinou málo. Chce to myslím minimálně lepší znalosti zahájení a typových plánů spojených s určitým zahájením. A u poloviny družstva obecně také aktivnější hru a ne jen čekání na soupeřovy hrozby.

Pro zajímavost, ve vedlejším zápase překvapil Vsetín a porazil dosud suverénní Interchess 3,5:2,5.

Poslední čtyřkolo se hraje v dubnu v Prostějově. A nás v něm čekají severomoravské týmy Orlové, Ostravy a opět dvakrát Frýdku.
  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik ŠK Zlín C – ŠK Do...
Céčko hrálo moc pěkný zápas. Proti silnému Dolnímu Němčí dvakrát vedlo a nebylo daleko k remíze. ...
Autor: Mirek K.
[11.04.2018 - 00:00:02]
klik Před víkendem 17....
Áčko se určitě nebude spoléhat jen na modlitby. :-) Ale stejně jako dneska, i v posledním kole zk...
Autor: Mirek K.
[18.03.2018 - 22:11:34]
klik Před víkendem 17....
Tak rovnou přidám menší gratulaci i pro Céčko k záchraně. Ambice letos myslím podle soupisek zúča...
Autor: Foukal
[18.03.2018 - 18:24:15]
klik Před víkendem 17....
Velká gratulace do sousedního klubu k postupu do ZKP !
Autor: Foukal
[18.03.2018 - 16:27:22]
klik Cyril s Jakubem z...
Myslím, že Cyrilovi na další normu nechyběla jedna partie, ale tři.
Autor: Pavel Slovák
[09.03.2018 - 10:51:47]
© 2018 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95