Svátek

Dnes je: Sobota, 23. červen 2018
Dnes má svátek: Zdeňka
Zítra má svátek: Jan

Menu

Anketa

Miniaplikace

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol
Hlavní stránka arrow Články arrow Krajský přebor arrow Zlín B - Staré Město C 5:3 (6. kolo ZKP, 22.1.2017)
Zlín B - Staré Město C 5:3 (6. kolo ZKP, 22.1.2017)
Napsal Mirek K.   
Neděle, 22. leden 2017

V dnešním zápase jsme vedli 3:1 (po dvou remízách a výhrách na prvních dvou šachovnicích - Rosťa Svoboda a já). Pak hosté vyrovnali na 3:3, ale poslední dvě partie jsme zase vyhráli my (Jožka Dubovecký a Kuba Martinka). A tím i celý zápas. Jinak zápasu nechybělo asi nic. Naše obligátní problémy se sestavou, v průběhu zápasu remízové nabídky a jejich odmítání, časové tísně, několik hrubek a překvapivých zvratů, ale taky pěkné povedené ucelené partie.

Tato reportáž se mi bude psát dobře. Ani nevím, kdy naposledy jsem zažil dvojkombinaci ("já jsem vyhrál, my jsme vyhráli"). Sice nedávno v prosinci v Hošťálkové, ale ve Zlíně už dlouho ne. Naposledy snad někdy vloni na jaře... Ale pojďme popořadě.

Se sestavou sice byly jako obvykle komplikace. Ale vlastně ne větší, než v minulých zápasech (jak zjišťuju při pohledu na minulé sestavy). Chyběli nám "jenom" Martin Hronek a Mira Veselý (oba půjčení do Áčka), Pavel Slovák a Franta Stojan (nemocní), Maja Phamová a Laďa Kokrda (z "logistických" důvodů). Ještě jsem původně neměl a nechtěl hrát já, ale nakonec jsem zjistil, že bez sebe asi osmičku hráčů neposkládám. Takže přesně podle mého zjištění: "Kdo se první omlouvá, ten nakonec hraje" jsem nakonec musel hrát i po nemoci, sobotním kapitánování na dorostenecké lize a večerním plesu. Navzdory šesti absencím jsme ale dali dohromady na naše poměry celkem dobrou sestavu.

Zato soupeř ze Starého Města sestavou překvapil. Mj. přivezl i oba bratry Staufčíky, kteří dosud hrávali jen domácí zápasy. A z očekávaných jmen jim chyběla jen Zdeňka Blümelová. V obou sestavách šlo o mix zkušených hráčů s mnoha ligovými zkušenostmi, doplněných dvěma mladšími kluky.

Když jsem se teď při psaní článku díval na porovnání ela v jednotlivých dvojicích, tak čtyři dvojice byly elově vyrovnané (1-3 + 5) a u zbylých čtyř to bylo jasně ve prospěch hostů (od rozdílu 170 až po 360). Takže favority měli být asi hosté... Tolik úvod, teď už k samotnému průběhu zápasu.

Rosťa Svoboda (1) svého soupeře paralyzoval hned svým třetím tahem asi na půlhodinu. Já (2) se pokoušel využít zvláštního vývinu soupeře a nutit ho hned od úvodu řešit konkrétní problémy se slabými poli a pěšci. Poměrně brzo po zahájení ztratil/obětoval pěšce Jožka Dubovecký (7), měl za něj ale dvojici střelců. Naopak Franta Foukal (5) dvojici střelců přenechal soupeři.

Po dvou hodinách hry jsem už měl jasnou výhodu já (2), Kryštof Suchánek (6) se černými dostal k sympatické iniciativě. A problémy jsem neviděl nikde žádné, kromě toho pěšce méně u Jožky Duboveckého (7). Zároveň začaly remízové námluvy, když Ludo Balážec (3) odmítl (bez jakékoliv konzultace s kapitánem!!) soupeřovu nabídku remízy a naopak Jirka Palica (4) se mě přišel zeptat, jestli může remízu nabídnout.

Ludo Balážec (3) o pár tahů později sám remízu nabídl (opět bez konzultace!!) a soupeř ji přijal. Mám pocit, že partie nikdy moc nevybočila z rovnováhy a remíza byla oboustranně stejně zasloužená. Takže 0,5:0,5.

Po třech hodinách hry jsem naše družstvo dostal do vedení já (2). A to po partii, která se mi myslím docela povedla a která mě hlavně hodně bavila. Hned v zahájení jsem černými přebral iniciativu. Možná jsem nepokračoval úplně přesně a soupeř mohl dokončit vývin a svoji pozici konsolidovat. To se mu ale nepovedlo a ztratil pěšce. Ve snaze jej získat zpět se pustil do komplikací, při kterých se mu bílý jezdec zatoulal až na a7. Už v 16. tahu jsem díky tomu získával materiál (dvě figury za věž) a ještě překazil soupeři rošádu. Sice jsem byl už tehdy ve velké časové tísni, ale zbytek partie už moc času nepotřeboval. Nakonec jsem si vychutnal bílého krále, který se nejdřív prošel až na b3 a potom zase zpátky na e2, kde dostával mat. Takže 1,5:0,5 pro nás.

Mezitím se děly zajímavé věci na šachovnicích 6+8, kde naši mladí Kryštof Suchánek i Kuba Martinka obětovali/ztratili kvalitu za pěšce a aktivitu. naopak Jožka Dubovecký (7) překvapivě kvalitu získal. Franta Foukal (5) měl v koncovce pěšce víc, ale musel čelit nepříjemně aktivnějším soupeřovým figurám 2V+S. Rosťa Svoboda (1) držel minimálně rovnou pozici a navíc skoro pořád lepší čas. A partie Jirky Palici (4) směřovala ve věžovce do remízy.

Překvapivý závěr měla partie na první šachovnici. Rosťa Svoboda (1) mi nejdřív hlásil, že je "něco s hodinami, protože už několik tahů před časovou kontrolou jim přidaly čas". Až já jako rozhodčí jsem si všiml, že u jeho soupeře svítí symbol praporku a musel jsem rozluštit tuto "záhadu". Přitom to bylo jednoduché, pan Blaha bohužel překročil čas a prohrál. Byla kolem tohoto trocha rozpaků, protože bylo divné, že by dva tak zkušení ligoví hráči takto nevěděli. Ale přitom to bylo opravdu jednoduché a jednoznačné. Takže 2,5:0,5 pro nás.

Vzápětí remizoval Jirka Palica (4), který černými celkem bezpečně udržel elově výrazně silnějšího soupeře. Takže 3:1.

Vzápětí ale přišly dvě studené sprchy po sobě. Nejdřív Kryštof (6) nezvládl dlouhotrvající hru na půlminutě a zahodil nadějnou partii. V závěru měli dokonce pravděpodobně oba hráči totální zatmění a Kryštof mohl dávat jezdcem vidličku na krále a dámu, která by znamenala okamžitou výhru. Místo toho dal šach na jiném poli, soupeř obětoval kvalitu zpět a vzápětí s pomocí dámy prosadil postouplého volného pěšce. Velká škoda.

A jen o dvě minuty později další pohroma, když prohrál Franta Foukal. Jak sám napsal v komentáři, tak hrubka přišla jakobyještě v časové tísni, přitom se ve skutečnosti jednalo už o 41. tah, pokud by měl správně zapsaný partiář.

Takže během pouhých pěti minut skončily čtyři partie a my se dostali nejdřív z vedení 1,5:0,5 až na 3:1, ale hned vzápětí bylo vyrovnáno 3:3.

Zbývaly tedy poslední dvě šachovnice. Jožka Dubovecký (7) měl čistou kvalitu, Kuba Martinka (8) pro změnu pěšce za kvalitu. Jožkova převaha v koncovce byla jasnější, takže minimálně 4:4 jsme teoreticky měli bezpečně v kapse a mělo záležet na Kubovi. Ještě to ale bylo celé málem jinak.

Kuba (8) získal po chybě soupeře figuru a najednou měl dvě figury za věž. Naštěstí neposlechl předchozí kapitánovu radu, že "stačí remíza". A hrál dál a po další soupeřově hrubce a vidličce slavně vyhrál. Na třetí pokus tedy Kubova premiérová výhra v ZKP.

Pak nám ale pěkně zabrnkal na nervy Jožka Dubovecký. Ten nejdřív asi správně vrátil kvalitu a získal k tomu pěšce a přešel do vyhrané pěšcové koncovky s pěšcem víc. Pak ale zahrál neuvěřitelně lajdácký tah a dovolil soupeři pěšcový průlom, po kterém by si soupeř stavěl dámu sice později, ale zato se šachem. Jožka se pokusil soupeře zmást a chytat jeho pěšce králem. Ještě pořád jej měla čekat minimálně horší pěšcová koncovka se vzdálenějším králem. Jeho mladý soupeř se ale ještě jednou a naposledy spletl. Jožka soupeřova pěšce sebral, zároveň si sám nasadil dámu a vyhrál.

Celkově tedy 5:3 pro nás. Výsledek myslím celkem odpovídá, v zápase jsme měli pořád mírně navrch. Ty poslední dvě partie mohly sice skončit i jinak, naopak jsme ale určitě nemuseli prohrát ani jednu z těch dvou prohraných partií.

V tabulce jsme po dnešku sedmí a příště jedeme do Holešova.
  Komentáře (4)
oprava
Přidal Mirek K., 23-01-2017 23:21
Ludovo upozornění je správné a moje hodnocení Jožkovy koncovky "zpozdilé". Já neviděl tu rychlou pozápasovou analýzu, při psaní článku jsem vycházel jen z hodnocení a dojmů v průběhu partie. Závěrečné resumé je asi takové, že Jožka si vybral na pohled nejsložitější cestu k výhře, ale na výhru stál celou dobu. Zítra to ještě opravím v článku samotném.
Přidal Ludo Balazec, 23-01-2017 14:32
To hodnotenie koncovky zaverecnej partie je nejake uz pokrocile, alebo naopak zpozdile ? Pri  
zapase si sice vsetci mysleli, ze to Jozka pokazil (ze po b5 mal volit remizu v damskej koncovke), ale v rychlej pozapasovej analyze sa naopak sudilo, ze Jozka zvolenym postupom forsirovane vyhraval, superova chyba v tom nebola. 
Pokial ide o tie moje remizove (ne)vyjednavanie, formalne to iste bola chyba, resp. dve, ale podotykam, ze v koncovky s (vezami a) nestejnym strelcom som si bol pri superovom navrhu absolutne isty, ze nijako nemozem prehrat a naopak navrhol som remizu v momente, ked som taku istotu prave stratil ;)
Hotovo
Přidal Mirek K., 23-01-2017 00:16
Reportáž je napsaná.
Přidal Foukal, 22-01-2017 18:18
Ach jo. Potkala mě minela jak lavina ve 40.tahu.Jinak poklonka všem co dneska za nás bodovali!

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik ŠK Zlín C – ŠK Do...
Céčko hrálo moc pěkný zápas. Proti silnému Dolnímu Němčí dvakrát vedlo a nebylo daleko k remíze. ...
Autor: Mirek K.
[11.04.2018 - 00:00:02]
klik Před víkendem 17....
Áčko se určitě nebude spoléhat jen na modlitby. :-) Ale stejně jako dneska, i v posledním kole zk...
Autor: Mirek K.
[18.03.2018 - 22:11:34]
klik Před víkendem 17....
Tak rovnou přidám menší gratulaci i pro Céčko k záchraně. Ambice letos myslím podle soupisek zúča...
Autor: Foukal
[18.03.2018 - 18:24:15]
klik Před víkendem 17....
Velká gratulace do sousedního klubu k postupu do ZKP !
Autor: Foukal
[18.03.2018 - 16:27:22]
klik Cyril s Jakubem z...
Myslím, že Cyrilovi na další normu nechyběla jedna partie, ale tři.
Autor: Pavel Slovák
[09.03.2018 - 10:51:47]
© 2018 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95