Svátek

Dnes je: Sobota, 23. červen 2018
Dnes má svátek: Zdeňka
Zítra má svátek: Jan

Menu

Anketa

Miniaplikace

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol
Hlavní stránka arrow Články arrow Krajský přebor arrow Vlčnov - Zlín B 5,5:2,5 (5. kolo ZKP, 8.1.2017)
Vlčnov - Zlín B 5,5:2,5 (5. kolo ZKP, 8.1.2017)
Napsal Mirek K.   
Neděle, 08. leden 2017

Zatímco domácí Vlčnov nastoupil v ještě silnější sestavě než obvykle (GM na první, IM na druhé, atd.), my nasadili naopak ještě slavbí sestavu než obvykle. Přesto jsme vedli (vyhrál Kryštof) a pak dlouho drželi naději na překvapení. Nakonec jsme ale už uhráli jen tři remízy (já, Ludo Balážec a Laďa Kokrda) a celkově jsme prohráli 5,5:2,5. Výkony jsme asi mile překvapili a domácí byli zaskočení naší houževnatostí, na lepší výsledek to ale nestačilo.

Byl to zápas protikladů. Neuvěřitelně velkých elových rozdílů a rozdílného skládání sestavy. Zároveň ale také překvapivě solidních výkonů a dobrých partií.

Zatímco Vlčnov měl nejspíš sestavu složenou dlouho dopředu a řešil možná jen problém, které dva z pěti hostů nuceně vynechat, u nás to bylo jako obvykle "trochu" složitější. Zatímco Petr Koutný už v prosinci "vyhrožoval" nastoupením velmistra Roberta Cveka právě proti nám (čemuž jsme dlouho nevěřili :-)) a v průběhu celého týdne se někteří z Vlčnova pokoušeli nenápadně zjišťovat naši sestavu, my jsme ji ještě v pátek večer sami nevěděli :-). Naše prvoligové Áčko totiž potřebovalo kvůli sérii omluvenek jednoho ze trojice Rosťa, já nebo Martin Hronek. Nakonec jsme se rozhodli pro Martina, takže partie s velmistrem přece jenom vyšla na Rosťu.

Jinak nám kromě Martina Hronka chyběli i Pavel Slovák (ten už hrál před několika lety v Praze s GM Hortem, takže o další nulu s velmistrem ani moc nestál a raději to vzdal předem), Jirka Palica, Mira Veselý a Franta Stojan. Naopak premiérově si v ZKP zahrál Filip Paul, kterého jsem považoval za náš možný tajný trumf. A nakonec to málem vyšlo... Jo a ještě jedna premiéra - Vlčnov má první čtyři šachovnice online, takže minimálně pro Frantu Foukala (a možná i pro Ludu Balážce) to byla premiérová partie na onlinu. A na onlinu v ZKP to byla premiéra pro nás všechny.

Stejně jako bylo složité skládání naší sestavy, tak i nedělní sraz a doprava nebyly bez komplikací. Nejdřív se minuly nějaké sobotní večerní maily, takže Ludo Balážec ráno čekal na auto "podle mailu" v Malenovicích, zatímco zbytek družstva čekal ve Zlíně na Ludu. Potom si ještě "navigace" v Laďově autě spletla Hluk s Vlčnovem a divila se, že tam nemůže najít kulturní dům. No prostě jsme působili jak nějaké nezkušené družstvo začínajících šachistů v nejnižší okresní soutěži a ne jako tým plný hráčů s ligovými zkušenostmi, který se těší na zajímavý zápas krajského přeboru :-(. Akorát moc nevím, co s tím, protože škála všem možných neuvěřitelných problémů a komplikací je asi nevyčerpatelná.

Když se konečně napsaly sestavy, byli pro změnu docela zaskočení domácí. Jejich prvním dvěma šachovnicím (GM Robert Cvek a IM Milan Babula) to bylo nejspíš jedno, ale všichni ostatní evidentně čekali jiné soupeře. Jarda Buráň (3) spěchal na vlak a rozhodně nechtěl potkat zrovna (obvykle dlouho hrajícího) Ludu Balážce, Petr Koutný (4) se připravoval snad na všechny kromě Franty Foukala (až č. 9 naší soupisky), atd. Každopádně domácí měli převahu na všech šachovnicích. A to dokonce všude aspoň o 220 bodů (!!!) (šachovnice 4+5) a na dvou šachovnicích skoro o 500 bodů (Rosťa a Jožka Dubovecký na 1+7). Neuvěřitelný rozdíl na to, že my jsme dejme tomu průměrné družstvo v soutěži, ale rozhodně ne nějaký absolutní outsider... 

Ale jak se začalo hrát, tak jako mávnutím proutku všechny naše problémy se sestavou a dopravou přestaly. (Teda ještě několikrát v průběhu zápasu to narušil hlasitě zpívaný folklór, který někdo nejspíš nacvičoval ve velkém sále kulturního domu, což velmistr nejspíš ještě při partii nezažil. Ale bez folklóru to asi ve Vlčnově nejde :-)). 

Ale pak se konečně hrály šachy. Slušné, solidní, zajímavé. Pokud jsem dobře viděl, tak samé oboustranně zdravé pozice, žádné velké podivnosti nebo jasné výhody hned ze zahájení.

Někdy ve druhé hodině hry skoro současně přechodně obětovali pěšce domácí Petr Koutný s Frantou Foukalem (4) i Milan Babula se mnou (2), oba je ale po pár tazích získali zpět. To Kryštof Suchánek (5) po soupeřově nepřesnosti v zahájení získal nejdřív tempo, pak postupně dvě pěšce. A sice pohrdl jednoduchým taktickým obratem, kdy mohl (pravděpodobně dokonce dvakrát) vzít dámou zadarmo figuru, která sice vypadala krytá, ale nešla by vzít pro mat. Ale i tak Kryštof bez problémů vyhrál a dostal nás do vedení.

V té době jsem já (2) stál pozičně lépe, Filip Paul (8) měl lepší pozici a soupeře v časové tísni. Ještě asi dvě partie vypadaly přibližně vyrovnaně (Ludo na trojce a Laďa Kokrda na šestce) a jen tři partie vypadaly hůř. Takže jsme drželi slušné šance na celkovou remízu nebo aspoň slušný výsledek.

Vyrovnal bohužel Franta Foukal (4). Po vrácení pěšce zůstaly na šachovnici jen dva páry věží a po jednom střelci (+pár pěšců). Pozice byla ale plná drobné taktiky (slabá první řada, vazby, atd.) A jestli se nepletu, tak Franta dvakrát něco přehlédl a to ho stálo nejdřív pěšce a potom i partii.

Potom remizoval Ludo Balážec (3), který ze zahájení sice postavil mírně horší pozici. Ale potom jeho soupeř hrál asi až příliš profesorsky a na jistotu, takže Ludo se bez větších problémů ubránil.

Přibližně po třech hodinách hry se tedy hrálo stále vyrovnaně - 1,5:1,5.

Rosťa (1) už ale hrál věžovku bez pěšce,, moje výhoda se postupně vytratila (2), Laďa Kokrda stál mírně hůř s výrazně horším časem (6), Jožka Dubovecký stál pasivně a výhra jeho soupeře Karla Vlacha byla jen otázkou času (7). Soupeř Filipa Paula (8) bohužel jednak stihl časovou kontrolu a jednak měl po ní pěšce víc v koncovce. Takže už bylo asi jasné, že zápas prohrajeme, šlo jen o skóre a dílčí úspěchy.

Filip Paul (8) bohužel prohrál. Z útoku na krále, ani ze soupeřovy časové tísně nevytěžil nic. A jak se začalo hrát na opačné straně šachovnice, tak tam byl nejspíš Filip slabší a ztratil pěšce. Partii jsem ale moc neviděl, takže jsem hodně zvědavý, jestli tam za něj něco bylo nebo ne.

Pak prohrál i Rosťa Svoboda (1). Ten sice v zahájení přežil bez problémů, ale ve střední hře se prý neodhodlal k jednomu zvažovanému tahu a pak už se k němu nedostal. Vzniklou čtyřvěžovou koncovku už musel hrát Rosťa kvůli nedostatku času jen citem, zatímco Robert Cvek měl čas si ji spočítat... Ale prý i tak si Rosťa dobře zahrál, což mě potěšilo.

Jožka Dubovecký (7) taky prohrál, když to chvílemi vypadalo, jako by měli s Karlem Vlachem vyměněné barvy. Zatímco Jožka byl "zavinutý" na třech řadách, tak Karel měl zdravě vyvinuté figury a poziční převahu, kterou potom korunoval průlomem a o pár tahů později vítěznou jezdcovou vidličkou.

Já (2) jsem sice překvapivě ze zahájení získal výhodu a dlouho jsem ji i držel. Například nejdřív jsem skoro chytal černého jezdce zatoulaného na a2, pak jsem zase vytlačil druhého jezdce až na a8. Ale pak jsem v klíčovém okamžiku nenašel žádný dobrý plán na udržení výhody (a ani teď ho nevím), umožnil jsem soupeři zjednodušení a tím i remízu. Na druhou stranu, nestává se mi často, abych proti mezinárodnímu mistru s elem 2250 odehrál partii skoro bez chyb a byl za remízu skoro zklamaný. Ale zpětně vzato dnes pro mě určitě pěkný osobní úspěch. (Ostatně podobně jako pro všechny z nás, kdo dnes neprohráli).

Nejdelší partii hrál Laďa Kokrda (6), který v poslední době vlčnovský web hodně sleduje, spolu se mnou jako jediný zlíňák jezdí na soustředění s Robertem Cvekem, atd. Laďa taky jako první potvrzoval nominaci na zápas a těšil se možná nejvíc. A o to víc jsem rád, že nakonec vybojoval cennou remízu s Petrem Partyšem. Závěrečná věžová koncovka byla hodně zajímavá a mohla asi dopadnout jakkoliv.

Celkově tedy 5,5:2,5 pro domácí. Sice to možná mohlo být ještě těsnější (já a Filip Paul), ale jinak samozřejmě zasloužená výhra domácích. Nicméně navzdory velké elové převaze domácích jsme neprodali kůži lacino, odolávali jsme houževnatě a taky přispěli k dobrému zápasu.

A příště hrajeme doma se Starým Městem C, to už by mohl být soupeř stejné "váhové kategorie".

TJ Vlčnov A   ŠK Zlín B
Cvek Robert (ZH) 2527F 1 - 0 2028F Svoboda Rostislav (Z)
Babula Milan (ZH) 2253F ½ - ½ 2013F Kocián Miroslav (Z)
Buráň Jaroslav (Z) 2191F ½ - ½ 1943F Balážec Ludovít (Z)
Koutný Petr (Z) 2152F 1 - 0 1932F Foukal František
Staňa Marek (Z) 1956F 0 - 1 1736F Suchánek Kryštof
Partyš Petr (Z) 2057F ½ - ½ 1829F Kokrda Vladimír
Vlach Karel (H) 2114F 1 - 0 1640F Dubovecký Josef

 
  Komentáře (5)
Přidal Foukal, 09-01-2017 09:21
Kdyby se zástanci navigace ozvali již v Hluku, že jsme teprve v Hluku, tak jsme nikde nebloudili. Ale o tom ,že jsme v Hluku nikdo v ten moment ani nepípl.
Přidal petr koutny, 09-01-2017 09:12
Pěkný zápas a měl jsem radost, že jste tak bojovali!! Malinko upřesním, že co vím tak se nikdo z nás na nikoho nepřipravoval, jen jsme měli vybrané oblíbené soupeře a ty neoblíbené, tím slovem neoblíbené myslím, že jejich styl hry a síla nám je nepříjemná, nic osobního. Já jsem si přál Ludvu a nebo Jirku Palicu a tak to měl každý z družstva spíš pocitově vytipované. Například u Ludvy je známo že bojuje až do konce a hraje hodně dlouho a kluci co nahánějí dobré vlakové spoje měli právě z Ludvy docela paniku:)  
Ve Vlčnově máme soupisky dané minimálně 14 dní dopředu, někdy i celý měsíc a tentokrát jsme měli v plánu trochu jinou sestavu, z první čtveřice neměl hrát jeden hráč, pak jsme ale nechtěli riskovat a dobře jsme věděli že Zlín má silné hráče aby nás Zlín i jen remizoval, když tam bude Robert a tak jsme se rozhodli sestavu vytunit na maximum, protože nevyhrát s Robertem v sestavě by byla obrovská ostuda.......:) 
Mámě štěstí že u nás chtějí všichni hrát a nejtěžší je hráčům říct, že nebudou hrát........Ještě jednou dík za pěkný zápas, bylo mi radost s Vámi hrát! 
Petr
Přidal Ludo Balazec, 09-01-2017 06:44
A musim sa zastat navigace, ta nas viedla velmi spravne do Vlcnova. Bol to Franta, kto skonstatoval, ze je blba, vedie nas prec z Vlcnova (boli sme v Hluku), takze to treba obratit a hladat kulturny dom.
Přidal Ludo Balazec, 09-01-2017 06:38
S tym online si u mna dost mimo, hral som na online uz v 2.lige (Frydek ?), na turnajoch v St.Meste a v Brne.
Hotovo
Přidal Mirek K., 08-01-2017 22:01
Článek je napsaný.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik ŠK Zlín C – ŠK Do...
Céčko hrálo moc pěkný zápas. Proti silnému Dolnímu Němčí dvakrát vedlo a nebylo daleko k remíze. ...
Autor: Mirek K.
[11.04.2018 - 00:00:02]
klik Před víkendem 17....
Áčko se určitě nebude spoléhat jen na modlitby. :-) Ale stejně jako dneska, i v posledním kole zk...
Autor: Mirek K.
[18.03.2018 - 22:11:34]
klik Před víkendem 17....
Tak rovnou přidám menší gratulaci i pro Céčko k záchraně. Ambice letos myslím podle soupisek zúča...
Autor: Foukal
[18.03.2018 - 18:24:15]
klik Před víkendem 17....
Velká gratulace do sousedního klubu k postupu do ZKP !
Autor: Foukal
[18.03.2018 - 16:27:22]
klik Cyril s Jakubem z...
Myslím, že Cyrilovi na další normu nechyběla jedna partie, ale tři.
Autor: Pavel Slovák
[09.03.2018 - 10:51:47]
© 2018 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95