Svátek

Dnes je: Sobota, 21. září 2019
Dnes má svátek: Matouš
Zítra má svátek: Dariana

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 1.liga arrow 1. liga V - Kroměříž A - Zlín A 5,5:2,5
1. liga V - Kroměříž A - Zlín A 5,5:2,5
Napsal Martin Senkyr   
Neděle, 10. duben 2016

Na úvod je třeba nezaujatým čtenářům třeba osvětlit důležitost skutečnost, která ovlivnila dnešní již tradiční derby - ani nám, ani Kroměříži už v zápase o nic nešlo a tak si v tomto zápase za odměnu zahráli i ne příliš častí prvoligoví harcovníci. Nicméně zvěsti o napodobení heroického výkonu proti Moravské Slavii Brno se před zápasem šířily více než jsem sám očekával. Zda se naplnily, zjistíte na následujících řádcích, takže směle do toho.

Jako první zaknihoval korektní remízu Ondra (3), když se svým klubovým kolegou s Hošťálkové nechtěli vzájemně pokoušet slabost klasických struktur vznikajících v zavřených hrách.

Následně jsem misky vah na našich stranu převážil já (2), když soupeř zřejmě podcenil můj pěšcový nástup v centru a po přehlednutí mezitahu znamenajícího ztrátu rovnou věž a nikoli jen kvality mu nezbylo, než rezignovat po CR17 tazích.

Za domácí pak přišlo srovnání na sedmé šachovnici, kde Pavel Slovák vyrukoval svým h-pěšcem až na g3, kde je však pouze ztratil. Jeho následná pozice pak již byla stísněna pouze na dvou řadách a když nevyšel ani poslední pokus o nachytání soupeře hrozbou matu, nezbylo než kapitulovat.

Vedení se pro domácí přelilo hned na vedlejší šesté šachovnici, kde usiloval bílými o výhodu Mira Beneš. V královské indické podcenil skok černých jezdců na pole d4 a f4 a po taktickém přehlednutí zinkasoval jeho soupeř nejen materiál, ale i cenný podpis hráče s největším nadšením v našem týmu po kulatý znak v partiáři (sorry, Cyrdo :-) ).

Po dohrání poloviny partií bylo tedy skóre 2,5:1,5 pro domácí a situace na šachovnicích zhruba následující: Cyrda (1) hrál přibližně rovnou věžovku, Pavel Dubina (4) se pokoušel v pozici s nerovným materiálem vybudovat pevnost, Jirka (5) přešel ze zahájení do možná mírně horší, ale zřejmě remízové koncovky a Mira Kocián (8) čelil v horší pozici nabídce remízy.

Mira Kocián (8) se však s ohledem na stav zápasu a skutečnost, že "o nic nejde" rozhodl hrát dál, bohužel ztratil důležitého - ale objektivně slabého - centrálního pěšce a i když dlouho vzdoroval, prohru již odvrátit nedokázal.

Následně Cyrda (1) po urputném boji zakončil partii ve stylu pohádky Jak stařeček měnil, až vyměnil vyčístěním celé šachovnice a jeho remíza tak byla rovněž v souladu se sofijskými pravidly.

Jirka (5) v úvodu závěrečné fáze partie nejprve přechodně ztratil pěšce, aby jej za několik málo tahů získal zpět. Soupeř jej pak zkoušel dokonce v koncovce nestejnopolých střelců, avšak poučka o dvou slabinách nebyla naplněna ani z poloviny a tak dělba bodů byla jediným východiskem, jak oba soupeře dostat od šachovnice.

Poslední naši partii v této sezóně obstaral Pavel Dubina (4), který v zahájení podcenil/přehlédl ztrátu dámy za 3 figury a zde jsme tedy neočekával dlouhé trvání partie. Pavel však vynalezávě využil síly souhry lehkých figur a jedné věžě a jal se stavět pevnost. Bohužel soupeři se pěšcovým pochodem podařilo vynutit výrazné oslabení zdánlivě nedobytné tvrze a v koncovce sklidil celý bod.

Celkový výsledek tak může vypadat jednoznačně, nicméně kůži jsme v zápase rozhodně neprodali lacino a především do budoucí sezony tak můžeme i nadále počítat s bojovným týmových duchem, na němž jsme vždy ve Zlíně stavěli.

Ačkoli je samozřejmě brzy na nějaké bilancování, je potřeba vyzdvihnout výkon Cyrdy, hlavně díky němuž jsme uchovali prvoligovou příslušnost i pro generace budoucí - přinejměnším pro tu začínají letopočtem 2016 a končící 2017.
  Komentáře (6)
Cyril
Přidal Mirek K., 11-04-2016 22:17
Do třetice a naposledy: S Mirovým hodnocením Cyrilova letošního výkonu se dá samozřejmě jen souhlasit. Mohl by opravdu dostat nějakou repre-šanci.
Oba Pavlové
Přidal Mirek K., 11-04-2016 22:13
Kromě suverénního Martina (na druhé šachovnici první ligy se ve 20 tazích moc často nevyhrává) a nadějné Mirovy partie mě včera zaujaly partie obou Pavlů. Pavel Slovák podle mě "šidil" už snad od osmého tahu. :-) Ale dělal to tak nadějně, že už kdyby hrál za Béčko místo Áčka, tak by možná sklidil úspěch a ještě by byl chválený za originální partie. Podobně u Pavla Dubiny. Kdyby jeho soupeřem nebyl zkušený prvoligový hráč, tak by se z Pavlových hrozeb nikdy nevymotal...
Odmítnutá remíza
Přidal Mirek K., 11-04-2016 22:07
Trochu bych doplnil nebo možná upřesnil Martinův popis, jak to bylo s tou nabídkou remízy a jejím odmítnutím. S popsaným prvním důvodem souhlasím ("s ohledem na stav zápasu"), ale se druhým moc ne. Neodmítl jsem ji "protože už o nic nejde", ale "spíš navzdory tomu". Přestože jsme nehráli ani o medaili, ani o záchranu, tak Martinovo doporučení hrát dál, protože remíza v mojí partii znamená pravděpodobně jistou prohru v zápase, znělo jasně. Nebyl to vyloženě příkaz nebo pokyn a je pravda, že konečné rozhodnutí bylo na mně. Ale zároveň bylo přání kapitána jednoznačné. Sváděl jsem docela velký vnitřní boj, protože jsem pozici (správně) hodnotil jako mírně lepší pro soupeře a měl jsem horší čas už před tou nabídkou. Raději bych tu remízu byl přijmul, ale myslím, že kapitán se má poslouchat. Proto jsem nakonec hrál dál. Nelituju toho svého rozhodnutí (ani své první prohry v této sezóně) a věřím, že se mi tato zajímavá zkušenost do budoucna vyplatí. Jen jsem chtěl trochu podrobněji popsat, jak to bylo. Třeba to bude zajímavé i pro ostatní spoluhráče či čtenáře.
Přidal Ponizil Cyrda, 11-04-2016 13:53
Jinak na turnaj do Teplic sháním parťáka. Zatím má prvních 5 nasazených hráčů rating>2600, takže turnaj bude silný + z minulosti vím, že se jedná o pěkný turnaj v super prostředí (na rozdíl např. od Pardubic). 
Kdyby se někdo chtěl vydat, dejte vědět.
Přidal Ponizil Cyrda, 10-04-2016 22:14
Z Mitropou uvidíme, jestli něco obdržím. Jinak Ostravu hrát pravděpodobně nebudu, je to na začátku zkouškového a měl bych problémy se na turnaj dobře připravit. Reálně ale vypadá moje účast v Teplicích :)
Přidal Mira Beneš, 10-04-2016 21:11
Za své výkony by si Cyril zaslouzil alespon pozvanku na Mitropu, famozni vykon a nezbyva nez smeknout. Proc nehrajes MCR v Ostrave??

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2019 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95