Svátek

Dnes je: Čtvrtek, 19. září 2019
Dnes má svátek: Zita
Zítra má svátek: Oleg

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 1.liga arrow SK Orlová – ŠK Zlín A 3:5 (1.liga východ 9.kolo)
SK Orlová – ŠK Zlín A 3:5 (1.liga východ 9.kolo)
Napsal Jakub Roubalík   
Pondělí, 29. únor 2016

Utkali jsme se s obligátním prvoligovém soupeřem, tentokrát však s neobyčejným výsledkem. Dočkali jsme se totiž v naší šesté sezoně první ligy první výhry proti Orlové. Nutno dodat, že se sešlo několik příznivých okolností, ale na všechno bude dále více prostoru.

V zápase zaznamenal první výhru Adam, po které se přece jenom hraje lépe. Nic na tom nemění fakt, že byla kontumační a Adam se tak ocitl v nové pozici hráče, který neprohrál, ale naopak vyhrál bez zahrání jediného tahu.

Poté Pavel Dubina se mě zeptal na nabídku remízy Nováka st., kde sice pozice byla ještě v ne neznámých vodách jakési odnože Volžského gambitu, ale Pavel se rozhodl nepokračovat dále. Alibisticky řečeno, remíza černými v zápasech družstev nemůže být nikdy na škodu a ani zde se nedalo nic namítat.

Navíc v tu chvíli měl Pepa Bednařík již dominantní pozici, kterou mu Novák jr. svou nepřesnou hrou v zahájení dovolil. Náš hráč v dalším průběhu inkasoval figuru a zanedlouho svítila další výhra na naší straně.

Zápas se tak vyvíjel velmi příjemně, kde na žádné desce to nevypadalo, že bychom disponovali nějakou významně horší pozicí. Když ještě před časovkou zamatoval soupeře i Ondra Karlík po zajímavém dračím průběhu, zápas vypadal optimisticky.

Jenže chvilku předtím Cyrda přehlídl jeden tah, který by znamenal úplnou destrukci jeho pěšcové formace, proto se rozhodl raději vzdát kvality. Jistě, jelikož to nebyla nějaká předem zamýšlená kombinace, ale ad hoc provedená záchranná brzda, šlo o oběť objektivně nekorektní. Nicméně nebylo ještě jednoduché to dokázat, když i zkušený ukrajinský velmistr se spletl a dovedl Cyrdovi stabilizovat pozici. Soupeř se ani nepokoušel ho nějak dále zkoušet a převedl partie okamžitě do remízové věžovky.

Měli jsme v tu chvíli na kontě čtyři body, chyběla nám tedy jediná půlka. Mateuzsova situace byla ale horší, já jsem byl v tomto roce v obvyklé časovce a u Marti se taky mohlo ještě dlouho popotahovat, kde mohl zkoušet spíše orlovský hráč.

Mateusz avizovaně bohužel prohrál. Partii podle mě neuchopil příliš zdravě, v zahájení se s IM Nedělou překvapovali různými výpady, ale mám pocit, že domácí hráč si s tím poradil přece jenom lépe. Mateuszovi zmizel domovník s poněkud oslabenou strukturou, horší králem a absencí centra. I když se snažil soupeř trochu poplést, partii přece jenom prohrál.

Naštěstí přibližně ve stejnou chvíli Marťa Šenkýř remizoval, což znamenalo jistou výhru. Náš hráč hrál černými, tak jsme po předchozích zkušenostech očekávali domnělý scénář pasivní pozice na třech řadách. Byli jsme o to více překvapení, když Marťova pozice vykazovala pozice kompaktní zdravosti, a přítomnosti dvou pěšců na řadě čtvrté z pohledu černého. Tedy pozice asi nikdy nevybočila z rovnováhy a skončila korektní remízou, které pan Zabystrzan sbírá se způsobnou pravidelností.

Dobře se mi tak hrála poslední partie za rozhodnutého stavu, nutno však dodat, že po oboustranné časovce již moc dlouho netrvala. V předchozím průběhu jsem dost podcenil výpad f5, který jsem se snažil všemožně blokovat. Tahy se mi nehledaly nejjednodušeji, ale po 40 minutovém přemýšlení jsem se alespoň rozhodl správně pozici zjednodušit a možná i získat drobnou výhodu. S omezeným časem jsem nevytvořil nic převratného, ale remíza mi proti GM Tallovi rozhodně nevadila, když byla doprovozena důležitou zápasovou výhrou.

Obecně, kromě každoročně problematické cesty alespoň jednoho z aut, lze na zápase vidět pouze pozitiva. Solidní průběh všech partií bez nějakých závratných změn v hodnocení vždy kapitána potěší, stejně jako rychlé úvodní výhry. Máme nyní 13 bodů, což nás posouvá blíže středu tabulky, ale pro definitivní potvrzení prvoligové příslušnosti by jistě nebylo špatné ještě jednou vyhrát, třeba za tři týdny s Grygovem.
  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2019 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95