Svátek

Dnes je: Čtvrtek, 19. září 2019
Dnes má svátek: Zita
Zítra má svátek: Oleg

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 1.liga arrow Mor. Slavia Brno-Zlín A 3,5:4,5 (2. kolo 1LV, 25.10.2015)
Mor. Slavia Brno-Zlín A 3,5:4,5 (2. kolo 1LV, 25.10.2015)
Napsal Mirek K.   
Neděle, 25. říjen 2015

V silně oslabené sestavě se nám povedl menší zázrak v podobě vítězství, takže máme velikánskou radost!

Jaká je asi pravděpodobnost, že Cyril porazí Tomáše Poláka? Nebo Mateusz také o pár desítek elo silnějšího Neklana Vyskočila? A co výhra Miry Beneše s Davidem Holemářem? Nebo moje s panem Věchetem? Jaká je asi pravděpodobnost, že se to komukoliv z nás povede, když budeme navíc hrát černými? A jaká mikroskopická je pravděpodobnost, že tohle všechno se povede v jediném zápase současně? A přesto se právě tohle dnes stalo!!!

Minimálně jednou ročně se některému našemu ligovému družstvu přihodí šílená vlna omluvenek na nějaký venkovní zápas. Pak obvykle musí nastoupit každý, kdo je na soupisce, abysme vůbec dali dohromady osmičku hráčů. A někde se ani to nepovede. Potom to obvykle vypadá hodně zvláštně, když domácí družstvo nažhavené na důležitý zápas nastoupí v sestavě, která by klidně mohla hrát o soutěž výš. A pak přijedeme my v sestavě, která spíš vypadá, jako by zabloudila ze soutěže o jedno nižší. Působí to kolikrát až nepatřičně, když pak proti sobě zasedají jednotlivé dvojice a vypadá to jako soutěž úplně jiných "vah". Už jsem takových zápasů zažil několik (možná by to stálo za samostaný článek...) a i když jsme nikdy nebyli poražení předem, tak stejně jsme vždycky odjížděli s prohrou. Tentokrát to ale nepochopitelně skončilo jinak...

Pojďme tedy popořadě. Nám chybělo z různých nepravděpodobných důvodů hned pět kmenových hráčů (Kuba Roubalík, Adam Rubal, Michal Krčál, Martin Šenkýř, Ondra Karlík). K tomu tři další hosté nemohli hrát kvůli počtu "písmenek" v sestavě. Takže za silnou trojicí "písmenek" (Cyril, Vlado, Mateusz) hrál na čtvrté šachovnici Pavel Dubina (obvykle myslím tak sedmá šachovnice), na páté Mira Beneš (který doufal, že si letos v první lize aspoň nějaký zápas zahraje a teď najednou hned na pětce), na šesté Pavel Slovák (prvoligová premiéra a hned na šesté šachovnici), na sedmé já (se "skvostnou" prvoligovou bilancí 0/3) a nakonec Maja Phamová (až č. 19 na naší soupisce a samozřejmě také její prvoligová premiéra).

Proti nám kompletní domácí družstvo se dvěma velmistry (Polák a Kalod), dvěma dalšími mistry a spoustou dalších zkušených prvoligových hráčů. Do domácí sestavy pro tento zápas se tak například nevešel Vít Bureš (elo 2180), který vloni ve druhé lize zaperlil výsledkem 11/11 a který by v naší dnešní sestavě patřil nejspíš na čtvrtou (!!) šachovnici. Na dokreslení atmosféry snad poslouží i můj omyl při vyplňování partiáře, kdy jsem automaticky psal "Zlín B". I ta propiska odmítala přijmout fakt, že takhle vypadá sestava našeho Áčka. Na druhou stranu jsem si říkal, že statisticky je nepravděpodobné, abysme aspoň něco neuhráli. A proč bych nemohl být mezi těmi šťastnými taky jednou i já...

V herně Lomotivy Brno ve dvoře na Staňkově ulici se hrály současně hned čtyři zápasy. Lokomotiva Brno K a L proti Kuřimi F a ještě komusi, pak krajský přebor Lokomotiva D proti Vyškovu a nakonec my. Tři zápasy se mačkaly po dvou šachovnicích u jednoho stolu, jen my jsme měli každý stůl pro sebe. A první čtyři šachovnice našeho zápasu dokonce vlastní samostatnou místnost s čerstvým nevydýchaným vzduchem a větším klidem. Však se taky Pavel Dubina před zápasem vůbec necítil na to, aby měl sedět mezi takovouto vybranou elitou :-)

Co se týká samotného průběhu zápasu, tak v zahájení se myslím nic mimořádného nedělo. Cyril (1) sebral černými v Grünfeldce pěšce na a2, já naopak (7) jednoho pěšce obětoval ve volžském gambitu. Jinak všude rovný materiál a žádné divoké varianty. Už někdy ve druhé hodině hry bylo vidět, že s časem budou zápasit Mateusz (3) a Maja (8) na naší straně a Tomáš Polák (1) na straně domácích. Jinak ale pořád dobré.

Nejrychleji se šachovnice čistila mezi Vlado Vojtkem (2) a Radkem Kalodem. Navzdory brzké výměně dam se ještě překvapivě dlouho (aspoň pro mne) přemýšlelo a hrálo, rovnováha ale asi nikdy nebyla narušená. Takže dobrá úvodní remíza bílými (stejně jako u Cyrila před dvěma týdny doma s Frýdkem). To jsme ještě samozřejmě netušili, že to bude v jistém smyslu remíza klíčová.

Pak se začaly dít věci na první šachovnici, kde měl Cyril (1) "zničehonic" figuru víc. Ale zase volný d-pěšec bílého postupoval hodně rychle dopředu a hodnocení nebylo jasné. Maja (8) začínala mít problémy s časem i pozicí. A já (7) jsem byl sice soupeřem jednoznačně přehraný, zároveň byla ale šachovnice ještě pořád plná figur a různých taktických možností. Taky Pavel Dubina (4) stál čím dál pasivněji, naopak čas měl na svoje poměry velice dobrý, dokonce lepší než soupeř. Mateusz (3) se zpočátku vypořádával s pasivnější pozicí i časovou tísní. Ale pak měl "najednou" pěšce víc. Pěkně hrál i stál Mira Beneš (5), který se dostal do víc než příjemné pozice D+S proti D+J. A pak navíc ještě rozjel volného b-pěšce. U Pavla Slováka (6) se mi zdálo, že zvládá pozici i čas a že pořád drží solidní vyrovnané šance. Jeho nabídku remízy ale musel soupeř odmítnout, vzhledem ke stavu ostatních šachovnic. To mohlo být někdy po třech hodinách hry. Nejspíš se pomalu měla začít projevovat převaha domácích, ale pořád nic. A ani tradiční fidorkový doping nepomáhal.

Možná klíčový okamžik zápasu přišel v okamžiku, kdy jsem já (7) ze špatné pozice (snad až -3) dostal během dvou tahů nejdřív rovnou a pak vyhranou. Přitom to bylo jen o výběru z několika polí, kam ustupovala soupeřova napadená dáma. Jedno pole bylo správné, druhé ne. Nevím ani, co vlastně můj soupeř přehlédl. Přitom času jsme měli oba ještě relativně hodně. Každopádně jsem získal dámu za dvě figury, ale ty byly naštěstí poházené po celé šachovnici, takže o mojí výhodě nebylo pochyb.

Ještě předtím ale prohrála Maja (8). Ta sice ve špatné pozici a s půlminutou na hodinách našla nadějnou matovou hrozbu. Bohužel ale přehlédla, že soupeř byl v matování o tah rychlejší. Takže domácí chvilku vedli.

Pak ale vyrovnal Cyril (1), který získal velice cenný skalp Tomáše Poláka. Jejich partii si ale netroufám nějak víc komentovat, přece jenom hráli převážně za zavřenými dveřmi.

Domácí se podruhé dostali do vedení, když prohrál Pavel Slovák (6). Ten se v koncovce stejnobarevných střelců dostával postupně do zugzwangu, pak přišel o pěšce, pak o střelce a nakonec i o partii. Byla to dost škoda, mám pocit, že ta koncovka prohraná nebyla. Přišlo mi, že Pavel i Maja (na 6.+8.) tak trochu zaplatili podobnou prvoligovou nováčkovou daň, jako před pár lety já i mnoho dalších. Maja hrála zpočátku až moc "zodpovědně" (= pomalu) a pak jí ten čas chyběl v klíčových chvílích. Pavel zase nezvládl koncovku, kterou by v jiné soutěži možná v pohodě ubránil.

Přestože jsme tedy opět prohrávali (a domácí absolvovali druhou občerstvovací přestávku v podobě džusu), tak zápas už vypadal pro nás víc než nadějně. Mateusz (3) měl pěkného pěšce navíc ve čtyřvěžovce. Mira Beneš (5) nezadržitelně stavěl druhou dámu a musel už jen pokrýt hrozby věčného šachu. Já (7) měl pořád dámu za dvě figury a partii pod kontrolou. Jen Pavel Dubina (4) měl o kvalitu a pěšce méně a stál špatně, přestože i on prý ještě nějaké šance měl.

Nakonec jsem vyrovnal já (7) a zaznamenal tak svoji první neprohru v první lize. A hned tak cennou a důležitou.

Za stavu 2,5:2,5 jsme bohužel s Vladem a Majou museli jet (on teda Vlado musel jet už asi dvě hodiny předtím, ale naštěstí počkal ...). Už po pár minutách ale přišla od Cyrila očekávaná zpráva, že Mateusz a Mira Beneš vyhráli (a Pavel Dubina prohrál). Takže jsme opravdu senzačně vyhráli 4,5:3,5. A když pak telefonoval Mira Beneš a mluvil o jednom z nejkrásnějších šachových zážitků v životě, tak tím přesně vyjádřil i moje pocity.

Za zmínku snad ještě stojí si připomenout ještě jednou ty dvojice z úvodu zápasu. Tomáš Polák ještě před pár lety hrál ve Zlíně a byl myslím u toho, když Cyril vstupoval do extraligového šachu. V jistém smyslu tedy výhra žáka nad učitelem. Mira Beneš se s Davidem Holemářem zná už strašně dlouho, odehráli spolu spousty partií. Nevím, jestli už s ním Mira někdy aspoň remizoval, jeho dnešní výhra byla ale rozhodně premiérová. Já s panem Věchetem stál během půl roku už podruhé jasně na prohru. V březnu ve druhé lize jsem byl šťastný za remízu, teď z toho byla dokonce výhra. Můj velký respekt k němu ale pořád zůstává. Snad jen u Mateusze a Neklana mě žádná spojitost nenapadá.

A ještě jedna zajímavost. Z pohledu barvy figur vyhráli v tomto zápase černí neuvěřitelně 7,5:0,5!! Koho by napadlo po úvodní remíze Vojtek-Kalod, že Vlado po remíze bílými právě vyhrál zápas :-)
  Komentáře (5)
Přidal Mira Beneš, 26-10-2015 10:38
Cyrdo, ja jsem videl vyherni varianty, takze partie mohla byt kratsi, ale ja uz jsem s Davidem prohral tolikrat i hodne slibne pozice, ze jsem proste zvolil cestu totalni profylaxe :), tj. hlavne to neposrat jako obvykle :)
Přidal Ponizil Cyrda, 26-10-2015 09:05
Taky jsem už v šachách zažil hodně, ale včerejší výhra je opravdu něco neuvěřitelného :), zvlášť když se něco takového stane v mojí kapitánské premieře :grin . Jakožto v pořadí 2. zastupující kapitán bych chtěl celému týmu poděkovat na obrovské nasazení, protože všichni seděli za šachovnicí a makali. Když jsem viděl soupisku soupeřů, tak jsem se smál, vzpomněl jsem si na Rosťovo přirovnání, že někdo jde s kanónem na vrabce a Radkovi Kalodovi jsem říkal, že dnešní zápas si rozhodně užijem :). Ale rozhodně mě nenapadlo, že bychom ten zápas mohli takovýmto způsobem vyhrát. 
 
Čas od času se i silným hráčům stane, že přehlédnou nějaký úder a já jsem byl rád, že se to Tomášovi stalo zrovna v partií se mnou :grin . Tomáš přehlídl úder dámou z h4 na a4 (v životě jsem snad neudělal tolik tahů dámou jak včera :) ) Pak sice zápletky pokračovaly, pěšec na d7 byl hodně nepříjemný, ale přišlo mi, že jsem si to s figurou víc už dokázal více méně pohlídat. Každopádně stejně, jak napsal Mira, i můj respekt k Tomášovi nadále trvá. 
 
To samé na trojce Neklan, přehlídl úder a pak všechny věžovky byly už dost horší a bránilo se to dost těžce). Mateusz i přes riziko času, realizoval pěšce poměrně přesně. Pak dál mám takový pocit, že David Holemář Miru Beneše trochu podcenil a nadhodnotil svojí pozici, Mira utekl b pěšcem a trestal. I když teda mohl ukončit partií asi 10 tahů dřív a mnohem jednodušší cestou ( byly to trochu nervy to sledovat :grin ), tak každopádně nezbývá konstatovat, že Mira Beneš podal opravdu dobrý výkon. U Miry jsem neviděl, jak vlastně přesně získal dámu, jeho zahájení se mi trochu nezdálo ("h5") ale opět, dobrá realizace. ¨ 
 
Maji ani Pavla Slováka jsem partie moc neviděl, kažodpádně i oni dva bojovali. U Máji soudě, podle délky analýzy, prý měla dokonce i nějaké šance. Každopádně stejně tak i u Pavla vnímám pozitivně, že okusili atmosféru 1. ligy, která je ve své podstatě poměrně specifická. 
Pavel Dubina si myslím, že taky nemusel prohrát, jeho kůň na e5 byl hodně silný. Každopádně soupeř nejspíš projevil kvality, přeci jenom 300 bodů ratingu dělá své. Ale i on podal bojovný výkon.  
 
Jak jsem napsal v úvodu, děkuji týmu za bojovný a týmový výkon, který i mě připravil skvělý šachový zážitek. Stejně jak před 2. týdny, vyhráli jsme, že jsme byli schopní potrestat chyby soupeřů :)
 
Máme 2 výhry po dvou kolech, z té včerejší výhry to nadšení je obrovské a jsem za to rád. Každopádně sezona je teprve v úvodu, za 3. týdny nás čeká doma Polička. Pokračujme v nasazení, které jsme předvedli v prvních dvou zápasech :)
Hotovo
Přidal Mirek K., 26-10-2015 00:07
Článek je napsaný.
Přidal Mira Beneš, 25-10-2015 20:57
Tak dneska Morende nepomohly ani fidorky :x
gratulace
Přidal petr koutny, 25-10-2015 20:10
Opravdu toto je nepochopitelný výsledek!! Obrovská gratulace, protože toto je malý sportovní zázrak!

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2019 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95