Svátek

Dnes je: Sobota, 21. září 2019
Dnes má svátek: Matouš
Zítra má svátek: Dariana

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 1.liga arrow Zlín A - Beskydská šachová škola B 4,5:3,5 (1. kolo, 11. 10.2015)
Zlín A - Beskydská šachová škola B 4,5:3,5 (1. kolo, 11. 10.2015)
Napsal Martin Senkyr   
Neděle, 11. říjen 2015

První kolo letošní první ligy přineslo hned několik - i když jen třeba obnovených - premiér. Jednou z nich bylo rovněž naše vítězství nad mladým týmem z Frýdku-Místku, s nímž se nám v posledních letech poněkud nedařilo. V minulém roce jsme díky logistické chybce dokonce dorazili jen v 7 bez Adama, který však své loňské zaváhání napravil.

V našem týmu nastoupili dva nováčci - Mateusz Paszewski z Polska a Ondra Karlík z poněkud bližší Hošťálkové. A obě jejich partie rozhodně nevykazovaly známky nějaké nervozity. Stejně tak jsem snad nervozitu nevyzařoval ani já coby zastupující kapitán. Ale pěkně popořadě.

První rezultát v prvním kole první ligy přišel na první desce - Cyrda neodolal remízové nabídce soupeře, s nímž se střetl již tolikrát, že o překvapení nemohla být řeč. Podle nejmenovaného vtipálka bylo toto rozhodnutí označeno jako klíčové pro vývoj celého utkání.

Pak se však bohužel přisypala 2 celá zrníčka na soupeřovu misku vah. Nejprve prohrál Míša (4), jenž v zahájení zapomněl na profylaxi a zbytek byl už jen otázkou techniky. Mateusz (3) zvolil se soupeřem zahájení, které pro laika mého typu naznačovalo výhodu bílého - nejspíše se však jednalo pouze o plochou teorii s rovnými vyhlídkami. Mateusz si však neuvědomil omezené manévrovací prostory pro jeho dámu, která tak byla chycena z dálky ve vlastním táboře.

Z dvoubodového vedení se však hosté neradovali dlouho, když se podařilo snížit mně (5). Se soupeřem jsme oba naopak zavrhli teoretické zápletky a oba hned od začátku tvořili. Já byl o své pozici přesvědčený, že je lepší, a tak jsem ji jen nenápadně vylepšoval a následně využil časovky soupeře k rozhodujícímu úderu.

Po odehrání poloviny partií jsme tak těsně prohrávali, zbývající partie však dávaly tušit slibný konec zápasu. Nedlouho po mně totiž přetavil výhodu na šachovnici do výhody v partiáři Peťa (8), který demonstroval, že nestejnobarevný střelec nemusí být pro útočící stranu figura navíc, sebral nějaké pěšce a nakonec i věž.

Pověstné váhy pak převážil na naši stranu obvyklý aktér závěrečných bojů Adam (2) (dovolím si na tomto místě rozvinout úvahu, zda délka jeho partií souvisí s množstvím přestávek na kouření, ponechám ji však zatím bez návrhu na řešení). Adam manévroval a manévroval, obětoval předchodně figuru za rozbití krytu bílého krále a následně jej zmasakroval. Pěkná partie, určitě stojí za přehrání - jako ostatně všechny dnešní partie.

Za stavu 3,5:2,5 pro nás se pak dohrávaly ještě 2 partie, přičemž v obou měli lepší vyhlídky naši spoluhráči. Ondra (6) při své premiéře i díky přispění soupeře hrál v zahájení spíše dámu, než šachy. Nicméně po krátké taktické přestřelce soupeři právě tuto figuru výměnou za svou věž a jezdce odebral. Následně se jal věnovat odebírání i pěšců soupeřových a následnému pochodu pěsců svých. V závěrečné pozici pak motory hlásí obrovskou výhodu, Ondra však v rámci týmovosti vynutil remízu opakováním tahů, která s ohledem na zcela rovnou, možná mírně lepší pozici u Pavla Dubiny (7), znamenala prakticky jistotu vítězství v zápase.

Pavel hrál bezpečně a jistě, a stejně tak i jeho partie dopadla, když nechtěl v nejspíše zcela ploché koncovce prověřit znalosti a techniku mladé naděje nejen beskydského šachu.

Zápas proběhl v naprosto korektní atmosféře, za což patří dík jak hostům, tak domácím, tak i hrstce diváků. Příště nás čeká zápas v nedaleké nejmenované moravské metropoli, v mezidobí Vás můžu odkázat na přehrání partií, které budou v nejbližší době zveřejněny na stránkách soutěže
  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2019 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95