Svátek

Dnes je: Čtvrtek, 22. únor 2018
Dnes má svátek: Petr
Zítra má svátek: Svatopluk

Menu

Anketa

Miniaplikace

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol
Hlavní stránka arrow Články arrow 1.liga arrow Z drobného zákulisí soboty a svižného průběhu neděle
Z drobného zákulisí soboty a svižného průběhu neděle
Napsal Jakub Roubalík   
Pondělí, 13. duben 2015

Jistě jste si kladli někdy otázku, jak probíhá příprava před nedělním zápasem první ligy některých hráčů? V dnešním článku se to dozvíte. Ale ne tak úplně, navíc bez větší spolehlivosti, pouze ve výjimečném kontextu a bez zaručeného výsledku.

Slovo dalo slovo, hovor hovor a sobotní program byl v diáři. S Míšou jsme v sobotu od brzkých ranních hodin nalezli místo v jedné mělké jámě, abychom z ní udělali jámu větší pro rozvod vodovodu. Jiní byli v terénu pokračovat v tradici zeměměřiče K. jako z Kafkova nejmenovaného románu. Někteří se naopak věnovali teoretické práci na betonu a přechodu koně, později v roce transformovaného na osla. Jiní jezdili na bruslích ve vyhledávané moravské destinaci. Dva z výše uvedených pocítili nekvalitu odpadního potrubí, jiní dokonce celé čističky odpadních vod.

Je patrné, že sobota to byla vcelku pozoruhodná. Dobře poslouží kontrastu nedělní nudy, spíše odpočinkového kola naplněného remízami a jinak svižnými partiemi spíše kategorie nižších soutěží. Nemá to vyznít kriticky, ale demonstrativně, jak se může únava ze sezony projevit na partiovém materiálu.

Jsem za to vlastně vděčný, neb nemusím popisovat v několika případech žádné větší podrobnosti. Začněme tedy třemi rychlými remízami.

První remizoval Cyril, který tam nasázel nějaké tahy, nabídl remízu a šel betonovat. Pak Jirka zaujal proti holandské rovněž smířlivé postavení a šel do kanclu na výkresy. Třetí bílou remiz a mylnou deklaraci sociálně vykonstruované výhody prvního tahu projevil Adam.

A ještě kratičký odstaveček o Michalovi, který to taky rozjel, jakoby se ocitl na bleskovém turnaji. Sázel tam jeden tah za druhým, ale příšerné kvality. Pěšec fuč, druhý a pak rezignace. V pořádku.

 Po těchto sprinterských soubojích už následovaly partie, ve kterých se hrálo normálněji. První takovou předvedl Petr, který podle zápisu v celkem divně sehrané střední hře vylákal soupeře na sebe. Ten neodolal korektnímu pěšcovému postupu, ale provedení bylo diskutabilní. Petr získal pěšce a k tomu se ujal iniciativy. Bod už na sebe nenechal dlouho čekat.

Dostat do vedení se podařilo mně, když i podruhé se mi podařilo porazit soupeře černými. Závěrečná pozice už byla naštěstí tak dobrá, že jsem si místo přehlídnutého matu v šesti tazích mohl vybrat ten ve čtrnácti.

Zbývaly už pak jen dvě partie, ale obě věštily jen prohry. Nejprve Laďa Mikulčík opět doplatil na menší praxi se silnými hráči, když ne moc dobře zvládl zahájení a jeho dynamické faktory. Dostal se do podezřelé pozice, alespoň naplněnou taktickými možnostmi. Soupeř ale počítal jak mašina a žádné komplikace neumožnil.

A nakonec prohrál Martin, kde scénář byl dost podobný. Ne moc povedené zahájení, po kterém získal za obětovanou figuru hodně nebezpečný útok. Ale Martin se bránil dobře i díky vrácenému materiálu. Pak ale rozhodly ještě další nepřesnosti, po kterých vznikla nebranitelná koncovka z naší strany a tedy příklon k těsnému vítězství hostů.

Poslední dva zápasy tak ne úplně vyšly, neb jsme z nich získali nula bodů. Také jsme klesli z medailových pozic na celkové šesté místo. A utržili po vzoru baťovské tradice „jen“ 19 bodů. Ale zase jsme získali body ela, zejména Cyrdova solidnost na první šachovnici byla jistotou v sezoně. A jsem mu vděčný, že jsem se jím bodově nakazil. Tak zase za rok, sám jsem zvědavý, jaké změny následující ročník přinese.
  Komentáře (1)
Přidal Roman Hlavička, 13-04-2015 23:48
Pěkný a výstižný článek, škoda že se nepodařilo uhrát alespoň remízu 4:4. Přeji všem hodně štěstí na letních šachových turnajích a příští sezonu hodně zdaru!!! Roman Hlavička

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik Šťastná výhra s B...
Gratulujem ! 
Som zvedavy na partie a som rad, ze nie som nepostradatelny.  
Prave som sa dival, ...

Autor: Ludo Balazec
[18.02.2018 - 17:58:52]
klik Zlín C - Kroměříž...
Už od prvních tahů bylo jasné, že si se soupeřem nic nedarujeme. Příprava zahájení mně vyšla a so...
Autor: Kokrda Vladimír
[16.02.2018 - 15:30:01]
klik Zlín C - Kroměříž...
Článek bude ve čtvrtek odpoledne, neměl jsem na to čas, ale už ho mám rozepsaný... snad to nebude...
Autor: Jakub Martinka
[13.02.2018 - 23:15:27]
klik Viktor na olympiádě!
Viktor bohužel zakončil turnaj nepopulární dlouhou rošádou a uhrál tedy celkově tři body. Dalším ...
Autor: Mirek K.
[01.02.2018 - 21:08:26]
klik Zlín A - Kuřim 5,...
Od neděle slibovaný článek je dnes ve čtvrtek konečně doplněný o průběh zápasu.
Autor: Mirek K.
[01.02.2018 - 20:48:35]
© 2018 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95