Svátek

Dnes je: Středa, 20. únor 2019
Dnes má svátek: Oldřich
Zítra má svátek: Lenka

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol
Hlavní stránka arrow Články arrow 1.liga arrow Zlín A – Loko Brno A 4,5:3,5 (1LV 9.kolo)
Zlín A – Loko Brno A 4,5:3,5 (1LV 9.kolo)
Napsal Jakub Roubalík   
Pondělí, 02. březen 2015

Další neděle, další prvoligový zápas a další nejtěsnější výhra nad houževnatým celkem. Do zlínské herny přijelo včera družstvo Lokomotivy Brno. V zápase, kde nešlo o nic, slibovala tato konstelace zajímavý a bojovný průběh. Až na výjimky tomu tak i bylo, kde za vyrovnaného stavu rozhodující partii, jak už se stalo v tomto ročníku tradicí, vyhrál Adam.

Hosté nedojeli ani v slabé, ani v nejsilnější, ale takové průměrné sestavě. Ze tří těžkých vah napsaných na prvních deskách přivezli dvě jména a v soupisce níže ještě na poslední šachovnici měli hráče 2200. My jsme nastoupili poprvé 1-7, jediným hráčem „navíc“ byl Petr.

Jako první jsem tentokrát dohrál já, když Vojta dneska neukázal žádné velké ambice a spokojil s nejklidnější linií ruské. Vzhledem k mým nedobrým výsledkům proti Vojtovi mi to naprosto vyhovovalo a tak remíza byla zaknihována už po 40 minutách a 15 tazích.

Ne o moc delší remíza se odehrála na šesté šachovnici mezi Laďou Mikulčíkem a Jakubem Bednářem. Brněnskému hráči se ne úplně povedla sicilka, získal izolovaného pika na e4, načež náš hráč odmítl remízu. Pak ale zbrkle vyměnil dámy, čímž umožnil zpravit bílému pěšcovou strukturu a druhou nabídku smíru už pak neodmítl.

Opět ve svižném tempu to pojal Míša, jehož obrovská časová výhoda byla umocněna i příliš pomalou hrou soupeřky. Ve francouzské nezískal možná nikdo výhodu, ale bílému (Míšovi) se pozice hrála lépe. Černá pod časovým presem se pak vrhla do komplikací, ve kterých obětovala figuru, ale za několik tahů uznala absenci jakékoli kompenzace a vzdala se.

V následujících dvou partií však hosté skóre otočili. Nejprve kapituloval Petr, který dneska musel čelit velmi silné hře Milana Kratochvíla. Opravdu to téměř vypadalo, že šanci se opravit Petr dostal možná v jednom momentu zahájení. Pak už Milan rozjel nekompromisní stroj a donutil Petra se podrobit a vzdát.

Rezignovat musel i Vlado Vojtek, u kterého rozhodujícím okamžikem byla asi odmítnutá nabídka smíru. Pozice se nehrála dobře, ale Vladův bojovný duch převážil racionální hodnocení a nabídku odkopl. Za pár tahů se však ocitl ve velkých problémech, ze kterých se ani po předložení několika triků nedostal.

Hosté tak obrátili stav zápasu, avšak ve zbývajících třech partiích jsme měli jednu symbolicky lepší pozici a dvě věžovky s pěšce navíc. Nejhůř jsem tak očekával 4:4, v ostatních případech výhru. Všechny tři partie se hrály ještě dlouho po kontrole, ale jako první nakonec remizoval Martin (tu symbolicky lepší pozici).

Martin dostal konečně bílé a naložil s nimi aspoň v zahájení znamenitě. Získal příjemnou pozici, jasný objekt útok a prospekty na nezávazné manévrování. Možná to bylo až moc odvázané, asi trochu horším tahem ztratil výhodu a pozice se dostala do dynamické, možná i statické rovnováhy. Každopádně z té okem laického nevybočila asi až do konce partie a skončila korektní remízou. V době přijmutí nabídky soupeřkou sice musela čelit poznámkám, že to vzhledem k vývoji zápasu nemohla dát za remis, ale upřímně, závěrečnou pozici by snad nevyhrál ani Carlsen.

Zápas opět vyrovnal Cyril, který dneska sympatickým výkonem přehrál Pavla Šimáčka. V zahájení získal možná ještě větší výhodu, než doufal, nicméně nebylo ji jednoduché uplatnit. Vznikla pak hodně netradiční, pro mě těžká a dosud nepochopená věžovka, kde bílý má piky a, b, f, g a černý e,d. Manko dvou pěšců však dohání o něco lepší král černého a aktivní věžka. Tak či tak, Cyrda nakonec prokázal svou technickou kvalitu a vzdělání a přinesl klíčový bod na naší stranu.

Na poslední odstavec už pak mohu využít šablonu z předchozích domácích zápasů. Adam, první přítomný v herně a poslední dohrávající, měl opět ve svých rukou osud zápasu. Zocelen předchozími momenty už hrál sebevědomě a neustále soupeři předkládal nepříjemné problémy k řešení. Pěkně sehraná věžovka s pěšcem navíc znamenala rozhodující bod na naší stranu a další trofej v již početné Adamově vitríně "hráč zápasu" (pozápasové rozhovory až po sezoně, děkuje Tiskové středisko ŠK Zlín).

Vyhráli jsme, ačkoli zůstali na stejném místě v tabulce. Může za to zejména neuvěřitelná série rezervy Frýdku Místku, která po úvodních dvou nezdarech dosáhla na sedmé vítězství v řadě (ve videoherním slovníku Wicked Sick!). Zdali se jim to podaří rozšířit na Monster Kill nebo bude jejich série ukončena za extra „goldy“ navíc, se dozvíme za tři týdny. Do jejich cesty se postavíme právě my.

 
  Komentáře (2)
Přidal Ponizil Cyrda, 02-03-2015 22:53
Za gratulaci děkuju. :)  
K té mojí partií - jak jsem zjistil, v zahájení jsem nejspíš vymyslel novinku, a sám nevím, jestli byla dobrá nebo špatná. Pak tam začaly vznikat trochu nepřehledné, odhadem mírně lepší pozice, klíčová byla ale až část v Šimiho časovce, kdy přehlédl jeden můj mezitah. Ta věžovka se dá analyzovat klidně několik večerů, je tam strašně moc možností za obě strany. Každopádně zajímavá a bojovná partie :)
Přidal Roman Hlavička, 02-03-2015 19:30
Všem blahopřeji k celkové výhře, především oceňuji výkon Cyrila, který přes svůj zdravotní handicap sehrál skvělou vítěznou parii. Držím palce do příštího kola. Roman

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
klik ŠK Zlín C – ŠK Do...
Céčko hrálo moc pěkný zápas. Proti silnému Dolnímu Němčí dvakrát vedlo a nebylo daleko k remíze. ...
Autor: Mirek K.
[11.04.2018 - 00:00:02]
© 2019 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95