Svátek

Dnes je: Středa, 20. únor 2019
Dnes má svátek: Oldřich
Zítra má svátek: Lenka

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol
Hlavní stránka arrow Články arrow 1.liga arrow Zlín A - St. Město A 4:4
Zlín A - St. Město A 4:4
Napsal Martin Senkyr   
Neděle, 13. duben 2014
Nejen písmenková, ale tentokrát i bodová, rovnost provázela dnešní tradiční prvoligové derby mezi námi a odvěkými rivaly z města nikoli mladého. Samotný zápas byl okořeněn krom naší touhy napravit loňské zaváhání rovněž potřebou bodovat pro takřka jistou záchranu prvoligové příslušnosti i na další rok. Ale pojďme postupně.

Sestavy obou týmů dávaly již od počátku tušit, že ani jeden z klubů nechce význam dnešního zápasu podcenit, naopak všichni aktéři si chtěli utrhnout pověstný kousek slávy pro sebe.

Na vavříny rezignovali nejdříve borci na páté šachovnici. Zřejmě i dlouhodobá známost Míši (5) a Kuby Uřičáře, jež o sobě vědí skutečně vše, zapříčinila, že nehodlali plýtvat časem přítomných diváků a raději zahájili a následně úspěšně dovršili mírové rozhovory.

Obdobným směrem se vyvíjela i Jirkova partie (8), jenž ze zahájení získal černými spíše optickou poziční výhodu následně transformovanou do naprosto rovné koncovky bez jediné slabiny. A když Jura předvedl svou pověstnou koncovkářskou techniku, nenamítal proti neprostupné pevnosti a s tím související remíze ani bílý - 1:1.

Jazýček vah směrem k vítězství vychýlil výrazně Milan (1), avšak jeho partie se pohybovala spíše na šikmé ploše. Jeho oběť se zdála - dle zjištění autora - části aktérů nekorektní, nicméně díky ujištění IM Cyrdy zůstávali naprosto klidnými. Na klidu však Milanovu soupeři ubíral především rychle ubíhající čas, až mu nezůstal vůbec žádný - 2:1.

Poté se hrálo až do časovek, pravděpodobně ještě těsně před nimi se o srovnání bohužel postaral Kuba (3). Jeho partii jsem moc nesledoval, místy stál možná trošku nekomfortně, pak však nejspíše nedocenil protiúder IM Zpěváka a zbytek partie byl spíše jen otázkou realizace. 2:2.

Těsně po časové kontrole jsem dohrál já (7), když partie byla povětšinou v dynamické rovnováze a následně se vyměnilo několik figurek. V tom však přišel mnou nespatřený dvojúder ze strany soupeře a tak mi nezbylo, než se vydat na odvážnou zteč osamocenou dámou. Díky hrozbám vznikl v pozici černého prostor pro řehtajícího člena mé sporé armády, jenž i pro mě překvapivě dokonal zkázu armády černého. 3:2.

Následně se vyrovnané skóre posunulo k vytouženému bodíku zásluhou Adamovy (6) odvahy, jenž v horší pozici díky poziční oběti kvality a následném komplikování pozice zamotal Vojtovi Dobešovi hlavu. Umotat se pokusil i matovou síť, dokonce tak i oznámil soupeři. Bohužel však měl bílý ještě jedno ústupové pole a tak po několika dalších pokusech o oboustrannou iniciativu dospěla partie do remízového přístavu. 3,5:2,5.

V té chvíli zbývali v koloseu již jen 4 bojovníci chtějící sebrat poslední střípky štěstí a uznání již početné skupinky diváků. K naší neradosti se tak povedlo proti Vladovi (4) Peťovi Bažantovi mladšímu, když velmi nenápadným způsobem sbíral plusy, až nakonec tyto vydaly na celý bod. 3,5:3,5.

Rozuzlení zápasové tajenky tak zůstalo na souboji věčných soupeřů a mezinárodních mistrů Cyrdy (2) a Jardy Bureše. Obdobně jako v nedávné extraligové přestřelce rozuměli pozici a jejím tajům jen její hráči, tudíž se omezím na konstatování, že po mnoha peripetiích dospěla partie do čtyřvěžové koncovky s nebezpečným dalekopostouplým staroměstským pěšcem. Zahanbit se však nenechal ani jeho zlínský protivník a div, že nedošel do dámy. Proti tomu byl rezolutně Cyrda, jež při trojím opakování pozice zavětřil, ukončil zápas a dal celkovému výsledku smířlivou podobu.

Závěrem se sluší již jen dodat, že jsme se opět úspěšně zachránili a nezbývá, než těšit se na novou sezonu. 
  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
klik ŠK Zlín C – ŠK Do...
Céčko hrálo moc pěkný zápas. Proti silnému Dolnímu Němčí dvakrát vedlo a nebylo daleko k remíze. ...
Autor: Mirek K.
[11.04.2018 - 00:00:02]
© 2019 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95