Svátek

Dnes je: Středa, 23. září 2020
Dnes má svátek: Berta
Zítra má svátek: Jaromír

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Opava - Zlín B 6:2 (9. kolo 2LF, 02.03.2014)
Opava - Zlín B 6:2 (9. kolo 2LF, 02.03.2014)
Napsal Mirek K.   
Neděle, 02. březen 2014

V hodně zajímavé sestavě jsme favorizovaným domácím vydrželi vzdorovat asi dvě nebo tři hodiny. Tehdy jsme ještě měli slušné naděje na dobrý celkový výsledek. Pak se ale projevila větší síla domácích a ti nás nakonec porazili jasně 6:2. Jedinou naši výhru uhrál Kuba Roubalík na jedničce, to už ale bylo za rozhodnutého stavu.

V devátém kole druhé ligy F došlo mj. i na souboj prvního se druhým. V roli vedoucího celku byla domácí Opava (dosud pět výher a tři zápasové remízy, bez prohry), v roli "vyzyvatele" pak naše Béčko se dvoubodovou ztrátou (5-1-2). Na zápas se sice těšily oba celky stejně, na sestavách se to ale projevilo diametrálně odlišně. Zatímco domácí teprve poprvé v sezóně nastoupili ve složení 1-6 (tedy včetně méně často hrajících hráčů), my jsme naopak do Opavy vyjeli v sestavě hodně oslabené. Z prvních tří hráčů soupisky hrál jen Kuba, z pozic 7-11 dokonce nikdo. Naopak jsme si zahráli i já (č 12), Jirka Palica (č. 14) a dva úplní ligoví nováčci Maja Phamová (č. 16) a Laďa Fišer (č. 18). Někteří stabilní hráči se omlouvali už s předstihem (Michal Krčál, Ludo Balážec), jiní až průběžně. Někteří pak dokonce až v sobotu večer a tak to ještě v neděli ráno vypadalo, že pojedeme ostudně jen v sedmi. Naštěstí si ale Laďa zapomněl na noc vypnout mobil a ráno nenašel dostatečnou výmluvu, díky čemuž poprvé v životě vycestoval kvůli šachům za hranice všedních dnů našeho kraje.

Bylo jasné, že tím soupeře hodně překvapíme a aspoň jim nabouráme domácí přípravu, což se ostatně i podle ohlasů na jejich webu taky stalo. I tak jsme se ale nemínili předem vzdát a o nějaké poraženecké náladě nemohla být ani řeč. Navíc jsme přijeli s tak velkým předstihem, že nám to vycházelo dokonce ještě i na společnou předzápasovou kávu. A nebýt pomalé obsluhy, dorazili bysme včas i zpátky do hrací místnosti. (Tímto domácím ještě zpětně děkujeme za shovívavost). Za povzbuzování bojového a optimistického ducha patří velký dík především Rosťovi Svobodovi. Rádi jsme se k němu ale všichni přidali. A přestože čím dál víc lidí se ozývá, že následující slovní spojení nesnáší, tady to podle mě sedí - zápas jsme si šli "užít".

Domácí měli převahu dokonce na všech šachovnicích, ta se téměř lineárně zvyšovala směrem k zadním šachovnicím. Zatímco vpředu to bylo jen o 26 a 88 bodů, na zadních šachovnicích to bylo až ke čtyřem stovkám rozdílu.

Kdyby se však po nějakých dvou či dvou a půl hodinách hry dělaly odhady, měli bysme možná dokonce i navrch, protože jediná Maja Phamová (7) z nás stála hůř. Naopak s vědomím strategicky lepší pozice hráli Kuba Roubalík (1) a Rosťa Svoboda (4). Martin Šenkýř (2) měl hned ze zahájení čistého pěšce víc a k tomu soupeře v časové tísni. Já (5) jsem černými překvapivě snadno vyrovnal. Jirka Palica (6) stál tak pěkně, že odmítal remízu. U Jirky Hodovského (3) a Ladi Fišera (7) byly na šachovnici snad ještě všechny figury, ale ani tady jsme nestáli hůř. Bylo to hodně zajímavé, jak moc nás soupeři nechali hrát.

Někdy na hranici třetí a čtvrté hodiny hry se ale zápas přece jenom zlomil ve prospěch domácích. Maja (7) z horší pozice vyvázla bez pěšce, pak se ale navíc dostala do časové tísně a v té nechala stát napadenou věž. Takže 1:0 pro domácí.

Horší ale bylo, že se do velkých problémů dostal Martin Šenkýř (2), já ztratil v rovné koncovce pěšce (5), Jirka Hodovský (3) byl taky bez pěšce. Z Rosťovy (4) nadějné oběti figury byla jen rovná pozice, Laďa Fišer (8) taky ztratil pěšce. Převahu si udržovali jen Kuba (1) a Jirka Palica (6).

A pak už to bohužel šlo ráz naráz. Ještě před časovou kontrolou prohráli Martin Šenkýř (2) a Laďa Fišer (8). A protože i další naše partie vypadaly špatně, tak mohl Rosťa v (asi mírně horší) koncovce přijmout nabídku remízy a bylo to 3,5:0,5.

Chvilku po časové kontrole jsem prohrál i já (5), čímž jsme ztratili i teoretické šance. Už po několikáté jsem letos vyšel překvapivě dobře ze zahájení, nevytěžil jsem z toho ale nic víc než rovnou koncovku, ve které jsem nejdřív "ztratil nit" a potom po přehlédnutí jednoduchého obratu i pěšce, čímž se moje pozice zcela rozpadla. Tady brzo po prvním pěšci skoro vynuceně přišla ztráta i druhého. A vzniklá věžovka byla už samozřejmě prohraná.

Kuba Roubalík (1) pak sice pěkným taktickým obratem korunoval svoji povedenou partii hranou na jednu bránu a snížil na 4,5:1,5.

Vzápětí ale Jirka Palica (6) nedotáhl svoji pěknou partii k zaslouženému bodu, ale jen k remíze. Takže 5:2. Kalich hořkosti pak dopil Jirka Hodovský (3), který se sice v koncovce lehkých figur bez pěšce bránil docela dlouho, ale marně. Takže 6:2 pro domácí.

Nakonec tedy vysoká výhra domácích a potvrzení rozdílné síly sestav. Na naší straně ani ne tak smutek z prohry nebo z vysokého rozdílu skóre. Spíš jen z toho, že jsme po tom nadějném začátku nedokázali zápas trochu víc zdramatizovat, nedokázali proměnit některé nadějné pozice a naopak pokazili některé pozice rovné.

Nezbývá nám ale než domácím popřát k výhře a pravděpodobně i k postupu.

A kdybyste si chtěli přehrát partie, podívat se na fotografie ze zápasu či si přečíst komentáře domácích - všechno to najdete v již dříve zmíněném článku na jejich webu.
  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2020 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95