Svátek

Dnes je: Neděle, 29. březen 2020
Dnes má svátek: Taťána
Zítra má svátek: Arnošt

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 1.liga arrow Dalešice - Zlín A 3:5 (1LV 8.kolo)
Dalešice - Zlín A 3:5 (1LV 8.kolo)
Napsal Jakub Roubalík   
Středa, 26. únor 2014

V dalším zápase první ligy jsme nastoupili proti celku Dalešic. Hrálo se v pěkném a prostorném prostředí Dalešického pivovaru, kde už tak vysokou úroveň hracího sálu zvyšovalo nabídnuté občerstvení v podobě chutných buchet. Zvláště někteří, povětšinou bez vlastní svačiny, tento komfort ocenili více než dostatečně.

Málokdy se stává, možná v této sezóně snad úplně poprvé, že bychom po celý průběh kontrolovali zápas. Jistě, velmi tomu napomohla i pro nás až překvapivě slabší (slabá) sestava Dalešického pivovaru.

První dohrál Milan, který možná čelil nejtěžšímu rozhodování zápasu, když mu soupeř nabídl již kolem 10. tahu remízu. Zde opravdu nejde mnoho poradit, než to, jestli se chce hráči hrát či nikoliv. Milan si s všemožnými nešachovými variantami pohrával poměrně dlouhou, načež nabídnutou remízu přijal. Odměnou mu byla spousta volného času, kterého využil po dlouhé cestě aktivním odpočinkem, když prochodil křížem krážem celý městys Dalešice.

Žádná jiná rychlá remíza už nebyla, přesto některé partie se začaly výrazně vyvíjet v náš prospěch. Rosťa měl čistého pěšce navíc, Michal hrál rychle a z rovné pozice začal postupně přehrávat, já jsem byl s výsledkem zahájení spokojen a Vlado stál pěkně, když soupeřka možná zvolila až příliš pasivní výstavbu.

Tak jsme v hodně rychlém sledu vytěžili 3 body, když už ani nevím, který z nich byl první. Řekněme Vlado, který konečně dostal šanci se v sezoně postavit za bílou stranu armády, které bezezbytku využil. Vybral si zajímavou variantu proti obvyklému Caro-kannu černé, kde soupeřka zvolila výstavbu s g6, ale pak místo aktivnějšího Sg4 pouze pasivní e6. Pak se jí to nehrálo moc dobře a Vlado zvyšujícím se tlakem proti slabým polím trestal drobné nerozvážnosti černé. Vše završil pěkným obratem, kde získal dámu za dvě figury, kterouž výhodu potvrdil i v celkovém výsledku.

Další příznivý výsledek dodal Michal, který z rovné pozice Grünfledky vydoloval maximum. Opět hrál rychle a vynalézavě, kdy z původně netečné pozice vznikly zajímavé zápletky. V těch získal pěšce, kterého si přenesl i do koncovky, a v té ještě dostal dárek v podobě celé figury. O výsledku bylo rozhodnuto, další pěkný výkon.

Pak jsem dohrál i já, když z ruské jsem černými nezískal obvyklou nicneříkající pozici, ale poměrně hratelné postavení na všechny výsledky. Soupeř ale přesto nebyl se stále poněkud klidnějšími vodami spokojen a vrhl se využívat volného sloupce b k rychlé invazi. V tom však zapomněl na královské křídlo, které se po logických tazích stalo ještě více exponovaným. Nakonec ztratil královského pěšce a poté rozhodující výpad provedla má dáma, která i bílého zmatovala. Sám jsem z toho byl překvapen, jak tento blitzkrieg byl náhlým a bleskovým.

Vedli jsme tedy 3,5:0,5 a i z ostatních šachovnic sálal optimismus. Pak se ale dost ošklivě něco zvrtlo u Pavla, který zahájil logický útok na krále, když měl soupeř snad všechny figurky na opačném křídle. Vypadal téměř neodrazitelně, jen si chtělo vybrat správnou cestu a postupovat přímočaře, v čemž však Pavel zklamal. Útok takřka okamžitě zkolaboval a bez pár figur nebylo jiné cesty, než se vzdát.

Domácí pak ještě snížili na sedmé šachovnici, kde byl Martin nemilosrdně potrestán za předčasný a strategicky nepodložený výpad f5. Ok, jistě chtěl pozici zkomplikovat, ale slabá bílá pole a díry kolem svého krále, zvlášť když bílý stále disponoval trpělivým odstřelovačem na b1, prostě nebylo možné krýt. Překvapivě se to nějak povedlo, ale když se měl smířit s trochu horší koncovkou, zvolil nemoudré řešení, které bylo okamžitě potrestáno skrytým úderem f6. Pozice se najednou rozpadla a nedala se dohromady ani po dalším heroickém odporu našeho hráče.

Domácí se sice dotáhli na rozdíl jednoho bodu, ale Rosťa hrál celou partii s pěšcem více a jen hledal řešení, která koncovka se bude nejlépe vyhrávat. Z Cyrdy taky sálal optimismus, když se rozhodl naopak hrát věžovou koncovku s pěšcem méně na výhru! A Rosťa naopak si pohrával s myšlenkou nabídnutí remízy! No prostě děly se interesantní věci, které byly pravděpodobně na realizační tým moc. Rozhodli jsme se zajít na certifikované Dalešické májové °13, zápasu dát volný průběh a důvěřovat v kvalitu naši posádky.

Hrálo se ještě dlouho, kde Rosťa přešel do věžovky s pěšcem více, které jsou často ošidné. Ale tato byla skutečně za slabší stranu obtížná, ale jak jsme se pak v analýze dozvěděli, minimálně mohl klást černý houževnatější odpor. To se ukázalo už jako příliš psychicky náročné, když černý musel v podstatě od nějakého patnáctého tahu bránit téměř prohranou pozici. I této výhody tak Rosťa využil a nakonec v poklidu dovedl partii do úspěšného konce kvalitním věžovým přemostěním.

Cyrda od zahájení hrál pěknou pozici, ale zde to byl asi optickým klam. Černá pozice byla pevná a navíc Pepa Kratochvíl umně vykrýval Cyrdovy drobné hrozby a poklidně manévroval silnými jezdci. Něco se pak nepovedlo, Cyrda hrál věžovku s pěšcem méně, zato s aktivní věží. I vzhledem k průběhu zápasu musel domácí hráč něco vymýšlet, tak obětoval pěšce za rozehrání pasivní věže. Vznikla ostrá koncovka se spoustou možností, ale přece jenom se zdálo, že Cyrda spíše zkouší a černý čeká na zaváhání. Nic z toho se nedostavilo a oba se tak museli spokojit s remízou. Vskutku ale bojovná a k analýze mimořádně bohatá partie.

Vyhráli jsme tak sezonním největším rozdílem, kdy i průběh byl poklidný. Na to, jak to byla zejména pro zlínskou část dlouhá cesta, myslím nikdo nelitoval, když se hrálo v tak pěkném prostředí, doplněném zmiňovaným občerstvením a pitivem. Pro nás tato výhra znamená posun z červených míst tabulky, kde další kola můžem odehrát přece jenom v klidnějším rozpoložení. Za tři týdny přivítáme v bratrovražedném souboji ambiciózní Duras, ve kterém působí řada bývalých spoluhráčů z extraligy.


 
  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2020 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95