Svátek

Dnes je: Středa, 23. září 2020
Dnes má svátek: Berta
Zítra má svátek: Jaromír

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Zlín B - Třinec B (8.kolo 2.ligy F)
Zlín B - Třinec B (8.kolo 2.ligy F)
Napsal Jakub Roubalík   
Neděle, 16. únor 2014

Vzhledem k tomu, že zbytek redaktorského týmu sachzlin.cz měl dovolenou, tak budete muset strpět pár nadbytečných postřehů mé maličkosti. Ale psaní samotné by mělo být příjemné, když jsme v povedeném zápase porazili silné oceláře nejtěsnějším rozdílem, při kterém došlo i k několika porozhodným momentům.

Třeba Michal, který nasadil již od úvodního písknutí časově nekompromisní hru. Obrázek o jeho rychlosti si můžete udělat z následujícího: po jednom tahu přišla okamžitá odpověď našeho borce, kdy byl soupeřem upozorněn, že se to nedělá, když ještě nestačil zmáčknout hodiny. Vsuvka skončila, ale partie začala. Hrálo se 1. e4, ale pak bílý ve třetím tahu postavil královský domek, takže bych to tipoval na zahájení s indexem C00. Přesto bílý získal malou výhodu v podobě dvojice střelců, kterou však neutralizoval pomalou hrou ne úplně přesnými tahy. Po časovce pak soupeř konstantnímu náporu podlehl a Míšovi na konci partie na hodinách svítilo stejně jako na začátku. Jestli moc blahoslavím jeho výkon, mohou za to dva důvody. Jednak hrál prostě dobře, a druhak jsem já vedle hrál malátně a v kontrastu tato subjektivita vyzněla ještě víc, než jsem zamýšlel.

Nicméně zpátky k průběhu. Nikdo jiný už nehrál nějak rychle, proto obvyklá většina partií skončila v obvyklých časových tísních. Asi první dohrál Pavel, který již v zahájení získal dominantní pozici, pak pěšce, pak vyhranou pozici a pak prohrál. Nedává to smysl, ale takhle to nějak vypadalo. Viděl jsem jeho výhodu, a potom až výsledek partie. Jediným možným vysvětlením je tak nějaká hrubá chyba, kterou jsem nezaregistroval. Třeba aktér v komentáři doplní.

Pak myslím remizoval Jura. Tady čtenáře taky nepotěším, ale tuto partii jsem už vůbec neviděl. Jedním důvodem je prostě doslovný význam slovesa v minulé větě, kdy nad jeho šachovnicí zrovna nesvítil reflektor s výkonem tisíc wattů. No a taky to bylo dost komplikované, ale nějak to dospělo do remízy. Takže snad taky nějaký komentář. Vlastně ani nejsem moc schopný psát reportáž, když jsem nic neviděl, ale hlavní asi budou přibývající znaky na stránce a přítomnost obsahu v jakékoliv formě.

Jako čtvrtý dohrál Rosťa, který stál z francouzské s 2. De2 velice pěkně. Převedl to pak do takové scheveningenské struktury, akorát s ještě přítomnými „c“ pěšáky. Hrál proti slabině d3, ale pak se v časovce kontrola pozice poněkud zvrtla. Pravděpodobně podcenil útočné možnosti proti svému králi, ale i tak mohl podle vlastních slov ještě 2 tahy před koncem remizovat. Nu, což šach je krutý a další nulka v zápise.

Následně vyhrál Ludva ve velice zajímavé partii, ze které jsem nejvíce pochytil z její následné analýzy. V celku moderní, ale méněcenné variantě damského gambitu zvolil třinecký soupeř ambiciózní postup s přímým útokem na Ludvova krále. Zahrál g4, h4, přestože oba hráči měli krále na svých domovských křídlech. Ale odvážnému štěstí nepřálo, Ludva obětoval kvalitu, kde ziskem by byl věčný šach, kterému však soupeř opovrhl. Vydal se na královskou procházku, po niž vznikla velice ostrá koncovka (která podle zběžné analýzy se hrála na dva výsledky). Jeden se naplnil, když Ludva ještě po dalších soupeřových nepřesnostech vyhrál.

Další jedničku v zápise zaznamenal Jirka Palica, který tiše v koutku herny pomalu vylepšoval své dynamické hodnoty pozice z holandské. Abych zase příliš nemátl extravagantními větnými stavbami, pozice byla komplikovaná, až po časovce jsem zahlédl, že Jirka je blízko výhry v těžkofigurové koncovce. Stačilo si dát pozor pouze na věčný šach, což se mu podle konečného výsledku povedlo.

Aby zápas neskončil jasnější výhrou, musel jsem sklonit krále i já. Ne, to je hloupá legrace a zavání znehodnocením výkonu soupeře. Se zahájením jsem byl spokojený, když jsem dosáhl lepší pozice. Tady mé snažení skončilo, když pak v každém tahu mě zrazoval propočet a zejména jeho pomalost. Důsledkem bylo, že jsem byl přehrán a rozšroubován v koncovce. Prostě dneska jsem naplno pocítil, že šachy jsou hra o rychlém a přesném jednání, kde se delší zamyšlení a hlavně nerozhodnost krutě trestají. No jo, na každém příběhu je trocha ponaučení.

Zápas byl tedy napínavý, složen se zajímavých partií a možná i překvapivého výsledku (překvapivost ale pouze na základě elových předpokladů, které stejně skoro nic nevykreslují. A statistici a prognostici do mě). A tím končím, … oh, wait, ještě Mirova partie.

Mira vzhledem ke dvěma prohrám v druhé lize, cítil, že je potřeba něco změnit. Rozhodl se, že vynechá pravidelný páteční trénink mládeže, aby se mohl nerušeně věnovat víkendové přípravě, která měla vyvrcholit nedělním zápasem. Vyčerpávající úsilí se prvně ukázalo, když Mira vytáhl ze šuplíku protijed na Blumenfeldův gambit. Poté ještě v koncovce, když dobrou technikou (až na nějaké přehlednutí) dovedl partii do vítězného konce. Kapitánovi jistě zamotal hlavu a zvýšil tak jeho spotřebu ibalginu, když si Mira svým výkonem hlasitě řekl o další nominace.

Vyhráli jsme tedy, ještě jednou, nejtěsnějším rozdílem a troufnu si tvrdit, že zaslouženě (i když nic takového neexistuje). Příště si to rozdáme s Opavou na jejich půdě tvořené zpravidla hnědozemí a černozemí. Ta ačkoliv nepatří mezi nejúrodnější, přesto je její vláha dostatečná na první místo druholigové tabulky. Tento prozatímní fakt zkusíme trochu narušit menší dodávkou zlínských pesticidů, které nám snad budou nápomocné v následující sklizni, či neúrodě.

 
  Komentáře (4)
Přidal Mira Beneš, 17-02-2014 14:31
Vidim, ze Kramnik, Bacrot a Naiditsch se ocitli v luxusni spolecnosti, gratuluju Ludvo! :) jinak gratuluji i celemu tymu, porazit Trinec s tolika nahradniky ukazuje bojoveho ducha a silnou "lavicku". Prijemne prekvapeni pro me!
Přidal Ludo Balazec, 17-02-2014 10:30
Myslel som partiu v klubovom preboru pred niekolkymi rokmi, vyhral si, ale bola to zaujimava partia. 
Inak za cierneho to za posledny rok hrali napriklad Kramnik, Bacrot, Naiditsch ...
Přidal Jakub Roubalík, 17-02-2014 08:09
Ludo, v nějakém starším Šachinfu jsem narazil na dvě partie, které obě bílí vyhráli. Na tom není nic zvláštního, ale i podle Ftáčníkových komentářů má černý obrovské problémy s vyrovnáním. Možná je "méněcenná" silnější slovo, ale dle mého názoru má v té variantě černý jisté potíže. 
Co se týče naší partie (jestli máš teda na mysli tu rapidovou), tak v kratším tempu se samozřejmě drobná trvalá výhoda bílého uplatňuje obtížněji. 
A ještě poslední věc, pokud se ti hraje dobře, není potřeba nic měnit. Ta výhoda bílého je spíše z vyššího strategického hlediska, v běžné partii pořád musí řešit praktické problémy.
Přidal Ludo Balazec, 16-02-2014 22:51
Kubo, prosim o upresnenie : za koho je ta varianta damskeho gambitu menejcenna ?! Tvoje tvrdenie ma prekvapuje zvlast preto, ze sme ju spolu hrali. Keby bola menejcenna za bieleho, tak by si ju snad nehral a keby za cierneho, tak by si ju asi so mnou velmi lahko vyhral, lenze pokial si dobre pamatam, celkom sme si zahrali. Mne sa to hra dobre.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2020 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95