Svátek

Dnes je: Středa, 23. září 2020
Dnes má svátek: Berta
Zítra má svátek: Jaromír

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Garde Olomouc - Zlín B 4,5:3,5 (7. kolo 2.LF, 2.2.2014)
Garde Olomouc - Zlín B 4,5:3,5 (7. kolo 2.LF, 2.2.2014)
Napsal Mirek K.   
Neděle, 02. únor 2014

Ve dlouhém, vyrovnaném a zajímavém zápase jsme chvilku vedli (Ludo Balážec), pak prohrávali. Po časové kontrole ještě vyrovnal Jura Hodovský. Pak dlouho nic, pak tři remízy (z toho dvě spíš zachráněné). Nakonec rozhodla až poslední dohraná partie a tu vyhráli domácí.

Cesta na zápas proběhla skoro bez problémů, dokonce i Martina jsme napodruhé našli na správném olomouckém nádraží. Ale na to, že byl začátek února, tak to byla pohodová cesta. Hrálo se v nové (z roku 2008) budově Přírodovědecké fakulty, o kterou se údajně dokonce střídavě dělí olomoučtí i grygovští šachisté, jen každý klub obsadil jiné patro a tedy jinou katedru (jestli jsem to správně pochopil).

Zatímco nám chyběli tři hráči základní sestavy, domácí nastoupili prakticky v nejsilnější možné sestavě. Přestože podle tabulky soutěže jsme měli být favority my, podle ela to zase byli jednoznačně domácí, kteří měli převahu na všech (!) osmi šachovnicích. Na předních šachovnicích "jen" o pár desítek, na zadních ale i okolo sta bodů (5,6,8) a u Ludy Balážce (7) dokonce skoro o dvě stě.

Bílými jsme se ale pustili do soupeře celkem zhurta. Mira Beneš (6) stál po nepřesnosti černého hned od začátku velice pěkně. Jirka Hodovský (4) udělal brzy černému izolovaného slabého pěšce na d6. Já (8) hrál nějakou vlastní tvorbu v drakovi, Jen Míša Krčál (2) měl myslím v úvodu bílými trochu problémy. Černými měl problémy Ludo (7) po své nechtěné a nepovedené novince. Jinak to bylo myslím v pohodě.

Asi po dvou hodinách hry se obraz hry na několika šachovnicích dost změnil. Já (8) přehlédl jeden tah soupeře a stálo mě to minimálně pěšce. Mira Beneš (6) se z lepší pozice dostal do divoké a z té potom do horší, když nevzal včas jednoho soupeřova "zbytečného" pěšce. Ludo Balážec (7) trochu překvapivě v zahájení nic neztratil, "jen" se dostal do koncovky se špatným střelcem i pěšcovou strukturou (izolovaný dvojpěšec b7+b6, další izolovaný pd5, k tomu bělopolný střelec). Naopak Míša Krčál (2) se z nepovedeného zahájení dostal do rovné pozice a tu postupně dál zlepšoval, když soupeř začínal mít problémy s časem. Kuba Roubalík (1) černými brzy vyrovnal, pak dokonce převzal iniciativu. Takže vzadu jsme na tom sice byli špatně, ale naopak přední šachovnice dávaly šanci.

Asi po třech hodinách hry jsme se překvapivě dostali do vedení tam, kde jsme to od začátku čekali asi nejméně. Ludo (7) už v autě cestou na zápas hlásil, že se necítí fit. Zahájení horkotěžko přežil a pak ho čekala těžká horší koncovka. Ale vypadá to, že jeho soupeře to asi ukolébalo, takže rozhodně nehrál nejlepší tahy. Vše vyvrcholilo jeho hrubkou, když přehlédl jeden Ludův tah a překvapivě ztratil figuru i partii.

Vzápětí jsem ale bohužel vyrovnal já (8). Proti bývalému extraligovému olomouckému hráči jsem si po pravdě moc nezahrál. To, co jsem já v zahájení zkusil a hodnotil jako zajímavé, tak on věděl, že to není dobré. Kupodivu ještě ani moje krátká rošáda místo dlouhé by nevadila. Ale když jsem v jednom okamžiku místo propočtu jen lajdácky odhadl, že mi přece nemůže odevzdat dračího střelce za jezdce, tak to bez mrknutí oka udělal. Na rozdíl ode mne totiž viděl i svůj další tah a zisk materiálu. Stálo mě to pěšce. A když jsem chtěl obětovat druhého, tak mi místo něj protiobětoval kvalitu. Za chvíli si ji ale dobral zpět a měl najednou tři pěšce víc. Ještě chvilku jsem se sice cukal, ale o vítězi partie už bylo jasno.

Ještě do časové kontroly prohrál i Mira Beneš (6) a tak jsme z vedení 1:0 najednou prohrávali 2:1. (Mimochodem všechny tři partie vyhráli hráči s černými figurkami).

Zápas byl ale pořád otevřený. Ve dvou partiích jsme měli pěšce víc v koncovce (Michal Krčál (2) a Jirka Hodovský (4)), naopak další tři partie jsme měli spíš horší.

Jirka Hodovský (4) pak taky pár tahů po časové kontrole koncovku V+J+pěšci dotáhl k výhře a stav zápasu zase srovnal.

Zajímavě se vyvíjela partie hlavně u Kuby Roubalíka (1). Ten sice chvilku měl iniciativu, ale pak stačil slabší tah a převahu získal zase soupeř. V koncovce D+V+moc pěšců se bílé figury dostaly na sedmou řadu, zatímco Kubova věž byla v autu na g6 a dáma jen bezmocně uhýbala po osmé řadě. Jedinou Kubovou možností bylo nějak vyskočit dámou a (třeba i s obětí věže) udělat věčný šach dřív, než dostane mat. V jednu chvíli to tam pravděpodobně za Kubu i bylo, ale to měl jen pár sekund na hodinách a dva tahy do časové kontroly. Po ní soupeř nejdřív nenašel jednoduchou výhru, pak zdánlivě našel jiný vítězný plán, ale ten měl díru. Napodruhé už se Kuba nemýlil a partii skutečně zakončil obětí věže a věčným šachem. Takže první ze tří remíz v zápase, v tomto případě k naší radosti.

Partie Rosti Svobody (5) je jedna ze dvou, které si dnes netroufám moc hodnotit. Jednak jsem ji měl skoro nejdál a jednak si ji moc nepamatuju. Myslím, že bílý měl malou převahu, pak lepší jezdcovou koncovku, tu ale Rosťa díky několika zajímavým tahům o jedno tempo ubránil. Na druhou stranu je klidně možné, že v některé fázi té koncovky měl výhodu i on, díky třem spojeným volným pěšcům. Víc řeknou analýzy a stroje a možná i Rosťa. Každopádně další remíza a zase spíš plus pro nás.

Hrálo se už pět hodin a stav byl stále jen 3:3. Míša Krčál (2) se stále snažil něco vytěžit z pěšce navíc v koncovce V+J+rozházení pěšci. Martin Šenkýř (3) (druhá partie, o které toho neumím moc napsat) se myslím většinu partie bránil. V jednom okamžiku se ale přišel zeptat kapitána na vývoj zápasu s tím, že tam možná za sebe vidí remízu a jestli by to stačilo. Nevím, v jaké pozici to bylo a co tam viděl, každopádně o chvilku později měl dočasně snad celou věž méně a na šachovnici byla pěkná divočina. Figuru sice získal, ale soupeř se konsolidoval a zůstala mu kvalita a pěšec nebo dva navíc do koncovky.

Štěstí, které jsme si vybrali v předchozích partiích se od nás nakonec v závěru zápasu zase (spravedlivě?) odvrátilo. Michal Krčál (2) nedotáhl svoji snahu do vítězného konce, ale jen remizoval. Všechno tak zůstalo na Martinovi (3) a jeho soupeři. S půlminutou na hodinách se sice ještě bojovalo, ale domácí hráč nakonec vyhrál celou partii a tím i zápas.

Takže jak jsem psal už v úvodu, po dlouhém, vyrovnaném, napínavém, ale přitom zcela korektním zápase nakonec vyhráli domácí těsně 4,5:3,5.

Jediným slabším aktérem zápasu tak (samozřejmě kromě mě) byl domácí náhradní pan rozhodčí. Sice by mi to mohlo vzhledem k věku lichotit, ale přesto si myslím, že je neobvyklé, aby se mě během probíhající partie v mojí časové tísni ptal, jestli nestuduju na Univerzitě a jestli bych za domácí nechtěl hrávat(?!). Nebo aby při oboustranné časové tísni v závěrečné partii stál hned za domácím hráčem a výrazným pohybem odkývával všechny jeho tahy a tím rušil hráče našeho. Či aby někomu z příchozích domácích diváků polohlasně nadšeně povídal, jaký je to skvělý a dramatický zápas (a tím rušil právě aktéry toho zápasu). Předpokládám, že to všechno dělal nevědomě a neúmyslně. Ale přehlédnout a přeslechnout se to bohužel nedalo. Nicméně na výsledek zápasu to samozřejmě vliv nemělo, domácí hráči byli dnes prostě o kousek lepší.
  Napište první komentář

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2020 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95