Svátek

Dnes je: Středa, 23. září 2020
Dnes má svátek: Berta
Zítra má svátek: Jaromír

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Zlín B - Přerov B (6.kolo 2.ligy F)
Zlín B - Přerov B (6.kolo 2.ligy F)
Napsal Jakub Roubalík   
Pondělí, 20. leden 2014

Druhá liga měla na programu další kolo, které jsme odehráli s celkem Přerova. Hosté přijeli oslabení, když hned první tři hráči plnili své povinnosti v extralize. Ani my jsme nenastoupili kompletní, citlelná byla zejména absence M. Šenkýře. Nicméně i tak jsme nakonec dokázali urvat celé tři body.

První dohrál Michal (2), který zavzpomínal na své dávné časy a v době ukončení partie chvilku před 40. tahem mu na hodinách svítilo 1:19. Partie byla sice jednoznačná na čas, ale z hlediska pozice nikoliv. Po zajímavě a svižně sehrané španělce nastaly menší zápletky, ve kterých si soupeř nepočínal nejpřesněji, přesto mu to zajišťovalo vyrovnanou hru. Patrně pod vlivem ubývajících minut, kdy moc neměl čas, vzhledem Michalové rychlé hře, na delší rozhodování, nakonec v nevinně vyhlížející koncovce kapituloval.

Pak jsem dohrál já (1), kdy již v zahájení jsem získal po soupeřovém zaškobrtnutí (zejména Jg8) značnou převahu. Následně jeho král zůstal v centru a můj kůň na e6 spolu s dalšími spolupracujícími figurami rychle rozhodly partii.

Třetí bod na naši stranu přidal v barterovém obchodu vyměněný Libor Zicháček (6), který se soupeřem stvořili první divočinu tohoto dne. V zahájení si „náš“ hráč pravděpodobně nepočínal nejlépe a opticky se dostal do horší pozice. Ovšem pak vytvořil pozoruhodné zápletky, které nebyly určeny pro zběžnou kalkulaci řadového diváka, přesto na soupeřovo zmatení to bylo dostatečné. Ve stále nejasné pozici totiž soupeř v podstatě nastavil figuru, což ještě umocnilo pokračující útok. Po menších ranních dopravních komplikacích tak Libor odjížděl spokojen s jedničkou v kapse.

Říkal jsem si, že už pudu domů, Ludva (6) měl hrozivý útok a půlka se vždycky někde najde, a tak jsem o konečném výsledku neměl pochyby. „Podívám se na finále Ludi, což nebude dlouho trvat a půjdu“ vytanulo mi na mysli, bohužel jsem se šeredně mýlil. Luďa sice útočil, ale nemohl najít závěrečný úder(y). OK, Jirka (6) už vypadá taky vyhraně, třeba ten už mi umožní odchod. V celkem jasné pozici v Jurův prospěch se stalo něco nečekaného.

Soupeř zahrál spektakulární tah, obranný i útočný, který měnil dosavadní hodnocení pozice. Nakonec Jirka z toho vyšel jen s věčným šachem a následná analýza taky nic více nenašla. Opravdu pak doporučuju přehrát, pozice před jistým tahem (jistě jej odhalíte) by stála za diagram (tedy, jestli tam není nějaká obrovská díra, kterou odhalí až mašina).

Vedem 3,5, pořád to vypadá v pohodě, ale prohrává Jirka Palica (8). Partii asi nepojal za správný konec, měl sice už od začátku tři pěšce za figuru, zkoušet však může jen soupeř. Ten také zkouší a až po spoustě tahů v koncovce prokazuje naplno výhodu střelce nad pomalými pěšci.

Už to začíná být komplikovanější, Rosťa brání horší věžovku, Petr jede tvrdohlavě na výhru a Ludva stále ne a ne vyhrát. Analyzujeme stále Jurovu partii a přicházíme právě včas, když Rosťa (5) se soupeřem už postavili dámy a nahánějí si krále. Rosťa naštěstí zodpovědně volí věčný šach, který se nakonec ukáže jako nesmírně cenný.

Ludva (7) dostává aktualizované informace o vývoji zápasu a po zběsilém šachování se spokojujeme i zde s věčným šachem. Ovšem tady je promarněn půl bod asi nejvíce, ostatně to už vyplynulo z informujícího komentáře u jiného článku samotného aktéra.

Výsledek už se pouze koriguje, Petr (3) prohrává, když ve střední hře příliš přepjal strunu. Šachy nejsou hazard, a za nerespektování tohoto právě vytvořeného rčení je tvrdě a navíc v bolestně dlouhé partii potrestán.

Nikdo nemá rád jednoznačné partie a jasné zápasy, což potvrdil i dnešní zápas. Po výborném startu 3:0 nakonec spousta zajímavých partií přinesla na naší stranu barikády pouze nejtěsnější vítězství, které nás však vyhouplo do čela tabulky.

Příště už snad napíše reportáž někdo jiný, přece jenom jako Lance Armstrong bych se měl rozloučit na vrcholu (což mu se nepovedlo, já se o to pokusím) a ani tentokrát v ničem nejedu (což on jel na kole a dopingu), čímž snad výčet literárních paradoxů a nonsensů už bude kompletní.
  Komentáře (2)
Přidal Jakub Roubalík, 20-01-2014 16:14
Je to opravdu pěkné a dost chladnokrevné řešení, tak se už ani moc nedivím, že jsme to nenašli.
Závěr partie Fuksík-Hodovský
Přidal Tato adresa je chráněna proti spamování, pro její zobrazení potřebujete mít Java scripty povoleny website, 20-01-2014 11:37
Jak mi doma ukázala Rybka, závěrečná kombinace směřující do věčného šachu měla jednu díru, díky které mohl Jirka partii ještě vyhrát. Vyvrácení je minimálně stejně pěkné, jako sama "remízová" kombinace. 
 
Více na webu Agentury 64, viz. http://www.a64.cz/obuvnici-si-na-nas-vyslapli/

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2020 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95