Svátek

Dnes je: Středa, 23. září 2020
Dnes má svátek: Berta
Zítra má svátek: Jaromír

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Hoštálková – Zlín B 4:4 (5. kolo 2. ligy F)
Hoštálková – Zlín B 4:4 (5. kolo 2. ligy F)
Napsal Jakub Roubalík   
Úterý, 07. leden 2014

Po energeticky bohatém závěru roku jsme mohli část nashromážděných zásob využít v podobě psychického úsilí, které nás čekalo v poklidné místnosti Domova důchodců v Hoštálkové. Domácí nastoupili v sestavě bez letos (tedy loni) obvykle vynechané druhé šachovnice, my jsme se sešli zase v sezoně poprvé 1-6 a poslední šachovnice doplněné dvěma Miry. Opět použiju tradiční klišé v podobě prognóz, průběh měl být vyrovnaný, kde jsme mohli využít jistou elovou převahu na šachovnicích 3-5.

Jako první výsledek zápasu 2. ligy v roce 2014 (a možná i napříč celou druhou ligou) zaknihoval po několika tazích Michal (2), když remizoval se spoluhráčem s 1. Ligy Laďou Palou. Pozice z pera GM Profesora byla ještě stále teoretická, ovšem nikdo se nechtěl zkoušet se vzájemného pojetí dynamiky.

Poslední partie, která skončila před časovou kontrolou, byla ta Marťova (4), který neměl pochopení pro soupeřovo potahování s vyhlížením výměn. Ignoroval na několik tahů situaci v centru a sebevědomě protáhl pěšce až na f6, kde vznikl pro pouhého diváka těžce vyhodnotitelný útok. Pro hráče to bylo stejně tak obtížné, ale projevila se zde naplno síla hráče, když domácí hráč rychle zazmatkoval a ztratil celou věž. Po pár tazích pak už pouze uznal marnost svého počínání.

Jak už jsem načrtl, byl to vskutku dlouhý zápas. Do 40. tahu skončené pouze dvě partie, jinak téměř všude vznikly zajímavé koncovky. První kapituloval Mira Veselý (8), který již zahájení postavil nějak divně. Zvláště c5 nebyl příliš vhodný pěšcový pochod, na který soupeř reagoval standardně a5 a vytvořil si nebezpečnou protihru na dámském křídle. Mira se sice houževnatě bránil, ale odolávat celou partii pokusům z obou křídel se ukázalo nad jeho síly a hřmotný domácí uvaděč tak vysloužil první celý zisk na domácí stranu.

Poté Mira Beneš (7) udržel další nedobře se vyvíjející partii, když po příkladně sehraném zahájení hrál možná až moc bezstarostně a soupeř si vytvořil nebezpečný útok na krále. Pak asi nepočínal nejrozhodněji a umožnil Mirovi dostat věžovku pouze s pikem méně, navíc s aktivní věží, kterou už nebylo velkým problém udržet.

Další remizoval kápo Jirka (5), který brzy získal dozajista nejluxusnější pozici z našich řad. Ze španělské mu nic nechybělo, vyřešil dámské křídlo, kde měl nezdolatelnou kobylu na c5 a díky pěšcovému klínu na f4 i možnost útoku na křídle královském. Škoda, že Jirka nepostupoval příliš rázně a operace na KK odkládal ve prospěch výměn na DK, hledaje využití spíše (asi mylně) strategických faktorů místo přímého útoku. Nakonec vše uzavřela věžovka, která se stejně pěšci (i přes zdeformovanou pěšcovou strukturu bílého) musela být remíza a tak i dopadla.

Pak jsem dohrál já (1), kde po menší šachové pauze jsem se na partii těšil. V zahájení jsem nepokračoval úplně podle teorie, načež soupeř dostal pohodlnou pozici. V jednu chvíli mohl zahrát trochu nepříjemněji, přesto si nadále udržoval výhodu. Před čtyřicátým tahem se dopustil několika nepřesností (ovšem ani já jsem minimálně jednou nepostupoval nejdůrazněji), ale rozhodující chyba přišla až v podobě gxf4, po kterém už nebylo záchrany. Mimo můj postup pěšců to umožňovalo i někdy obsazení pole f4 jezdcem, anebo rozhodující útok po královském křídle. Nakonec si ale soupeř vybral ztrátu kvality, která se ale vynucené proměnila ve ztrátu celé věže. Pak už zbývalo jen pochytat několik pěšců, což nebyl nadlidský výkon.

O chvíli později však remizoval Rosťa (6), kde to byla asi velká škoda. Měl ve věžovce čistého pěšce víc, kterého mohl trpělivě uplatňovat. Pak jsem to ovšem neviděl, ale nějakým způsobem se dostal ještě do horší věžovky, kterou naopak musel překvapivě zachraňovat. Nakonec tedy remíza, ale vzhledem k postavení na poslední hrané šachovnici bohužel nedostatečný výsledek.

Petr (7) si v zahájení počínal suverénně, obrovská časová výhoda, prvních 20 tahů „átempo“, ale když přišel první kritický okamžik, asi nezareagoval úplně přesně. Typické scestí z několika dobrými možnostmi, kde se člověk nemůže dopočítat, ale cítí, že tam něco je, ho stálo spoustu času. Nebylo ani nakonec průrazně opodstatněno, když zvolil skromný tah střelcem, který možná ho zbavil celé předchozí kumulované iniciativy. Jako by se tento okamžik na Petrovi podepsal, začal volit pochybná rozhodnutí a skončil v nebranitelné koncovce, kterou ve prospěch úspěchu družstva heroicky bránil. Žel bohu neúspěšně, ale objektivně řečeno, asi to ani nešlo.

Tedy první remíza v sezoně, zvučně oznámená domácím pořadatelem, kdyby stále někdo ohledně výsledku z přítomných zůstával na pochybách. Z „valašského derby“ (z úvodního proslovu domácího konferenciéra) jsme si tak něco odvezli, ale rozhodně jsme bodově pomýšleli navíc.
  Komentáře (1)
Přidal Mira Beneš, 09-01-2014 20:37
Fakt si nepamatuju, kdy jsem naposled ve vážné partii přežil nevýhodu od -5 do -19 dle Rybky a trvající několik tahů :x  
Jinak pro zasvěcené - to Dáma bere věž e5 a bílý dá h7 a staví si dámu nebylo zdaleka tak jasné, jak se tvrdilo po partii. Comp je neuvěřitelný, co najde...jinak solidní reportáž Kubo. Díky.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2020 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95