Svátek

Dnes je: Středa, 23. září 2020
Dnes má svátek: Berta
Zítra má svátek: Jaromír

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 2.liga arrow Dobrá - Zlín B 3,5:4,5 (3.kolo 2LF, 1.12.2013)
Dobrá - Zlín B 3,5:4,5 (3.kolo 2LF, 1.12.2013)
Napsal Mirek K.   
Neděle, 01. prosinec 2013

Přestože konečné skóre bude nakonec asi těsné, v zápase jsme měli od začátku navrch a zápas jsme měli myslím celkem pod kontrolou. Vedli jsme 2:0 (Pavel Slovák a Michal Krčál), po časových kontrolách 3,5:1,5 (já jsem vyhrál, Jura Hodovský remis) a rozhodující bod na 4,5:1,5 přidal Kuba Roubalík. Domácí pak už jen korigovali.

Cesta na zápas proběhla v pohodě, přijeli jsme dokonce s příjemným předstihem.

V domácí sestavě chyběli první a sedmý hráč soupisky. Josef Lys podle očekávání (extraliga za Karvinou), Roman Beseda pro nás překvapivě. Také my jsme proti prvním dvěma kolům sestavu trochu obměnili. Poprvé hráli Pavel Slovák a Mira Veselý, vůbec poprvé za Zlín pak nastoupil holešovský host Libor Zicháček. Naopak poprvé nehráli Rosťa Svoboda a Ludo Balážec, který úspěšně pomáhal Déčku.

Při porovnání  sestav to vypadalo na celkem vyrovnaný zápas, my jsme měli elovou převahu na první a na poslední šachovnici, domácí naopak na 5+6. Tyto předpoklady se splnily ale jen přesně z poloviny, dvě partie dopadly přesně opačně, než by napovídalo elo.

Už po první hodině to vypadalo na dobře rozehraný zápas pro nás. Pavel Slovák (6) úspěšně útočil, několik dalších pozic vypadalo taky mírně líp, hůř jsme nestáli nikde. Časové tísně se už od začátku začaly rýsovat u dvou domácích hráčů (1+6) a u našeho Martina Šenkýře (3).

Po dvou hodinách měli bílými už jasnou převahu Pavel Slovák (6) i Míša Krčál (2), Mira Veselý (8) stál myslím rovně, jen Jirka Hodovský (4) měl trochu problémy, ztrácel pěšce a pokoušel se dokazovat, že za něj něco má. Černými měl Kuba Roubalík (1) sympatickou pozici a lepší čas, Martin Šenkýř (3) bojoval hlavně s časem, ale pozice byla asi OK, Libor Zicháček myslím vyrovnal (5) a já (7) jsem stál čím dál lépe.

Ve třetí hodině hry jsme se dostali do vedení 2:0. Pavel Slovák (6) brzo v zahájení obětoval figuru, ale soupeř asi neměl nic lepšího, než mu ji s horší pozicí vrátit. Jeho pozice se pak brzo rozpadla a Pavel vyhrál. Mimochodem to bylo jedna z těch partií, kde měli mít velkou elovou převahu soupeři. Míša Krčál (2) stál už od zahájení lépe, pak rychle přešel do koncovky se dvěma pěšci navíc a tu vyhrál.

Pak musel udělat někde sérii chyb Mira Veselý (8), protože najednou byl bez figury a stál na prohru. Naopak Jirkovi Hodovskému (4) se podařilo i bez pěšce dosáhnout na remízu (nevím přesně jak).

Já (7) jsem se v oboustranné časové tísni v lepší (ale komplikované) pozici sice jednou spletl v propočtu, soupeř to ale naštěstí neviděl a kvalitu za pěšce nezískal. Naopak jsem pak já postupně získal dva soupeřovy slabé pěšce a nakonec celou partii vyhrál díky několika úderům na téma slabé první řady.

Po časové kontrole jsme tedy vedli 3,5:1,5 a zápas pro nás už vypadal být jasně v pohodě. Kuba Roubalík (1) stál lépe, Martin Šenkýř (3) měl tuším pěšce víc (ale v nejasné pozici), Libor Zicháček (5) stál vyrovnaně nebo jen mikroskopicky hůř.

Kuba Roubalík (1) pak partii i zápas dovedl do vítězného konce, vedli jsme 4,5:1,5.

Martin Šenkýř (3) se pak ale bohužel znovu dostal do problémů a nakonec prohrál ve věžové koncovce s jedním pěšcem na každé straně. Libor Zicháček (5) si při své zlínské premiéře zahrál dosyta. V caro-kannu celou partii buď stál vyrovnaně nebo hodně blízko toho. Ještě i jezdcová koncovka vypadala, že ji zremizuje. Nakonec si ale jeho soupeř nechal uběhnout skoro všechen čas a i s půlminutou na hodinách našel přechod do (zřejmě) vítězné pěšcové koncovky, kterou pak taky vyhrál. Velká škoda, ale zároveň asi hodně dobrá ukázka pro tréning a analýzu, jak vyhrát (vyrovnanou?) koncovku.

Nakonec jsme tedy vyhráli jen těsně 4,5:3,5, ale hlavně, že vyhráli. Se šesti body jsme po třech kolech na pátém místě a příště doma hostíme Porubu.

Dvě zajímavosti doplněné v pondělí večer: Jediný divák zápasu (jeden domácí senior) se nespokojil s pouhým sledováním partií, ale hned dvakrát se pokusil zvýšit dramatičnost zápasu zhasnutím světel v místnosti. A taky se nestává často, aby se v nějakém autě cestou ze zápasu vezl stoprocentní zisk, tj. celé čtyři body. Nám se to povedlo a tak nám dlouhá cesta ubíhala docela vesele.
  Komentáře (2)
Dvě perličky
Přidal Mirek K., 02-12-2013 22:57
Ještě jsem si vzpomněl na dvě zajímavosti z nedělního zápasu: Jediný divák zápasu (jeden domácí senior) se nespokojil s pouhým sledováním partií, ale hned dvakrát se pokusil zvýšit dramatičnost zápasu zhasnutím světel v místnosti. A taky se nestává často, aby se v nějakém autě cestou ze zápasu vezl stoprocentní zisk, tj. celé čtyři body. Nám se to povedlo a tak nám dlouhá cesta ubíhala docela vesele.
Hotovo
Přidal Mirek K., 01-12-2013 20:49
Reportáž z Dobré je napsaná.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2020 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95