Svátek

Dnes je: Čtvrtek, 06. srpen 2020
Dnes má svátek: Oldřiška
Zítra má svátek: Lada

Menu

Přihlášení


Zapomenuté heslo
Nemáte účet? Vytvořte jej!

PartneřiTOPlist

Mistrovství ČR škol


Hlavní stránka arrow Články arrow 1.liga arrow Polabiny A - Zlín A 5:3 (2. kolo 1. ligy východ)
Polabiny A - Zlín A 5:3 (2. kolo 1. ligy východ)
Napsal Martin Senkyr   
Neděle, 10. listopad 2013

Tentokrát přepadl štafetový kolík více než zajímavé informační štafety z první ligy na mě. Otázkou je do jaké míry je to zasloužené, s ohledem na nepříznivý výsledek zápasu se však pokusím vnést poněkud pozitivnější vítr do žil, než v nich koloval těsně po dnešním zápase (skutečnost, že vás uvádím v omyl, nicméně důrazně popírám až do okamžiku, než se jeden z mých kolegů rozhodne odtajnit, že to ve skutečnosti bylo jinak).

Do města perníku v tom legálnějším slova smyslu jsme dorazili sice s mírnými dopravními obtížemi (thx ČD) - a nakonec z něj odjížděli s obtížemi ještě většími (opět thx ČD) - ale dorazili. Samotný zápas nicméně proběhl až na několik doslova technických přehmatů (Nejmenovaný rozhodčí: „Ty hodiny nejdou nastavit, aby přidávaly 30 sekund!“ Nejmenovaný autor této reportáže: „Ale jdou, tady je máte nastavené.“) v korektní atmosféře a určitě mi tak prominete, že budu trošku předbíhat, když vám prozradím, že obdobně i skončil naprosto zaslouženým výsledkem. Ale pojďme pěkně popořadě.

Jako první dohrál navrátilec Karel (5), jenž sebral danajského pěšce v centru šachovnice a zbytek jeho partie probíhal ve stylu omšelé pohádky Jak dědeček měnil, až vyměnil. Již od začátku jsme tedy soupeři dali pocit, že by se zápas mohl vyvíjet v jeho prospěch, přesto si myslím, že tato partie celkový výsledek výrazně neovlivnila.

Následně se – jak začíná být ku prospěchu věci – hrálo plus minus do časových kontrol bez nutnosti obtěžovat rozhodčího sebráním partiářů a vypisováním tužky do oficiálního zápisu, až došlo k dalším nesmazatelným zápisům do historie ligových bojů. Jelikož jsem sám měl co dělat se svou pozici, nedokážou přesně uvést jejich sled, nicméně mám za to, že jako druhý skončil Kuba (2), který sice měl téměř celou partii nejen pěšce navíc, ale i problémy s vývinem a výsledkem byl mat v koncovce.

A když těsně po časovkách prohrál Rosťa (8) a Peťa (6) bylo o výsledku bohužel rozhodnuto. Peťa podle mého názoru získal proti mladému talentovi mírně lepší koncovku, kterou však zahrál hodně naivně, a tak navzdory staré pravdě (mladí koncovky neumí – pozn. redakce) tuto přes velkou snahu neudržel. Rosťa naopak zaváhal ve střední hře a i přes vynalézavou hru ho další mladý talent přehrál rovněž v koncovce (tolik tedy ke stereotypům, předsudkům a poučkám).

Za stavu 0:4 se pak o korekci v nás prospěch postaral Cyrda (1). V zahájení podle názoru všech laiků nekorektně obětoval figuru, nicméně profesionální šach je profesionální šach a proto Cyrda opět proti všem poučkám vyhrál koncovku s figurou méně. Nutno ovšem dodat, že dva, resp. tři centrální pěšci a nesouhra figur soupeře materiální nevýhodu více než vyrovnala.

V těchto chvílích bylo bohužel již jasné, že podobný závěr jako v minulém zápase s Litovlí se konat nebude. Míša (3) se svým loňským soupeřem hrál opět horší koncovku, tentokrát však neměl méně o figuru, ale pouze o pěšce. Nicméně jemu samotnému krom věže zbyl již jen pěšec jeden, takže o jeho výhře nemohla být řeč, ačkoli by pamětníci mohli oponovat partií pana Bažanta staršího, která se však koná toliko jednou, maximálně dvakrát za 10 let. Míša sice skončil poslední, ale z důvodu novinářského klišé a ulehčení již nyní prozradím, že druhý obdobný souboj musel již někde proběhnout, a tak Míša neměl šanci. Nicméně zaslouží rozhodně pochvalu za trpělivou obranu. (Pro Ludvu – alespoň jedna poučka se tedy osvědčila - všechny věžovky jsou remis)

Adam (4) dohrál několik okamžiků přede mnou a Míšou. Jeho pozice se mi líbila od začátku nejvíce z našich, přesto Adam bohužel nedokázal přetavit soustavnou výhodu ve více než smírné potřesení rukou.

Jako předposlední jsem dohrál já (7). Vzal jsem si k srdci uštěpačné poznámky kapitána („Na Marťovu pozici se můžu soustředit až po 40. tahu, protože do té doby se v jeho španělských strukturách nic neděje“), a od začátku jsem se jal pozici komplikovat. Naštěstí jsem se v pozici orientoval lépe než soupeř, a když ten nevyužil mého zaváhání kolem 35. tahu, byl zbytek partie již jen otázkou techniky.

Celkově jsme tedy prohráli na první pohled těsně 3:5. Při tom druhém však již vyjde najevo, že jsme od začátku tahali za kratší konec a zápas jsme tak zaslouženě prohráli. Závěrem pouze dodám, že u všech partií jde jen o můj subjektivní první názor zapsaný cestou z Pardubic v EX(573)trémnně zpožděném spoji jednoho z nejdivnějších monopolistů na českém trhu, tudíž očekávám výraznější korekci a živou debatu, která nám dle mého názoru chybí.
  Komentáře (5)
angličtina
Přidal Mirek K., 13-11-2013 22:44
Tak Kuba s Martinem se nejen předhánějí v tom, kdo zajímavěji napíše článek. Teď ještě jako bonus začali přidávat kurzy angličtiny :-). Jen tak dál!
Přidal Jakub Roubalík, 11-11-2013 15:53
Když si můj komentář čtu "ještě" jednou, mohu k němu dodat jenom jediné: the amount of word "ještě" is too damn high.
Přidal Jakub Roubalík, 11-11-2013 15:46
Důvodem přidělení reportáže nebyl neúspěch družsva (možná trochu) nebo individuální blamáž kapitána (možná trochu víc), ale inspirativní rozvíření staronových reportážních vod pro věrné čtenáře sachzlinu. 
Doplním, že se hrálo podle domácího kapitána v nové herně v prostorách restaurace, která pak i uspokojila žaludky kilojoulů chtivých spoluhráčů. Kromě uvedené příhody s panem rozhodčím byl problém ještě v trochu podivudohně silném listopadovém slunci, které skrze okna pražilo přímo na první polovinu šachovnic. Proto bych navrhl (nekritizuji) domácím, kdyby ještě vybavili okna nějakými závesy, aby se šachovnice příliš neleskly. Při tomto ještě vzpomenu úděl Cyrdy na onlinové šachovnici, která byla dle slunečního svitu doslova v jednom ohni. Co se mě týče, asi by mi nestačily ani sluneční brýle vybavené polarizačními skly, kdežto Cyrda mě s ladností šachového profesionála odbyl s tím, že mu to vůbec nevadilo (a ještě se hrálo). 
Na závěr ještě na popud autora přehodnotím svoje předchozí tvrzení, které se týkají jeho počínání ve španělských strukturách: "Na Marťovu pozici se můžu soustředit až po 20. tahu, ...".
Přidal Ponizil Cyrda, 11-11-2013 10:15
Kontroloval jsem si oběť s enginem, jestli to skutečně bylo OK, engine hlásí přesně to, co jsem si myslel - 0,0000000 :grin. Kdysi jsem v nějaké variantě podobnou oběť analyzoval, a taky to šlo. Podle mě se vzniklá pozice dá hrát za obě strany, nevím, co proti tomu všeci máte :grin
živá debata
Přidal Mirek K., 10-11-2013 22:05
Debatoval bych rád, ale není o čem, když jsem partie zatím neviděl :-). Teda kromě jedné, protože Cyrilova byla prý online na webu Polabin - http://www.polabinychess.eu/broadcast/20131110-1liga/tfd.htm. Souhlasil bych s Martinem, že jako spoluhráč bych té oběti figury taky moc nevěřil. Ale je fajn, že Cyril věděl víc.

Pouze registrovaní uživatelé mohou přidat komentář.
Prosím přihlašte se nebo se zaregistrujte..

Powered by AkoComment Tweaked Special Edition v.1.4.2

 

Poslední komentáře

klik TEST
Gratuluji Béčku k záchraně v ZKP. Snad to bude zároveň impuls k lepším zítřkům celého klubu.
Autor: Foukal
[07.04.2019 - 17:57:39]
klik Kroměříž B-Zlín A...
Tak ligu jsem hrál už minimálně potřetí. Ale poprvé v životě jsem hrál za Zlín A. 
Nahnuté to maj...

Autor: Foukal
[19.12.2018 - 10:20:37]
klik TEST
čžýčužýužýu
Autor: Foukal
[23.11.2018 - 17:42:58]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Díky za doplnění partie a opravu, 65. tah jsem opravil a doplnil další průběh, takže teď už by to...
Autor: Matěj Machala
[09.11.2018 - 00:06:20]
klik ŠO TJ Sokol Vizov...
Najprv dve poznamky k tej "zcela vyhrane koncovce". Predovsetkym som ju mohol lahko vyhrat hned p...
Autor: Ludo Balazec
[08.11.2018 - 22:14:15]
© 2020 Šachový klub Zlín
Joomla! is Free Software released under the GNU/GPL License.

Parse error: syntax error, unexpected $end in /mnt/data/accounts/s/sachzlin/data/www/modules/mod_birthday.php on line 95